Druhy střech pro domy z pórobetonu nebo pěnového bloku

Hmotnost nosných střešních konstrukcí, jejich krytí, jakož i zatížení způsobená atmosférickými srážkami jsou rovnoměrně rozložena a přenesena na stěny domu.Proto je při výběru nátěrové hmoty a struktury střechy důležité vzít v úvahu pevnost a únosnost stěn.Pokud mluvíme o porézních materiálech stěn (pěnový beton, pórobeton), pak netolerují dopad na štěpení a významné bodové zatížení.Proto by krokvový systém domu z pórobetonu a dalších nosných střešních konstrukcí neměl spoléhat na materiál stěn, ale na pevnější základ, který bude rovnoměrně distribuovat a přenášet zatížení.Kromě toho jsou na střechy provzdušněných betonových konstrukcí kladeny další neméně významné požadavky.

Obsah

Obecné požadavky na střechy budov z pórobetonu ]

Střecha domu vyrobeného z pórobetonu může být:

 • Plochá. Sklon je v rozmezí 2-4 ° v závislosti na použitém povlaku a počtu vrstev.
 • Pitched. Sklon šikmé střechy v domě z plynových bloků může být v rozsahu 10-60 ° a také závisí na vybrané střešní krytině.Při použití měkkých dlaždic nesmí být sklon menší než 12 °, aby se zabránilo úniku.Profilovaný plech a kov lze pokládat na svahy s nižším sklonem.

Důležité!Střecha z pórobetonu je lepší vyrobit ze světlamateriály.Navíc jsou tyto požadavky kladeny nejen na rám, ale také na střechu.

Nejlepší rám pro střechu domu z pěnového betonu a plynových bloků bude dřevěný krokevní systém.Je docela lehký a odolný.Pokud jde o ploché střechy, jejich rám může být také vyroben z dřevěných trámů.Pro zastřešení je lepší použít lehké střešní materiály:

 • kov;
 • krytina;
 • měkké šindele;
 • Válcované ploché materiály a membrány jsou vhodné pro ploché střechy.

Je lepší odmítnout použít břidlicové a přírodní dlaždice na střechu domu z pórobetonu.Tyto materiály jsou samy o sobě dost těžké, takže vyžadují masivní a těžký krokvový systém.

Pozor!Při stavbě domu z pórobetonu vlastníma rukama je třeba pamatovat na to, že všechny stropy a nosný rám střechy by neměly být založeny na blocích plynu a pěny, ale na monolitickém výztužném pásu, který je na všech nosných zdech do výšky 20 cm od monolitického železobetonu.

Plochá střecha

V této části popíšeme, jak si vyrobit plochou střechu v domě z pórobetonu vlastníma rukama.Malý venkovský dům postavený z plynových bloků lze pokrýt plochou kombinovanou střechou, to znamená bez uspořádání podkroví.Konstrukce takové střechy se skládá z těchto součástí:

 1. Jako nosný rám se používají dřevěné trámy.
 2. ​​
 3. Mezi tyto nosné prvky je položen tepelně izolační materiál.Proz toho jsou spodní nosníky lemovány deskami.Na ně je položena parotěsná vrstva a pak topné těleso.
 4. Dále se na izolaci položí vrstva hydroizolace, která se k nosníkům připevní sešívačkou.
 5. Poté by měla být vyrobena dřevěná bedna a na ni by měl být položen jeden z listových materiálů: OSB, překližka odolná vůči vlhkosti, vláknito-cementové desky nebo plochá břidlice.
 6. Následuje vrstva hydroizolačního povlaku.K tomu můžete použít polymerní membránu, tmel nebo bitumen-polymerní válečkové výrobky.

Tmel

Provedením ploché střechy domu z pórobetonu vlastníma rukama můžete vyrobit střechu z polymerního tmelu.S jeho pomocí je snadné vybavit vícevrstvý kontinuální vodotěsný povlak.Musí být navíc vyztuženo skelným vláknem, polyesterovým vláknem, skelným vláknem atd.Tmel se nanáší na pečlivě připravený a vyčištěný podklad.Pokud uděláte střechu nad malým domem, pak je tmel ideální jako nátěr, protože se snadno nanáší a rychle schne a vytváří vodotěsný nátěr.

Tip: Nedoporučuje se montovat trámovou střechu na velký dům sám, protože je obtížné získat jednotný povlak a udržovat stejnou tloušťku vrstvy tmelu po celé ploše povlaku.

Asfaltové polymerové krytiny

Plochéstřecha pro dům z pórobetonu z bitumen-polymerních materiálů je vyrobena s dvouvrstvým povlakem.Upevnění role materiálu se provádí pomocí tmelu nebo plynového hořáku.Pro lepší přilnavost k podkladu je ošetřena speciálním primerem.

