Druhy oken pro střechu podkroví

Podkrovní okenní systémy plní nejen praktické funkce, ale jsou také potřebné z estetického hlediska k ozdobení střechy.Pro tyto střechy existuje mnoho různých okenních systémů, takže okna v podkrovní střeše musí být vybírána s vědomím a zohledněním všech jejich výhod a nevýhod.Budeme hovořit o různých typech střešních oken, jejich vlastnostech a účelu.

Obsah

Konstrukční prvky

Všechna okna zabudovaná do střechy lze rozdělit do několika velkých skupin:

 • sluchová;
 • štít (je uspořádán v štítu štítu nebo poloviny bederní střechy);
 • nakloněné.

Sluchové prvky byly vynalezeny v 19. století, aby osvětlovaly a větraly podkroví.Jsou namontovány svisle a vyžadují pod nimi speciální systém krokví.Takový světlík může být zapuštěný nebo vyčnívající.

Naproti tomu je sklopné okno namontováno přímo do střechy a nevyžaduje další systém krokví.Jsou to šikmá okna, která se nazývají vikýře.Vyznačují se praktičností, těsností, dobře propouštějí světlo a izolují místnost od hluku.Při nadbytku světla lze takový otvor snadno zavřít žaluziemi nebo roletami.

Doporučujeme přečíst:

Důležitá skutečnost: propustnost světlaO 35% více nakloněných okenních systémů než sluchové systémy nebo systémy pedimentů.

Z fotografie lze snadno rozlišit mezi těmito typy oken.Kromě toho lze na stejné střeše použít několik variant střešních oken najednou.V tomto případě vypadá budova zajímavě a originálně.

Odrůdy střešních oken

V tomto článku budeme hovořit o šikmých střešních oknech.Takové okno může být matné nebo otevřené a poněkud se liší od tradičních vertikálních struktur propouštějících světlo.Hlavní rozdíl spočívá v tom, že střešní okna domu musí odolat významnému zatížení větrem, sněhem a deštěm.Musí být odolné vůči teplotním extrémům, stupňům a spálenému slunečnímu světlu.

Současně jsou kladeny zvýšené požadavky na pevnost a spolehlivost nejen na rám, ale také na samotné sklo, které je vyrobeno z velmi odolné odrůdy.Pro dodatečnou zvukovou a tepelnou izolaci je skleněná komůrka naplněna inertním plynem.

Nejprve jsou okna na střeše podkroví roztříděna podle materiálu, z něhož je jejich rám vyroben.Jsou to tyto typy:

 1. Nejkrásnější dřevěné výrobky s krátkou životností - . Navzdory dostupnosti moderních, trvanlivých a spolehlivých materiálů jsou tyto systémy žádány a oceňovány pro svou přitažlivost a přirozenost.Tyto rámy musí být ošetřeny speciální ochranousloučeniny proti rozpadu (antiseptika) a pro ochranu proti hoření (retardéry hoření).Potom budou lépe odolávat počasí a nebudou rychle vysychat a praskat z teplotních extrémů a vysoké vlhkosti.
 2. Nejpraktičtější podkrovní světlíky jsou vyrobenyz plastu. Jsou nejen silné a trvanlivé, ale také cenově dostupné, takže se nejčastěji používají.Takové okenní systémy odolávají jakýmkoli povětrnostním podmínkám.Jejich jedinou nevýhodou je zvýšená těsnost, a proto není v místnosti při zavřených oknech přirozené větrání.
 3. Hliníkové okenní systémyse vyznačují nejvyššími technickými vlastnostmi a odpovídající cenou.Takové rámy mají ochranný polymerový povlak, takže je nemožné rozlišit plastové struktury od hliníku od fotografie.Tato lehká okna lze doporučit, aby byla zapuštěna do střechy, pokud není možné přetížení systému krokví.Nicméně, kvůli jejich vysokým nákladům, oni nejsou velmi populární.

