Druhy, velikosti a cena stropních lišt

Přítomnost stropního soklu nepřitahuje pozornost návštěvníků, další věc, když tam není - výzdoba zůstává neúplná, můžete vidět technickou mezeru na křižovatce stropu a stěny.Ukazuje se, že stropní podstavec z polyuretanu, PVC nebo dřeva je součástí, kterou musíte před dokončením oprav v místnosti pečovat.Rozmanitost zboží nás nutí myslet, budeme rozumět vlastnostem materiálů, zhodnotit jejich praktické schopnosti.

Obsah
Proč potřebujeme stropní podstavec

Tato část má několik funkcí:

 1. Estetické.Instalace bagety dává stylu kompletní vzhled, pomáhá vizuálně upravit formáty a zdůraznit pozitivní aspekty místnosti.
 2. Vizuální oprava vad.Spoje se často vyznačují drsností, přítomností třísek, výškovými rozdíly a podlahovou lištou na stropě, která skrývá nepříjemné detaily.

Můžete si vybrat filety, které jsou doplněny drážkou pro pokládání kabelů, vodičů, které jsou nezbytné pro uspořádání stropních svítidel.

Materiály pro výrobu stropních lišt

Výrobci nabízejí širokou škálu dílů vyrobených z:

 • expandovaného polystyrenu;
 • polyurethan;
 • polyvinylchlorid (PVC);
 • dřevo;
 • sádrovec.

Každý z těchto druhůmá své vlastní pozitivní a negativní vlastnosti, kterým budeme podrobněji rozumět.

Stropní podstavce vyrobené z pěny z polystyrenu, pěny z polystyrenu

Existuje zmatek s těmito dvěma typy materiálů, rozdíly jsou však zřejmé: polystyren je třída materiálů, které obsahují pěnové polymery, včetně pěny z polystyrenu..Ten se vyrábí pěněním nebo vytlačováním, navíc má pěnový polystyren obecný název a extrudovaný polystyrenový pěnový materiál.

Vlastnosti výrobní technologie různých typů polystyrenové pěny:

 1. Pěnový materiál se získává zpracováním granulovaných surovin pentanem a expozicívodní pára.Výsledkem je, že hmota změkčuje, zvětšuje objem a po napařování granule slinují dohromady.Výsledkem je volná struktura, která není zvlášť stabilní vůči zničení.
 2. Vytlačování je proces zahřívání a tavení granulí.Do hmoty se přidávají pěnící činidla, pak se prochází štěrbinami extrudéru a formují se do listů.Extrudovaná polystyrenová pěna - výrobky s uzavřenými buňkami se zvýšenou pevností, což vysvětluje odolnost proti mechanickému namáhání, dlouhou životnost.

Pěnový polystyren, nazývaný polystyrenová pěna, se považuje za cenově dostupný materiál, který lze snadno zpracovat a dokončit.Bloky mohou být řezány nožem, jsou lehké a připevněné na adhezivní bázi.Nevýhody zahrnují hořlavost a nízkou mechanickou pevnost lamel.Na stropní podstavecpolystyren vydržel déle, po instalaci se doporučuje tmel a malovat.

Stropní podstavec z extrudované polystyrénové pěny je odolný, ohnivzdorný a má nízkou absorpci vody.Díly váží o něco více než pěnové výrobky, ale to neovlivní snadnost instalace.Ozdobnou bagetu lze malovat, ale filé nevyžadují tmelení a trvanlivý materiál vydrží poměrně dlouho.Vstřikovací polystyren je ještě praktičtější materiál, který je odolný vůči vodě, teplotním extrémům a nárazům.

Poznámka!Výrobci nabízejí podlahové lišty z duropolymeru.Tento materiál je typem extrudované polystyrénové pěny, ale byl podroben vysokotlaké úpravě.Výhody: pevnost, odolnost proti mechanickému namáhání.

Polyuretanové stropní sokly

Mezi výhody materiálu patří:

 • Dlouhá životnost.Detaily slouží více než 30 let bez ztráty kvalitativních charakteristik.
 • Odolnost vůči vlhkosti, kolísání teploty.Polyuretan toleruje přímé vystavení vodě, při zmrazení se nerozpadá, není živným prostředkem pro plísně, mech.Bagety mohou být použity v místnostech s vysokou úrovní vlhkosti bez další ochrany.
 • Pohodlí při instalaci.Lamela váží jen málo, ohýbá se dobře, proto poskytuje pevné uchycenízakřivené struktury.
 • Snadné zpracování.Podrobnosti jsou snadno řezány nožem, zdobené jakýmkoli materiálem laku.

Sortiment nabízí velký počet lamel v různých texturovaných, texturních a barevných schématech.Nevýhody produktů jsou nevýznamné: syntetický původ a průměrná úroveň cen produktů.

Polyvinylchloridová základní deska (PVC)

Stropní filety se vyznačují mnoha výhodami, včetně odolnosti vůči vodě, mechanickému namáhání, velkému sortimentu a snadnosti instalace.Z mínusů je zaznamenána nemožnost překreslit dekor.Kromě toho by filety neměly být upevněny v místnostech bez topení, po zamrznutí se mohou části rozpadat.

Poznámka!Pro orientaci na stropní rovinu v místnostech s normálními indikátory teploty, vlhkosti jsou části vybaveny drážkou pro panely.Takový prvek usnadňuje proces instalace.

Sokly pro stropní dřevo

Univerzální typ výrobku, jehož cena závisí na druhu dřeva.Dřevěná stropní bageta se používá k zdobení místností s normální vlhkostí.Specialisté berou na vědomí přirozenost, ekologickou čistotu produktů a estetický vzhled.O výlisky se však budete muset pravidelně starat, ošetřovat je hnilobou, brouky, plísně.

