Instalace topného systému v dřevěném domě a náklady na práci

Obytné budovy vyrobené z jakéhokoli materiálu musí být v chladném období vytápěny, ale vytápění v dřevěném domě by mělo být navrženo s ohledem na zvláštnosti obklopujících struktur.V pouzdru ze dřeva můžete použít různé systémy, ale musíte vzít v úvahu výhody a nevýhody každé odrůdy.Při výběru způsobu vytápění domu věnujte pozornost stupni jeho izolace, dostupnosti a nákladům na určité zdroje energie, typu topného zařízení.

Obsah

Vytápěcí systémy pro dům ze dřeva

Nejprve si ukážeme, jaké je nejlepší vytápění pro soukromý dřevěný dům.V jednotlivých budovách se zpravidla používají autonomní systémy vytápění.Zdrojem tepla může být pec nebo kotel.V tomto případě nezapomeňte vzít v úvahu náklady na instalaci vytápění a dostupnost energie ve vaší oblasti.

Jako nosič tepla se používá nemrznoucí směs nebo voda, proto je cirkulace kapalného tepelného nosiče gravitační a nucená.

Při gravitačním oběhu

K přirozené cirkulaci kapaliny dochází v důsledku rozdílu v hustotě teplé a studené vody.Zahřátá kapalina je lehčí, ale hustší, takže se snadno pohybuje od kotle k radiátorům.Pobude dávat své teplo do baterií, chlazená voda se pohybuje směrem ke kotli kvůli sklonu potrubí.

Výhody přirozeného oběhu:

 • stabilita a tichý provoz;
 • snadná instalace;
 • ​​
 • trvanlivost systému;
 • non-volatility.

Nevýhody gravitačního proudu chladicí kapaliny souvisejí se skutečností, že obvod je vhodný pouze pro vytápění jednopatrového malého domu.Také pro přirozený pohyb vody potrubím je třeba použít velké průřezy.

Pozor!Aby bylo možné realizovat gravitační schéma, je nutné po vytápěcím zařízení provést vertikální stoupačku a vratnou trubku položit se sklonem 0,5-1% směrem k kotli.

S nuceným proudem

Při použití nucené cirkulace vyžaduje instalace vytápění v dřevěném domě instalaci oběhového čerpadla.Čerpací zařízení rychle čerpá kapalinu potrubím, čímž zvyšuje účinnost vytápění a snižuje tepelné ztráty.

Čerpadlo je instalováno ve zpětném potrubí před topnou jednotkou, protože čerpací zařízení musí pracovat s chlazenou chladicí kapalinou.To zajišťuje stabilitu a trvanlivost jeho práce.

Výhody nuceného oběhu jsou následující:

 1. Systém je vhodný pro vytápění velké plochy.doma.Radiátory však nesmějí být dále než 30 metrů od čerpadla.
 2. Mohou být použity sítěpoužijte potrubí malé sekce, které se při instalaci ušetří.
 3. V důsledku rychlého oběhu chladicí kapaliny se budova zahřívá rychleji.

Nevýhody nucené cirkulace spočívají v tom, že čerpací zařízení je během provozu hlučné.Čerpadlo také nemůže fungovat bez elektřiny, takže systém je těkavý.

Výběr typu chladicí kapaliny

Nejlevnější a často používanou chladicí kapalinou je voda.Je důležité správně vypočítat objem tepelného nosiče a nainstalovat expanzní nádrž.Vytápění vzduchu v jednotlivém domě se téměř nikdy nepoužívá kvůli jeho vysoké ceně a složitosti položení celkových vzduchovodů.

Vytápění kamen je nejjednodušší a nejdostupnější možností.Lze jej použít v domě bez elektřiny.Hlavní podmínkou je dostupnost paliva.Trouba však může vytápět pouze místnosti sousedící s ní.

Je možné zařídit vytápění dřevěného domu elektrickou energií.K tomuto účelu se používají infračervená zařízení a konvektory.Mějte však na paměti, že elektřina je nejdražší zdroj energie, takže systém lze jen stěží nazvat úsporným.

Výběr topného zařízení

Při výběru topného zařízení se berou v úvahu energetické zdroje dostupné v regionu.Pokud je oblast zplynována, pak nejlepší možností je instalacetradiční nebo parapetový plynový kotel.

Důležité!V některých případech je vhodné zvolit kombinované jednotky, které mohou používat dva různé druhy paliva.

Plynový kotel

Výhody plynových ohřívačů:

 • maximální účinnost kotle je 90%;
 • není třeba vyhradit prostor pro skladování paliva;
 • snadné ovládání;
 • trvanlivost;
 • Plyn je nejlevnější a nejdostupnější palivo.

Nevýhody plynových kotlů souvisí s nutností získat povolení k jejich instalaci a připojení k plynovodu.Chcete-li odstranit produkty spalování, musíte si zajistit komín.Nejjednodušší způsob je provést extrakci plynových kotlů v dřevěném domě, pokud instalujete jednotku s uzavřenou spalovací komorou.V tomto případě je ve zdi domu vytvořen koaxiální komín.

Plynový kotel v dřevěném domě

Další nevýhodou použití plynových jednotek je nutnost vytvoření samostatné místnosti (kotelu) pro instalaci topného zařízení.

