Jak lemovat stropní obklady v koupelně a kuchyni

Panely vyrobené ze dřeva, plastu nebo kovu pro obklady stěn a stropů se nazývají obklady.V závislosti na materiálu panelů se používají jako vnější opláštění domů nebo k dekoraci prostor pro hospodářské a pomocné účely.Stropní obklad se montuje rychle a snadno, což vede k rovnoměrnému monolitickému povrchu.Rychlá instalace a kontinuální povlakování se dosáhne díky přítomnosti systému pero a drážka na koncích desek.Plastové a dřevěné lamely se používají v místnostech s vysokou vlhkostí, bez topení a také mimo dům.

Obsah
Výhody a nevýhody obkladu

Plastové obklady na stropě se používají mnohem častěji než lamely vyrobené ze dřeva nebo kovu.

Za výhody vinylové desky se považují:

 1. Vzhledem k odolnosti materiálu vůči vysoké vlhkosti a přímému kontaktu s vodou se používáve výzdobě balkonů a lodžií, koupelen a kuchyní, mycí části sauny a vany.
 2. Lamely si při změně teploty a vlhkosti zachovávají své geometrické vlastnosti.Jsou celkem odolné, proto vydrží i mírný mechanický náraz.
 3. Obložení lze upevnit na strop vlastními rukama.Pro práci nebudou potřeba speciální zařízení a drahé vybavení.Strop v malé místnosti se provádí denně.V tomto případě se netvoří mnoho prachu a nečistot.
 4. Vzhledem k tomu, že se instalace provádí na přepravce, jsou za skříní položeny technické komunikace a je zabudováno zabudované osvětlení.
 5. Povrch obložený vlečkou bude trvat asi 10-15 let.
 6. Materiál není při odchodu nenáročný.Lze jej prát neabrazivními čisticími prostředky.
 7. Na prodej existují panely různých barev, celkových rozměrů a textury povrchu, aby si spotřebitel mohl snadno vybrat materiál pro styl místnosti a její barvu.
 8. Hlavní výhodou vinylových lamel je jejich přiměřená cena.
 9. Hmyz a hlodavci nekazí plasty.Povrch neovlivňuje plísně a jiné mikroorganismy.
 10. Základní strop nevyžaduje pečlivou přípravu a vyrovnání.
 11. Strop může být dodatečně izolován položením tepelně izolačního materiálu mezi stojany rámu.

Nevýhody výzdoby vinylových stropů jsou následující:

 • Panely nejsou vhodné pro instalaci do ložnice, školky nebo obývacího pokoje, protože nejsou zvlášť atraktivní.;
 • v ohni kouří plasty a vydává škodlivé sloučeniny;
 • v důsledku silného zahřívání je vinylový povrch zdeformován, proto se takové opláštění neprovádí v blízkosti zdrojů tepla;
 • lamely nízké kvality vyzařují nepříjemný zápach a jsou v průběhu času deformovány, což přispívá ke vzniku mezer mezi jednotlivými prvky;
 • připevnění k přepravce pomáhá snížit výšku místnosti nejméně o 50 mm a kdypokládka spouštění komunikací dosahuje 150 mm.

Výběr obkladu pro strop

V prodeji najdete strop pro plasty, dřevo a kov.Kovové panely jsou určeny pro vnější opláštění budov.Dřevěné lamely se nazývají podšívka.Častěji se používají v interiérových dekoracích stěn a stropů pro různé účely s normální vlhkostí.

​​

Zvláštní pozornost budeme věnovat výběru plastové obklady. Při výběru materiálu věnujte pozornost následujícím charakteristikám:

 • celkové rozměry;
 • hmotnost panelu (to je důležité při instalaci na strop);
 • Barva, struktura a vzhled.

V závislosti na vlastnostech hradu s jazykem a drážkou jsou lamely šicí a plynulé.První možnost se také nazývá plastová podšívka.Takové panely mají podlouhlý hrot, takže po sestavení povlaku jsou mezi jednotlivými lamely viditelné prohlubně.Bezešvý materiál vytváří hladký monolitický povrch bez viditelných trhlin a švů.

Plastové obklady stěn se běžně vyskytují v bílé barvě.Materiál je levný a používá se pro stěny a stropy v prostorech pro ekonomické účely.Panely se neliší vnější atraktivitou, proto v současné době nejsou požadovány.Bezešvý plast je populárnější a vyznačuje se množstvím barev a povrchových textur, alestojí víc.

Zajímavé!Vinylová obklady pro vnější opláštění budov mají reliéfní přední povrch, který přesně napodobuje zaoblený kmen, dřevo nebo fasádu z dřevěných latí.

Instalační technika

Pro namontování vinylových panelů na strop je rám vyroben z dřevěných tvárnic nebo kovových profilů.Dřevěná bedna se nedoporučuje používat v místnostech s vysokou vlhkostí a teplotními rozdíly v důsledku deformace materiálu a rizika plísní.Pro vlhká místa je vhodnější kovový rám z pozinkovaných profilů.Nebojí se koroze, deformace a poškození mikroorganismy.Taková bedna je odolnější a odolnější.

