Druhy střešní krytiny: výhody a nevýhody

Střecha ze střechového materiálu již není tak populární jako před 20–30 lety, přesto je však taková střecha postavena na malých venkovských domech, garážích, přístavbách atd. Kromě toho musí být střešní materiál pro střechu vybírán neméně promyšlenětak, aby dokončená střecha trvala 10 až 15 let.Zejména pokud si uvědomíte, že střešní materiál na střeše prošel významnými změnami ve výrobě od doby Scoop.V níže uvedeném materiálu budeme analyzovat, jak vybrat střešní materiál pro střechu a podle jakých principů je klasifikován.

Obsah

Asfaltový materiál: definice a struktura ]

Ruberoid je hustý válcovaný materiál používaný jak pro pokrývačské, tak pro hydroizolační práce při instalaci základů, podlahy nebo suterénu.Základem živičného povlaku je speciální lepenka, jejíž hustota se může pohybovat od 300 do 500 g /m2.Navíc čím větší je hustota základny, tím odolnější bude materiál.Při výrobě asfaltových krytin je lepenka impregnována na obou stranách olejovým tmelem a poté ošetřena žáruvzdorným bitumenem.Pro zesílení spodní a horní vrstvy se na impregnaci nalijí kamenné štěpky.Zde se v závislosti na typu a podílu střechy primárně klasifikuje.

Důležité: bitumenový materiál se navíc dělí na podšívku a horní část.

Druhy střešní krytiny

Typyživičný povlak se vyznačuje typem frakce horní vrstvy kamene.Takže existují takové typy střešních materiálů:

 • Podšívka. V tomto případě použijte bitumenový materiál mající jednostranné nebo oboustranné broušení z jemnozrnného písku nebo prachu (mastek).Tloušťka takových povlaků je zpravidla 3 až 3,5 mm.Oba tyto typy střešních krytin lze použít jako hydroizolační materiály.
 • Střešní krytina. Zde mluvíme o střešní krytině pro střechu domu, která je položena jako horní vrstvy střechy.Zpravidla se jedná o střešní krytinu s rozdrcenou strouhankou ze spodní strany as hrubozrnnou z horní strany.Jako vrchní materiál můžete také použít bitumenový povlak se šupinatou horní částí břidlice.Horní střešní materiál má tloušťku 4,5-5 mm.
 • Univerzální. Má pouze horní hrubozrnný postřik.Používá se jako obkladový materiál i jako vrchní vrstva střechy.

Důležité: nástřik střešního materiálu slouží jako hlavní ochrana proti vlhkosti, chladu, ultrafialovému záření a mechanickému namáhání.Kromě toho je to tato vrstva, která zabraňuje lepení povlaku ve stavu válcování.

Druhy krytin

Existují také různé druhy střešních materiálů, které jsou klasifikovány podle typu nátěrové hmoty.Jedná se tedy o tyto druhy materiálů:

 • Tol. Progenitor střešní krytiny od doby Scoop.Dříve pokrývaly pouze střechy výškových budov.Zde je kartonová základna při výrobě impregnována výhradně uhlí nebo břidlicovým substrátem a poté je na obě strany posypána role kamenného drcení.Tento typ povlaku je univerzální.
 • Euroruberoid. Asfaltový materiál mající tavitelnou spodní vrstvu, která umožňuje pokládku jednoduše zahřátím nebo mírným rozpuštěním s bílým alkoholem.Základem tohoto nátěru není pouze lepenka, ale skleněná vlákna nebo polyester, což zvyšuje pevnostní vlastnosti střešního materiálu.
 • Rubemast. Zde má povlak také tavnou spodní vrstvu, která se při zahřívání nebo zpracování roztokem zabaví s přepravkou.Předpokládá se, že takto položený ruberoid trvá mnohem déle.
 • Steklouroberoid (steklomast). Je založeno na laminátu.Stejně jako zastřešení je univerzální.

Výhody a nevýhody typů střešních krytin

Je třeba vědět, že zastřešení ze střešního materiálu není vždy odolnou konstrukcí.Jeho životnost navíc závisí na druhu použitého materiálu.Hlavní výhodou je v každém případě nízká cena střešní krytiny, včetně úplných nákladů na nakoupený materiál.Zvažujeme tedy nevýhody a výhody každého typu nátěru.

