Druhy pojištění při práci na střechách

Při provádění výškových instalačních prací musí být použito bezpečnostní vybavení.Pojištění krytiny vám umožní maximalizovat jejich zabezpečení.Je však důležité nejen používat ochranné pomůcky, ale také vědět, jak to dělat správně.Pokrývači používají různé bezpečnostní systémy.Řekneme vám, jak je správně používat a co hledat.

Obsah

Různé druhy bezpečnostních systémů

Při provádění práce ve značné výšce používají pokrývači různá bezpečnostní zařízení, počínaje masivním a nemotorným pásem a končící pohodlným a snadnýmspeciální tričko.Při provádění stavebních, montážních a pokrývačských prací ve výškách se zpravidla používá bezpečnostní systém, který se skládá z těchto prvků:

 • speciální košile z pásů;
 • upínací člen;
 • karabiny (v jedné sadě mohou být 2 až 4 produkty);
 • polypropylenové lano.

Dále podrobně prozkoumáme celé bezpečnostní vybavení a jeho jednotlivé prvky.Bezpečnostní systém může zahrnovat různé prvky, které spolehlivě udržují pracovníka v případě pádu.Jakékoli pojištění musí být připojeno ke střešní kotvě.

Vlastnosti použitých lan

Nejjednodušší a nejlevnější pojistný systém je běžné lano odsyntetické vlákno.Jeho délka může dosáhnout až 30 metrů a průřez je 16-19 mm.Za optimální cenu se považují polypropylenová lana.Nejdražší a nejspolehlivější kabely na horní části lana mají ochranný cop.Mezi jejich výhody patří následující:

 1. Vysoká pevnost.
 2. Vylepšený výkon při přetržení.
 3. Odolnost proti vlhkosti, odolnost proti zásadám a kyselinám.
 4. Možnost volby barevné stupnice (bílá, signál, kamufláž).
 5. Jsou vyrobeny z vysokopevnostní polypropylenové příze s vysokou pevností.
 6. Jádro a pletivo jsou vyrobeny z polypropylenu.
 7. Lze použít pro různé účely.
 8. Maximální průměr je 14 mm.
 9. Můžete si zakoupit požadované záběry.

Nejlepší je zvolit pletené vysoce kvalitní lano, které je stočeno z několika (obvykle tří) pramenů nylonového vlákna.Karabina je připojena k jednomu konci takového lana a na druhém konci v továrně je vytvořena smyčka.Stejný polyesterový produkt je dražší.Při práci na střeše je lanové bezpečnostní lanko připevněno k kotvě pomocí samosvorné karabiny.

Důležité!Používání nezámycích háčků a mechanismů, které se otevírají jednoduchým zatlačením, je od konce 90. let přísně zakázáno.

Proto mnoho výrobců vyrábí karabiny a háčky, které lze otevřít ve dvou samostatných krocích.Spolehlivost takových prvků není ovlivněna náhodným kroucením lana, které vede k odblokovánímechanismus.

Při práci na střechách se nutně používá protizávaží, které je namontováno na spodním konci kabelu a pomáhá napnout kotevní vedení.Díky tomu může pokrývač pohybovat posuvným a bezpečnostním popruhem nahoru a dolů po kabelu.Speciální pojistka posuvného typu, která je vyrobena z nerezové oceli, připojuje popruh vedoucí od kotevní linie k bezpečnostnímu lanu.

Bezpečnostní postroje a postroje

Normální bezpečnostní pás neposkytuje nezbytnou bezpečnost, proto je lepší používat bezpečnostní pásvodítko nebo tričko.Jedná se o speciální výbavu s ramenními a kyčelními klobouky, které se nosí na osobě nohama a pažemi.Běžný bezpečnostní pás nechrání páteř před lomem v případě pádu ze střechy a košile dobře podpírá zadní část osoby a zaručuje úplnou ochranu před poškozením páteře.

Při pádu ze střechy v bezpečnostním postroji člověk jednoduše zavěsí hlavu a může lano snadno vylézt nahoru na střechu sám.Vodítko jsou ve skutečnosti pásy vyrobené z odolné syntetické pásky, které jsou nastavitelné přes lidské tělo a mají několik kovových kroužků pro připevnění závěsu.V prodeji jsou modely různých velikostí, nastavitelné pro každou osobu pomocí speciálních přezek, jako jsou padáky.