Nejlevnější a nejjednodušší možností je borovicová základní deska.Rozpočet výzdoba má stejný seznam výhod jako dub, buk a se správnou péčíbude trvat dost dlouho.

Důležité!Dřevěné bagety nejsou ohebné, takže před instalací je nutné povrch základny pečlivě vyrovnat.

Sádrokartonové sokly

Surový, plastický, vytvrzující, materiál získává vysokou pevnost a vydrží déle než tucet let.Díky výrobní technologii jsou nejrůznější formy filetů získány ze sádry: se vzorem, vzorem, štukováním.Materiál šetrný k životnímu prostředí má schopnost absorbovat přebytečnou vlhkost a poté ji přivádět do místnosti, když je vzduch příliš suchý.Díky této vlastnosti bude mít dům příjemnou mikroklima.Existuje několik nevýhod: masivní díly, vysoká cena, křehkost materiálu.

Osvětlené stropní sokly

Tato položka doplňuje jiné typy stropních soklů a může být vyrobena z jakéhokoli materiálu.Hlavním rozdílem je drážka pro LED pásek, kterou lze zakrýt vložkou z plastu rozptylujícího světlo.Výrobky jsou vhodné pro aranžování víceúrovňového roztažení, zavěšených stropů, vytváření efektu stoupání stropní roviny.

Doporučení!Při výběru součástí s podsvícením musíte věnovat pozornost umístění drážky: pokud je vybrání blíže k vrcholu, jsou paprsky světla posílány ke stropu, dole - ke zdi.

Form,velikosti stropních soklů

Standardní délka zaoblení je 2 m, ale šířka je od 10 mm do 400 mm.

Při zvažování výběru stropního soklu zvažte doporučení odborníků:

 1. Pro malé místnosti s nízkými stropy není vhodný široký soklový podstavec.Detail vizuálně snižuje výšku stěn, takže místnost je ještě menší.Pokud je výška stěn až 2,5 m, šířka lamely by neměla být větší než 4 cm, s výškou 2,5 až 3 m širší bagety.
 2. Prostorné pokoje mohou být zdobeny soklemi velké šířky, ale úzká bageta v těchto prostorech je „ztracena“.Doporučený parametr pro šířku lamel je od 6 cm.
 3. V místnostech s vysokými stropy, ale podlouhlými, se nepoužívají úzké filety.Lamely vizuálně protahují prostor, ale ty široké vyvažují šířku a vizuálně snižují výšku stěn.

Pokud jde o formu, je třeba vzít v úvahu styl místnosti: v klasických interiérech jsou vhodné vyřezávané, vzorované filety, sádrové štukování.V minimalistických stylech vypadají široké filety různé tloušťky dobře.Pokud není tušení, co přesně je vhodné pro opláštění a interiér kombinuje rozmanitost, eklekticismus, pak nejúspěšnější možností je flexibilní stropní podstavec široký 5-6 cm široký.

Poznámka!Čím jednodušší je tato část, tím rychlejší bude instalace a tím menší problémy se spojením bagety v rozích.Je obtížné prořezávat strom, sádra a polystyren se mohou deformovat (odlamovat), ale PVC výlisky splňují všechnypožadavky začínajícího mistra.

Barevné schéma soklové lišty pro strop

Zde se hodí tipy mistrů:

 • Pokud stěny, stroppodšívka v jednom tónu, barva soklu je lepší zvolit kontrast.Avšak v místnostech s malou rozlohou může takový detail vizuálně snížit objem, zde je vhodná bílá barva - univerzální pro jakýkoli dekor.
 • V malých místnostech je barva zaoblení přizpůsobena tónu nástěnných panelů.Zdá se tedy, že efekt plynulého proudění stěny do stropu vypadá prostorněji.
 • Pokud chcete kontrast, ale žádné nápady, vyberte lavici v tónu s největším objektem v místnosti.

Pokud neexistují žádné nápady, vyberte bagetu z bílého nebo světlého odstínu šířky 4-5 cm. Detail není masivní, nepřitahuje pozornost, ale harmonicky zapadá do jakéhokoli souboru.

Výrobci

Filé nepatří k typu výrobku, který je vyžadován denně, takže pro majitele je obtížné vybrat si spolehlivého výrobce.Navíc společnosti se značkami často dodávají produkty, které nejsou v nejvyšší kvalitě.

Procházejte seznam výrobců, na které uživatelé docela dobře reagují:

 1. Penopol Company. Ruský výrobce nabízející zboží pod značkou Glanzepol.Výrobky z extrudované polystyrénové pěny mají všechny deklarované vlastnosti, sortiment je rozmanitý.Navíc se prodává lepidlo pro díly stejné značky.
 2. Matteo, Německo.Desky z expandovaného polystyrenu s vysoce kvalitními indikátory, čistá geometrie, šířka 3-10 cm.
 3. TPG Solid. Ruská společnost vyrábějící stropní lišty z extrudované, vstřikované polystyrénové pěny.Spolehlivost, široký rozsah, nízké náklady jsou hlavními výhodami.
 4. NMC. Hlavní činností společnosti je výroba stěnových panelů a jejich výzdoba.Stropní sokly Duropolymer se vyznačují řadou formátů, barevných schémat.

Po dokončení stropní roviny si předem vyberte stropní lištu.Pokud jsou opravy plánovány ve všech místnostech bytu, pak si můžete vybrat podrobnosti jednoho stínu, ale různých šířek - výrobci nabízejí řadu v několika velikostech, takže s nákupem nebudou žádné problémy.