Jak a jak zacházet s jahodami ze šedé hniloby na jaře a nezničit úrodu?

Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších bobulí všech zahradníků a těší se na začátek sklizně.A o to více urážlivější, když se na bobulích vytvoří nepříjemné šedé chmýří.Hniloba může zničit i obrovské plantáže a není těžké se vypořádat s několika postelemi v zemi.Než si stěžujeme na počasí a déšť, prozkoumáme příčiny výskytu šedé hniloby, projevy a metody ničení houby.

Obsah

Jak vypadá šedá hniloba na jahodách

Prvním signálem, kterému byste měli věnovat pozornost, jsou hnědé skvrny na plodech.Značky okamžitě rostou a po krátké době je vidět šedivý povlak.Pokud pečlivě zvážíte bobule, můžete vidět malé spory - jedná se o rodokmen.Je nutné rychle odstranit infekci, aby se nerozšířela na celou rostlinu, pak na plantáž a další plodiny.

Houbová infekce se živí mrtvou tkání a velmi rychle se rozmnožuje.Podle klasifikace jsou konidie a sklerotie (patogeny hniloby) klasifikovány jako zraněné parazity.

Příznivé podmínky pro vznik a vývoj houby

Zahradník by měl být zvláště pozorný:

 • při dlouhodobých deštích a silných deštíchRosa;
 • ne horlivě vodu;
 • při teplotách do +15 ° C;
 • pokud sousedé v zahradě našli šedou hnilobu;
 • , když je mnoho plevelů.

Všechny uvedené faktorypřispívají k rychlému rozvoji šedé hniloby.Ale pokud se nedá nic dělat s počasím a deštěm, můžete se zbavit plevelů vlastními rukama.

Objevuje se na vašich jahodách nebo jahodách šedá hniloba?
Výsledky
Načítání ...

Metody nakládání se sírourot

Prevence je mnohem lepší než odstranění.Opatření pomohou zabránit výskytu infekce ve vaší oblasti a chránit sousedy.

Preventivní opatření jsou následující:

 1. Postel by měla být umístěna v osvětlené a větrané části zahrady.Stínování není dovoleno ani u vysokých listnatých stromů.
 2. Půdu včas uvolněte a navlhčete.
 3. Mulčování se slámou, jehly.Při vrchním obvazu nedělejte nadbytek dusíkatých hnojiv - vyvolávají růst listoví.
 4. Tenké keře se nadměrně ztluštějí.Nesmutujte jahodové keře, kníry.Příliš hustě rostoucí rostliny nedovolí, aby se sousedé a bobule normálně tvořili.To vede k sekání ovoce, ke ztrátě chuti.
 5. Odstraňte shnilé bobule z postelí, odstraňte mrtvé listy, kníry a plevele.

V době vytváření mladých odbytišťnemůžete se dotknout keřů.Čím nižší je riziko zranění, tím menší je pravděpodobnost vzniku hniloby.Všechny hlavní práce na mulčování, uvolnění do konce před procesem formování vývodů.

Čas pro zpracování chemikáliemi

Optimální čas pro první ošetření je podzim.Pokud jste však neměli čas nebo nevěděli, jak to udělat, lze postup přesunout na začátek března nebo do poloviny dubna.Proces zpracování je odložen na duben pouze v regionech se silnými zimami.Zpracování pomocí speciálního přípravku proti hnilobě (seznam bude uveden níže).

Podruhé se zpracuje na začátku růstu listů, poté, jakmile skončí období pučení, a poté po sklizni.

Hnilobná houba toleruje mrazivé suché zimy, přežívá agresivní podzimní pěstování.Proto by se všechna opatření na ochranu jahod před šedou hnilobou měla provádět na jaře nebo v létě.

K léčbě se používají lidová léčiva pro šedou hnilobu na jahodách

Jod a hořčice se používají k ošetření.Použijte takto:

 • 10 kapek jodu by mělo být naředěno v 10 litrech teplé (ne studené) vody.Stříkejte jednou týdně jako preventivní opatření a ihned, jakmile se objeví první známky šedé hniloby.Ošetření listů, tj. Listoví.
 • 50 gramů suchého hořčičného prášku naředěného v 5 litrech horké vody, avšak nikoli vroucí vody.Trvejte na tom, 2 dny, napětí.Potom zředěnou hotovou směs 1: 1 studenou vodou a postříkejte listyjahody.

Infuze česneku hodně pomáhá - pro 10 rozdrcených hřebíčků potřebujete 10 litrů vody, nechte 24 hodin stříkat.Ale takové složení může dát jahodovou příchuť - není to chutné.

Chemikálie pro šedou hnilobu na jahodách

Seznam nejlepších léků:

 1. Sbor.Fungicid, použití podle pokynů.Roztok se spouští při teplotách do +10 ° C, takže je lepší provádět ošetření na začátku sezóny.Může být použit při +25 ° C, aktivita kompozice je vyšší, doba ochrany je kratší.Fungicid nemá žádné fytotoxické vlastnosti, nevymývá se deštěm.Po uplynutí ochrany se rozkládá na biokomponenty, které nepoškozují lidské tělo.
 2. Teldor.Fungicid systémové systémové akce.Použití v jakémkoli období vývoje rostlin.Jakmile na listech nebo bobulích rychle zasychá a vytvoří tenkou vrstvu ochrany proti pronikání plísní a jiných lézí.

Také uznávané jako dobré léky: Acrobat, Bayleton, Fundazol.Aplikujte podle pokynů.

Chorus a Teldor jsou hospodárné při používání a nepoškozují lidské tělo.

Prach z pozdního hniloby je velmi podobný šedé hnilobě

Takový prach okamžitě ovlivňuje celou rostlinu - bobule, listy, květiny, růstové body, pupeny.Vypadá to jako obálkový film nebo hnědé skvrny kožené struktury.Známky - maso se zdrsní, bobule pak suché a vytvoří se bílý povlak.Stonky rychle odumírají na samém základně, listy nejprve získají hnědý odstín, poté odpadnou, celý výtok je ovlivněn.

Pokudnašel nemoc v zahradě, nemocné keře musí být odstraněny.Zasažte postiženou oblast agresivními chemikáliemi, na tomto místě nic neobsazujte až příští jaro.

Zahradníci také nebudou zasahovat do informací o kořenové hnilobě.Vypadá to jako černé zóny na lehkých kořenech a vede k postupnému sušení procesů.Kořenová hniloba nejčastěji postihuje keře bobulí, které neustále rostou na jednom místě nebo jsou zasazeny tam, kde rostly brambory.