Jak krásně uzavřít topná tělesa, zástěny a mřížky na bateriích

Některá topná zařízení, zejména starého typu, mírně řečeno, nezdobují interiér místnosti.Aby skryli neatraktivní zařízení, nejčastěji vyrobená z litiny, instalují na topnou baterii obrazovku.Existuje několik typů takových zařízení, z nichž každé má své vlastní vlastnosti a účel.Při výběru ochranné clony je stejně důležité zvážit, jak zapadá do interiéru místnosti.

Obsah

Obrazovky pro baterie a jejich funkce

Síta pro radiátory jsou dekorativní mřížka, která se často instaluje, aby skryla neatraktivní topné zařízení.Ve srovnání s ošklivou litinovou baterií vypadá prolamovaná dekorativní obrazovka atraktivní a dokonce zdobí interiér místnosti.

Dalším účelem těchto prvků je chránit malé děti před zasažením ostrými rohy a plnými žebry sekční baterie.Moderní radiátory mají méně ostrých rohů a hran než tradiční litinové baterie minulého století, které jsou instalovány v mnoha budovách minulých dob.

Mřížky pro topné tělesa jsou vyrobeny z různých materiálů:

 1. Na prodej jsou kovové obrazovky vyrobené z tenkého ocelového plechu s práškovým lakováním.Životnost přímo závisí na kvalitě malování.Kovové mříže prakticky neovlivňují přenos tepla ohřívače, protože oni samirychle se zahřeje a začne vydávat teplo.Navenek nejsou tak stylové jako ostatní modely, ale jsou levné.
 2. Nejkrásnější jsou kované mříže.Kování však neumožňuje dosáhnout požadované hustoty vzoru za účelem skrytí zářiče, proto je jako pozadí za roštem instalován perforovaný ocelový plech.
 3. Obrazovky Premium jsou vyrobeny z přírodního dřeva.Z tohoto materiálu můžete vytvořit prvky různých stylů, textur a barev, ale jsou nejdražší.Jedinou nevýhodou dřevěných mřížek je to, že významně narušují přenos tepla.
 4. Prolamované panely vyrobené z HDF a MDF mají dostupnou cenu.Jsou zcela bezpečné a při zahřívání nevypouštějí škodlivé látky, protože pro spojení vláken materiálu pomocí přírodního pojiva - ligninu.Na rozdíl od MDF nejsou panely HDF lisovány, ale lisovány pod vysokým tlakem.Materiál si dobře udržuje svůj tvar a přenáší více tepelné energie než přírodní dřevo.
 5. Plastové mříže jsou obvykle instalovány v koupelně a na toaletě.Obrazovky jsou vyrobeny z plastu odolného vůči teplu.Tento hygienický materiál lze prát opakovaně.
 6. Pískované na skleněných sítích.Jsou vyrobeny z matného tvrzeného skla, aby zakryly chladič.Hlavní nevýhodou je výrazné zhoršení přenosu tepla v důsledku přítomnosti souvislého povrchu bez děr.

Na prodej jsou ratanové a bambusové grily.Používají se však méně často kvůli vysokým nákladům a také proto, že jsou vhodné pouze pro interiéry v budováchurčitý styl.

Obrazovky podléhají určitým požadavkům.V první řadě by měl být kdykoli přístup k topnému zařízení a potrubí.Pro zjednodušení údržby topného systému je lepší zajistit kontrolní otvory nebo dveře v panelu.V tomto ohledu je vhodnější použít boční štíty nebo boxy s otevíracími dveřmi, jako je skříň.

Druhy obrazovek a technické vlastnosti

Panely pro radiátory se liší nejen materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, ale také konstrukčním řešením.

Jsou tyto typy:

 • Ploché mřížky jsou namontovány na namontovaném chladičiuvnitř výklenku ve zdi.Síť lze připevnit přímo na zeď nebo na tyče umístěné po obvodu výklenku.Druhým názvem této odrůdy jsou fasádní mříže.
 • Sklopná obrazovka je bez krytu nebo s horním krytem.První odrůda je upevněna na baterii pomocí háčků přivařených na zadní straně dekorativního prvku.Panely s krytem právě nasazené na topné těleso.Drží se bezpečně díky konfiguraci samotného víka.
 • Bateriová skříň se nepovažuje za nejlepší možnost, protože ovlivňuje cirkulaci vzduchu kolem ohřívače, a tudíž i účinnost ohřevu.Krabice se používá, pokud potřebujete baterii skrýtod konců.Takové obrazovky jsou často vyráběny ve formě skříňky nebo komody.K dispozici jsou připojené modely.Jsou jednoduše umístěny na podlahu a nejsou pevně připevněny ke stěnám místnosti.Ostatní modely bez nohou je třeba přišroubovat ke zdi.V horním víku krabice vytvořte štěrbinu o šířce 30-50 mm pro cirkulaci vzduchu.
 • ​​

