Jak ohýbat pěnový podstavec a instalovat stropní lištu

Stropní lišta se používá k ozdobení povrchu stropu ak návrhu spár mezi stěnami a stropem.Tento dekorativní kus je vyroben z různých materiálů - dřevo, pěna, plast a polyuretan.Existuje několik druhů takových prvků.Všechny jsou použity v interiérech zdobených různými styly.Řekneme vám, jak tyto prvky správně nainstalovat a případně ohnout.

Obsah

Co je to stropní lišta[[PDN 23]

Tvarovaná lišta je dekorativní pásek, který je připevněn ke stropu, stěnám nebo kloubu stěny a povrchu stropu.Tyto části jsou hranaté a rovné.První z nich vykresluje různé výklenky, zdůrazňuje hranice dekorace a barevné rozdíly na stěnách a stropech.Rohy se také nazývají stropní lišty, protože jsou připojeny ke spoji dvou povrchů.

Šířka těchto prvků může být různá, stejně jako dekorativní design povrchu.Jsou rovné a hladké nebo rýhované, s řezbami, ornamenty a vzory.Výběr odrůdy se provádí s ohledem na styl místnosti.

Druhy stropních lišt

Pokud se místo stropního soklu použije lišta, musí se vzít v úvahu materiál, ze kterého je vyrobena, jakož i druh stropního povlaku.

V závislosti na materiálu výroby jsou lišty:

 • plasty (často používané při vyplňování stropu pomocí PVC panelů);
 • polyuretan (používaný na betonové nebo dřevěné stropy);
 • dřevěné;
 • pěna (kvůli lehkosti jsou často namontovány na napínací povrchy);
 • sádrovec.

Kromě toho jsou lamely pružné a tuhé.První jsou vyrobeny z polyuretanu nebo měkkého PVC.Přes svou sílu se ohýbají ve formě stěn a stropních povrchů.S jejich pomocí se nakreslí zakřivené stropy, půlkruhové stěny, sloupy a zakřivené stropní konstrukce ze sádrové omítky.

Měkké PVC vložky jsou upevněny na štěrbině v místě instalace bagety, aby se upevnil napínací strop.Tyto vložky se dodávají v různých barvách.Často se prodávají kompletní s montážní bagetou a jsou přizpůsobeny barvě napínací vrstvy.

Sádrové lišty jsou vzhledem ke zvláštnostem výrobní technologie poměrně těžké a drahé.Kromě toho jsou křehké a vhodné k dekoraci stropního povrchu v určitém stylu.V tomto ohledu se takové prvky používají poměrně zřídka.

Zvažte vlastnosti a vlastnosti běžných druhů stropních lišt.

Polyurethan

Polyuretanové prvky jsou vyrobeny z polymerního materiálu.Díky moderní výrobní technologii přesně simulují dřevěné lišty a sokly s omítkou.

Jejich výhody jsou následující:

Doporučujeme přečíst:
 1. Díl se v případě potřeby ohýbá podle tvaru povrchu a instaluje se na zakřivené stěny, stropy a sloupy.
 2. Polyuretanový povrch nevyžaduje zvláštní péči.Je-li to nutné, může být malováno.
 3. Vysoká pevnost a pružnost materiálu ho chrání před poškozením v důsledku mechanického namáhání.

Důležité!Flexibilní polyuretanové bagety řeší problém nerovných stěn, protože mezi nimi a povrchy absolutně nejsou mezery.

Nevýhody polyuretanových lišt jsou značné hmotnosti.V tomto ohledu jsou takové díly namontovány pouze na odolné stropy s bezpečným upevňovacím povrchem.Nejsou vhodné pro instalaci na strečové povlaky.K lepení potřebujete spolehlivé lepidlo.Další nevýhodou těchto prvků je jejich poměrně vysoká cena.

Plasty

Tvarové lišty na stropech jsou povinným krokem při instalaci povlaku z panelů z polyvinylchloridu.Detail v průřezu má určitou konfiguraci, díky které nejenže tvoří spoj stěn a stropních povrchů, ale také slouží jako výchozí tyč pro instalaci PVC panelu.V soklové desce je speciální drážka, do které je navinut konec stropní vrstvy.

Povrchová úprava plastového výlisku je jiná.Častěji se jedná o hladký prvek s podélnými konvexními pruhy.Reliéfní vzor se používá méně často.Také na prodej jsou lamely s drážkou pro instalaci skryté LEDpodsvícení.

Výhody plastových latí:

 • rozumná cena;
 • lehkost;
 • jsou vhodné pro instalaci na různé povrchy;
 • nevyžadují zvláštní péči;
 • vydrží teplotní extrémy;
 • jsou vhodné pro mokré podmínky.

Nevýhodou je křehkost materiálu.Při řezání je prvek snadno poškozen, takže při provádění práce musíte být velmi opatrní a používat vhodnou pilovou a pokosovou skříňku.Plast je považován za materiál ohrožující požár.Silně kouří a uvolňuje toxické látky v případě požáru.Tato lišta není určena k barvení.Na prodej jsou však prvky různých barev, takže je lze přizpůsobit barvám povlaku.

Polyfoam

Nejčastěji se k dekoraci prostor používají pěnové sokly.

