Druhy, velikosti a fotografie topných těles

Je obtížné si představit topný systém bez radiátorů, protože právě oni přenášejí tepelnou energii do místnosti.Účinnost celého topného systému závisí na správném výběru baterie, výpočtu její energie a přesnosti instalace.Při volbě vhodné baterie dbejte na její technické vlastnosti a zohledněte velikost topných těles.Existují různé typy baterií v závislosti na materiálu výroby, designu a způsobu instalace.

Obsah

Co je třeba zvážit při výběru radiátoru

Pokud víte, jaké jsou topné baterie, pak výběr správné jednotky nebude obtížný.

Nezapomeňte věnovat pozornost těmto charakteristikám:

 1. V závislosti na typu použitého chladicího média existují topná tělesa na olej, elektrické, plynové a vodní ohřívače.
 2. Baterie musí mít dostatečný tepelný výkon, který je zjištěn při výpočtech tepelného inženýrství topného systému.Tento parametr do značné míry závisí na počtu řezů a materiálu zařízení.
 3. Způsob instalace a hmotnost topné jednotky jsou také důležité, protože ne všechny stěny vydrží těžkou konstrukci.
 4. V autonomních a centralizovaných topných systémech různé tlaky v síti,při volbě radiátoru se proto bere v úvahu maximální pracovní tlak.U centralizovaných dálnic je tento ukazatel nejvyšší.
 5. Konstrukce baterie je stejně důležitá pro usnadnění instalace a připojení k obvodu.

Klasifikace vytápění podle materiálu výroby

Existují také samostatné typy radiátorů podle materiálu výroby.Jsou z litiny, oceli, hliníku a bimetalu.Existují také měděné topné radiátory, ale kvůli vysokým nákladům na tento kov se takové struktury téměř nikdy nepoužívají.

​​

Litina

V budovách minulého století jsou instalovány hlavně litinové baterie.Jsou dost objemné, těžké a neatraktivní.

Výhody litinových baterií jsou následující:

 1. Vysoká tepelná inertnost umožňuje zařízení povypněte topení na určitou dobu, aby se udržovalo v teple.Je to však také mínus, protože po zahřátí se baterie po dlouhou dobu zahřívá.
 2. Jednotka vydrží déle než 50 let, protože je odolná vůči korozi.
 3. Lze použít v systémech s vysokým pracovním tlakem.Neexistuje citlivost na čistotu chladicí kapaliny.
 4. Litinové konstrukce lze kombinovat s plynovody vyrobenými z jiných materiálů.
 5. Protože žebra profilů jsou svislá, je přenos tepla velmi vysoký.
 6. Vysoká teplotní odolnost a houževnatost.
 7. Nízký hydraulický odpor.

Specifikacelitinová topná zařízení:

 • rozměry - 37-57 cm (výška), 60-90 cm (šířka);
 • hmotnost každé sekce je maximálně 9 kg;
 • tepelná energie jedné sekce je až 150 W;
 • pracovní tlak - od 9 do 18 atm;
 • Maximální teplota kapaliny je 150 stupňů.

Nevýhodou litinových baterií je jejich vysoká hmotnost a působivé rozměry.Tato zařízení je třeba pravidelně malovat.Vzhledem k vysoké setrvačnosti není možné regulovat teplotu v místnosti pomocí regulátoru teploty.

Hliník

Inverterové radiátory vyrobené z hliníku používají při své práci konvekční principy.

Specifikace:

 • rozměry - 80 cm (šířka), 38–59cm (výška), 35-50 cm (axiální vzdálenost);
 • tepelný výkon - 80 - 215 W;
 • mezní teplota kapaliny je 110 stupňů;
 • pracovní tlak - od 6 do 16 atm;
 • životnost dosahuje 20 let.

Hliníkové baterie se vyrábějí vytlačováním nebo litím.V prvním případě se používá lisování, po kterém následuje rozdělení do samostatných sekcí, které jsou pak hermeticky spojeny.Lité konstrukce jsou vyrobeny z roztaveného kovu za podmínek vysokého tlaku.

Doporučujeme přečíst:
[[PN 92]

Výhodou hliníkových jednotek je nízká hmotnost, vysoký přenos tepla a přiměřené náklady.Na baterii můžete nainstalovat termostat.Jednotka je navenek atraktivní a docela odolná.

KNevýhodou je nemožnost použití v systémech s nemrznoucí směsí.Nízká odolnost baterie proti korozi vyžaduje použití chladicí kapaliny s nízkou kyselostí.Kvůli oxidaci hliníku bude systém vzdušný.Na závitovém spoji se často objevují netěsnosti.Baterie netoleruje vodní kladivo.

bimetalický

Zařízení se skládá z hliníkového pouzdra a ocelového jádra.V prodeji jsou bimetalické radiátory panelové, profilové a trubkové.

Technické specifikace jsou následující:

 • tepelná energie je v rozmezí 125 až 180 W;
 • maximální teplota chladicího média je 130 stupňů;
 • pracovní tlak - od 18 do 40 atm;
 • životnost je více než 20 let.

Výhody bimetalových radiátorů:

 1. Vysoký přenos tepla a není potřebapravidelná údržba.
 2. Odolnost proti vodním kladivům a vysokému tlaku umožňuje použití jednotek v centralizovaných topných sítích.
 3. Antikorozní povlak na ocelovém jádru prodlužuje životnost baterie.
 4. Lehký, atraktivní a snadno se instaluje.

