Instalace topného systému v soukromém domě s plynovým kotlem a jeho schéma

Zemní plyn je považován za jedno z nejlevnějších a nejúčinnějších paliv.Pokud je v blízkosti domu položena plynová síť nebo je plánováno její vybavení, měli byste dát přednost této konkrétní metodě výroby tepla.Zvažte, co je schéma vytápění soukromého domu s plynovým kotlem, jeho výhody, nevýhody a vlastnosti formace.Zabýváme se také typy sítí, jejich odlišnostmi a technickými charakteristikami.

Obsah
Druhy plynového vytápění pro soukromý dům

Rozlišují se dva druhy paliva - zemní plyn dodávaný společnostícentralizovaná dálnice a zkapalněná energie v lahvích.

Vlastnosti:

 1. Centralizované přívodní palivo je výhodnější varianta, protože je přepravováno v konstantním režimu a nevyžaduje akumulaci a skladování.Je dodáván čistý zemní plyn, ale pro připojení zařízení k síti bude muset vlastník obdržet povolení, vybavit určitý druh potrubí.Všechny procesy jsou prováděny pouze službami odborníků, proto finanční investice budou solidní, ale vyplatí se během prvních 3 let používání sítě.

Poznámka!U plynových kotlů napájených z hlavního zdroje je k dispozici samostatná kotelna a staví se komín.

 1. Balónje povoleno používat plyn k výrobě tepla v kotlích provozovaných na centralizovaném palivu, je nutné vyměnit pouze hořák.Nosič energie funguje stejně dobře v jedno-, dvouokruhových zařízeních s dostatečným výkonem.

Důležité!Účinnost plynového kotle poháněného válcem je 90–95%.Nákladová efektivita zařízení je určena úrovní tlaku - čím nižší je tlak, tím větší jsou úspory.

Výhody a nevýhody plynových topných systémů

Specialisté zdůrazňují široký seznam výhod vytápění zemním plynem:

 1. ) Ziskovost a výhody.Palivo je relativně levné, systém má vysokou účinnost.
 2. Možnost vytápění velkých domů.Při výběru jednotky se správnou kapacitou nebudou problémy s vytápěním velkých ploch, předmětů libovolného počtu podlaží.
 3. ​​
 4. Automatický kontrolní systém.Zapojení člověka do údržby zařízení je sníženo na nulu.Automatizační sada vypne hořák při přerušení dodávky plynu, po obnovení napájení se plamen opět rozsvítí.Na prodej jsou nabízeny modely automatizačních a regulačních systémů s možností nastavení různých režimů vytápění, dálkového ovládání a dalších funkcí.

Doporučení!Pro údržbu topné sítě a rozvod teplé vody se doporučuje zakoupit dvouokruhové jednotky.

Nevýhody sítí:

 • Instalace plynového vytápění bude vyžadovat značné investice.K získání povolení je připraven projekt s ohledem na tvar, plochu budovy a další nuance,je vybrán konkrétní typ kotle a mnohem více.Všechny fáze práce až do zahájení provozu sítě jsou prováděny odborníky.
 • Vyžaduje se systém monitorování úniku plynu.Řídicí jednotka je připojena k napájení, systém je těkavý.
 • Vytvoření kotelny.Je dovoleno instalovat nástěnná zařízení v obytných prostorech, podlahová zařízení pouze v oddělené místnosti s větráním, přívodem vody a odtokovou trubkou, samostatným východem a oknem.
 • Pravidelná inspekce a prevence.Změny v provozu hořáku snižují účinnost, objevují se saze.
 • Zařízení s otevřeným hořákem se nepovažují za ohnivzdornou, proto se doporučují k instalaci v domech o ploše 100 m2 nebo více.

Důležité!Výpadky s tlakem v přívodním potrubí paliva rychle deaktivují cizí kotle.

Schémata připojení plynových kotlů

Vytápěcí síť může být s nucenou a gravitační dopravou chladicí kapaliny.

Nucené systémy pracují, když jsou toky čerpány cirkulačním čerpadlem - zařízení je dodatečně integrováno do okruhu nebo může být zabudováno do kotle.V tomto případě je vedení uvedeno do provozu, pouze pokud je čerpadlo napájeno.

Gravitace (gravitace) je udržována bez čerpadla, voda cirkuluje potrubím pod vlivem rozdílu hustoty mezi studenou a horkou látkou.Gravitace typu schématu se zřídka používá v budovách nad 1 patro, vyžadujesprávné položení potrubí se sklonem k vratné trubce, další nuance.

Pravidla pro výběr plynového kotle

Při výběru zařízení pro vytápění domu se majitel soustředí nejen na své vlastní preference, ale také na doporučení návrhářů sítí.Zohledňují se ukazatele výkonu sítě, celkového objemu chladicí kapaliny, produktivity zařízení, větvení kmene, typu struktury, přirozených tepelných ztrát atd.