Hlavní výhody těchto prvků jsou následující:

 1. Přijatelné náklady jsou hlavní výhodou a důvodem pro popularitu materiálu.
 2. Široká škála tvarů, velikostí, barev a možností povrchové úpravy.
 3. Lehký.Díky této kvalitě mohou být lišty lepeny i na natažený strop.
 4. Povrch může být natřen vnitřními barvami.
 5. Polyfoam nevyžaduje zvláštní péči.Natřenou podlahovou desku lze čistit navlhčeným hadříkem a odsátím, aby se odstranil prach.
 6. Jednoduchost zpracování a instalace umožňuje instalaci sami.

Hlavní nevýhody pěnových výliskůspojené s materiálem nízké pevnosti.Při vystavení mechanickému namáhání se povrch snadno poškodí.Kromě toho je pěna považována za hořlavý materiál.Při požáru uvolňuje toxické složky a silně kouří.

Dřevěné

Dřevěné bagety na stropě jsou drahé, ale nemají krásnou krásu.V interiéru však takové prvky vypadají drahé a slušné, dávají místnosti zvláštní kouzlo a zdůrazňují status majitelů.

Hlavním problémem při používání dřevěných lišt je instalace lišt na strop.To není tak snadné, jak se zdá na první pohled.Pro lepení masivních prvků zvolte speciální lepidlo.Podrobnosti jsou navíc upevněny na samořezných šroubech a otvory v těle bagety jsou uzavřeny speciálními ozdobnými uzávěry.

Při řezání lišt v pravém úhlu byste měli být obzvláště opatrní, protože pokud uděláte chybu, utrpíte značné finanční ztráty.Proto je lepší svěřit takovou práci odborníkům, což ovlivní již tak značné náklady na tuto metodu zdobení stropu.

Důležité!Pokud jsou dřevěné prvky z masivního dřeva poměrně drahé, pak jsou dýhovaná prkna levnější a nejsou přitažlivější.

Další nevýhodou použití dřevěných lišt je nutnost pečlivě vyrovnat základnu,na které budou namontovány.Pokud tak neučiníte, budou mezi dekorem a základnou vidět ošklivé mezery.

Při konstrukci prostor, které se používají

V závislosti na velikosti a konfiguraci lišty se používá v různých místnostech.Široké masivní prvky jsou vhodnější pro vysoké a prostorné pokoje a tenké a úzké detaily vizuálně nekazí prostor nízké místnosti.

Pokud jde o možnosti designu materiálu a povrchu, plastové a pěnové lišty se používají v moderně zařízených pokojích.Jsou úspěšně kombinovány se zavěšenými PVC stropy a strečovými tkaninami.

Polyuretanové a dřevěné lišty vypadají drahé a krásné, proto se používají v místnostech zdobených klasickým stylem, stejně jako ve stylu říše, moderního umění, art novo, art deco a mnoha dalších, které zahrnují použití hojnosti dekorativních prvků..

Instalace lišt

Nejprve si spočítejte, kolik lišt budete potřebovat, a zakupte je.Také doplňte lepidlo, které přilepí prvek ke stropu.Při použití pěnových výlisků zvolte lepidlo bez obsahu toluenu, acetonu a minerálních destilátů.

Výzdoba může být namontována na vrchní vrstvu dokončovací vrstvy nebo na základní plochu před tím, než bude natřena nebo lepena tapetou.Poslední možnost instalace umožňuje změnit výzdobu stěn a stropu bez demontáže základní desky.V některých případech je však vhodný pouze první způsob montáže,například pokud má dokončovací vrstva poměrně vysokou výšku nebo je namontována v určité vzdálenosti od základního povrchu.

Instalace se provádí v tomto pořadí:

 1. Základna musí být vyrovnána a připravena.
 2. Sokl je zkrácen na délku.Pro oříznutí konců v pravém úhlu používáme pokosovou krabici.V závislosti na materiálu bagety používáme pro řezání pilovou pilu nebo administrativní nůž.
 3. Poté naneseme na zadní stranu prvku lepicí směs.Tekuté nehty jsou vhodné pro lepení baget z různých materiálů.
 4. Poté použijeme lištu na spoj stěn a stropu a dobře ji přitlačíme.Lepidlo okamžitě odstraňte vlhkou houbou.
 5. Po nalepení všech prvků jsou v případě potřeby natřeny.

Jak ohýbat pěnový stropní podstavec

Stojí za zmínku samostatně, jak ohýbat stropní podstavec z pěny.Pokud nemáte pružnou polyuretanovou základní desku, je pro lepení na zakřivené podklady vhodný pěnový prvek.Pokud víte, jak se ohýbat, pak se bude držet přesně tvaru povrchu.

Pro ohýbání pěnové stropní základní desky se používají následující metody:

 • Mělké řezy se provádějí zezadu a jsou umístěny ve specifickém stoupání.Při řezání dávejte pozor, abyste nepoškodili přední stranu.Poté se ohýbají.

Důležité!Je nemožné zahřívat pěnu, aby se ohýbala.To se provádí pouze s polyuretanovými prvky.

 • Pro lepení na základnu s velkým poloměrem ohybu se pěnová složka jednoduše rozřeže na kousky malé délky a postupně se slepí, pouze spojí konce.
 • Pokud odříznete všechny výztuhy ze zadní části bagety a páskou přes ni přilepíte páskou k posílení povrchu, můžete ji ohnout a přilepit na nerovný povrch.

K upevnění základní desky na zakřivený povrch použijte speciální lepidlo, tekuté nehty nebo akrylový tmel.Pro dočasnou fixaci se používá oboustranná páska.