Jedinou nevýhodou bimetalových baterií jsou jejich vysoké náklady.Při výrazném nasycení chladiva kyslíkem může ocelové jádro začít rezavět, proto musí být na zařízení na odbočce a výtlačném potrubí umístěny kohouty Mayevsky a uzavírací ventily.

Ocel

Ocelové ohřívače mají nejvyšší přenos tepla v oblasti 1 200 - 1 800 W.Odolávají tlaku až 15 atmosfér, mohou pracovat při maximální teplotě chladicí kapaliny 120 ° C.Ocelové stěny mají tloušťku až 1,25 mm.

Výhody ocelových baterií:

 • vysoký přenos tepla;
 • rychlé zahřívání;
 • schopnost upravit teplotu topení;
 • snadnost instalace a údržby;
 • lze použít s potrubí z různých materiálů;
 • nízká hmotnost;
 • vnější odvolání;
 • rozumná cena.

Mezi nevýhody patří životnost, která není delší než 10 let.Nepoužívejte v sítích ústředního topení, protože po vypuštění chladicí kapaliny rychle rezaví.Také ocelové agregáty netolerují vodní kladivo.

Klasifikace v závislosti na způsobu instalace

V závislosti na způsobu instalace jsou topná zařízení stěny, podlahy a soklové desky.Každý druh má své vlastní vlastnosti.

na stěnu

Pro instalaci nástěnného topného radiátoru jsou nutné speciální držáky.Namontují se na zeď a poté se namontuje baterie.Připojení přívodního a zpětného potrubí může být diagonální, boční nebo spodní.Nástěnné jednotky jsou panelové, trubkové a sekční.K výrobě různých materiálů.

Všechny nástěnné jednotky mají vysoký odvod tepla, rychle se zahřívají a nevyžadují zvláštní péči.Jsou ceněnykompaktnost a jednoduchost instalace.Při instalaci na zeď však není teplo z topného tělesa rovnoměrně distribuováno v místnosti.

Podlahové stojany

Jednotky pro montáž na podlahu jsou v podstatě stejné jako u nástěnných spotřebičů, ale jsou namontovány na vodorovném povrchu na stojanu.Výška zařízení dosahuje 1 ma maximální délka je 2 m. Tělo se zahřívá až na maximum 60 ° C a vydrží tlak až 15 atm.

Výhody podlahových modelů v rovnoměrném a rychlém vytápění místnosti, požární bezpečnosti a zlepšeném proudění.Lze je instalovat elektronicky nebo ručně.Pro rychlé vytápění místnosti a lepší konvekci je lepší koupit topná tělesa s ventilátorem.

Soklové baterie

Pracují podobně jako podlahové topné systémy.V prodeji jsou termomechanické a termoelektrické soklové baterie.Jako radiátor se používají hliníkové trubky malého průměru.Pro lepší přenos tepla jsou navlečeny na hliníkové nebo mosazné desky.

Zařízení jsou instalována po obvodu místnosti poblíž podlahy.Při své práci také používají princip konvekce, takže místnost dobře a rovnoměrně zahřívají.Nevýhody jsou vysoká cena a složitost instalace.

Klasifikace podle návrhu

ByV konstrukci jsou všechny topné jednotky rozděleny do panelů, trubek a sekcí.Zvažte výhody a nevýhody každé odrůdy.

Trubkový

Zařízení se skládá ze dvou horizontálních kolektorů spojených svislými trubkami s cirkulujícím chladivem.Přenos tepla z baterie přímo souvisí s materiálem trubice a tloušťkou stěny.Jednotka je schopna odolat tlaku 20 atm., Dobře toleruje vodní kladivo.

Mezi klady patří ochrana proti úniku, vnější přitažlivost.Nevýhodou je nízká odolnost proti korozi.Vakuové topné radiátory pracují na principu „tepelné trubice“.Z nich je vzduch evakuován, ale v zkumavkách je ethanol nebo bromid lithný.

Panel

Utěsněné kanály jsou umístěny mezi dvěma ocelovými panely s antikorozním povlakem, kterým cirkuluje chladivo.Panelové baterie jsou jednořadé a víceřadé.

Výhodou těchto jednotek je nízká setrvačnost, nízká hmotnost, nízká cena, velký výběr rozměrů a vysoký přenos tepla.Baterie jsou navenek krásné.Snadno se instalují, protože vzhledem k malému množství chladicí kapaliny uvnitř nejsou potřebné upevňovací prvky pro vysoké zatížení.Také panelové radiátory zahrnují keramické baterie, které jsou ve skutečnosti elektrické ohřívače.

Pozor!Panelová zařízení se nepoužívají v centralizovaných topných systémech, protože netolerují šoky vody a vyžadují čisté chladivo.

Sekce

Celá jednotka se skládá z několika identických sekcí, uvnitř nichž jsou kanály pro cirkulaci chladiva.Pro dosažení požadovaného výkonu ohřívače ve stejném provedení připojte požadovaný počet sekcí.Taková zařízení jsou litina, ocel, bimetal a hliník.

Výhodou článkových baterií je to, že v případě potřeby lze počet sekcí změnit, a tím regulovat tepelný výkon.Tyto jednotky mají vysoký odvod tepla.Jsou levné a poměrně ekonomické.Termostaty lze instalovat na baterie.

Nevýhody sekčních radiátorů jsou vysoká pravděpodobnost úniku na spoji sekcí.Struktura se obtížně čistí od prachu a nečistot.Kvůli nepravidelnostem na vnitřním povrchu se často tvoří blokády.