Jak čistit a umýt kondicionér sami doma

Klimatizace v soukromém domě nebo bytě není novinkou po dlouhou dobu.S pomocí klimatické technologie v místnosti udržujte pohodlné mikroklima v každém ročním období.Takové zařízení vyžaduje údržbu pro bezproblémový provoz.Klimatická zařízení vyžadují systematické čištění během provozu a dokonce i při přípravě na období používání.Pokud víte, jak sami čistíte klimatizaci doma, můžete to udělat bez pomoci odborníků.

Obsah

Nebezpečí znečištění klimatickou technologií

)

Před mytím klimatizace v bytě pochopíme, proč to dělají.Znečištěný spotřebič může vést k následujícím nežádoucím situacím:

 1. Znečištěný chladič klimatizace způsobuje časté zapínání kompresoru, aby se udržovala nastavená teplota.Z tohoto důvodu se zvyšuje spotřeba energie a zařízení pracuje na opotřebení.
 2. Silná vrstva prachu na chladiči narušuje přenos tepla mezi vzduchovými hmotami a freonem.Zařízení rychle rozvíjí své zdroje a špatně ochlazuje místnost.
 3. Je obtížnější pro vzduch vniknout do přístroje přes znečištěné filtry.Se zvýšením výkonu foukání se zvyšuje spotřeba energie.
 4. Nahromaděné v ucpané klimatizační jednotcekondenzát, který přispívá k rozvoji patogenní flóry.Patogenní houby a bakterie se během provozu jednotky šíří po celé místnosti a když je vypnutá, přispívají ke vzniku nepříjemného zápachu.
 5. ​​
 6. Ucpává prach mezi detaily zařízení a způsobuje praskání, praskání a další cizí zvuky během provozu.
 7. Špinavá jednotka se stává zdrojem prachu a plísní, které u lidí způsobují alergická onemocnění.

Frekvence kontroly znečištění klimatizačního zařízení

Před mytím klimatizace doma se ujistěte, že jev této fázi opravdu nutné.Přísně stanovené termíny neexistují.

Četnost čištění závisí na několika faktorech:

 • doba trvání zařízení;
 • prašnost místnosti;
 • Četnost úklidu domu.

Sítko vnitřní jednotky se čistí jednou za 2 týdny a podléhá každodennímu používání.Zbývající části jsou zkontrolovány a v případě potřeby vyčištěny jednou ročně před začátkem sezóny používání.

Četnost čištění se zvyšuje, je-li dům umístěn poblíž silnice, v průmyslové oblasti, poblíž topolů nebo poblíž staveniště.Nejlepší čas pro servisní vybavení je jaro nebo podzim.Vnitřní jednotka v bytech od prvního do čtvrtého patra je čištěna jednou ročně.Jednotky ve vyšších patrech jsou méně znečištěny čistším vzduchem, proto je frekvence čištění každé 2-3 roky.

Známky znečištěníHVAC zařízení

Při zodpovězení otázky, jak čistit klimatizační jednotku doma, je vhodné uvést příznaky znečištění domácích spotřebičů, které naznačují potřebu čištění:

  )
 1. Zařízení spotřebovává více energie než obvykle.
 2. Kapacita klimatického systému se snížila, což nutí zvýšení průtoku vzduchu.
 3. Po odpojení se z vnitřní jednotky kape kondenzace a objeví se nepříjemný zápach.
 4. Po zapnutí zazní zvuky nebo zvuky.
 5. Zvonivé zvuky naznačují ucpání v odtokové trubce klimatizace nebo problémy s výparníkem.
 6. Únik chladiva je také příležitostí pro profesionální údržbu.
 7. Odbočka během otáčení ventilátoru venkovní jednotky signalizuje ucpání nebo cizí předměty.

Příprava splitových systémů k čištění pro vlastní potřebu

Tradiční klimatizační systémy se skládají z interních a externích modulů.Jejich čištění je jiné.V každém případě je však před zahájením čištění důležité používat osobní ochranné prostředky, aby prach nevnikl do dýchacích cest.Ve fázi přípravy je zařízení odpojeno od sítě.Při čištění vnitřní jednotky je podlaha pod modulem pokryta plastovou fólií, která ji chrání před nečistotami a prachem.Vezměte prosím na vědomí, že klimatizace v oknech se dnes v obytné budově prakticky nepoužívá, proto nebude zohledněna funkce jejího čištění.

