Jak a jak izolovat suterén stropu soukromého domu a garáže

Téměř každý dům má suterén umístěný pod prvním poschodím.Výška místnosti závisí na mnoha faktorech a dosahuje 2-2,5 m. Pro snížení tepelných ztrát je nutné provést izolaci stropu v suterénu domu.Správně vybrané materiály pomohou zabránit úniku tepla, vybavit obývací pokoj nebo dílnu v suterénu.Jaké typy izolace jsou vhodné pro výkon práce, co dalšího bude pro mistra užitečné a jaké potíže mohou vzniknout při pokládce izolace - podrobně to prozkoumáme.

Obsah

Proč potřebujeme izolaci stropu v suterénu soukromého domu

Pokud je místnostpokud neexistuje žádná izolační vrstva nebo je hydroizolace zničena, je otevřen přístup ke studenému vzduchu a srážení.V suterénu akumulace vlhkosti vede ke vzniku plísní a plísní.Biomasa proniká skrz strop a rozprostírá se po obývacích místnostech v horních patrech, kazí nosné konstrukce, beton a další materiály a snižuje tak životnost celého domu.

Účel stropní izolace v suterénu:

 • snížení tepelných ztrát o 20%
 • ]
 • poskytování, udržování pohodlné pokojové teploty.

Někdy jsou prádelny, sklepy, bazény, tělocvičny umístěny v suterénních místnostech - v tomto případě je nutné provádět práce na tepelné a hydroizolaci stropu, stěn a podlahy.Dobrá vrstvamateriály zvýší izolaci suterénu, rozšíří užitnou plochu domu.

Pravidla pro výběr izolačních materiálů

Suterén je vystaven kolísání vlhkosti, větru a teplot, takže izolační materiál musí být odolný vůči vlhkosti, aby vydržel nízké teploty.

Další požadavky na výběr produktu:

 1. Nízký koeficient tepelné vodivosti.Čím nižší je indikátor, tím více tepla zůstane.
 2. Odolnost proti vlhkosti.Je lepší dát přednost materiálům, které vůbec neumožňují průchod vlhkosti, a chrání dřevěné podlahy i před kondenzací.
 3. Nízká hmotnost, snadná instalace.Lehká hmota nezatěžuje nosné konstrukce a jednoduché rozložení zaručuje úspěch práce bez použití služeb mistrů.

Další požadavky: nepřítomnost škodlivých emisí, nehořlavost produktů.Při výběru produktu věnujte pozornost izolaci z minerální vlny, polystyrenové pěně, polystyrenu - praktické a levné materiály poskytnou požadovanou úroveň pohodlí, snadno se rozloží, ale mají své vlastní instalační vlastnosti.

Minerální vlna

Materiálem jsou vláknité desky nebo desky, jejichž suroviny jsou vysokopecní strusky, těžební rudy, skelná vlákna.Izolace stropu v suterénu soukromého domu je mnohem pohodlnější u čedičové vlny.

Doporučujeme přečíst:
Jak správně izolovat betonstrop v bytě

Totodíky několika výhodám materiálu:

 • extrémně nízká tepelná vodivost;
 • vysoká úroveň ochrany proti hluku;
 • žádné toxické sloučeniny;
 • 62) produkt při zahřívání nevydává škodlivé látky;
 • nesvítí;
 • je odolný vůči chemickým vlivům.

Kromě toho izolace čediče není živnou půdou pro parazity a hlodavce, a proto se myši v takové vrstvě nikdy neusadí.

Polystyrén, extrudovaná polystyrenová pěna

Pěnové plasty mají mnoho druhů výrobků, z nichž nejznámější jsou: polystyren, extrudovaná polystyrenová pěna.Desky mají nízkou hmotnost, nízkou tepelnou vodivost a snadno se instalují.Polyfoam je hořlavý materiál, který šíří spalování roztavenými kapičkami, a navíc se zvyšující se teplotou uvolňuje škodlivé látky.

Extrudovaná polystyrenová pěna je praktický druh izolace, odolný proti hoření, nevyzařující škodlivé látky, s ještě nižší úrovní tepelné vodivosti.

Zajímavé!Pěnové plasty mají společnou nevýhodu - neumožňují průchod vzduchu, což zabraňuje přirozené ventilaci stavebních konstrukcí.Proto se budete muset starat o dobré větrání v suterénu.

Materiály, pracovní nástroje

Před provedením izolace stropu v suterénu soukromého domu je nutné zkontrolovat dostupnost sady nástrojů, materiálů.

Co je užitečné:

 • nůž na řezání listů;
 • budovaúroveň;
 • ruleta;
 • stěrkový nůž;
 • směs pro vyrovnání povrchu;
 • tužka;
 • zubovou stěrkou;
 • adhezivní kompozice pro materiál;
 • izolace.

