Jak a co malovat strop v koupelně vlastními rukama

Malované stropy se nacházejí v různých místnostech.Ne všechny barvy jsou však vhodné pro místnosti s různými účely.Proto musí být barva na strop v koupelně odolná vůči vysoké vlhkosti.Natřený povrch by měl být snadno omyvatelný, odolávat plísním a jiným mikroorganismům a měl by být také externě atraktivní.Kromě toho krása povlaku do značné míry závisí nejen na výběru barvy, ale také na souladu s technologií jejího nanášení, jakož i na správné přípravě podkladu.

Obsah

Vlastnosti mikroklima v koupelně

PorozumětJaká barva malovat strop v koupelně, je důležité vzít v úvahu účel místnosti a vlastnosti procesů:

 1. Nejlepší barva pro stropy v koupelně by měla odolat vysoké vlhkosti a přímému kontaktu s vodou.Poslední podmínkou je skutečnost, že kondenzace se často hromadí na všech površích v této místnosti.
 2. Vana se vyznačuje častými teplotními skoky, takže strop v koupelně je natřen sloučeninami, které jsou odolné vůči teplotním extrémům a jejich vysokým hodnotám.
 3. Abyste porozuměli tomu, jak malovat strop v koupelně, musíte myslet na rysy péče o povrch stropu.Povlak musí odolat přímému kontaktu s vodou a intenzivnímu tření.Díky tomu můžete povlak omýt čisticími prostředky a otřít ho houbou nebo štětcem.
 4. Při rozhodování o tom, jak natřít strop v koupelně, nezapomeňte na ekologickou čistotu materiálu.Barvící kompozice by neměla emitovat škodlivé těkavé sloučeniny jak během procesu barvení, tak během provozu.
 5. V podmínkách vysoké vlhkosti a vysokých teplot se mikroorganismy aktivně množí, takže lakování stropu v koupelně se provádí pomocí sloučenin odolných vůči plísním a hnilobě.

Klady a zápory malovaného stropu v koupelně

Před natřením stropu v koupelně si prostudujte výhody a nevýhody lakovaných povrchů.

Pozitivní vlastnosti malovaného stropu zahrnují následující:

 • Pomocí moření můžete rychle přinéststrop je v pořádku.Kromě toho jsou náklady na materiál a práci mnohem nižší než instalace zavěšeného nebo zavěšeného stropu, obkládání nebo lepení jinými kusovými materiály.
 • Práce může být dokončena i bez zkušeností.Je důležité dodržovat pokyny pro přípravu základního stropu a dodržovat technologii lakování.
 • K dispozici je široký výběr barev a textur na prodej, takže si můžete snadno vybrat vhodné složení barvy pro celý interiér.
 • Pokud je barva pro strop v koupelně vybrána správně, lze povrch omýt.Kromě toho bude sloužit více než jeden rok, potěší její krásou a hladkostí.
 • Ve stavebních obchodech vhodných pro barvy jsou barvyPovlak na různých základně (dřevo, beton, sádra, cihly, kov).
 • barevné strop může být zdobené malbou.

Za nevýhody lakovaných povrchů v koupelně se považují:

 1. Některé typy barev jsou nestabilní vůči vysoké vlhkosti a poškození mikroorganismy, proto by se mělo přistoupit k výběru vhodného složení.se zvláštní péčí.
 2. základní povrch stropu vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné zarovnání.
 3. Pokud jde o krásu, natřený betonový strop je o něco nižší než ostatní povrchové úpravy (strečové textilie, keramické dlaždice atd.).

Volba barvy pro koupelnu

Do koupelny jsou vhodné pouze vodní barvy odolné vůči vodě.Takové barvy jsou odolné vůči vysoké vlhkosti, neobsahují toxické složky a při vysokých teplotách nepraskají.

Akryl

Akrylové kompozice s přídavkem latexu jsou velmi oblíbené pro svou odolnost vůči znečištění a vysokou vlhkostí.Stropy mohou být čištěny vlhkým hadříkem.Povlak se neodlupuje a nepraská.Odolá i intenzivnímu tření.

Mezi pozitivní vlastnosti akrylových barev patří:

 • lze kompozici aplikovatrůzné nástroje (airbrush, brush nebováleček);
 • díky své dobré krycí schopnosti vyhlazuje povlak malé vady základny;
 • rychlost sušení je další výhodou;
 • kompozice neodpařuje škodlivé složky;
 • si můžete vybrat barvu a strukturu směsi;
 • je povlak odolný vůči vysokým teplotám.

Nevýhodou akrylového povlaku je, že nesmí být namočen a promyt detergentem.Otřete povrch vlhkým hadříkem.Vysoká cena ve srovnání s vodní emulzí se také považuje za minus akrylových směsí.Konečná pevnost, odolnost proti opotřebení povrchu se získá během několika týdnů.

Silikon

Silikonové barvy jsou ideální do koupelny.Výsledný povlak je pružný a nenarušuje přirozené větrání základny.Natřený povrch je odolný vůči extrémním teplotám a vysoké vlhkosti.

