Hedvábné dekorativní omítky

Obsah

Druhy hedvábných dekorativních omítek

Jeden z nejmodernějších moderních povlaků se považuje za povlak napodobující hedvábný povrch.Pokud se na to díváte z různých úhlů, můžete pozorovat fantastickou hru světla díky perleťovým plnivům.Různé vzory vytvářejí iluzi průsvitných stěn.Všechny tyto efekty jsou dosaženy při zdobení povrchu stěny jedinečným materiálem - hedvábnou dekorativní omítkou.

Tento zázrak se objevil na trhu stavebních materiálů v 90. letech minulého století.Tyto omítky byly dováženy z Francie, Turecka a dokonce i Japonska.Byl to jeden z nejdražších a prestižních materiálů.Stalo se však něco nevysvětlitelného.Poptávka po hedvábných dekorativních omítkách není příliš vysoká.Je tomu tak proto, že více zámožní kupující jsou již s tímto typem nástěnné dekorace spokojeni a přešli na novější, zatímco méně zámožní kupující se rozhodli tomuto materiálu věnovat pozornost a stále věří, že je drahý.Přestože zahraniční výrobci dlouhodobě snižovali cenovou hladinu na 13 USD za 1 kg směsi, a tuzemští výrobci již dlouho ovládli technologii své výroby a prodávali hedvábné dekorativní omítky ještě levněji - od 3 do 16 USD za 1 kg.

Omítky tohoto typu s přídavkem umělého hedvábí jsou na trhu stavebních materiálů široce zastoupeny docela dobře známými společnostmi:

 • „SILKOT“Japonsko
 • Senedeco Francie;
 • „BAYRAMLAR“ a „SILKOAT“ Turecko;
 • „JARNÍ UMĚNÍ“ a „MÍSTO VÁŠ DOMŮ“ Rusko.

Hedvábná omítka s umělým hedvábím má různou strukturu a složení.V závislosti na těchto ukazatelích se vypočítá jeho cena.Pohybuje se od 2,5 do 25 dolarů za balení, které lze omítnout od 3 m2do 5 m2 .

Na trhu stavebních materiálů jsou prezentovány omítky přidáním přírodních hedvábných vláken:

 • „FUDZIVARA CHEMICAL Co.“ Japonsko.Jedná se o 14 druhů dekorativní hedvábné omítky vyrobené v několika barvách.Takové omítky jsou dnes na našem trhu poměrně zřídka vidět;
 • „BAYRAMLAR“ Turecko.Ve složení všech dekorativních omítek vyráběných touto společností má mokré hedvábí přísady z přírodního hedvábí.To samozřejmě ovlivňuje jejich vysokou cenovou výkonnost;
 • „MÍSTO DO VAŠEHO DOMU“ Rusko.V sortimentu tohoto výrobce je také jeden typ omítky s přídavkem přírodního hedvábí.Cena jednoho balení takové omítky je asi 9 $.

Struktura a složení hedvábných dekorativních omítek

Dekorativní hedvábná omítka je materiál na bázi polyesteru, celulózy, bavlny, barvených vláken z umělého a přírodního hedvábí arůzná akrylová pojiva.Právě vlákna vytvářejí dojem bohaté výzdoby stěn látkou.A čím větší jsou, tím luxusnější stěny vypadají.S takovými omítky můžete ozdobit jakékoli prostory, počínajechodby a pokoje v apartmánech a končící kancelářskými prostory.Barevná paleta a různorodá textura tohoto materiálu vám umožní realizovat nejodvážnější a nejkreativnější nápady na design.

Na stěně se v paprscích světla třpytí hedvábná sádra, do níž se zavádějí třpytky.Místnosti můžete dát více strohý a formální vzhled omítnutím stěn v ní dekorativním štukovým hedvábím více strohých barev.Samozřejmě je zřejmé, že přírodní hedvábí ve směsi sádrové směsi se používá velmi zřídka, protože tento typ materiálu je skutečně exkluzivní a jeho cenová hladina je mnohem vyšší ve srovnání s materiálem z umělého hedvábí.

Výhody dekorativních hedvábných omítek

V prostorech zřídka vidíte dokonale rovné stěny a pravoúhlé úhly.V důsledku toho ani profesionální finišery nemohou stěží na takové povrchy nalepit tapetu, a to zejména metodou spárování.A je nereálné nalepovat zeď výklenkem nebo římsou bez použití drahých materiálů pro vyrovnání povrchů, jako je sádrokarton nebo omítka.Všechny tyto problémy zmizí, jakmile dojde na hedvábnou omítku, protože švy se při aplikaci netvoří.Nebojí se nerovných zdí a přítomnosti stavebních vad.

Dekorativní omítka mokré hedvábí dokonale maskuje případné vady a nepravidelnosti stěn, což jim působídesignové nápady.Tento materiál pozoruhodně vyplňuje mezery v místech, kde na zdi přiléhají základní desky, talíře, spínače, zásuvky, rámy.A pokud potřebujete dokončit oblouky, arkýře, světelné zdroje a další předměty, pak je mokré hedvábné omítky jednoduše nenahraditelné.