Čištění vnitřní jednotky klimatizace

Než začnete čistit vnitřní jednotku, musíte porozumět její konstrukci, protože některé části jsou odstraněny kvůli důkladnému promytí všech součástí.Kromě toho připravují vše potřebné pro práci.Je lepší koupit si předem nějaké čisticí prostředky ve specializovaných prodejnách.

Zařízení vnitřního modulu

Pokud se rozhodnete vyčistit klimatizační jednotku v bytě sami, musíte nejprve porozumět zařízení vnitřní jednotky.

Sestává z následujících částí:

 • Přední panel.Jedná se o gril a plastové pouzdro.Příhradový panel se snadno otevírá, protože je namontován na speciálních zámcích.
 • Hrubý filtr ve formě polymerní síťoviny s jemnými oky zachycuje prach, vlnu a další velké znečišťující látky.Čistí se dvakrát měsíčně.Je umístěn přímo za sklopným panelem.
 • Jemné filtrační zařízení je celá kaskáda filtrů.Různé modely mohou mít zeolit, uhlík, elektrostatický, plazma, ultrafialový, antibakteriální, antioxidační a fotokatalytický filtr.
 • K zajištění cirkulace vzduchu je nutný ventilátor.Má několik otáček.
 • Výparník klimatizace je chladič pro odpařování hmot freonu a chladicího vzduchu.
 • Horizontální a vertikální žaluzie upravují směrproudění vzduchu.
 • Ukazatel s LED nebo digitálním displejem zobrazuje provozní parametry zařízení.
 • Pod výparníkem je umístěna odtoková vana kondenzátu.Voda shromážděná v ní je vypouštěna drenážním systémem.
 • Ovládací deska pro seřízení činnosti zařízení je na pravé straně jednotky.Poblíž je terminální skupina.
 • Kování je instalováno na zadní straně modulu.Jsou připojeny k měděným trubkám, které spojují oba bloky.

Co bude potřeba k čištění?

Před čištěním klimatizační jednotky doma vlastními rukama připravte vše, co potřebujete k práci:

 • mýdlo;
 • povodí teplé vody;
 • vysavač;
 • starý zubní kartáček;
 • měkké ubrousky;
 • sada šroubováků pro demontáž bloku;
 • kartáč střední šířky s krátkou hromádkou;
 • speciální prací prostředek pro zařízení HVAC;
 • respirátor, brýle a rukavice na ochranu proti prachu;
 • jeden pár lékařských potahů bot na ochranu elektrické jednotky;
 • stříkací pistole;
 • lepicí páska pro přilepení polyethylenu k modulu;
 • parní generátor (ale bez něj se můžete obejít);
 • minerální olej pro staré jednotky;
 • Pokud jednotka voní nepříjemně, bude zapotřebí antibakteriální pěna.

Speciální čisticí prostředky se prodávají v obchodech s domácími spotřebiči nebo v servisních střediscích.Obvykle přicházejí ve formě aerosolu.Ale místo toho lze kondicionér čistit chlorhexidinem nebo mýdlovou vodou.Používá se chlorhexidinv čisté formě nebo ve směsi s alkoholem v poměru 2: 1.

Demontáž vnitřní jednotky

Nyní si ukážeme, jak správně vyčistit klimatizaci doma.K tomu je vnitřní jednotka rozebrána odpojením od napájení a sejmutím předního panelu.Pro otevření panelu se panel vytáhne zdola a vytáhne nahoru a na sebe.Poté je hrubý filtr odstraněn.Poté vyjměte zásobník, abyste shromáždili kondenzát a vyčistěte odtok.

Dále je také odstraněna hlavní část těla.Montuje se na samořezné šrouby skryté pod ozdobnými čepičkami nebo na západkách.Tělo se čistí mokrými ubrousky.Pro ochranu před vlhkostí nasaďte na elektronickou jednotku kryty bot.Stěna kolem spotřebiče je uzavřena plastovým obalem a lepena páskou.Paul je také zakrytý.

