Jak aktualizovat a jak malovat pěnové stropní dlaždice

Stropní desky z polystyrenu jsou velmi oblíbené kvůli rozumné ceně, snadnosti instalace a mnoha možnostem dekorace.Protože se tento produkt nejčastěji vyrábí v bílé nebo světlé pastelové barvě, mohou být některé typy stropních obkladů natřeny tak, aby vytvořily nátěr podle stylu a barvy interiéru.Při výběru barviva však musíte být velmi opatrní, protože některé barvy obsahují agresivní rozpouštědla, která mohou roztavit pěnu a nakonec zničit povrch.Proto stojí za to předem vědět, jak malovat stropní dlaždici z pěny.

Obsah

Při natírání stropní pěnové dlaždice

V zásadě nemusí být tyto výrobky natřeny.Pokud jste spokojeni s bílým reliéfním povrchem povrchové úpravy, můžete ji nechat bez malování.Postupem času však pěna zžloutne, absorbuje nečistoty a mastnotu, takže majitelé takových stropů vyvstávají otázku, jak aktualizovat strop pěnových dlaždic.Pro osvěžení povrchu může být bělený nebo natřen vnitřními barvami.

Pěnové panely jsou natřeny v následujících případech:

 1. Pokud již byly desky použity,na nějakou dobu, což má za následek žloutnutí, obraz vrátí povrch do původního svěžího vzhledu.
 2. Po zaplavení shora mohou povrchy desek zůstatrezavé skvrny a skvrny, které nelze prát.Jediným způsobem, jak je skrýt, je malovat strop.
 3. Pokud se dekorace používá v kuchyni, kde jsou povrchy často kontaminovány sazemi a mastnotou, pak je malba jediným způsobem, jak obnovit strop a skrýt obtížné odstranění nečistot.
 4. Tento postup se provádí také ihned po nalepení desek, aby povrch získal požadovaný odstín odpovídající barvě celého interiéru.
 5. Některé typy barev chrání produkt před absorpcí vlhkosti, prachu, nečistot a usnadňují údržbu povlaku, proto se lakování provádí za účelem ochrany povrchu a prodloužení životnosti produktu.To platí zejména pro porézní extrudované panely.

Výhody a nevýhody malování dlaždic

Před aktualizací stropních tašek malbou je třeba prozkoumat výhody a nevýhody této metody.

Pozitivní aspekty malování desek zahrnují následující:

 • Strop lze vylepšitestetické vlastnosti povlaku a získat povrch požadovaného stínu;
 • vnitřní barvy chrání některé typy panelů před absorpcí nečistot a prachu a lakovací vrstva také usnadňuje péči o povrch;
 • ​​
 • porézní dlaždice po zabarvení se stává hustší a silnější, což nejlépe ovlivňuje termínslužby pokrytí;
 • některé typy desek bez zabarvení v průběhu času zžloutnou, takže malování zabrání tomuto jevu nebo zmírní nažloutlost, pokud se objeví;
 • doporučuje se malovat bezešvé desky, aby se skryly švy mezi jednotlivými prvky;
 • také výhody zahrnují velké příležitosti, pokud jde o zdobení stropu (můžete malovat jednotlivé prvky dlaždic, kombinovat dvě barvy, alternativní malované panely v šachovnicovém vzoru);
 • natřené stropní desky vypadají velmi krásně v kombinaci s pěnovými štukovými lištami, lištami, ozdobnými trámy a bagetami;
 • díky zabarvení lze dosáhnout účinku starověku povrchu (k tomu jsou jednotlivé části dlaždic natřeny zlatou nebo stříbrnou barvou, která se nanáší houbou, aby se ve vrstvě barvy vytvořily hrboly a mezery).

Nevýhody barvení zahrnují potřebu nákupu dalších nástrojů a spotřebního materiálu pro práci.Také v průběhu času může vrstva barvy vyblednout a měnit barvu, takže bude muset být pravidelně aktualizována.

