Infračervené tepelné žárovky pro vytápění obytných prostor

Dobrou alternativou k tradičním bateriím a elektrickým ohřívačům TEN je infračervené vytápění.Infračervené topné lampy jsou vhodné pro vytápění místností pro různé účely.Zařízení vydává měkké teplo, které vytváří příznivé mikroklima v domě.Před výběrem infračerveného vytápění je třeba prostudovat jeho výhody a nevýhody, porozumět různým druhům žárovek a vlastnostem jejich výběru.

Obsah

Klady a zápory IR lamp pro vytápění

Nejprve prozkoumáme výhody a nevýhody infračervených topných zařízení.

IR lampa pro vytápění místností má následující výhody:

 1. Protože zařízení nemá ventilátory, provoz zařízení je zcela tichý a záření se šíří rychlostí světla.
 2. Účinnost elektrických topných zařízení dosahuje 98%.
 3. Tradiční infračervené žárovky s patronou stačí zapnout a zapnout spínač a trubkové halogenové jednotky postačují k připojení k napájecí síti.
 4. Infračervená zařízení zajišťují bodové vytápění prostor, což je velmi výhodné pro farmy hospodářských zvířat a drůbeže.
 5. Žárovky jsou kompaktní a nezabírají v místnosti více místa než tradiční žárovky.
 6. Během provozu jednotka nespaluje kyslík v místnosti a nevydává škodlivé produkty spalování,jako ostatní ohřívače.
 7. Protože zahřívání je způsobeno infračerveným zářením, nevznikají konvekční proudy směrem nahoru, které vedou k aktivní cirkulaci prachu v místnosti.Tato infračervená zařízení jsou srovnána s konvektory.
 8. Svítidla mohou být díky své odolnosti vůči vlhkosti použity k vytápění venkovních ploch, altánů, verand a teras.
 9. Ohřívač nepotřebuje zvláštní skladovací podmínky, proto splňuje celý uložený zdroj.
 10. Instalační výška nad podlahou je snadno nastavitelná, což je velmi důležité ve sklenících a chovech hospodářských zvířat.
 11. Dalším přínosem jsou příznivé účinky na lidské zdraví.
 12. Vzduch neabsorbuje infračervené vlny, takže vždy dosáhnou předmětu vytápění.

Nevýhody, které mají topné lampy, jsou následující:

 • je teplota žárovky během provozu zařízení poměrně vysoká, takže se můžete při dotyku spálit;
 • Pokud zůstanete ve světelné zóně lampy po dlouhou dobu, pak vaše pokožka může velmi vyschnout;
 • ​​
 • všechny elektrické ohřívače spotřebovávají hodně elektřiny.

Pokud přísně dodržujete pravidla pro použití infračervených ohřívačů, všechny nedostatky lze vyrovnat.

Rozsah a vlastnosti infračervených žárovek

Infračervené žárovky pro vytápění mají rozsáhlý rozsah.Aktivně se používají ve výrobě, v každodenním životě, v oblasti medicíny a dalších oblastech lidské činnosti.

Vytápění prostoru

Halogenové topné lampy se aktivně používají jako venkovní topná zařízení.Určitá síla a vlnová délka umožňují ohřev velkých ploch.Takové ohřívače se aktivně používají k vytápění území v blízkosti bazénů, letních oblastí kaváren a restaurací, teras a verand.V tomto případě infračervené paprsky nezahřívají vzduch, ale předměty a osoby v zóně lampy, které poskytují potřebné pohodlí.

Důležité!Pro pouliční vytápění jsou vhodné pouze infračervené lampy, protože teplo z tepelných děl a konvektorů rychle zmizí do atmosféry.

Trubkové IR ohřívače jsou vhodné pro vytápění komerčních a obytných prostor.Nejčastěji jsou spotřebiče zavěšeny na strop nebo stěny v domě.IR zařízení se obvykle používají jako dodatečný zdroj tepelné energie v místnosti s tradičním ohřevem vody.

Doporučení!Pro dlouhodobé vytápění bydlení je lepší použít infračervené jednotky s dlouhými vlnami panelového nebo filmového typu.

Vytápění zvířat

Aby mladí zvířata mohli přežít a nezmrznout, potřebují světlo a teplo, proto se pro vytápění prostor hospodářských a drůbežářských podniků aktivně používají tepelné lampy.Pro optimalizaci životních podmínek zvířat je lepší používat infračervená ohřívače s regulací teploty.Svítidla jsou umístěna nad klecemi se zvířaty.

V zoologických zahradách se kromě farem a chovů hospodářských zvířat používají také infračervená topná zařízení.Jsou zvláště důležité pro novorozená zvířata.Zde se často používají infračervené ohřívače s nízkým příkonem.V kombinaci s reflexními materiály, které se používají k odhalování krabic a klecí se zvířaty, poskytují lampy potřebnou mikroklima a pohodlí.Obyvatelé vesnic a vesnic používají infračervené jednotky k zahřívání domácích zvířat a ptáků v silných mrazech.

Vytápění skleníků

Lampa pro vytápění domácností není jedinou oblastí použití infračervených topných zařízení.Aktivně se používá pro vytápění skleníků.Přínos pro rostliny spočívá v tom, že záření ze zařízení je podobné slunečnímu záření.

Trubkový ohřívač bude užitečný při pěstování sazenic na parapetu a jinde v bytě.Zařízení mohou snadno kompenzovat nedostatek tepla a slunečního záření pro aktivně rostoucí rostliny.Důležité je pouze správně spočítat dobu osvětlení a jeho výkon.

