Druhy šrafů v podkroví a jejich velikosti

V domech, kde není podkroví, se podkroví často používá pro domácí účely.Tam můžete ukládat užitečné věci, zobrazovat komunikaci.Abyste se dostali pohodlně na vrchol, musíte si udělat poklop v podkroví a je lepší, když je uvnitř domu.V tomto článku bude popsáno, jak zařídit a zvolit rozměry poklopu v podkroví.

Obsah

Vlastnosti podkrovních schodů

Bez ohledu na formu a rozmanitost si vyberete díru, bez žebříku bude obtížné.Pokud je poklop z kovu nebo dřeva snadno ukrytý ve stropě, pak při výběru žebříku musíte přemýšlet o rozvržení místnosti.Existuje několik možností designu:

 • Stacionární. Nainstalován během výstavby domu.Nelze je přesouvat ani skládat, takže designu a vzhledu je věnována zvláštní pozornost.
 • Nositelné. Takové schodiště je obvykle uloženo ve spíži a přináší další potíže.Zabírá to nejen užitečný prostor, ale také, když potřebujete vylézt do podkroví, musíte jej přenést.
 • Skládací. Toto je nejvhodnější varianta pro provoz v bytovém domě.Obytný prostor je zachován, není nutné žádné zvláštní úsilí, aby bylo možné jej využívat.Jedinou nevýhodou je obtížnost montáže skládacího žebříku.

V závislosti na tom, která verze schodiště byla zvolena a pod jakým úhlem je stanovena, určete velikost poklopu v podkroví.Přípustná šířka je v rozsahu 0,7 až 1 metr.Praktický sklon výtahu je 65 ° a pohodlný - 45 °.V prvním případě design nezabírá mnoho místa a ve druhém můžete snadno vylézt do podkroví.

Pro většinu schodů postačuje 10-15 schodů bez stoupaček.Za vhodnou šířku schodů se považuje 250 - 300 mm.Aby se ušetřil materiál a neztratila se praktičnost, vzdálenost mezi kroky se rovná 190 mm.Vyberou se silné dřeviny o tloušťce 20 mm.Tato tloušťka je schopna nést hmotnost větší než 150 kg.

Druhy poklopy

V závislosti na konstrukci domu, zvolených schodech a provozu podkroví se používají různé typy poklopy.Za nejobvyklejší konstruktivní řešení se považují tyto možnosti:

 • Horizontální .Používá se v situacích, kdy je často nutné povýšit do podkroví.Můžete to udělat sami řezem do stropu a instalací žebříku.
 • Vertikální .Vhodné pro budovy s víceúrovňovými prostory.Pokud jedna z pokojů nemá podkroví, ale je kombinována se střechou.Takový poklop je zabudován do zdi, která odděluje obytné a nebytové prostory.Zřídka se používá v soukromé výstavbě.
 • Podkroví .Střešní okno je kombinováno s přístupem na střechu.Náročný realizační projekt, který je obvykle dán specializovaným studiím.Funkční a krásné řešení pro domy s podkrovím.
 • Revize .S malými svahy střechy se svažtepodkroví je obtížné.Pokud stále potřebujete zkontrolovat prostor nad pokoji, udělejte malý poklop.Obvykle používají buď skládací žebřík, nebo přenosný žebřík.

V klasické verzi je podkroví v podkroví čtvercové s bílým křídlem.V případě potřeby můžete vytvořit nebo objednat design, který je barevně vhodný do interiéru domu.Velké průlezy jsou vybaveny dvěma křídly a v některých případech stačí proniknout do podkroví, stačí sklopit jednu polovinu průlezu.

Doporučená četba:

Není-li půda nevyhřívána, je třeba zajistit dostatečnou izolaci průlezu.V obchodech jsou implementovány hotové možnosti, takže není nutné vypočítávat tloušťku izolace a sestavovat poklop.

Populární materiály poklopů

Jak bylo uvedeno výše, pro poklopy v podkroví se používají dva hlavní materiály: dřevo a kov.Každá z nich má své vlastní výhody a nevýhody, stejně jako jemnosti během instalace.

Kovové struktury jsou na jedné straně spolehlivé a na straně druhé těžké.Rozměry a hmotnost produktu odrazuje mnoho majitelů domů.Faktem je, že těžké víko, když je zavřeno, může bolet a způsobit zranění.Kromě toho je docela obtížné nainstalovat samotný produkt.

