Druhy tmelů a omítek pro dřevěný strop a techniku ​​nanášení

Tradiční omítky se stále používají k vyrovnání povrchu stropu a jeho přípravě k dokončení.Omítání dřevěného stropu je důležité v soukromých budovách vyrobených ze dřeva.Ve srovnání s jinými způsoby vyrovnání stropu má omítání mnoho výhod.Náklady na omítkovou směs jsou mnohem nižší než cena sádrokartonu a materiálů pro výrobu rámu.Hlavní výhodou vyrovnání s omítkou při udržování výšky místnosti.

Obsah

Vlastnosti nanášení omítky na dřevěný strop ]

Protože jakýkoli dřevěný povrch sestávající z kusových materiálů (desky, prkna, matrice) se nemůže chlubit pevností, sádrokartonová malta nebude dobře přilnout k podkladu bez dodatečné přípravy.Pro lepší přilnavost omítky k dřevěnému podkladu a ke snížení počtu trhlin a děr je strop lemován překližkou, vyztuženou síťovinou nebo dřevěnými šindeli.Teprve poté začnou používat řešení.

Štuková směs musí být dostatečně silná a plastická, aby dobře přilnula k podkladu.K tomu se přidávají změkčovadla a další přísady.

Omítací práce se provádějí ve 3 stupních:

 • se směs natáhne na špachtli a hodí na povrch stropu, poté seúroveň špachtlí;
 • pro odstranění významných nepravidelností je povrch vyrovnán pravítkem nebo špachtlí se širokou pracovní rovinou;
 • pomocí dokončovacích zálivek eliminují malé nepravidelnosti.

Při práci se zvláště pečlivě ošetřují spáry stěn a stropů.Úhel spojení povrchů by měl být dokonale vyrovnaný.K tomu použijte perforované rohy.Jsou docela lehké a dobře drží svůj tvar.

Důležité!Existují 3 způsoby nanášení omítky - ruční, strojní a kombinované.Ruční omítání se používá v soukromých domech a bytech, protože pracovní plocha je malá.

Výběr štuku na dřevo

V prodeji jsou hotové štukové kompozice, které se před použitím zředí vodou.Můžete si také připravit řešení sami.

Pro omítání dřevěných povrchů jsou vhodné tyto typy omítkových směsí:

 1. Clay-based solutions jsou šetrná k životnímu prostředí a levná.Jsou vhodné pro různé prostory.S přípravou a aplikací roztoku nebudou žádné problémy, ale úplné zaschnutí bude trvat dlouho.Kromě toho je důležité, aby povrch zaschl v místnosti s normální vlhkostí a zvýšenou teplotou.Ohřívače ventilátoru a další zařízení nelze použít k urychlení sušení.
 2. Ve většině případů se používají roztoky na bázi cementu a písku.Někdy se přidává vápno.Takové kompozice se používají venku a uvnitř.
 3. Sádrové maltypoužívá se v místnostech pro různé účely.Vyznačuje se snadnou aplikací a vyhlazením a dobrou přilnavostí k dřevěnému podkladu.

Hotové suché směsi pro omítání dřevěných podkladů se vyrábějí na základě sádry.Všechny jsou rozděleny do směsí pro venkovní a vnitřní použití.Kromě nich existují univerzální řešení, která se používají za jakýchkoli podmínek.

Příprava povrchu pro práci

Nejprve zkontrolujte, zda je strop rovný a vodorovný.Základna je očištěna od starého povrchu a pečlivě vyrovnána.Pokud na dřevěném povrchu vyčnívají tyče nebo prkna, jsou rozdrceny.Významné dutiny jsou vyplněny kousky desek.

Dále je základna impregnována antiseptickým primerem.Je vhodná antifungální kompozice s hlubokým pronikáním vhodná pro použití na dřevěných površích.Místo toho můžete použít univerzální směs.Základní nátěr se nanáší v několika vrstvách a každá vrstva musí před aplikací další vrstvy zaschnout.

Nástroje a materiály

Zásoby s potřebnými materiály a nástroji:

 • pravidlo;
 • štafle;
 • kbelík pro míchání roztoku;
 • připravená suchá sádra nebo všechny nezbytné složky pro vlastní přípravu směsi;
 • špachtle (široké a úzké);
 • čistá voda;
 • vrták a vrtáksměšovací tryska;
 • stavební stěrka;
 • kartáče a válečky pro práci se základním nátěrem;
 • jedna a půl;
 • antiseptický primer;
 • děrovaný roh;
 • stavební úroveň;
 • majáky barvy;
 • penetrace s hlubokým průnikem;
 • injektážní síť.

Technologie omítání

Nyní si povíme, jak omítat dřevěný strop.Zpočátku je základní dřevěný strop navlhčen vodou nebo impregnován základním nátěrem, aby byla zajištěna lepší přilnavost k nanášenému roztoku.