Výhody silikonových barev:

 1. Povlak neabsorbuje nečistoty, takže se rychle a snadno omývá.
 2. V důsledku pružnosti a vysoké krycí schopnosti vrstvy nátěru jsou skryty vady podkladu a trhliny až do šířky 2 mm.
 3. Silikonové směsi se nanášejí na různé substráty.Při výběru primerů jsou nenároční.

Důležité!Silikonové barvy mají jedinou nevýhodu - jsou drahé - od 7,5 $ za litr.

Silikát

Jedná se o směsi založené na vodné disperzi, do které se přidávají pigmenty a vodní sklo.Existují dvě odrůdytakové barvicí směsi:

 • disperze;
 • dvousložková.

Za výhody silikátových kompozic se považují následující vlastnosti:

 1. Nátěrová barva nenarušuje přirozenou výměnu vzduchu základny.
 2. Barva během procesu lakování a používání nevypouští škodlivé látky.
 3. Povlak je odolný proti oděru, ohnivzdorný, odolný vůči vlhkosti a odolný.Bude to trvat až 25 let.
 4. Díky zvláštním přísadám nebude mít strop žádný vliv na plísně a hnilobu.

Důležité!Nevýhody silikátových kompozic zahrnují jejich nízkou elasticitu, a proto příliš dobře neskrývají malé defekty v bázi, jako jsou akrylové a silikonové směsi.V tomto ohledu je před malováním strop pečlivě připraven a vyrovnán.

Lakovací technologie

Poté, co jsme zjistili, jakou barvu malovat strop v koupelně, podíváme se blíže na technologii malování stropní plochy.

Nástroje a nezbytný materiál

Před natřením stropu v koupelně vlastníma rukama,připravte vše, co potřebujete pro práci:

 • stepladder;
 • tmel;
 • primer;
 • špachtle;
 • váleček, kartáč nebo airbrush;
 • nádoba na barvy;
 • základní zásobník;
 • maskovací páska;
 • barvy;
 • ochranné brýle a rukavice;
 • brusný papír nebo spárovací hmota;
 • plastová fólie.

Příprava povrchu

Základní strop se připravuje v tomto pořadí:

 1. Nejprve odstraňte starýpokrytí.Po vymočení povrchu se vápno omyje vodou a tapeta se odstraní špachtlí.Stará barva odolná proti vlhkosti se omyje vhodným rozpouštědlem.Pěnové dlaždice a zbytky lepicí směsi se také odstraní špachtlí.
 2. Začínáme se vyrovnávat.Aby se odstranily významné vady, povrch se opatří základním nátěrem a pak se otvory uzavřou omítkovou maltou.Drobné defekty jsou odstraněny počátečním tmelem a konečné vyrovnání je provedeno finální kompozicí.
 3. Po zaschnutí tmelu se povrch rozemele a připraví.

Technika malby

Malování stropu v koupelně na mírutato posloupnost:

 1. Pomocí maskovací pásky chráníme povrchy, které neplánujeme malovat.Obvykle se lepí stropní sokly, římsy nebo horní část povrchu stěny.
 2. Natíráme štětcem obtížně přístupná místa za topnými trubkami, jakož i spárou stropu a stěn.
 3. Dále přejdeme k natírání celého stropu vzduchovým kartáčem nebo válečkem.První vrstva je malována ve směru kolmém na dveře nebo okno otevírající se v místnosti.
 4. Čekáme, až barva úplně zaschne.
 5. Pouze natírání stropusměr pohybu nástroje je obrácený, to znamená malovaný podél stávajícího otvoru okna v koupelně nebo dveřích.

Odborné rady

Nyní víte, jak a jak natřít strop v koupelně.Doporučení a rady profesionálních mistrů pomohou vyhnout se běžným chybám a získat krásný a rovnoměrně natřený povrch:

 • Pokud budete v práci dělat dlouhé přestávky, bude mít vrstva barvy čas na zaschnutí.Po pokračování v práci na tomto místě se vytvoří viditelné pruhy.V tomto ohledu je žádoucí barvit každou vrstvu najednou.
 • Matné barvy skrývají drobné vady základny, zatímco lesklé barvy naopak zdůrazňují, v druhém případě je proto větší pozornost věnována přípravě základny.
 • Pro lepší přilnutí barvy k podkladu se základním nátěrem se doporučuje používat přípravky na bázi stejných složek.
 • Přiloženým přenosem můžete vidět pracovní vady a špatně zbarvené oblasti.Chcete-li to provést, zapněte lampu přiblíženou k povrchu a podívejte se na strop pod úhlem.

Chcete-li malovat uschne za čas, který udává výrobce na obalu, je třeba vytvořit určité podmínky, teplotu a vlhkost v místnosti.Optimální teplota a vlhkost pro sušení vrstvy inkoustu jsou uvedeny na nádobách na barvy.