Použití hedvábných omítek

Použití hedvábných omítek při opravě budov přináší spotřebiteli mnoho výhod:

 • šetrnost k životnímu prostředí, protože hedvábí, i když je umělépřesto čisté hedvábí;
 • antistatické, protože obsahují speciální antistatické přísady, a díky nim povlak nesbírá prach a není elektrifikován;
 • ochrana proti plísňovým formacím a plísním, také v důsledku přítomnosti zvláštních antiseptických přísad;
 • pružnost, díky níž, i když se ve stěně objeví malé praskliny, povlak se neroztrhne ani zdeformuje;
 • poskytuje tepelnou a zvukovou izolaci místnosti, ve které dokonale dýchá povlak dekorativní omítky mokrého hedvábí;
 • poskytuje akustický komfort uvnitř díky povrchové struktuře.

Hedvábné dekorativní omítky mají samozřejmě své nevýhody:

 • vytahují ze stěn všechny druhy nečistot;
 • absorbují pachy a vlhkost, zejména tabákový kouř.Proto takové povlaky nejsou přijatelné pro dekoraci kuchyní a místností s vysokou vlhkostí;
 • nízká odolnost proti opotřebení.V místech neustálého pohybu lidí se tyto povlaky rychle setí.A všechny rohy, aVyčnívající povrchy by měly být okamžitě chráněny dekorativními krycími vrstvami.

Metody nanášení hedvábných omítek

Hedvábné omítky se nanášejí na povrch stěn poměrně jednoduše.Na obalu, ve kterém je suchá směs balena, jsou nezbytně uvedeny podrobné pokyny k použití.Po jasném provedení tohoto pokynu by nanášení složení omítky na zeď nemělo způsobit žádné potíže.

K tomu potřebujete:

Doporučujeme přečíst:
 • otevřete sáček;
 • vylije svůj obsah, nejlépe do plastové nádoby;
 • přidat množství vody uvedené v pokynech;
 • směs se promíchá;
 • nechte směs usadit.Čas je uveden ve stejných pokynech;
 • nanášejte omítku na povrch stěny vrstvou 1–2 mm silnou špachtlí nebo plastovou stěrkou.

V tomto procesu je poměrně obtížné řídit tloušťku potahové vrstvy.Odborníci doporučují řídit jeho tloušťku, se zaměřením na spotřebu materiálu.Mělo by jasně odpovídat těm ukazatelům, které jsou uvedeny na obalu.Vše záleží na struktuře omítky.

Náplast s větší texturou se spotřebuje o 1 m² více než sádra s malou texturou.

Dekorační omítka s jemnou texturou může být nanesena na stěny pomocí pneumatického rozprašovače.Tato metoda umožňuje hospodárnější využití směsi, ale vyžaduje služby kvalifikovaných stavitelů.

Samozřejmě, aby se získal vysoce kvalitní povlak, povrch stěn by měl být ošetřen základním nátěrem.Pro tyto účely je vhodný akrylový primer.Systém - alkydová půda zředěná organickým rozpouštědlem v kombinaci se speciální půdou může maximalizovat kvalitu nátěru.V tomto případě neaplikujte štukaturu na tmavý podkladový nátěr, protože bude svítit štukaturou.Všechny kovové povrchy musí být izolovány.Omítky jsou hygroskopické a kov pod nimi zreziví a na povrchu se objeví rezavé skvrny.Směr nanášení omítek je tradiční - „z rohu do rohu“.

Oprava hedvábné omítky je snadná.V případě opravy poškození nátěru nechte část obalu suché směsi.

Oprava se provádí takto:

 • je poškozená část odstraněna.Proto musí být nejprve navlhčena vodou;
 • se zředí vodou o něco zbývající z omítky;
 • je fragment omítnutý a jeho okraje jsou pečlivě vyhlazeny.Musíte však pochopit, že pokud byl povlak aplikován před několika lety, pak se opravený fragment může lišit v tónu.

Pokud není k dispozici žádná dodávka suché směsi, je možné štuk odebraný z odstraněného fragmentu namočit, rozmačkat a aplikovat na původní místo.A abyste nemuseli provádět opravy, můžete jednoduše chránit povrch dekorativní hedvábné omítky vrstvou akrylového laku.Po tomto postupuomítka bude méně znečištěná a snáze omývatelná.V důsledku vrstvy laku se ale hedvábí potahu trochu zmizí.Pokud vrstva laku chybí, pak stěny s povlakem hedvábné omítky stačí periodicky vysát.

Dekorativní hedvábná omítka je materiál, který bude představovat velmi levný luxus.Pomůže realizovat nejodvážnější nápady na design.Poskytne lidem žijícím v takové místnosti zdraví, protože je založeno na ekologických komponentách.