Druhy střech pro soukromé domy a jejich vlastnosti

Spolehlivost, pohodlí a životnost domu v mnoha ohledech závisí na jeho střešním systému.Střechy soukromého domu navíc hrají důležitou roli v jeho architektonickém vzhledu.Existuje mnoho druhů střešních systémů, mezi kterými si můžete vybrat tu správnou variantu pro každý dům, v závislosti na klimatických podmínkách, konstrukčních požadavcích, výběru zastřešení, nepřítomnosti nebo přítomnosti podkroví atd.

Obsah

Odrůdy

Ve fázi navrhování střechy soukromých domů je nutné určit design s ohledem na konfiguraci domu a požadavky na půdní prostor.Existují různé možnosti střechy v závislosti na počtu svahů, přítomnosti boků a úhlu sklonu.

Pokud jde o střechy domů, je třeba poznamenat, že jsou nejprve rozděleny na ploché a šikmé.Přestože ploché střechy domů jsou raritou, stále se používají, protože vám umožňují získat řadu výhod:

 • Můžete využít vykořisťovanou střechu a na ní postavit terasu, sportovní hřiště nebodokonce i zimní zahrada.
 • Tento typ střechy je vhodný pro regiony s teplým podnebím.Mohou instalovat solární panely, větrné generátory a další technologická zařízení.
 • Nízká spotřeba materiálu a snadná instalace jsou další výhody.
 • Snadná a bezpečná péče, dobráudržovatelnost.

Je však třeba tuto strukturu nejen správně navrhnout, ale také ji provést v souladu s technologií.Jinak se může vytvořit netěsnost.Kromě toho pro tuto formu střech musíte pečlivě vybrat střešní, tepelně izolační a hydroizolační materiály.Ne všechny typy krytin jsou vhodné pro ploché systémy, protože nemohou zajistit dostatečnou těsnost a pevnost.

Důležité: ploché typy střech vyžadují podrobný výpočet tepelné vodivosti a únosnosti, zejména pokud bude využita výše uvedená plocha.

Při zodpovězení otázky, jaké střechy jsou na soukromých domech, by měla být zvláštní pozornost věnována šikmým systémům, protože se nejčastěji používají v individuální výstavbě a jsou vhodné pro vícepodlažní budovy a nízké budovy.V tomto případě se používají tyto typy střech soukromých domů:

 • jednostupňové a štítové;
 • kyčle a půl kyčle;
 • kleště;
 • stanované;
 • kónický a klenutý;
 • .

Aby bylo pro vás jednodušší rozhodnout se, která střecha je nejlepší pro domov, zvažte vlastnosti, výhody a nevýhody každého návrhu.

Jednostranné

Jednostranné systémy se často vyrábějí v malých domech, nad budovami pro domácnost a dočasnými stavbami.Není praktické zakrývat domy s velkou plochou, protože to zvětšuje plochu střechy a vyžaduje zvětšení úhlu sklonu, který se zvětšívítr.

Pro takový systém jsou však vhodné různé typy zastřešení, protože střecha je vytvořena ve formě jedné nakloněné roviny, která spočívá na protilehlých nosných stěnách různých výšek.Takové střechy domů mají následující výhody:

 1. Vzhledem k nízké spotřebě materiálu bude cena takového vzoru nízká.
 2. Pokud si přejete, můžete dokončit podlahu budovy nebo přestavět střechu bez rozsáhlé výstavby.
 3. K těmto střechám si můžete vybrat jakýkoli druh střechy.
 4. Jednoduchost a rychlost instalace.Ve srovnání s 2-šikmými systémy je mnohem jednodušší vybavit komíny a ventilační kanály.
 5. Možnost vyrábět panoramatická okna, balkony a zasklení podlahy.
 6. Významné využití podlahové plochy.

Pro takové střechy neexistují žádné významné minusy, s výjimkou neatraktivního vzhledu.Pokud to však dispozice domu dovolí, můžete na různých částech domu provést několik jednoosých střech v různých úrovních, pak bude obraz budovy harmonický a zajímavý.Stejně tak je důležité zvolit ten správný materiál pro střechu.Pokud používáte takové střechy jako pozinkovaný plech a vlnitá lepenka, bude se dům podobat stodole, ale povlak z materiálu, jako je kovová taška, promění budovu a dodá jí osobnost.

Štít

Nejčastějipoužívá se konstrukce štítu střechy pro soukromý dům.Na mnoha fotografiích v síti jsou jednotlivé domy vyráběny s takovým střešním systémem.Tato popularita je spojena s účinným odstraněním srážek z povrchu střechy, dobrou ochranou domu před mrazem v důsledku vzduchu v podkrovním prostoru, jakož i s jednoduchostí konstrukce, kterou lze postavit samostatně.

Pozor!Volba úhlu šikmého systému je ovlivněna nejen použitými typy střech, ale také množstvím srážek v regionu.Čím více z nich, tím větší je úhel.