Čištění vzduchotechnických filtrů

Pokud je dům nebo byt vybaven zařízením pro regulaci klimatu, měl by o tom vědět každý pronajímatel.jak čistit filtry klimatizace doma.Síťové modely se promyjí pod tekoucí vodou.Pokud se prach nahromadil v silné vrstvě, pak se sběrače prachu čistí zubním kartáčkem nebo namočené v mýdlové vodě po dobu půl hodiny a pak se promyjí tekoucí vodou.Díly se nechají přirozeně vyschnout nebo otřít ručníkem.

Čištění vnitřního ventilátoru

Je-li podlouhlá vodorovná hřídel s lopatkami velmi znečištěná, může dojít k poruše zařízení.K očištění použijte mýdlový roztok, který se rozprašuje z rozprašovací láhve.Pak počkejtepůl hodiny.Během této doby se bahno dobře nasává, poté se jednotka zapne minimální rychlostí, aby se odstranila kontaminovaná kapalina.Po zastavení rotace se ventilátor ručně vyčistí zubním kartáčkem nebo kartáčem.

Pozor!Během rotace bubnu se špinavá voda rozptýlí ve všech směrech, takže se musíte starat o ochranu stěn a podlahy v místnosti.

Čištění chladiče klimatizace

K čištění chladiče od prachu použijte zubní kartáček a vysavač.Pomocí štětce je dobré odstranit prachové částice, které jsou ucpané mělké, a vysavač s vysokým výkonem se vypořádá s hlubokým znečištěním.Prach, který po spojení s kondenzátem vytvořil hustou vrstvu, nelze pomocí vysavače odstranit.K tomu použijte parní generátor.Je však lepší tuto práci svěřit odborníkům.

Čistíme drenážní systém

Při čištění drenáže postupujte podle následujícího postupu:

 1. Po vypnutí spotřebičez vnitřního modulu jsou odstraněna hrubá filtrační zařízení.
 2. Demontujte úzký panel ve spodní části, za kterým jsou úchyty těla.
 3. Vypouštěcí vana je odstraněna z bloku.Pravidla pro demontáž jsou přesně popsána v pokynech pro každý model rozdělených systémů.Po extrakci se pánev očistí od nečistot a získá přístup k otvoru drenážní trubice.
 4. Poté drenážní trubkaodpojeno od interního modulu a připojeno k vysavači, foukání nebo parnímu generátoru.Můžete použít jiný způsob.Za účelem mechanického čištění se používá ohebný drát nebo drát.Vede se do drenážní trubky, takže druhý konec se objevuje ze strany ulice.
 5. Poté se zkumavka důkladně omyje, aby se odstranily částice nečistot.K mytí použijte plastovou láhev s hadicí na krku nebo pumpičkou.Chlorhexidin se používá jako čisticí tekutina.Zabere to asi 0,4 litru antiseptika.20 minut po zavedení roztoku se systém znovu propláchne pumpou nebo vysavačem.
 6. Nakonec se provádí ověření účinnosti čištění.K tomu se do drenážního systému nalije voda, která by měla volně vytékat z vnějšku.

Čištění venkovní jednotky klimatizace

Při zodpovězení otázky, jak sami vyčistit domácí klimatizaci, je třeba poznamenat, že při čištěníPotřeba nejen vnitřní jednotky, ale i venkovní jednotky.Externí modul můžete čistit sami, pouze pokud je na straně balkonu nebo lodžie, byt je v přízemí nebo je-li zařízení instalováno v soukromém domě.

Uspořádání externího výměníku tepla

Venkovní modul klimatického systému se skládá z následujících částí:

​​
 • Mostkryt je vyhrazen pro ventilátor.Je třeba chladit výměník tepla.
 • Kondenzátor stojí podél vnitřní stěny.Toto je systémměděné trubky, na nichž se pohybuje freon.
 • V modulu je nainstalován kompresor pro cirkulaci freonu.Stává se to spirála a píst.
 • Řídicí deska je instalována pouze v měničových jednotkách.
 • Čtyřcestný ventil je instalován v dělených systémech, které jsou určeny pro chlazení a ohřev vzduchu.Při změně provozních režimů je nutné změnit směr pohybu chladicí kapaliny.
 • Připojovací konektory slouží k připojení trubek, které spojují obě jednotky.
 • Před kompresorem je filtr pro čištění Freonu.Chrání před vniknutím měděných třísek a nejmenších znečišťujících látek.
 • Kryt pro ochranu kabelových koncovek a konektorů.

