Infračervené topení a panely pro vytápění soukromého domu

Při výběru topného systému musí být nutně vyhodnocena jeho účinnost a účinnost.Infračervené vytápění soukromého domu přináší významné úspory v drahé energii.Při výběru inovativního vytápění se musíte seznámit s jeho provozním principem, výhodami a nevýhodami.Existuje několik druhů infračervených ohřívačů.Při výběru nejlepší možnosti se zvažuje několik důležitých faktorů.Krátce si také povíme, jak nainstalovat různé typy infračervených ohřívačů.

Obsah

Infračervené topení a co je to?

Tepelné infračervené záření ve velkém množství vytváří Slunce.Existují tři spektra infračervených vln - blízko, střední a daleko.Bezpečné pro všechny živé věci a účinné pro vytápění jsou dlouhé vlnové délky spektra.Jejich rozsah se pohybuje od 8 do 14 mikronů.Spektrum dlouhých vlnových délek je velmi blízké záření lidského těla.

Do provozu ohřívačů jsou zapojeny dlouhé vlny.Ve skutečnosti je to mini slunce poháněné elektrickou sítí.Hlavní součástí zařízení je topení.Vytváří světelné vlny, které nezahřívají vzduch v místnosti, ale předměty, na které dopadají.

IR topné práce podle následujícího principu:

 • jako přijímače se používají různé zdroje teplapovrchy (podlaha, stěny) a předměty v místnosti, například nábytek;
 • po akumulaci tepelné energie ji tyto objekty aktivně vyzařují do prostoru vedle nich;
 • v důsledku toho se vzduch v místnosti zahřívá.

Důležité!V radiační zóně je teplota předmětů a povrchů o 7-10 ° C vyšší než teplota okolního vzduchu.

Vytápění pomocí infračervených ohřívačů lze kombinovat s jakýmkoli jiným topným zařízením, čímž se vytvoří tzv. Komfortní ostrov v místnosti ve světelné zóně paprsků infračerveného zařízení.

Výhody a nevýhody

Infračervené zářiče mají v porovnání s radiátory konvektorového typu následující výhody:

 1. Rozsah použití je poměrně rozsáhlý.Jednotky jsou vhodné pro vytápění místností pro různé účely.Používají se v obytných domech, garážích, technických místnostech, hospodářských zvířatech a skladech.
 2. Rychlost ohřevu je velmi vysoká.V oblasti světelného toku je cítit tepelný komfort od první minuty.
 3. Zařízení pracuje zcela tiše a nevyzařuje škodlivé produkty spalování.V místnosti nespaluje kyslík, neusuší vzduch.
 4. IR ohřívače jsou pro člověka zcela bezpečné, protože jimi vyzařované teplo je co nejblíže slunečnímu světlu.Jednotka nevydává zápach, nevydává škodlivé látky.
 5. Infračervená topidla se nebojí vysoké vlhkosti, takže je lze použít i ve venkovních prostorech nebo pro vytápění altánů a verand.
 6. Teplo je rovnoměrně distribuováno v místnosti.V tomto případě nedochází k hromadění tepelných toků pod stropem, jako je tomu u baterií konvektorů.
 7. Během provozu IR zařízení nevznikají konvekční proudy vzduchu, které způsobují aktivní cirkulaci prachu v místnosti.Díky tomu jsou udržovány příznivé podmínky pro lidské zdraví.
 8. Infračervené topení se používá v inteligentních domácích systémech.Jsou namontovány na podlaze, stropu nebo stěnách místnosti.

Důležité!Je dokázáno, že IR zařízení jsou skvělou prevencí různých nemocí.

Nevýhody infračerveného ohřevu zahrnují následující:

 • IČ paprsky mají bodexpozice, proto zahřívají pouze tu část místnosti, do které vstupuje světlo zařízení;
 • Pokud plastové předměty spadají do dosahu paprsků, mohou při zahřátí vydávat charakteristický zápach;
 • závěsné topné zařízení nezapadá dobře do interiéru místnosti;
 • Infračervené vytápění nelze označit za ekonomicky životaschopné, protože musíte utrácet peníze za nákup vybavení a důkladné vytápění domu. Kromě toho je elektřina nejdražším zdrojem energie.