Způsoby upevnění mřížek a clon

Při výběru způsobu upevnění je třeba vzít v úvahu, že topné zařízení musí být zajištěno rychlým přístupem.To je nutné nejen kvůli nehodě nebo úniku, ale také za účelem pravidelného odstraňování prachu z chladiče.Je dobré, když lze obrazovku odstranit jedním pohybem, protože během nehody prostě nebude čas odšroubovat šrouby ze zdi na dlouhou dobu.

Nejjednodušší situace je s instalací namontované nebo připojené mřížky.Může být odstraněn během několika sekund, protože v tomto případě nepoužívají rigidní fixaci samořezných šroubů.Nejdelší pro instalaci a odstranění plochých mříží, stejně jako krabic, které jsou pevně připevněny ke zdi.

Jako alternativní způsob upevnění krabičky můžete použít dvě lamely, z nichž jedna je namontována na zdi a druhá na ní.Horní okraj lamel by měl být zkosený.Úkos na nástěnném proužku je nasměrován směrem ke zdi a k ​​prvku namontovanému na krabici směrem k přední mřížce.V důsledku toho se při zavěšení jednoho pruhu na druhý vytvoří něco jako zámek.Díky tomu neklesne kryt na topnou baterii, ale v případě potřeby ji lze rychle vyjmout.

Další možnost připevnění kolejnicemi: na jedné descešroubují ocelové desky a na druhé upevňují magnet.V důsledku toho budou oba prvky bezpečně spojeny.Namísto kolejnice s deskami je snadnější použít kovový roh.

Podobným způsobem řeší problém montáží ploché obrazovky, připevněním ocelových desek na ni a magnetů na stěnu.Místo toho se někdy používají závěsy a háčky.Nicméně, dostat se do háčků se smyčkami zezadu není příliš pohodlné.

Často v krabici vytvářejí clonu ve formě posuvných dveří.V tomto případě je kdykoli rychlý přístup k ohřívači a potrubí.Při práci používejte vodítka pro nábytkové dveře.Jsou upevněny na krabici a do drážek je zasunuto posuvné síto.A krabice samotná je pevně připevněna ke zdi.

Ochranné zástěny v interiéru místnosti

Před krásným zavřením baterie v místnosti je třeba věnovat pozornost stylu a barvě interiéru, vybrat dekorativní zástěna, která odpovídá celkovému designu místnosti.Při výběru ochranného krytu pro baterii čelí spotřebitel obtížné volbě, protože prvky různých tvarů, velikostí, barev, vzorů a vzorů jsou v prodeji.Kromě toho jsou vyrobeny z vynikajících materiálů.

Správně vybraná obrazovka se může stát nejen funkčním prvkem, ale také dekorací interiéru.

Dohromady vezměte v úvahu styl a účel prostor:

 1. ВV klasickém interiéru můžete nainstalovat dřevěnou mřížku nebo krabici.Je důležité zvolit styl dekorace a zbarvení dřeva.Obložení MDF není o nic méně působivé, ale je mnohem levnější.
 2. V moderním interiéru je vhodné použít skleněnou obrazovku.Může to být diskrétní vzor nebo bez něj.Pokud potřebujete místnost vizuálně rozšířit, upřednostňujte lesklý povrch skla.
 3. V místnosti zdobené v etnickém nebo japonském stylu se používají vzory vyrobené z bambusu a ratanu, jakož i jiných přírodních materiálů.
 4. Je lepší nainstalovat v ložnici krabici na obrazovku a položit na ni měkký povlak, abyste dostali útulnou pohovku poblíž okna, na kterém je tak příjemné sedět na chladných zimních večerech s šálkem čaje.Stejná varianta je vhodná pro dospívající pokoj, pouze barvy designu jsou vybrány jasnější a odvážnější.
 5. Překrytí topné baterie v dětském pokoji by mělo být bezpečné pro malého majitele, takže je lepší nepoužívat kované prvky a panely vyrobené z materiálů, které při zahřívání emitují toxické látky.Nejlepší volbou je dřevěná konstrukce se zkosenými rohy.

Je vhodné instalovat kovové kuchyňské zástěny pro baterie v kuchyni, kde je pravděpodobné, že se budou kontaminovat saze a mastnota.Podšívka z plastu je vhodná do koupelny a koupelny, protože vydrží vysoká vlhkost.