Všechny dřevěné podklady nemohou být rovné a hladké, takže omítání bude provedeno ve třech fázích:

 1. ) Nejprve pomocí omítkové malty vyplňte všechny mezery, rány, mezery a díry ve stropě.Ve skutečnosti se jedná o hrubé zarovnání, takže nemusíte směs pečlivě vyrovnávat.Špachtlí odstraníme pouze významné přílivy.
 2. Bez čekání na vyschnutí první vrstvy začnou další fázi práce.Druhá vrstva omítky se nanáší strojem nebo ručně.V prvním případě používají konstrukční pistoli nebo psací stroj a ve druhém případě jsou rozprostřeny nebo nasazeny.Tato vrstva se také nazývá primer.Opatrně to vyrovnají a pokusí se aplikovat stejnou tloušťku, za použití majáků nebo úrovně budovy.V případě potřeby naneste druhou základní vrstvu, ale její tloušťka by měla být menší.

Pozor!Výsledek práce závisí na tom, jak hladká bude druhá vrstva.

 1. Když předchozí vrstva ztuhla, pokračujte přípravou potahové vrstvy.Požadavky na jeho provedení jsou následující:
 • Při výrobě reliéfní omítky bude povrchovou vrstvou konečná úprava.Během omítání se vytvoří reliéf povrchu.
 • Pokud se po omítnutí plánuje obkládání stropu, kamene nebo panelů, není nutná potahová vrstva.Stačí vytvořit rovnoměrnou základní vrstvu.
 • Pro natírání stropu nebo jeho tapetování je nutná vysoce kvalitní povrchová vrstva.Sádra je po zaschnutí dobře vyrovnaná, vyhlazená a leštěná.

Dokončení stropu

Omítnutá plocha je nejčastěji bělená.S příchodem nových materiálů však ztrácí tato tradiční možnost povrchové úpravy svou popularitu.Bělený strop není tak atraktivní jako malovaný nebo tapetovací, ale cena takového provedení je nejnižší.

Plochý strop může být vyzdoben benátským štukem, natřen nebo natřen.Pod poslední dvě povrchové úpravy musí být povrch stropu pečlivě vyrovnán a broušen.Před tapetováním nebo malbou je strop impregnován základním nátěrem s hlubokou penetrací.

Je-li třeba tmel

Stropní tmel nemá stejné složení jako omítka.Puttysměs je jemnozrnná a omítka má ve své struktuře velká zrna, proto se pomocí tmelu dosáhne hladšího a rovnoměrnějšího povrchu.

Důležité!Tmavé směsi se používají pro jemné vyrovnání stěn a stropů.Po zaschnutí tmelu je povrch broušený, ze kterého je dokonale hladký a rovnoměrný.

Nalepení stropu, který byl předtím omítnut, je nezbytné před lepením tenkou papírovou tapetou nebo natřením vnitřními barvami.Tmel se nanáší ve 2 vrstvách, ale předtím je povrch opatřen základním nátěrem.Po tmelení potřebuje povrch stropu další broušení a základní nátěr.

Výběr tmelu na dřevo

Existují následující typy tmelů na strop:

 • Sádrový tmel je plastový, dobrýpřilnavost na dřevěný povrch a přiměřená cena.Díky mnoha výhodám se tyto sloučeniny používají nejčastěji.
 • Akrylové složení má stejné vlastnosti jako sádra, ale jeho cena je vyšší.Takové směsi se mohou nanášet pouze v tenké vrstvě.
 • Zvláštností lepidla je, že je dodáván v různých barvách.
 • Latexové směsi jsou velmi podobné akrylu a sádrovci, ale ceny jsou mnohem lepší.Přijatelný je pouze tenký kabát.
 • Olejové tmely se používají na místech s vysokou vlhkostí.

Všechny tmelící hmoty jsou rozděleny na konečnou úpravu a startování.Kromě nich existují v prodeji univerzální suché směsi,je navržen pro začátek nivelace i dokončení aplikace.

Při výběru tmelu se zohlední jeho trvanlivost.Čím lepší je přilnavost roztoku k podkladu, tím déle bude nátěr trvat.Upřednostňujte plastová řešení, která je mnohem pohodlnější aplikovat a rovnoměrně distribuovat.Zvažte rychlost sušení.Kvalitní směs rychle schne.

Doporučení!Tmel pro obytné prostory by neměl obsahovat toxické složky.Při rekonstituci suché směsi postupujte podle pokynů na obalu.

Aplikační technologie

Dřevěný strop zatmelíme v tomto pořadí:

 1. Ošetřte základní strop hlubokou zeminouprůnik.K nanášení použijte váleček nebo štětec.
 2. Směs suchého tmelu se míchá s vodou v souladu s pokyny.Naneste roztok na pracovní plochu široké špachtle a ošetřte jej stropní plochou.Vyhlazujte tmel špachtlí.Držte nástroj k povrchu stropu pod ostrým úhlem.
 3. Pokud strop potřebuje další vyrovnání, můžete použít další vrstvu počátečního tmelu.Chcete-li odstranit významné nepravidelnosti, projděte se po povrchu škrabkou nebo velkou špachtlí.
 4. Začneme používat konečný tmel.Pokud plánujete tapetu na strop, můžete provést pouze jednu vrstvu s dokončovacím řešením.Při malbě je povrch dvakrát natřen povrchovou úpravou.

Když je tmel tmavý,je dobře leštěný brusným papírem s jemným zrnem.Poté je z povrchu kartáčovaný prach a ošetřen základním nátěrem.Po zaschnutí první vrstvy základního nátěru se nanese ještě jedna vrstva.Po zaschnutí je strop připraven k malování nebo tapetování.