Tol

Mezi výhody patří:

 • Příznivé náklady;
 • Srovnávací snadnost.

Nevýhody:

 • Krátká životnost (asi 3-5 let);
 • Křehkost materiálu v čase;
 • Potřeba nanést až 5 vrstev povlaku.

Obecně taková střešní krytina není nejlepší, ale nejlevnější varianta.

Rubemast

Tento typ materiálu je již výrazně lepší než zastřešení.Mezi jeho výhody patří:

 • dlouhá životnost (asi 15 let);
 • Dobrá tažnost;
 • Odolnost proti mrazu (vydrží až -15 stupňů a nepraská);
 • Pro jeho instalaci není třeba zakoupit bitumenový tmel.

Důležité: kvůli silnější spodní vrstvě může být takový materiál pokládán pouze ve dvou vrstvách.Taková střešní krytina se střešním materiálem bude považována za spolehlivou (za předpokladu dostatečného úhlu sklonu střechy).

Euroruberoid

Výhody tohoto povlaku jsou:

 • dlouhá životnost (20–30 let);
 • Odolnost proti mrazu (až do -30 stupňů);
 • Možnost pokládat povlak ve dvou vrstvách a už ne.

Značení povlaku

Pokud nemůžete určit, který střešní materiál je pro střechu lepší, měli byste vědět, že tento materiáloznačené během výroby.A podle typu vrchního postřiku a účelu bitumenového materiálu bude označení přečteno.Abychom tomu porozuměli při nákupu, je třeba znát významy jednotlivých symbolů.Takžejsou vykládány takto:

 • Písmeno „P“. Znamená "střešní materiál".Zpravidla je na prvním místě ve společné zkratce.
 • Písmena „K“ a „P“. Stojí vedle prvního písmene a označují účel obálky.To znamená, obložení nebo zastřešení (horní).
 • Písmena M, K, H nebo PPjsou umístěna za druhými písmeny.Mají na mysli „jemnozrnný“, „hrubozrnný“, „šupinatý“ nebo „zaprášený“ nástřik.
 • Numerické hodnoty300–400 udávají hustotu kartonového podkladu.

Příklad: RKK-400.Jedná se o střešní krytinový materiál s horní hrubozrnnou vrstvou a základní hustotou 400 g /m2.

Výběr vysoce kvalitního nátěru

Aby nedošlo k omylu a výběru vhodného střešního materiálu, musíte si koupit nátěr vyrobený v souladu s GOST.Aby střešní krytina sloužila po dlouhou dobu na střeše, měl by být položen pouze originální materiál, nikoli falešný.Při nákupu od prodávajícího je proto vhodné požádat o certifikáty kvality a při označování věnovat pozornost normám GOST.Pokud žádné neexistují, je lepší odmítnout zakoupit pokrytí.

Příklad označení vysoce kvalitního povlaku bude vypadat takto - RPPP GOST 10923-93.

Kromě toho je třeba věnovat pozornost těmto nuancím:

 • Navíjecí vinutí v roli.Okraje by měly být rovné.Přípustná odchylka podél okraje je 1,5 cm, v tomto případě musí být bitumenový materiál pevně navinut, ale bez přilnavosti vrstev.
 • Vzhled.Střešní materiál by neměl obsahovat třísky.posypeme, praskne na něm, díry nebo nárazy.

Důležité: podle GOST nesmí být podél okraje materiálu přítomny více než dvě trhliny na délce materiálu s délkou každého z nich nepřesahující 3 cm.

 • Kvalita bitumenuimpregnace.Měl by být hladký a vypadat jako rovnoměrná vrstva.
 • Sekce povlaku.V souvislosti se střešním materiálem by neměly být lehké, tmelem impregnované plochy.
 • Obalový povlak.Každá role střešní krytiny podle GOST je balena v papíru s označením typu a typu produktu.
 • Jméno výrobce.Mělo by být blízko označení.Zde je datum a číslo šarže produktu.

Důležité: Při práci se střešním materiálem je třeba mít na paměti, že tento druh povlaku je hořlavý.Při práci s takovým materiálem je proto nutné dodržovat pravidla požární bezpečnosti.Kromě toho, aby se zabránilo popálení horkým tmelem, je nutné použít ochrannou formu a rukavice.A pokud jsou splněny všechny podmínky, tato kompetentně vybraná bitumenová střecha bude věrně sloužit po dlouhou dobu.