Při provádění střechy z asfaltového polymeru se dodržují tato pravidla:

 1. Proužky materiálu se lepí podél římsy zdola nahoru.Každý další pás by měl překrývat předchozí pás o 10 cm. Při pokládání druhé vrstvy je nutné zajistit, aby se švy posunuly na polovinu šířky role, ale ne méně než 20 cm.K tomu je třeba vytvořit speciální příruby, aby bylo dosaženo úhlu 45 °.Výška opěry není menší než 35 cm.
 2. Horní vrstva povlaku na válci musí mít ochranný povlak ve formě minerálních štěpků.
 3. Pokud stavíte obytnou budovu z pěnových tvárnic, pak je pro střechu lepší zvolit válcovaný materiál se silnou výztužnou základnou.Polyester je považován za nejsilnější z nich, následuje laminát a nejzranitelnějším základem je laminát.

Pozor!V zimě je zakázáno pohybovat se podél střechy z bitumenem válcovaných materiálů a odstraňovat závěje z nevyužité střechy.

Polymerní membrána

Plochou střechu pro dům z pěnových tvárnic lze pokrýt následujícími typy membrán:

 1. EPDMje elastický povlak ze syntetického kaučuku, který ulpívá na základně a je válcován.asfaltové materiály.Upevnění pomocí gumového lepidla.Takováto membrána může být také upevněna balastovou metodou, naložená shora dlaždicemi nebo štěrkem.
 2. TPOje materiál na bázi termoplastických polyolefinů.Takový produkt je velmi odolný a má chemickou odolnost.Používá se v systémech zastřešení předřadníku.
 3. PVCjsou výrobky z výztužné vrstvy a změkčeného polyvinylchloridu.Jedná se o odolný, málo hořlavý materiál, který je odolný vůči UV záření.Membránové proužky se lepí spolu s horkým vzduchem a mohou být připevněny pomocí balastové metody nebo mechanickým upevněním.

Šikmé střechy

Pokud se rozhodnete postavit dům z pěnových tvárnic nebo pórobetonu, pak nejčastěji používá šikmé střechy.Konstrukce takové střechy je mnohem jednodušší, je k dispozici širší nabídka střešních materiálů.Také šikmé střechy mají nejlepší technické vlastnosti.

Jako nátěry v těchto domech se nejčastěji používají následující materiály:

 • profilovaný plech;
 • ondulin;
 • měkké šindele;
 • pozinkovaný plech;
 • kompozitní střešní tašky;
 • kovové dlaždice.

Uvažujme podrobněji nejběžnější střešní materiály.

Profilovaná plachta

Letní chaty jsou nejčastěji zakryty profilovanou plachtou.Obvykle pro tyto účelyPoužívají se profily s výškou vlny 21 mm.Jsou připevněny k dřevěné bedně položené podle krokvového systému.K upevnění plechů pomocí pozinkovaných šroubů s pryžovými těsnicími podložkami.

Profilové plechy se pokládají z římsy na hřeben s přesahem přilehlých proužků 10–30 cm, v závislosti na sklonu rampy.Překrývání listů v jedné řadě je 1-2 vlny.Výhody tohoto materiálu zahrnují následující:

 • nízká hmotnost;
 • přiměřená cena;
 • velký výběr barev;
 • minimální množství odpadu;
 • snadná instalace;
 • odolnost proti povětrnostním vlivům;
 • dlouhověkost.
 • Kovové dlaždice

  Vzhledem k vlnám podélného a příčného směru je materiál velmi podobný přírodním dlaždicím, ale mnohem lehčí.Instalace kovu je velmi podobná zásadám instalace vlnité lepenky.Připevňuje se k přepravce pomocí samořezných šroubů zašroubovaných do žlabu.

  Díky své speciální povrchové úpravě je kovová deska zvláště odolná vůči povětrnostním vlivům, slunečnímu záření a korozi.Povlak má stálou barvu a krásný lesk.Během instalace na složitou střechu se však může procentuální podíl materiálního odpadu zvýšit na 50.

  Měkké dlaždice

  Tento materiál je vyroben ve formě oddělených šindelů.Jedná se o vícevrstvý povlak vyrobený z modifikovaného bitumenu na bázi skleněných vláken.Tento materiál se vyznačuje množstvím barev a atraktivitou.

  Namontovánoměkké dlaždice na nepřetržité bedně z OSB, překližky nebo desek odolných vůči vlhkosti.Materiál je nejprve přilepen k podkladu a poté dodatečně fixován pomocí hřebíků.Spoje jsou nutně zpracovávány tmelem.Životnost měkkého povlaku dosahuje 50 let.