Tip!Před zakoupením kotle je důležité konzultovat s konstruktéry a prodiskutovat nuance zařízení s přihlédnutím ke všem předběžným ukazatelům.V tomto případě nebudete muset měnit konstrukci v souladu s parametry tepelného zařízení.

Co hledat při výběru zařízení:

 1. Výkon.Průměrná hodnota se vypočítá podle vzorce na 10 m2 1 kW tepla.Přidejte ke konečnému výsledku až 50% v závislosti na přítomnosti velkých oken v domě, špatné izolaci, celkové ploše atd.

Rada!Webové stránky výrobců nabízejí speciální kalkulačky pro výpočet výkonu kotlů.Informace nebudou zbytečné.

 1. Počet obvodů.Jednookruhový kotel pracuje pouze pro ohřev nosiče tepla v síti, dvouokruhový kotel navíc distribuuje horkou vodu pro domácí potřeby.Pro rodinu 5 a více je nejlepší volbou instalacejednookruhový kotel a samostatný kotel pro přívod teplé vody.Dvouokruhové vytápěcí zařízení pro domácnost nebude schopno zvládnout intenzivní distribuci horké vody a ohřívat chladivo pro síť, takže náklady na energii se mohou zvýšit.Kotel pro vytápění je v tomto případě rozumným řešením.
 2. Druh instalace.Nástěnné typy zařízení mají snížený výkon, nižší hmotnost, jsou povoleny pro instalaci v místnosti nebo bytě.Venkovní vybavení je masivní zařízení s vysokou účinností, pro které je vybavena samostatná kotelna.
 3. Pohled na hořák.Zařízení s atmosférickým hořákem budou muset být doplněna samostatným komínem, kotle s přeplňovaným hořákem nepotřebují komín, spalovací komora je ventilována v nuceném režimu.Hořáky s přeplňovaným vzduchem trvale tolerují poklesy tlaku plynu v síti, mají vysokou účinnost, jsou dražší.Zařízení s atmosférickým hořákem jsou o něco levnější, ale účinnost je snížena.
 4. Materiál tepelného výměníku.Ocelové tepelné výměníky mají relativně nízké náklady, ale neodolávají korozi.Litinové tepelné výměníky jsou „věčné“ přístroje, jednotky jsou drahé, v prodeji se tak často nenajdou.

Doporučení!Pro usnadnění nastavení sítě je výhodnější koupit zařízení s plynulým nastavením výkonu.Dvoustupňové nastavení je vhodné pro majitele trvalých domů, kde stačí nastavit jeden provozní režim pro celou topnou sezónu.

Vlastnosti návrhu a výpočtu systému

Přemýšlení o tom, jak vést plyn v bytěvytápění nebo vybudování sítě v soukromém domě, majitel vypracuje projekt.Schéma se počítá podle spotřeby paliva, pro kterou se používá vzorec - na 1 kW tepelné energie je zapotřebí 0,1 m3 plynu za hodinu.

Ukazuje se, že v domě o rozloze 200 m2 by měl být výkon kotle nejméně 20 kW, se spotřebou 2 m3 plynu za hodinu.Topná sezóna v regionech Ruské federace trvá v průměru šest měsíců, z toho 3 měsíce jsou drsné zimy, 3 měsíce jsou mimo sezónu.Standardně, 100 dní v roce, topení běží na plný výkon, 100 dní na 45–55% celkové produktivity.

Výpočet je jednoduchý - v chladném období budete potřebovat (20x0,1x24) 48 m3 plynu denně, v mimosezóně asi 24 m3 plynu /den.Celkové množství 72 000 m3 plynu (24x100 + 48x100).Při znalosti úrovně spotřeby paliva nebude obtížné vypočítat celkové náklady na údržbu sítě.

Poznámka!Projekt se skládá z odborníků s licencí, dokument je poté schválen plynárenskou službou.Bez souhlasu státního orgánu nelze provádět pokládku sítě.

Možnosti uspořádání plynových sítí v soukromém domě

Distribuce vytápění z plynového kotle může být jedno- nebo dvou trubková:

 • Jedno trubková síť nezpůsobuje potíže s instalací, ale zřídka se používá kvůli poklesu teploty chladicí kapaliny v každém následujícím radiátoru.V takovém případě zůstane poslední baterie v síti studená, dům se nerovnoměrně zahřeje.V domech o výměře nepřesahující 70 m2 je povoleno monotrubní zapojení.
 • Vytváření dvou trubek je nákladnější, ale výhodnějšíoperace.Každý radiátor je vybaven dvěma potrubími - pro přívod a zpět, což umožňuje nastavit režim vytápění pro různé místnosti, v tomto případě baterie přijímají chladivo o dané teplotě bez ohledu na jejich vzdálenost od kotle.Uzavírací ventily se používají k úpravě průtoku chladicí kapaliny.