Kov dobře vede teplo, takže pokud je podkroví nevyhřívané, musíte vytvořit silnou vrstvu izolace.Tím se zvyšuje celková hmotnost struktury, proto je nutné posílitstruktura podkroví.Aby se usnadnilo fungování takového poklopu, výrobci integrují hydraulický systém.

Jednodušší a levnější možností jsou dřevěné poklopy v podkroví.Přestože pevnost je nižší než kov, dřevo má své výhody.Tento materiál je například vynikajícím tepelným izolátorem a v zimě neumožňuje chlad.Díky nízké hmotnosti křídel je volba bezpečnější.Jednoduchý design a přístupnost materiálů vám umožní udělat poklop sami.

Kromě materiálu se půdní poklopy liší také způsobem, jakým jsou otevírány.Některé designy jsou vyrobeny tak, že chlopně jsou složeny.Pro takové možnosti musíte mít dobrou fyzickou sílu.Ale s nimi můžete použít pohyblivé a pevné schody.

Lazy, ve kterých se otevírají poklopy dolů, jsou obvykle vybaveny posuvnými schody.Vzhledem ke složitosti návrhu je obtížné tyto možnosti vyrobit samostatně.Proto se tyto poklopy obvykle kupují ve specializovaných prodejnách.Tato varianta je nicméně výhodnější, protože šetří místo v domě a činí podkrovní průlez nenápadný.

Příprava místa k instalaci

Prostory pro montáž podkrovního průlezu nelze jen náhodně nastínit.Ve stropě jsou nosné nosníky a pokud jsou poškozené, budou to mít nepříjemné následky.Totéž platí pro krokvový systém.Experti identifikovaliNěkterá doporučení pro umístění průchodu:

 1. Pokud máte skládací nebo přenosné schodiště, mělo by pro něj být dostatek místa.Při výpočtu věnujte pozornost výšce struktury i šířce.Správně zvolené rozměry usnadní obsluhu výtahu.
 2. Mezi podlahové nosníky je nainstalován podkrovní poklop.Při správné montáži střechy není řezání otvoru ve stropě obtížné.
 3. Vyberte si místo, aby se při výstupu do podkroví nedotýkaly krokví hlavou.
 4. Rozměry poklopu a otvorů ve stropě musí být přesně stejné, jinak se objeví mezery a studené mosty.Postupem času bude hrozit strukturální destrukce.

podkrovní poklopy se zpravidla prodávají připravené k instalaci.Ve své konstrukci je skládací žebřík často předinstalován a vnější lamely jsou horní a dolní.Pamatujte, že budete připevňovat společně s vnějším pláštěm a způsob upevnění závisí na tom.

Poté, co jste získali průlez, odstraňte z něj všechny rozměry a přesuňte je na strop.Nejpohodlnější způsob, jak toho dosáhnout, je z podkroví.Vrtáky ovládejte otvory v rozích pomocí elektrického vrtáku.Jakmile bude provedeno přesné označení, pomocí skládačky vyřízněte otvor ve stropě.

Při instalaci střešního okna nepoškozujte izolační vrstvy izolace.V případě potřeby pečlivě ořízněte požadované množství filmu a neroztrhněte jej.

Když byla díra hotová, práce se přesunula uvnitř domu.Sejměte kryt z poklopu a zkuste jej navýsledné otvory.Pokud je šířka nebo délka pro instalaci nedostatečná, vystřihněte potřebné rozměry.Současně dávejte pozor, aby mezery mezi stropem a poklopem byly minimální.

Montáž poklopu

Je vhodnější zahájit instalaci z podkroví a nejprve je třeba upevnit vnější lištu.Poté vložte otvor do otvoru a zajistěte jej.Nyní jděte do domu a nainstalujte spodní lištu a upevněte ji na strop.Ujistěte se, že podkrovní poklop je zarovnán se stropem.Zbývá pouze opravit víko a veškerá práce je dokončena.

Před zahájením používání žebříku zkontrolujte jeho nosnost.Je určen pro zatížení 150 - 250 kg.Váhu postupně zvyšujte, dokud nedosáhnete maximální hodnoty.

Nyní zbývá vyzdobit podkrovní poklop nebo ho skrýt nanesením materiálů stropu.Pokud máte dřevěnou konstrukci, stačí ji porazit lamelami a pokud je kovová, natřete křídla v požadované barvě.

Instalujte v souladu s pokyny dodanými s zakoupeným podkrovím.Jednoduchý popis vám pomůže nainstalovat design sami.Po dokončení všeho můžete kdykoli volně vkročit do podkroví.