Jak čistit konvici z vodního kamene: bezpečné a rychlé metody

Každá hospodyňka se dříve nebo později musí vypořádat s problémem vodního kamene a usazenin na vnitřních stěnách a dně rychlovarné konvice.Důvodem vzniku takových perzistentních znečišťujících látek, které negativně ovlivňují výkon topných prvků, chuť vařené vody a vedou k rozpadu zařízení, je voda z vodovodu nebo nedostatečně vyčištěná.Koneckonců, obsahuje všechny druhy nečistot a minerálních solí, které se ukládají ve formě okují a plaku na stěnách rychlovarné konvice.

Zařízení neukončujte, nevyhazujte jej a jděte do obchodu pro nové zařízení.Samozřejmě můžete použít speciální domácí chemikálie, ale proč utrácet peníze, když jsou účinné čisticí prostředky přímo na dosah ruky?Stačí použít jeden ze způsobů domácího čištění konvice z vodního kamene a plaku a vaše zařízení bude zářit jako úplně nové.

Obsah

Čištění konvice pomocí kyseliny citronové

Kyselina citronová se nachází nakořenící police téměř v každém domě.Tento přirozený účinný lék aktivně bojuje i v těch nejznámějších měřítcích.Operace čištění netrvá déle než 10 minut.K tomu nalijte do konvice citron a naplňte obsah vodou tak, aby zakryl všechny vápenné usazeniny (v tomto případě nemůžete nalít vodu nad maximální hladinu).Jakmile vodazačíná kontakt s vodou, začíná chemická reakce.

Zbývá vařit obsah rychlovarné konvice po dobu 10 minut (v závislosti na stupni znečištění můžete zvýšit nebo snížit čas).Poté je zařízení v této podobě ponecháno několik hodin.Měřítko rychle pod vlivem kyseliny rychle změkne a téměř se rozpustí.Zařízení je nutné pouze opláchnout na konci a jako preventivní opatření opět vařit vodu a poté ji vypustit.Rychlovarná konvice svítí znovu a je připravena k další práci!

Z čeho raději odvápňujete vaši rychlovarnou konvici?
Výsledky
Načítání ...

Čištění konvice octem

odZ výše uvedeného je zřejmé, že se stupnice výborně rozpustí v kyselině.Ocet tedy může být alternativou kyseliny citronové.Proces čištění je poměrně jednoduchý.Je nutné naplnit spotřebič napůl vodou, přidat do něj 100 ml octa, zapnout konvici a počkat, až se úplně vaří.Pokud se měřítko úplně nerozpustí, opakujte postup.K očištění je často dostačující dvě varu.Zbývá vypustit ocetový roztok, přidat do zařízení čistou vodu, znovu jej vařit a znovu vypustit.Poté je konvice připravenanormální použití.

Sodou se zbavujeme vodního kamene

Soda také bojuje s usazeninami soli na konvici.Takový čisticí prostředek je vhodný nejen pro elektrické spotřebiče, ale také pro odvápňování jednoduchých smaltovaných hliníkových kuchyňských spotřebičů.Proces čištění by měl začít přípravou roztoku sody.K tomu se smíchá jedna polévková lžíce jedlé sody nebo sodu s 500 ml vody.Kromě toho se manipulace příliš neliší od předchozích metod čištění - je třeba vařit rychlovarnou konvici a nechat spotřebič v této formě po 1 - 2 hodinách varu.Poté se roztok vypustí, konvice se propláchne a je připravena jít!

Coca-Cola, jako prostředek boje proti tlusté vrstvě vodního kamene

Pokud je na dně hodně vodního kamene a nejsou tam žádné mezery, měli byste použít všechny své oblíbené nápoje sycené oxidem uhličitým.Coca-Cola.Ačkoli metoda není nejúspornější, bojuje dokonale se spodinou.Mimochodem, Sprite, Fanta, Schweppes nemá neméně čisticí vlastnosti.Okamžitě by mělo být řečeno, že je nemožné uchýlit se k těmto metodám, pokud je zařízení vyrobeno z oceli.

Nejdříve je třeba vypustit plyny z nápoje.Poté se nalije do konvice 500 ml „čisticího prostředku“ a vaří se.Nechte konvici vychladnout a vypusťte.Zbývá oplachovat zařízení a můžete jej bezpečně používat.

Čištění plátů jablek a brambor v konvici

Okamžitě by se mělo říci, že tyto produkty nepomohou úplně zbavit spodinu, nos ho uvolní a poddajnějik dalšímu čištění.Ale s jednoduchým povlakem se bramborové nebo jablečné slupky rychle vypořádají.K tomu se umytá loupaná slupka položí do konvice, která se 2-3krát přivede k varu.Poté se čajník nechá 1-2 hodiny odpočívat spolu s jeho obsahem.Zbývá odstranit plak houbou nebo odvápnit tvrdší žínkou, aby se zbavily změkčených částic.Stejně tak můžete použít plátky citronu, kůži citrusových plodů.

Solanka proti vodnímu kameni

Nejneobvyklejším způsobem čištění může být tzv. Vroucí solanka v konvici, která bude vynikající alternativou k citronu nebo octu, protože obsahuje přírodní organické kyseliny.Proces se příliš neliší od jiných metod, solanka se nalije do zařízení, vaří se, vyluhuje 2-3 hodiny a nalije se.Rychlovarná konvice je důkladně opláchnuta a poté můžete začít připravovat lahodný čaj nebo kávu!

Stojí za to uchýlit se k domácím chemikáliím?

Samozřejmě stojí za to uchýlit se k domácím chemikáliím, pokud je možné koupit profesionální odvápňovač a čištění by nemělo být naléhavé.Chemikálie pro domácnost jsou mnohem rychlejší.bojuje se spodinou a nájezdy v konvici, ale musíte pochopit, že složení těchto prostředků není pro látky lidského zdraví nejužitečnější.Proto musí být používány velmi opatrně, důkladně umýt zařízení po použití chemie.Pro důkladné propláchnutí se postup praní a další vaření opakuje 2-3krát.

Pravidla a preventivní opatření pro čištění

Bez ohledu na to, kterou metodu jste si doma vybrali, musíte dodržovat standardní pravidla:

  1. ) Informujte domácnost, že chcete konvici vyčistit, zvláště pokud chcete nechat čisticí roztok vařit několik hodin.
  2. Pro důkladné opláchnutí spotřebiče čisticím prostředkem musí být promývací a varný postup opakován 2-3krát.
  3. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškodit ochranný povlak na vnitřní straně spotřebiče.
  4. Zabraňte vytváření plaků a vodního kamene každý měsíc vybraným způsobem.
  5. Používejte výhradně filtrovanou nebo dekantovanou vodu, což sníží riziko hustého usazování vodního kamene.

Pokud dodržíte tato standardní pravidla pro čištění a prevenci rychlovarné konvice pomocí lidových metod, bude drahé zařízení sloužit vašemu domu déle než jeden rok!