Použití čedičové vlny vyžaduje vytvoření bedny, takže je užitečný blok, šrouby, kovové profily, šroubovák a pila.

Doporučení!Aby byla zajištěna kvalita, je izolace pokryta parotěsnou zábranou.Nejlepší je zvolit dvojvrstvou membránu s parozábranou s jednostranným průnikem.Jedná se o kvalitní materiál, který zcela blokuje pronikání vlhkosti a kondenzuje do tloušťky izolace.

Impregnace se hodí také k ochraně dřeva (základní penetrace), antiseptik a antiprenů.

Přípravné práce před zahřátím stropu

Čím důkladněji se připravuje základní plocha, tím lepší bude izolace, což znamená, že se zvýší konečná kvalita práce.Nejprve očistěte strop od prachu, pavučin, úzkých trhlin, štěrbin, odstranění hrbolů a dalších vad.

Doporučení!Pokud plánujete lepit pěnu, musíte zkontrolovat rovnoměrnost povrchu a odstranit rozdíly ve výšce.Používají se přípravky na bázi cementu.Po nanesení a zaschnutí povrch očistěte.

Poslední fází přípravy je ošetření antiseptikem, antiprenem a primerem.Zakryjte povrch základnyprimer, antiseptikum by mělo být ve 2-3 vrstvách, předsušení předchozí vrstvy před nanesením další.Je povoleno používat primer s antiseptickými složkami, takže práce půjde rychleji.

Vlastnosti technologie instalace minerální izolace na strop

Hlavní nuancí je vytváření bedny.Používají se kovové profily nebo dřevěné latě.

Práce se neliší složitostí:

 1. Pro fixaci parotěsné zábrany na základně může býttlustý film nebo membrána.Materiál se překrývá s proužky vstupujícími do sebe o 15-20 cm. Spoje přilepte konstrukční páskou.
 2. Pokud je podlahovým materiálem beton, použije se samolepicí materiál proti parám.Vhodné jsou také živičné výrobky.
 3. Poté se vytvoří bedna.Rám je připevněn ke stropu pomocí šroubů, hmoždinek.Krok upevnění vodicích profilů je 50 cm a příčné profily se umístí podle velikosti izolačních desek.

Nyní se zamyslíme nad tím, jak izolovat strop suterénu v soukromém domě čedičovou vlnou:

 • odřízly plechy podle rozměrů buněk;
 • pokládají materiály v přepravce tak, aby listy těsně přiléhaly k vodicím prvkům rámu;
 • upevnění výrobků hmoždinkami s velkými čepičkami;
 • lemuje další vrstvu materiálu zabraňujícího působení páry ze dna, upevňuje se na svorky, pokud je profil kovový, pak se upevňuje na pásku.

Doporučení!Spodní vrstva membrány nebofólie na ochranu proti vlhkosti jsou rozloženy překrývající se as přístupem ke stěnám o 20 - 25 cm.

Po dokončení práce můžete strop dokončit jakýmkoli dokončovacím materiálem: podšívkou, obkladem, dlaždicemi.

Vlastnosti technologie montáže polystyrenové pěny, polystyrenové pěny

Hlavní rozdíl spočívá v montáži na lepidlo.Směsi jsou vybírány bez žíravých rozpouštědel, které mohou roztavit pěnové desky.

Algoritmus práce je následující:

 1. Na strop naneste označení s rozměry podle rozměrů izolačních desek.Instalace probíhá od začátku do konce, takže označení musí být přesné.
 2. Připravte lepidlo.Lepidla bez vody jsou vhodná na dřevěné povrchy, na betonové podlahy lze použít spreje a směsi na vodní bázi.Pokud je použito kontaktní lepidlo, mělo by být naneseno na strop a pěnovou vrstvu, směsi jiných typů jsou natírány pouze na izolační desky.
 3. Pěnové desky se valí s jehlovým válečkem - zvýší se tím přilnavost.Nyní můžete lepit prvky od středu místnosti.S tímto uspořádáním budou ořezané desky umístěny podél okraje obvodu, a pak oříznuté okraje mohou být snadno pokryty dekorativní základní deskou.

Důležité!Desky by měly být rozloženy tak, aby se koncové spoje sousedních řad neshodovaly.

Po nalepení izolace musí být prvky upevněny hmoždinkami s malými uzávěry.Dostatek 5-6 hmoždinek: v rozích a ve středu.Strop suterénu je z vnitřní strany izolován pěnou neboend-to-end polystyren, ale pokud existují trhliny, lze je snadno uzavřít montážní pěnou.

Jakmile zaschne lepidlo, stropy se zdobí.Aby byl povrch pevně držen, je na pěnu natažena výztužná síťovina, povrch je omítnutý, vyrovnán a může být dokončen dekorativním materiálem.