Důvody zákazu reklamních výměníků a osud dolaru v Rusku: odpověděl Putin

Na velké tiskové konferenci hovořil současný ruský prezident Vladimir Putin o těch, kteří by byli zákazem dolarové měny zasaženi, a vysvětlil, proč výměnné body měny nyní odstraní informační tabule z ulic.

Obsah

Jaký je zákaz desky s měnovými kurzy

Podle prezidenta, bude proces dedollarizace ovlivňovat výhradně obchodní subjekty Ruské federace, pokud jde o jejich výpočty, ale nijak neovlivní občany.Současná hlava státu vysvětlila, že globální objem vypořádání v dolarech za rok 2016 překročil 63%, v roce 2018 to bylo 62%.V Rusku úroveň vypořádání dolaru překračuje hranici 69% a je spojena s kotací exportovaného hlavního zboží, konkrétně v americké měně.To se týká zejména ropy, která je vázána na americký dolar.

Připomenuto V.V.Putin o zákazu informačních tabulí pro směnárny, jejichž vyhláška byla podepsána v prosinci.Prezident ujistil občany, kteří by mohli být těmito opatřeními vlády nadšeni, a spojil je se zákazem oběhu dolaru v zemi - není nic takového a nikdy nebude.Billboardy na burzách budou odstraněnypouze z důvodu boje proti nezákonnému oběhu měn , stane se to jedním z opatření k obnovení pořádku v oblasti finančního obratu, peněžního oběhu a boje s neformálními úřady, které působí v oblasti devizových transakcí.

Stav rublůpřítomný

V.V.Během konference Putin pozitivně hovořil o posílení rublů a rostoucí roli národní ruské měny jako rezervy pro země EurAsEC a vyjádřil naději, že postavení rublů v tomto segmentu bude dále posíleno, protože je mnohem spolehlivější a nemá nic společného s náklady, jako ve výpočtech v dolarechUSA

Připomeňme, že v prosinci prezident Ruské federace podepsal řadu změn právních předpisů, které umožňují Ruské bance stanovit své vlastní požadavky na zveřejňování informací o směnných kurzech.Zákaz ulic, které každá směnárna předkládá, je jen jedním z požadavků.

Iniciativa o zákazu přišla od Ruské centrální banky, jejíž regulační orgán podal návrh v únoru 2018. Účelem zákazu informačních tabulí výměníků je zpřísnit opatření k boji proti nezákonným devizovým transakcím prováděným šedými úřady.

Jaké jsou plány de-dolarizace země

Ruský ministr financí Anton Siluanov již v říjnu 2018 oznámil zavedení plánu ruské vládě na odstranění dolarových plateb a postupposkytování preferenčních podmínek vývozcům, kteří usazují v ruských rublech.V rámci plánovaných akcí se do roku 2024 očekává, že zcela opustí požadavky na návratnost příjmů z vývozu v sídlech v rublech.

Sam V.V.Putin na konci listopadu 2018 uvedl, že Rusko nebude a ani se nesnaží úplně opustit používání amerického dolaru.Ve svém projevu na investičním fóru VTB Capital „Rusko volá!“ Prezident uvedl:„Nemáme smysl odejít od dolaru, je to dolar, který nás opouští“ .

Znalecký posudek
Elena Granova
Expert na sociální otázky a ekonomii
Poznámka :

Proces delarizace ekonomiky země je eliminace měny amerického dolaru jako nástroje paralelního vypořádání.Termín dedollarizace se poprvé objevil v ruském tisku v roce 1994 (data z elektronických knihoven).Uvedený koncept byl uveden do užívání. Přední analytik MICEX I. Doronin.

Pokud jde o současnou hospodářskou situaci, známý ekonom - poradce prezidenta A. Illarionova považuje pojem de-dolarizace jako dumping devizových aktiv spolu se zvýšením poptávky po rublech.

Plán na odbourávání státu plně odpovídá požadavkům občanského zákoníku Ruské federace, pokud jde o Čl.140. Článek uvádí, že jediným platebním prostředkem v Ruské federaci může být pouze rubl.