Demontáž vnější jednotky splitového systému

Sekvence demontáže venkovního modulu domácího klimatizačního systému:

 1. Pro spuštění je zařízení odpojeno od napájení.
 2. Přední panel venkovní jednotky je odstraněn.
 3. Ohrada je očištěna od nahromaděných velkých zbytků.To lze provést ručně pomocí rukavic.Speciální nářadí a příslušenství nejsou potřeba.
 4. Poté se pomocí vysavače a kartáčů odstraní silná vrstva prachu na všech těžko přístupných místech.
 5. K čištění nožů se používá také vysavač a vlhký hadřík.Aby se vlhkost během provozu nedostala na kontakty elektrické jednotky, je předběžně pokryta fólií.
 6. Kondenzátor se čistí vlhkou houbou nebo hadrem.
 7. Zařízení je nyní čisté, takže přední panelpo umytí.
 8. Důležité!Po očištění jej můžete zapnout, dokud všechny části zcela nevyschnou.

  Prostředky pro čištění vnitřních a venkovních jednotek klimatizačního zařízení

  Všechna složení pro čištění klimatických zařízenía péče o něj je podmíněně rozdělena do tří odrůd.První z nich jsou určeny k čištění a ochraně vnitřního výměníku tepla.Druhý se používá k péči o kondenzátor venkovní jednotky.Třetí nástroje jsou určeny ke zpracování různých součástí a malých částí klimatizace.

  Všechny tyto typy výrobků se používají k dezinfekci zařízení a jeho různých povrchů.Chrání před plísněmi a patogeny a jsou také určeny k ochraně dílů před korozí a usazeninami solí.

  Kompozice pro péči o splitové systémy se prodávají ve formě sprejů nebo roztoků pro ředění vodou.Při používání jakéhokoli produktu noste rukavice a zohledněte jeho bezpečnost pro lidské zdraví.

  Doporučení pro čištění a provozní tipy

  Odborníci doporučují pravidelné čištění filtrů a drenážních systémů, aby byl zajištěn efektivní a bezproblémový provoz zařízení.Nejlepší čas na vyčištění zařízení je začátek provozní sezóny.V zimě se doporučuje pravidelně odstraňovat venkovní modul od sněhu, ledu a rampouchů, aby byla chráněna kolemjdoucí a auta stojící venku pod domem.

  S cílem maximalizovat životnost klimatizace, jemusí být řádně udržovány a čištěny.

  Za tímto účelem je důležité dodržovat tato doporučení:

 • Při nákupu zařízení je lepší okamžitě uzavřít dohodu o poprodejním servisu.Během záruční doby je bezplatná.
 • Pro správnou funkci zařízení je lepší svěřit první dezinfekci a čištění odborníkům.Během jejich práce stojí za to sledovat všechny akce, aby se v budoucnu provedlo samotné očištění.
 • Při nejmenší poruše řemeslníci volají a nepokračují v provozování klimatického systému.
 • Pokud se rozhodnete jej sami vyčistit, je lepší používat speciální čisticí a dezinfekční prostředky, jakož i různé nástroje a zařízení.Kvalitní dezinfekce a čištění lze provádět pomocí parního generátoru.
 • Zařízení můžete po vyčištění zapnout až po čekání na úplné zaschnutí všech částí.
 • Ujistěte se, že dodržujete pravidla pro provozování splitových systémů popsaná výrobcem v pokynech pro zařízení.

Při používání zařízení pro regulaci klimatu je důležité místnost pravidelně čistit a ventilovat, aby se snížila koncentrace prachu ve vzduchu.Během provozu zařízení musí být všechna okna a dveře pevně uzavřeny.V místnosti by neměly být žádné průvary, jinak bude systém fungovat opotřebení.Před vypnutím po delším používání se zařízení uvede do ventilačního režimu, aby vyschlo před kondenzací, aby se zabránilo vzniku nepříjemných pachů.