Poznámka!Přes všechny nedostatky dosahuje účinnost infračerveného vytápění 95%.

Možné poškození infračerveného ohřevu

Protože infračervené vlny mohou pronikat kůží osoby, poškození infračerveného zářenítopné zařízení je to, že mohou vysušit pokožku.Vlhkost se rychle odpařuje z pokožky směřující k zařízení.Zároveň na to tělo nereaguje potem, protože podkožní vrstvy nemají čas na přehřátí.

Sušení kůže v infračervených saunách je obzvláště patrné, ale pokud sedíte dlouhou dobu v blízkosti infračerveného topení, můžete získat stejný nežádoucí účinek.Zranění způsobují také infračervená zařízení namontovaná na nízkém stropu.Pokud silně zahřejí hlavu člověka, pak je škoda zřejmá.

Důležité!Infračervené topení by nemělo svítit na osobu během spánku.

Odrůdy infračervených ohřívačů

Existuje několik druhů infračervených ohřívačů.Hlavní rozdíl spočívá v designu.Zvažte vlastnosti každého typu zvlášť.

Infračervené panely

Infračervený panel je výhodný v tom, že šetří místo v místnosti.Je ideální pro pokoje s nízkými a sklonenými stropy.

Zařízení se skládá z následujících prvků:

 1. Jako topné těleso se používá topné těleso.
 2. Teplo z topného tělesa přijímá panel a přenáší se na okolní objekty.
 3. Na zadní straně zařízení je izolace, která na této straně chrání před tepelnými ztrátami.
 4. Pro odrážení elektromagnetických vln pomocízadní strana jednotky má speciální desku.
 5. Kryt se svorkovnicí a kabelovým vstupem.

Běžně se používají wolframové, keramické nebo křemenné topné články.Účinnost a výkon zařízení závisí na materiálu topného článku.Dekorační povlak působí jako emitor IR vln.

Tepelné panely se dělí na namontované a vestavěné podle způsobu instalace.Druhou variantou jsou sádrokartonové konstrukce se zabudovanou grafitovou nití a tepelnou izolací.

Sklopné panely jsou vyrobeny ze skla nebo plastu odolného vůči teplu.Topný článek je zakryt ochranným štítem z eloxovaného hliníku nebo keramiky.Na prodej najdete IR zařízení ve formě konvenčních panelů nebo topných těles, zdobených přírodním dřevem nebo kamenem.

Filmová zařízení PLEN

Vytápěcí systém PLEN se používá, pokud je třeba uspořádat zónové vytápění místnosti, například v oblasti pracovní oblasti, rohrelaxace nebo na lodžii.Povlak může být instalován na podlahu, stěnu nebo strop.Na zavěšený stropní infračervený zářič emitovaný kazetovým typem.Ohřívače fólií nelze instalovat pouze na zavěšené stropy.

K výrobě tepelné energie se používají uhlíková vlákna nebo nejtenčí vrstva grafitu nanesená na termoplastickém filmu.Při zahřívání prvky vyzařují teplo.Obvykle je ohřívač fólie sestaven z výměnných modulů.Díky tomu při odchoduPokud jeden modul selže, lze jej snadno vyměnit, aniž by došlo k narušení integrity systému.

Někdy jsou filmové ohřívače zdobeny tak, aby jim poskytovaly atraktivní vzhled.K tomu je na rám sádrokartonu připojen lem, který neobsahuje kovové prvky.

Některé ohřívače mohou být instalovány pod dekorativní vrstvu.Vzhledem k tomu, že ohřívače s dekorativním povlakem mají malou spotřebu, používají se pouze pro lokální vytápění určité oblasti v místnosti.