Lišty lze namontovat přímo na strop stropu nebo namontovat na zavěšení.První možnost je vhodná pro nízké místnosti a druhá metoda upevnění je zvolena, pokud chcete položit inženýrskou komunikaci do stropního prostoru nebo nainstalovat vestavěné osvětlení.

Nářadí a příslušenství

Před sešíváním stropu doplňte potřebné nástroje a materiály:

 • vrtací kladivo;
 • ruleta;
 • tužka;
 • sekací šňůra;
 • hladina laseru;
 • pravítko;
 • šroubovák;
 • vrták;
 • štafle;
 • samořezné šrouby a hmoždinky;
 • dřevěné kostky nebo ocelové profily pro zařízení rámu;
 • jednoúrovňové konektory prokovové profily;
 • pila;
 • šrouby ze dřeva nebo kovu (vybrané s ohledem na materiál přepravky);
 • přímé suspenze;
 • vinylové desky;
 • stavební sešívačka a sešívačky (pokud se používá dřevěná bedna);
 • krátké samořezné šrouby do kovu (při instalaci kovového rámu);
 • dráty pro pokládku osvětlovacích sítí;
 • zapuštěná zařízení;
 • plastové výchozí profily nebo stropní podstavce z plastu.

Instalace rámu

Před vytvořením stropu z vedlejší koleje pomocí vlastních rukou musíte nainstalovat nosný rám.

Chcete-li to provést, proveďte následující:

 1. Použitím laserové úrovně zjistíme nejnižší úhelv místnosti.Vypočítejte, o kolik nový strop klesá (přidejte výšku rámu s rozměry položených komunikací nebo výšku základny vestavěných světel).Nastavte výslednou hodnotu dolů z tohoto úhlu.Přesuňte značku laserovou hladinou do zbývajících rohů místnosti.Spojte všechny tečky s vodorovnými liniemi na stěnách pomocí kotleta.
 2. Pokračujeme ve montáži rámu.Ve vodicím profilu vyvrtáme otvory krokem 30 cm, naneseme prvek na stěnu podle označení a otvory přeneseme.Vrtáme do povrchu stěny otvory.Jezdíme do hmoždinek a upevňujeme profil pomocí šroubů.Místo ocelové kolejnice můžetepoužijte nosník o průřezu 5 x 4 cm.
 3. Řezané lišty jsme ořízli přes šířku místnosti a konce zasunuli do drážky vedení na zdi.Uprostřed kolejnice připevňujeme k podhledu na perforované zavěšení.Krok instalace pro stropní profily 500 mm.Pokud místo ocelových profilů používáme dřevěná prkna, zkroucíme konstrukci šrouby a také zavěsíme na strop se zavěšením.
 4. Nastavením výšky zavěšení vyrovnáme celou bednu v jedné vodorovné rovině.
 5. V případě potřeby položte ventilační kanály a kabeláž na místo instalace lamp.

Instalace obkladu

Instalace obkladu na strop začíná řezáním panelů podle rozměrů místnosti.Panely jsou namontovány kolmo ke směru stropních kolejnic rámu.Výběr spojovacích prostředků závisí na materiálu přepravky.Lamely připevňujeme k kovovému rámu pomocí samořezných šroubů na kov a připevňujeme je k dřevěné bedně pomocí konzol stavebního sešívačky.

Doporučení!Aby bylo spojení mezi jednotlivými panely téměř neviditelné, musíte bednu namontovat podél okna.V důsledku toho bude obklad namontován na ní kolmo k otvoru okna v místnosti.

Strop zakrýváme obkladem v následujícím pořadí:

 • K nosnému rámu po obvodu místnosti připevňujeme výchozí plastový pás nebo podstropní podstavec.
 • Ořízli jsme vedlejší kolej po celé délce s ohledem na rozměry místnosti.Nainstalovali jsme první panel s bodcem od sebe.Lamel startčelní plochy v drážkách soklu nebo startovacího pruhu.Strana s hrotem je zcela zasunuta do drážky prvku na zdi.Lamelu upevníme sešívačkou nebo ji připevníme šrouby k rámu a namontujeme do drážkové police.
 • Další prvek zakončujeme také konci v drážkách vedení na stěně a jeho trn je zcela zapuštěn do drážky předchozí desky.
 • Je-li zajištěna instalace vestavěného osvětlení, vyřízneme před instalací otvory pro svítidla v panelech.
 • Poslední lamela je nařezána na šířku a začneme odříznutým okrajem a koncem do vedení na stěně.Poté desku lehce zatlačíme dopředu, aby její hrot zapadl do drážky předchozího panelu.

Náklady na materiál a jeho instalaci

Plastové obklady se prodávají za cenu od 5 do 10 dolarů za kus.Cena závisí na rozměrech výrobku, jeho barvě a struktuře povrchu.Kromě panelů budete potřebovat příslušenství pro montáž rámu.Dřevěná tyčová konstrukce bude stát levnější, ale je méně trvanlivá a ne tak silná jako dražší rám z ocelového rámu.

Pokud se plánuje svěřit práci na stropním obložení profesionálním řemeslníkům, bude to stát 7 $ /m².Tato cena navíc zahrnuje montáž rámu a instalaci obkladu.Samostatně platí za instalaci vestavěného příslušenství.Za každé zařízení budete muset zaplatit navíc 2-2,5 dolarů.