Kotelna v dřevěném domě musí splňovat tyto požadavky:

 1. Minimální výška prostor je 2,5 m a plocha není menší než 4 m².
 2. Místnost musí mít jeden vnější vývod o šířce 80 cm.
 3. Dalším požadavkem pro instalaci plynového kotle v dřevěném domě je to, že kotel musí mít okenní otvor s prosklenou plochou 0,3 m²za každých 10 metrů krychlových.Okno s oknem.
 4. BKotelna musí být nucená a přirozená ventilace a také komín.
 5. Prostory jsou zásobovány elektřinou, odpadními vodami a vodou.Kotel musí být uzemněn.
 6. Pod podlahovou jednotkou je uspořádána pevná základna z nehořlavých materiálů.

Dieselová jednotka

Tento kotel se snadno instaluje a udržuje.Nepotřebuje samostatný komín.Produkty spalování paliva mohou být odstraněny do ulice potrubím ve zdi.Nevýhodami jsou nízká účinnost a potřeba kontroly práce.

Tuhá paliva

Kotel na tuhá paliva se používá v oblasti bez zplyňování, kde jsou často pozorovány výpadky proudu, dodávka potřebného paliva (palivové dříví, uhlí, brikety).pelety).Jednotky bez automatizace se mohou pochlubit energetickou odolností.

Doporučujeme přečíst:

Hlavní minus je, že bez zásahu člověka bude zařízení pracovat maximálně 6–10 hodin, protože je třeba naložit novou část paliva (výjimkou jsou kotle na pelety s automatickým doplňováním).Rovněž všechny agregáty pevného paliva musí být pravidelně čistěny od popela a sazí.

Elektrické

Elektrické kotle jsou zcela těkavé, proto se používají pouze v regionech, kde nedochází k přerušení dodávek elektřiny.Mohou být také použity jako záložník.Síla jednotek se liší v oblasti 6-30kW

Výhodou elektrických ohřívačů je jejich rozumná cena, kompaktní velikost, vysoká účinnost, bezpečný provoz.Ale hlavní nevýhoda zahrnuje všechny výhody.To je spojeno s vysokými náklady na energii.

Výpočet výkonu topného zařízení

Nejjednodušší výpočet výkonu se provádí s ohledem na skutečnost, že pro vytápění 10 m² prostoru je vyžadován topný výkon 1 kW.Toto pravidlo se však používá pro místnosti s výškou nepřesahující 3 metry.Přesnější výpočet se provádí s ohledem na klimatické vlastnosti, materiál obkladových konstrukcí a kvalitu jejich izolace, počet oken a dveří a výšku místnosti.

Výběr baterií

Všechny baterie lze rozdělit do několika typů podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny:

 1. Nejodolnější hliníkové radiátory jsou vyráběny litím, ale existují i ​​vytlačovací zařízení.Baterie mají dobrý odvod tepla a jsou docela lehké.Jsou však citlivé na čistotu chladicí kapaliny, rychle vzdušné a málo odolné vůči korozi.
 2. Litinové baterie jsou vysoce inertní, jsou velmi trvanlivé a trvanlivé.Vzhledem k velké hmotnosti jsou zařízení obtížně přepravitelná a sestavitelná.Musí být pravidelně malované.Přestože litinové spotřebiče dobře udržují teplo, přenos tepla v průběhu času klesá.
 3. Ocelové radiátory mají dobrou tepelnou vodivost.Existují zařízení typu panel a trubice.Ale v ocelových bateriích je lepší používat rafinovanéchladicí kapalina.Po vypuštění jsou jednotky vystaveny korozi.
 4. Bimetalové baterie mají ocelové jádro a hliníkové pouzdro.Mají všechny výhody ocelových a hliníkových jednotek, ale neexistují žádné nevýhody.

Podlahové konvektory

Podlahové konvektory je vhodné používat v budovách s panoramatickým zasklením.Nezabírají prostor v místnosti a vytvářejí tepelnou clonu před dveřmi a okny, čímž snižují tepelné ztráty.

K instalaci zařízení je třeba v podlahové stěrce vytvořit výklenek.Celá konstrukce je pokryta ozdobným grilem.Existují podlahové konvektory s ventilátory, které však způsobují aktivní cirkulaci prachu v místnosti.

Výběr potrubí

Kabely v dřevěném domě mohou být vyrobeny z ocelových, polymerních nebo měděných trubek.Druhá varianta je bezpečná a spolehlivá a také vhodná pro skrytou instalaci.Měděné trubky však nelze kombinovat s hliníkovými radiátory.

Polymerové trubky jsou vyrobeny z polypropylenu, polyethylenu a kovového plastu.Jsou oceňovány pro svou odolnost proti korozi a snadnou instalaci.Propojení jednotlivých částí pomocí pájení.Nevýhodou je nízký hydraulický odpor.

Schémata zapojení v dřevěném domě

Zapojení topného systému v soukromém domě může být dvou trubkové a jedno trubkové.V druhém případě jsou všechny ohřívače zapojeny do okruhu v sérii.Z tohoto důvodu v následujících jednotkáchpřichází chladicí kapalina s nižší teplotou, což přispívá k nerovnoměrnému vytápění domu.Problém je vyřešen instalací dalších oddílů.Výhody schématu s jedním potrubím při nízké spotřebě materiálu a snadné instalaci.

Při použití dvoutrubkového okruhu jsou proto baterie zapojeny paralelně, takže ve všech zařízeních cirkuluje chladivo se stejnou teplotou.Díky tomu se dům zahřívá rovnoměrně.V tomto případě lze teplotu nastavit v každé místnosti.Jednotlivé radiátory lze také opravit bez zastavení systému.Nevýhodou dvou trubkových kabelů je vysoká spotřeba materiálů, obtížné výpočty a instalace.