Jak chránit a co dělat, pokud jsou rajčata zmrazená

Každé letní obyvatelstvo ví - rajčata nemají rádi studené!Navzdory těmto poznatkům je vzácné, že žádný zahradník není v žádném spěchu pro pěstování sazenic před několika týdny.Koneckonců, časná sklizeň je nejočekávanější a nejcennější a její příjem je dán dobou výsadby sazenic.

Ale spěch někdy vede k problémům - sazenice budoucích rajčat zamrznou nejen na otevřeném prostranství, ale i ve skleníku.Ale ne všechno se ztratí, protože existují skutečné metody zaměřené na resuscitaci.Budeme je zvažovat.

Obsah

Při jaké teplotě zamrzají rajčata?

Znalost tohoto je nezbytná, protože možnost obnovy zeleninové plodiny závisí na stupni zmrazení.Pokud byl mráz mínus šest stupňů, pak je to úplná smrt.Zde se nedá nic dělat.Musíme si koupit nové sazenice, dokonce ani naše metody resuscitace nepomohou.

V chladných podmínkách, při -2–5 stupních, dochází u zeleniny ke značnému stresu, který způsobuje, že mikroskopické klky na stoncích „stojí na konci“, pokryté kapičkami kapaliny.Voda se objevuje jako druh štítu, který zabraňuje chlazení vnitřní struktury.

Pokud tedy byla ulice až -5 stupňů, můžete použít metody obnovy sazenic.V opačném případě nemusíte ani zkoušet - je snazší získat novou.

Jak ušetřit zmrazené sazenice rajčat?

Rostlinná kultura miluje teplo, nemá ráda chlad a mlhu.Proto musí být zasazena na konci zpětného mrazu.Někteří jsou ve spěchu, neberou tuto chvíli v úvahu, a někdy počasí prostě sklouzne dolů, není co dělat.Je nutné uložit budoucí plodinu.To bude vyžadovat několik akcí.

Zalévání rajčat

Během období ochlazování sazenice rajčat uvolňují vlhkost, která působí jako ochranná bariéra, a pomáhá rostlinné plodině snášet změny teploty.Při zalévání se stimuluje pohyb šťávy uvnitř stonků, vyrovnává se vlhkost, kterou rostliny při zahřívání stráví.

Chladně se zalévala vodou.Nejlepší je vzít to z otevřených zdrojů - řeka, jezero nebo rybník, můžete ze studny.Z přívodu vody se nedoporučuje, protože obsahuje škodlivé nečistoty pro rajčata.

Zavlažovací proces se provádí před východem slunce, kdy je jeho agresivní účinek minimální.Zalévejte každý keř shora a kořenovou zónu.Na sazenici by měly zůstat kapky vlhkosti.

Po manipulaci se nedoporučuje dotýkat se rostlin rukou, aby nedošlo k narušení procesu pohybu šťávy a vytvořené ochranné bariéry.

Řezáme sazenice

Dalším krokem je prořezávání.Tato metoda je docela účinná, obyvatelé léta byli o tom přesvědčeni na základě vlastní zkušenosti.Není možné vizuálně určit, která část rostliny zemřela.Koneckonců, černé vrcholy a lichotivé listy se nezdají být příznaky smrti kořene.

Je-li kořenový systém živý, přispěje stříhání k aktivnímu růstu zeleně.Objeví se nevlastní synové, kteří nahrazují zmrzlou stopku a větve.

Plodství po tomto způsobu resuscitace může být zpožděno o 1-2 týdny, ale výnos bude ovlivněn jen nepatrně.Není to však tak děsivé, že úplně ztratíte úrodu.

Algoritmus akcí:

  1. Nejprve jsou všechny zmrazené části odříznuty na úrovni terénu.
  2. Dále se provádí hnojení dusíkatými hnojivy (což přispívá k aktivnímu růstu).