V závislosti na účelu a provedení jsou všechny struktury podkrovních oken rozděleny do těchto odrůd:

 • Hlavní systémy daných rozměrů.Můžete si od výrobce objednat otevírání nebo matná střešní okna pro požadované rozměry.
 • Rozšíření jsou namontována v otvoru okna nad hlavním obdélníkovým rámem a jsou nezbytná k tomu, aby oknu dala potřebné obrysy.Rozšíření jsou trojúhelníková, půlkruhová, mnohostranná.
 • Jsou tedy potřebná dolní okna,když je otvor příliš velký a spojité otevírací křídlo bude velmi masivní.Poté je instalován menší otevírací systém zespodu a horní část je hluchá.
 • Na střechu lze instalovat i balkonová okna.Jedná se o speciální systém skládající se ze dvou křídel umístěných v horní a dolní části konstrukce.Při otevření vytváří horní křídlo jakýsi baldachýn nad balkónem a spodní zaujímá přísně vertikální polohu.Současně je mezi ním a rámem uspořádán plotový systém.Na fotografii můžete vidět, jak krásné a originální takové podkrovní balkony vypadají.Současně se při zavření neliší od nakloněného prvku propouštějícího světlo.

Důležité!Balkonová okna lze montovat pouze na svazích s dostatečně velkým sklonem.

 • Pro osvětlení prostoru v podkroví prostorem v podkroví je zapotřebí světelný tunel.Takový systém není přímo spojen s podkrovím, ale je k němu připojen přes reflexní tunel.Na výstupu z tunelu je v místnosti instalován rozptylný strop.
 • Okenní systémy Cornice jsou namontovány svisle.Jsou umístěny pod hlavním otvorem v místě, kde dosahuje k vysoké zdi.

Možnosti otevírání oken

V závislosti na umístění otevíracího mechanismu jsou systémy vikýřů rozděleny do následujících typů:

 1. S centrálním otvorem.Tento systém je nejčastěji vybírán, protože se snadno používá a usnadňujepéče o produkt.V tomto případě je osa otevíracího mechanismu umístěna na středové vodorovné linii křídla.
 2. Zvýšený otevírací systém je umístěn blíže k horní straně konstrukce.Je vhodný pro okna, která jsou umístěna tak, abyste dosáhli pouze jejich spodního okraje nebo středu.
 3. V balkonových systémech existují dvě osy otáčení - pro horní a dolní křídla.
 4. Existují také kombinované otevírací systémy, ve kterých se křídlo může otevírat ven podél horní osy a může se otáčet v jakémkoli směru podél středové linie.Vnější otvor je vhodný pro větrání místnosti a při mytí oken se používá rotace podél střední osy.
 5. Boční uspořádání otevíracích mechanismů se používá ve střešních šachtách.Nejsou potřeba tolik pro osvětlení místnosti, jako pro opravu střechy a péči o ni.
 6. Inteligentní vikýři mají dálkové ovládání.Takové systémy jsou užitečné, pokud je okno příliš vysoké a nemůžete jej dosáhnout.

Důležitá pravidla

Je důležité nejen zvolit správné konstrukce oken, ale také je nainstalovat v souladu s následujícími pravidly:

 • Obecnéplocha okenních otvorů v podkroví by měla být alespoň 10 procent podlahové plochy.Pouze v tomto případě můžete v místnosti dostat dostatek přirozeného světla.
 • Při instalaci světlíků je lepší neporušovat integritu krokví.
 • Šířka otvoru v systému podkrovního okna by měla být5-7 cm méně než krok krokvového systému.
 • Spodní část šikmého prvku propouštějícího světlo by měla být 0,9 - 1,2 m nad podkrovím.
 • Rám okna je připojen k systému krokví.

K izolaci okenní struktury po obvodu je položen tepelně izolační materiál.Technologické a ventilační mezery jsou také vytvářeny pro kompenzaci deformace materiálu.