Hmotnostbezpečnostní košile je pouze 1 kg a zatížení, na kterém jsou navrženy prsteny v košili, je až 2000 kg.Obvykle je tento kroužek umístěn na popruzích poblíž čepelí pokrývače.Bederní popruhy musí být seřízeny tak, aby byly umístěny pod hýždě.V tomto případě bude rázové zatížení způsobené pádem rozloženo rovnoměrně.

Někdy se pro pojištění používá postroj.Jeho druhé jméno jsou bezpečnostní kalhoty.Je nasazen přes nohy a připevněn na opasek pracovníka.Hlavní výhodou tohoto zařízení je jeho lehkost.Neposkytuje však tak vysoký stupeň ochrany jako tričko.

Ohybová svorka

Pro práci ve výšce s pojištěním je nutné použít speciální svorku „Drop“.Jedná se o výrobek z kovové slitiny sestávající z následujících prvků:

 • Pohyblivá vačka vyrobená ze speciální oceli odolné proti oděru.
 • Líce jsou zvláštním mechanismem, který upevňuje vačku na laně.

Užitečné informace: v prodeji najdete lehkou ohýbací svorku z hliníkové slitiny.Hmotnost ocelové karabiny je 100 gramů.

Spona se snadno posouvá nahoru a dolů po laně.Při silném zatížení je karabina bezpečně upevněna pomocí pružinové vačky na kabelu.Tím se zabrání sklouznutí „kapek“.Pokud je nutné svorku zvednout, musí být držena rukou.

K upevnění na kabel musí být líce odděleny.Když se mechanismus uzavře, karabina pevně zakrýválano.Pravděpodobnost jeho sklouznutí je vyloučena.Karabina může být použita na jediném kabelu o průřezu 9-13 mm.

Doporučujeme přečíst:

Jako součást bezpečnostního vybavení se rovněž používá standardní kovová karabina.Jeden takový prvek je upevněn na upínacím zařízení typu "Drop" a druhý je připevněn k bezpečnostnímu pásu nebo tričku.Karabiny jsou vyrobeny z různých slitin a mají odlišný tvar.

Bezpečnostní popruh

Pojištění střechy se obvykle používá se speciálním popruhem.S tím je vodítko nebo košile spojeno s blokovacím zařízením na kotevní lince.K výrobě vázacího prostředku se používá polyamid.Ve skutečnosti se jedná o odolné tenké lano nebo pásku.Obvykle se prodávají s vestavěným tlumičem, ale mohou být bez něj.Všechny popruhy mají teflonový povrch odpuzující vodu a nečistoty.Díky tomu je životnost výrobku výrazně prodloužena.

Pokrývači používají popruhy dvou odrůd:

 • připojených k blokovacímu jezdci v továrně (tato možnost není příliš vhodná vzhledem ke skutečnosti, že osoba musí zvládnout připevnění, aby dosáhla prstence na zádech);
 • Krátký popruh připevněný k jezdci na kotevní lince s 30 cm tlumičem rázů připevněným k bezpečnostním pásům v továrně.

Blokovací zařízení s výfukovým kabelem

Je to pohodlné, ale drahéprodukt, který je vyroben ve formě pouzdra vyrobeného z oceli a zejména odolného plastu, s tenkým lanem 30 m dlouhým vinutím dovnitř. Pokud se pracovník vzdálí od upevnění kotvy nebo se k němu přiblíží, bude samotný kabel z pouzdra navinut nebo odvíjen.

V případě zařízení existuje nejen pružina, ale také zvláštní mechanismus pro sledování rychlosti kabelu.Pokud se rychlost prudce zvýší, aktivuje se blokovací zařízení, čímž zamezí pádu a zranění zaměstnance.

Některá z těchto zařízení jsou navržena pouze pro práci v podmínkách svislého pohybu, proto je pro práci na střeše velmi důležité zvolit zajišťovací zařízení, které bude navrženo pro práci na nakloněné rovině.