Medicína

Infračervené lampy se používají také v oblasti medicíny.S jejich pomocí léčí bolest, osteochondrózu, respirační virová onemocnění, onemocnění kůže, krku, ucha a také se používají s vysokým krevním tlakem.

Používáním modrých IR lamp posiluje imunitu, bojuje s modřinami, zbavuje stresu a zvyšuje výdrž lidského těla.Fyzioterapeutické procedury využívající infračervené zářenípomoc s akné.

V opravárenském průmyslu

Při provádění oprav karoserie se používají infračervená topidla Searchlight.Výhodou jednotek je to, že můžete změnit vzdálenost od zařízení k natřenému povrchu a také změnit úhel dopadu světla.Trubkové zářiče jsou instalovány v sušicích komorách.

Výběr infračervené lampy pro vytápění místnosti

Pokud potřebujete infračervené lampy pro vytápění obývacího pokoje a dalších míst, při výběru jednotky se dodržují následující doporučení:

 1. Nezapomeňte vzít v úvahu účel spotřebiče a vytápěnou místnost.Pro skleníky, farmy a garáže si můžete koupit obyčejné krátké a střední vlny a pro dlouhodobé vytápění obytných prostor je lepší zvolit zařízení s dlouhou vlnou.
 2. Nezapomeňte na účel jednotky.Pro dočasné lokální vytápění určité části místnosti můžete použít levné žárovky s patronou a pro udržení konstantní nastavené teploty v místnosti jsou vybírány stacionární jednotky s termostatem, které jsou namontovány na strop nebo stěny místnosti.
 3. Zvažte, které předměty se zařízení bude ohřívat (zařízení, zvířata a rostliny, lidé).

Výkon infračervených ohřívačů je v rozmezí 125–500 wattů.Pro přesné určení požadovaného výkonu topného zařízení se řídíme jednoduchým pravidlem - pro vytápění každých 10 čtverců v místnosti je vyžadován jednotkový výkon 1 kW.Propro vytápění velkých ploch pomocí několika topných zařízení instalovaných v různých částech místnosti.Při výrazných tepelných ztrátách se doporučuje vzít malou rezervu energie.

Doporučujeme přečíst:

Typicky jsou trubkové ohřívače určeny pro cartridge typu E-27, ale jsou k dispozici i další možnosti.Při výběru musíte věnovat pozornost nejen typu čepice, ale také:

 • vlnová délka;
 • výkon infračerveného emitoru;
 • napájecí napětí.

Množství generovaného světla a tepla závisí na vlnové délce.Může být krátká, střední a dlouhá.Vysílače krátkých vln svítí jasněji a jejich vlna proniká dále.Přístroje s dlouhými vlnami emitují měkčí teplo.Zařízení pro domácí použití jsou konstruována pro napětí 220 V.

Rovněž infračervené jednotky se liší průměrem a konfigurací.Tyto parametry naleznete v označení.Chcete-li zjistit průměr, musíte rozdělit čísla vedle písmenového kódu číslem 4. Výsledkem je, že průměr lampy je v palcích.

Zkratka písmen se dešifruje takto:

 • R - modely s reflektory (úhel osvětlení je větší než 45 °);
 • BR - žárovky s konvexními odrazkami, které mají odrazivý materiál nebo barevný povlak (žárovka neprůhledná nebo lesklá, úhel osvětlení 45 ° C);
 • PAR - parabolický reflektor s hliníkovým povlakem (skleněná baňka s buněčnou strukturou).

Druhy infračervených topných lamp

Nejoblíbenější jsou žárovky vyrobené z průhledného lisovaného skla.Mohou být malovány v různých barvách.Tato zařízení jsou zpravidla označena zkratkou IKZS, IKZ nebo IKZK.Skutečnost, že vnitřní žárovka má zrcadlový povlak, uvádí v označení písmene písmeno „Z“.Nejoblíbenějšími lampami jsou modrá (IKZS) a červená (IKZK).Zařízení používá jako topný prvek uhlíkové nebo wolframové vlákno.Průhledné baňky jsou označeny ICZ.Používají se pro osvětlení a vytápění místnosti.

Nejoblíbenější mezi infračervenými zařízeními je model IKZK 220-250 R127 s následujícími technickými charakteristikami:

 1. Výkon elektrického ohřívače 250 W.
 2. Maximální teplota ohřevu vnějších povrchů je 500 ° C.
 3. Povrch reflektoru se zrcadlovým povlakem.
 4. báze E27.
 5. Rozsah záření FM je 3,5–5 mikronů.
 6. Pracovní zdroj 6500 hodin.
 7. Napětí - 220 V.

Kromě zařízení pro osvětlení a vytápění areálu, pokud jsou jednotky určeny výhradně k vytápění.

Mezi nimi jsou následující modely:

 • Keramické IR ohřívače ECZ /ECX s nichromovým topným prvkem v keramickém pouzdře.
 • Jednotky s halogenovým trubkovým ohřívačem ECS /ECP /ECH umístěným v pouzdře z křemičitého skla.Ohřívač je vyroben z reostatového drátu.
 • Infračervené chrániče s emitory a IR zářivkami různých typů.Přístroj umožňuje směrovat tok infračerveného záření správným směrem.

Jak vidíte, zařízení s infračerveným světlem lze nazvat univerzálními jednotkami, které se používají v různých oblastech lidské činnosti.V každodenním životě se aktivně používají k vytápění místností pro různé účely.