Doporučení!Při uspořádání jednovrubného vedení je kotel umístěn na spodní straně sítě (pod bateriemi).Řešení problému špatného zahřívání extrémního radiátoru pomůže vložit oběhové čerpadlo do sítě, vybudovat části poslední baterie v síti nebo nainstalovat propojky.

Instalace a připojení plynových kotlů

Instalace plynového ohřevu se provádí pouze ručně nebo v přítomnosti odborníků.U nástěnných kotlů je přípustné uspořádání v kuchyni nebo obývacím pokoji.

Pro podlahovou jednotku je přidělena kotelna, jejíž parametry jsou stanoveny SNiP:

 • výška stropu od250 cm;
 • úroveň požární odolnosti obálek budovy od 45 minut;
 • volný přístup do ohřívače ze všech stran;
 • velikost vstupního otvoru od 90 cm;
 • přítomnost jednoho okna o ploše 0,3 m2 na každých 10 m3 objemu místnosti;
 • nucené větrání - vnitřní výměna vzduchu nejméně 3krát za hodinu;
 • uspořádání systému pro analýzu plynů, kontrolní skupiny (k vypnutí přívodu paliva v případě přerušení provozu kotle).

Doporučení!Instalační standardy kotelny jsou přeneseny zpodle projektu je dodržování pravidla povinné.

Instalace plynových topných kotlů

Před provedením plynového vytápění v soukromém domě je třeba zjistit, jak ohřívač funguje.

Konstrukce zařízení se neliší složitostí:

 1. Burner.Může být pravoúhlý nebo kulatý, vybavený tryskami pro přívod paliva.
 2. Výměník tepla.Je nutný pro přenos tepelné energie do chladicí kapaliny, jedná se o krabici s vnitřní baterií.Kapalina se přepravuje uvnitř krabice, která se zahřívá a poté vstupuje do sítě.Jednookruhové kotle mají pouze jeden tepelný výměník - přívod vody do sítě, dvouokruhové kotle - dva, v tomto případě jeden ohřívá vodu pro hlavní, druhý - pro rozvod teplé vody.
 3. Oběhové čerpadlo.Zařízení je povinné pouze pro sítě s nuceným oběhem chladicí kapaliny, v systémech s gravitačním proudem není čerpací zařízení instalováno, ale může být integrováno pro zvýšení produktivity hlavního vedení.

Zařízení plynového topného kotle v soukromém domě se neobejde bez expanzní nádrže a automatického ovládacího systému.Nádrž je potřebná k dočasnému odstranění objemu chladicí kapaliny, když expanduje z vytápění, a řídicí jednotka zajišťuje údržbu systému.

Zařízení je také nainstalováno.odstraňování spalin - u kotlů s atmosférickým hořákem je zařízení připojeno k komínu, v turbodmychadlových topných tělesech je za výboj zodpovědná koaxiální trubka, ve které je zabudován ventilátor.

Instalace podlahových kotlů

Pro tuto jednotku je pódium předem vybaveno a vyloženo nehořlavými materiály.Stěny jsou také zakončeny žáruvzdornou vyzdívkou, která je nejméně 10 cm vysoká od podlahy.Vzdálenost od stěny k hořáku je od 100 cm, zařízení je připojeno ke komínu, poté v síti domácího topení.

Na zpětném potrubí je nainstalován filtr nečistot, přívod studené vody je připojen ke vstupu dvouokruhového kotle a uzavírací ventily jsou namontovány na všech obvodech.

Montáž nástěnného kotle

Pro instalaci nástěnného zařízení je instalační plocha zakončena nehořlavými materiály, vzdálenost od stěny skříně ke zdi je nejméně 4,5 cm, vzdálenost od ostatních objektů neníméně než 20 cm. Oddělte vývod, před zavěšením propláchněte zkumavky (nejprve odstraňte zátky), abyste odstranili nečistoty.

Upevnění na prkna umístěná přísně vodorovně.Připojte zařízení k potrubí na studenou vodu, na vstupní potrubí nainstalujte filtry bláta.Plynovod je spojen ocelovou trubkou s paronitovým těsněním.

Uvedení sítě do provozu

Zvažte, jak zapnout vytápění plynem v soukromém domě.

Bude vyžadována řada akcí:

 • pro kontrolu těsnosti sítě;
 • zemzařízení
 • vyhodnotit správnou instalaci jednotky;
 • zapněte zařízení;
 • upravit proces spalování plynu (zkontrolovat hořák v různých provozních režimech);
 • opravit parametry práce a vypracovat akt.

Po prvním uvedení do provozu provedeném odborníky může být kufr uveden do provozu.