Systémy štítů mají své nesporné výhody:

 1. Místo plánovaného podkroví můžete vybavit obývací pokoj zvýšením užitečné plochy domu.
 2. Podkroví lze použít jako úložiště.
 3. Ze šikmé střechy by nemělo být odstraňováno žádné sníh a tající voda.
 4. Konstrukce je tak jednoduchá, že může být namontována nezávisle.
 5. Pro takové střechy jsou vhodné různé druhy materiálů, což značně rozšiřuje možnosti designu.
 6. Vysoká údržba a životnost.
 7. Jako střešní krytinu můžete použít různé materiály, jejich typy poskytují možnost vybrat si střešní koberec s ohledem na vaše finanční možnosti a styl domu.
 8. Rychlost instalace a přiměřená cena.

Mezi nevýhody štítových systémů je třeba uvést:

 1. Vysoká spotřeba střešních a stavebních materiálů ve srovnání s plochými a štítovými střechami.
 2. Pokud se usadív podkroví je nutné pečovat o osvětlení podkrovních místností a instalaci vikýřů, což zvýší náklady na systém a zkomplikuje jeho instalaci.

Boky a půlky

Boky střechy soukromého domu nejsou v naší době neobvyklé.V tomto případě mohou být použity různé typy kyčelních systémů - napůl kyčle, dánština, nizozemština, stan, komplex se čtyřmi svahy atd.V těchto strukturách jsou všechny čtyři svahy pod úhlem a visí kolem obvodu domu.

Důležité: hlavní výhodou kyčelních struktur je vysoká odolnost proti zatížení větrem a dobrá ochrana stěn budovy před atmosférickými srážkami.

Tyto typy střech soukromých domů mají následující výhody:

 1. Tato konstrukce má velmi trvanlivé odbočky, které nejsou deformovány, což umožňuje jejich významné rozšíření a ochranu budovy.
 2. Střecha má originální a slušný vzhled.
 3. Možnost uspořádání podkroví nebo podkroví.
 4. Různé přístupy k zastřešení takových systémů: měkké typy, kovové profily, ondulin atd.

Nevýhody zahrnují:

 • složitost výpočtů instalace a návrhu;
 • složitost a trvání procesu erekce a pokládání povlaku;
 • Čtyři svahy významně zmenšují plochu podkroví.

Struktury poloviny kyčle se liší od struktury kyčle tím, že jejich dva trojúhelníkové svahy (boky) jsou zkráceny.Dům má proto dva štíty, do kterých můžete vybavitplné svislé osvětlení podkroví nebo podkroví.Tyto typy střech domů mají následující výhody:

 1. Vysoká odolnost vůči zatížení větrem.
 2. Dobrá ochrana stěn budovy před atmosférickými srážkami.
 3. Oblast podkroví je větší než plocha kyčelních systémů, takže tam může být vybaveno celé podkroví.
 4. Atraktivní vzhled a originalita forem.
 5. Není nutné dlouho rozhodovat, která střecha je lepší pro zakrytí střechy, protože téměř všechny střešní materiály jsou pro takové systémy vhodné.

Mezi nedostatky stojí za zmínku také složitost instalace, vysoká spotřeba materiálů a složitost designu.

Valbová střecha čtyřstranné střechy je funkčnější a atraktivnější než její protějšek štítu.Hmotnost celé konstrukce bude nižší než hmotnost štítových a podkrovních systémů, což snižuje zatížení stěn a základny domu.Takové střechy jsou poměrně silné a trvanlivé, ale velmi obtížné se instalují a jsou drahé.

Více štítů

Víceúčelové odrůdy jsou postaveny nad domy složité konfigurace.V tomto případě můžete použít různé typy zastřešení, ale je obzvláště nutné provést párovací místa svahů, údolí, zalomení, žeber, bruslí a míst vložení vikýřů, protože jsou obzvláště náchylní k úniku.Stavba takové střechy je nejlépe svěřenak pánům.

Mezi jeho výhody patří:

 • estetické přitažlivost;
 • praktičnost a funkčnost;
 • pevnost a trvanlivost;
 • možnost uspořádání podkroví.

Mezi minusy stojí za zmínku složitost instalace, velké množství odpadu ze střechy.

Kónický a klenutý

Takové střešní systémy jsou postaveny nad budovami kruhového uspořádání.Celý dům však nemusí být kulatý.Takový systém může být použit přes kruhové arkýřové okno, nástavec nebo zimní zahradu.

Tyto střechy jsou považovány za nejkrásnější a nejoriginálnější.Díky své konfiguraci tolerují jakékoli rozmary přírody a dokonce se vyznačují seismickou stabilitou.Jejich montáž je však velmi obtížná a nákladná.

Kombinované střechy se považují za nejsložitější, kde se kombinují šikmé, kyčelní a kónické systémy.Jsou však nejkrásnější, proto se často používají na velkých chatkách, vilách a drahých venkovských domech.