Nástroje a materiály pro práci

Před natřením stropu z pěnových tašek je třeba připravit potřebné materiály a nářadí:

  )
 1. Nátěr lze nanášet válečkem na dlouhou rukojeť měkkým vlasovým kožichem, stříkací pistolí nebo štětcem s přírodními štětinami.
 2. Budete také potřebovat paletu s žebrovaným povrchemlití barvy a mačkání válce.
 3. Pro práci ve výškách je vhodnější použít schodiště nebo lešení.
 4. Chcete-li se chránit před barvou, připravte si brýle, čepici a rukavice.
 5. K ochraně povrchu stěny před náhodným zbarvením je nutná maskovací páska.
 6. K ochraně podlahy a nábytku před nátěrem je nutná také plastová fólie.

Doporučení!Airbrush je vhodný pro malování reliéfního stropního nátěru.Hladký povrch s minimem vyčnívajících částí je natřen válečkem.Velké detaily reliéfu a těžko přístupná místa jsou nejprve natřeny štětcem a poté je celá rovina talířů posekána válečkem.

Jaké barvy lze na panely natírat

Nastal čas mluvit o tom, jak natřít pěnové stropní desky.Zvolíte-li vhodné barvicí složení, výsledek práce vás potěší a povlak vydrží mnohem déle při zachování krásy a atraktivity povrchu.

Při výběru barev věnujte pozornost těmto vlastnostem barvicí směsi:

 • přilnavost k podkladu;
 • odolnost proti vlhkosti;
 • hustota struktury;
 • odolnost proti vyhoření a detergentům;
 • směs nesmí vydávat nepříjemný zápach a poškozovat zdraví;
 • Je důležité vzít v úvahu životnost barvy.

Pozor!Nejdůležitějším požadavkem je, aby barva neobsahovala rozpouštědla, která reagujípolystyrenu a rozpusťte jej.To znamená, že používejte barvy, které neobsahují toluen, bílý alkohol nebo aceton jako rozpouštědla.

Pro natírání stropních pěnových panelů jsou vhodné emulze na bázi vody a akrylové barvy:

 1. Směsi na bázi akrylových polymerů a pryskyřic jsou považovány za univerzální a jsou velmi populární pro mnoho výhod, mezi něž patří:
 • pohodlí a snadné použití;
 • barva je netoxická;
 • necítí;
 • rychlost sušení;
 • povlak nenarušuje přirozenou výměnu vzduchu na povrchu;
 • na slunci nezmizí;
 • odolnost vůči teplotním extrémům;
 • nemění barvu v průběhu času;
 • povlak může být čištěn za mokra;
 • Velký výběr barev.

Důležité!Nevýhodou akrylových barev je jejich značná cena, ale taková cena se vyplatí za dlouhodobý provoz.Pro ochranu proti delaminaci se barva nanáší v tenké vrstvě.Doporučuje se udělat 2-3 vrstvy.

 1. Barvy na vodní bázi jsou na vodní bázi.Obsahují pigmenty a polymery.Je lepší aplikovat barvu v silné vrstvě, aby se zabránilo praskání a loupání.Díky své volné struktuře vrstva inkoustu rychle absorbuje nečistoty.Další nevýhodou je, že povrch nesmí být intenzivně omýván a otírándíky nízké odolnosti vůči vlhkosti. Za výhody emulzí se považují:
 • nízké náklady;
 • netoxický;
 • dobře přilne k jakékoli základně;
 • vysoká rychlost sušení;
 • pro nanášení barvy jsou vhodné všechny nástroje, protože pruhy nezůstávají;
 • vysoká propustnost barvy pro vrstvu;
 • mohou být přidány pigmenty, aby se získal požadovaný odstín.