Pokud rajčata rostou na otevřeném prostranství, pak prořezávací proces končí výstavbou mobilního skleníku s přístřeškem na agrofibry.Udržuje teplo a poskytuje ochranu před agresivním ultrafialovým zářením.

Prořezávání pomůže pouze tehdy, pokud sazenice již zakořenily, s rozvinutým kořenovým systémem.Tento postup je zvláště účinný v situacích, kdy byly sazenice osázeny kořenem prohloubeným do strany nebo ve spirále.

Použití imunomodulátorů

Epin se používá jako nouzové imunomodulační léčivo pro sazenice.Pomáhá posilovat imunitu rostlin, léčí, urychluje regenerační procesy, je-li zřejmá smrt kultury.

Při používání tohoto přípravku je třeba dodržovat dávky, aby nedošlo k dalšímu poškození.V 5 litrech kapaliny se jedna ampulka zředí a poté se přidá lžička kyseliny (bez sklíčka)citron.Jsou smíšené.

Před použitím léku na rajčata se zalévají studenou vodou (čistá).Pracovní roztok lze skladovat až 48 hodin včetně na tmavém místě.Zalévání se provádí rukavicemi a maskou, řešení není pro člověka bezpečné.

Ukládání rajčat před sluncem

Na konci resuscitace je třeba odstranit účinky slunce.Za tímto účelem jsou výsadby zatemněny velkými listy lepenky nebo stanů, pokrytými agrofibrem, které je umístěno na obloukech.Je lepší nepoužívat plastovou fólii, protože přenáší sluneční světlo, což může vést k popálení sazenic.

Jak se chránit před zpětným mrazem?

Každý ví, že problémům se dá lépe předcházet než dlouho a ne vždy se úspěšně vypořádat s jejich důsledky.Je důležité sledovat předpověď a včas reagovat na pokles teplotního režimu.

Jsou-li sazenice ve skleníku

Je obtížnější zachránit sazenice ve skleníkových podmínkách.Skutečnost je taková, že skleník nepůsobí jako utěsněná struktura, studený vzduch může pronikat skrz trhliny ve stěnách a na střeše, základ.Kromě toho je místnost vždy velká, vzduch se vždy zahřívá nerovnoměrně a za přítomnosti trhlin se „chodí“ průvan.

Snímek se zhoršuje vystavením ultrafialovému záření.Přes den se skleník velmi zahřívá a v noci prudce ochlazuje.Teplotní rozdíly nejsouméně nebezpečné pro křehké sazenice rajčat.

Následující metody pomohou uchovat rajčata:

  • umístí „rostliny“ z rostlin z plastové láhve na rostliny (odříznou korunu dvoulitrové plastové nádoby);
  • zahřívá skleník pomocí zvláštního ohřívače;
  • uspořádat kontejnery (hluboko) horkou vodou;
  • uspořádají kovové kbelíky s zářícími uhlíky.

Jak vidíte, možnosti prevence problémů jsou jednoduché a budou chránit plodinu před zamrznutím.

Jsou-li sazenice na otevřeném prostranství

Rajčata mohou být konzervována potažením plastovým obalem, který se natáhne na oblouky.Je lepší dát je předem na pokrytí sazenic co nejrychleji.Okraje fólie musí být upevněny k zemi, aby se zabránilo vniknutí studeného vzduchu.Může být rozdrceno něčím těžkým nebo posypaným zeminou.

Pokud neexistuje film, udělá jakýkoli improvizovaný materiál, jako jsou uzávěry lahví, kartonové krabice, novinové čepice atd.Další možností je zapálit několik ohňů po obvodu výsadby tak, aby kouř obalil sazenice a udržoval teplo.

Takže nezoufejte, pokud rajčata ztuhnou.Vždy se snažte obnovit vitalitu zeleninové plodiny.Rajčata jsou rostliny, které se mohou znovu narodit, a pokud jim dáte šanci, dají úžasnou úrodu!