Infračervené žárovky

Jedná se o nízkoenergetický zářič ve formě žárovky nebo trubice, který je nainstalován v běžné keramické kazetě.Zdrojem záření je wolframové vlákno v halogenové žárovce.Vlákno se umístí do baňky se směsí argonu a dusíku.Některé žárovky jsou již integrovány do svítidla se zrcadlovým povrchem, což umožňuje dosáhnout směrového proudu světla.

Důležité!V prodeji jsou lampy vyrobené z materiálů, které jsou odolné vůči extrémním teplotám, vysoké vlhkosti a chemikáliím.

Infračervené lampy se běžně používají k vytápění drůbežích a hospodářských zvířat.Ohřívače přicházejí ve formě konvenčních lamp tradičního tvaru a trubek.Tato odrůda se používá k vytápění obytných prostor.

Odrůdy podle umístění

Podle způsobu uspořádání jsou IR ohřívače:

 • Nástěnné spotřebiče jsou nabízeny v široké škále.Existují tradiční a vestavěné zářiče.
 • Podlahové prvky jsou modulární materiály s plochými topnými prvky.Ohřívač je dodáván v rolích a rozřezán na kousky správné velikosti.Film je položen na připravenou podlahu.V tomto případě 100 - 150 mm ustupuje od stěn a nepřikládejte překrývající se proužky.Na film lze položit laminát, parketovou desku, linoleum, keramickou dlaždici, koberec.
 • Infračervené stropní topení se instaluje ve výšce nejméně tří metrů.Paprsky ohřívají podlahu dobře, což zase uvolňuje teplo do místnosti.Výsledkem je příjemná atmosféra v domě.

Výběr typu infračerveného ohřívače

Při výběru infračerveného zařízení pro napájení vezměte v úvahu, že topení vyžaduje 10 m² místnosti1 kW topení.Pro dočasné vytápění je vhodné použít mobilní jednotky.Mezi modely podlahy a stropu není žádný významný rozdíl, protože v každém případě se spodní část místnosti a podlaha dobře zahřívají.

Je lepší koupit jednotky s teplotním čidlem, které se samy zapínají a vypínají při změně teploty vzduchu v místnosti.Ušetří až 20% elektřiny.Doporučujeme také zakoupit vzory, ve kterých můžete upravit sklon emitoru.

Instalace infračerveného topného systému

Instalace infračerveného zářeníVytápění je jednoduché a rychlé bez zapojení odborníků.Nejjednodušší způsob připojení infračervených panelů.Instalace fóliových prvků se provádí ve fázi instalace hrubého základu podlahy, stěn nebo před instalací falešného stropu.

Instalace infračervených panelů

Pro upevnění infračerveného panelu na zeď stačí vybrat vhodné místo a připevnit držáky ke zdi.Vezměte prosím na vědomí, že v blízkosti tohoto místa by měla být funkční elektrická zásuvka.Po instalaci držáků k nim připojíme ohřívač a připojíme jej k síti.

Pro montáž na podlahu musí být panely vybaveny speciálními nožičkami nebo stojanem.Stačí nainstalovat zařízení na správném místě v místnosti a připojit jej k funkční elektrické síti.

Instalace fóliových prvků

Fólie pro ohřívání filmu se pokládá pouze na vrstvu izolačního tepelně odrazivého materiálu, například na izolon.Izolační materiál je pokládán v pásech s přesahem 2–3 cm.

Důležité!Potahová plocha ohřívače by měla být 50 - 100%, nejlepší možnost je 80 - 85%.

Plátna jsou položena tak, aby vývody drátu byly co nejblíže bodu připojení k elektrické síti.Nezapomeňte, že se topné desky nesmí překrývat a překrývat.K upevnění fólie na základnu můžete použít konstrukční sešívačku, samořezné šrouby s pračkou nebo kloboukem.Na 1 m² by mělo být přibližně 8-9 upevňovacích bodů.Zašroubujteupevňovací prvky jsou možné pouze v průhledných polích filmu.