Technika lakování pro kutily

Pěnová stropní deska je natřena po přípravných pracích.Nejprve je třeba vytáhnout nábytek z místnosti nebo vše zakrýt plastovým obalem, který chrání před barvou.Podlaha a stěny jsou také pokryty fólií.Na spojovací ploše stěny se stropem je nalepena páska maskovací pásky, která chrání před náhodným nátěrem kontaktní roviny.Pokud jsou soklové lišty lepeny podél obvodu stropu nebo na povrchu nevyčnívají paprsky, které nebudou natřeny, jsou opěrné body rovněž utěsněny maskovací páskou.

Pokud byl strop nedávno vložen dlaždicemi, vyplňte švy mezi jednotlivými prvky akrylovým tmelem.V případě znečištění starého, dříve používaného nátěru je povrch důkladně očištěn od kontaminace.K odstranění pavučin a prachu použijte vysavač s měkkou tryskou.Některé skvrny lze omýt mýdlovou vodou.Po omytí by měl povrch dobře uschnout.Pokud jsou spoje mezi starými dlaždicemi suché, jsouplné tmelu.Povrch starých panelů se také doporučuje opatřit akrylovým základním nátěrem, který se nanáší ve dvou vrstvách.

Přišli jsme na přípravu povrchu, nyní vám podrobně řekneme, jak natřít stropní dlaždici vodou ředitelnou barvou:

 1. Nejprve se ujistěte, že vlhkost a teplota v místnosti odpovídají parametrům pro práci.s barvou, která je vyznačena na nádobě se směsí.
 2. Pomocí štětce natřete povlak na těžko přístupných místech (za topnými nebo vodovodními trubkami), na křižovatce stěn a stropu.Tímto nástrojem jsou také vyčnívající vyražené detaily na povrchu.
 3. Poté se práce provádí pomocí válečku.Malování začíná z jakéhokoli rohu místnosti.Válec je namočen do barvy nalité do palety a převalen přes žebrovaný povrch, aby se rovnoměrně rozložila směs inkoustu a odstranil přebytečný lak.
 4. Natíráme povrch vratnými pohyby.Současně by sousední pruhy barvy měly být mírně proti sobě.V první vrstvě pohybu vytváříme válec ve směru kolmém na okenní otvor.Druhá vrstva je malována podél oken v místnosti.
 5. Aby se zabránilo průniku povlaku, je nejlepší aplikovat barvu ve 3 vrstvách.Před každou malbou by předchozí vrstva měla zcela zaschnout.

Doporučení!Chcete-li získat matnou desku s lesklými vyčnívajícími částmi, natřete celý produkt akrylovým matným barvivem.Po zaschnutí otevřete jednotlivé díly lesklým lakem.Kroměpovrchové textury, detaily lze zvýraznit jinou barvou.

Jaký druh dlaždic je zakázáno malovat

Ale před aktualizací povrchu pěnové plastové povrchové vrstvy je třeba odpovědět na otázku, zda je možné malovat stropní dlaždici z pěnového plastu?Ne všechny druhy pěnových panelů lze malovat.

Je důležité pamatovat na následující:

 • porézní lisované výrobky jsou nejen možné, ale musí být také natřeny, aby byly chráněny před absorpcí nečistot a usnadňovaly péči o povrch;
 • výrobky pro vstřikování se rovněž mohou natírat a znovu natírat akrylovými a vodními kompozicemi;
 • extrudované desky bez laminace mohou být také natřeny jakýmkoli vhodným nátěrem;
 • je zakázáno malovat panely vrstveným filmovým povlakem (jsou již odolné vůči kontaminaci a mají ochrannou vrstvu, na kterou nebude rovnoměrně ležet žádná barva).

I s tak jednoduchým a levným dokončovacím materiálem, jako jsou pěnové panely, můžete vytvořit krásný a originální stropní povlak.Je důležité zvolit pouze správné barevné složení, jeho barevné schéma, s ohledem na typ desek a účel místnosti, jakož i na celkové zbarvení interiéru.