Druhy materiálů pro zakrytí ploché střechy

Obyčejné ploché střechy se liší od svých šikmých protějšků nejen svým designem, ale také sklonem, který by měl být v prvním případě minimální a v rozmezí 1-4 stupňů.Vzhledem k tomu, že srážky na ploché střeše nejsou tak účinně odstraněny jako u šikmého analogu, jsou na nátěry kladeny zvláštní požadavky na těsnost a trvanlivost.Pokud vyzvednete dobré střešní materiály pro rovnou střechu, bude to trvat dlouhou dobu bez úniků.

Obsah

Vhodné materiály

Střecha ploché střechy by měla být souvislým kobercem odolným vůči vlhkosti, a proto nátěry, jako jsou flexibilní dlaždice.a módní ondulin, nejsou vhodné, navzdory jejich účinnosti na šikmých střechách a vysokému dekorativnímu výkonu.

Hlavními požadavky na nátěry plochých střech jsou těsnost a minimální švy.Proto se s těmito úkoly mohou vyrovnat pouze následující materiály:

 • speciální tmely;
 • polymerní membrány;
 • asfaltové materiály na bázi bitumenu.

Výše ​​uvedené materiály jsou dostatečně pevné a flexibilní, aby absorbovaly mechanické namáhání a změny teploty.Mají však své vlastní rozdíly, které spočívají v trvanlivosti, způsobech instalace, nákladech a funkčnosti.Chcete-li vybrat tu nejlepší střechu, musíte studovatvlastnosti každého z povlaků.

Polymerní membrány

Nátěry z polymerních membrán se u nás začaly používat až donedávna, ale již získaly na popularitě.Toto je nejnovější paleta povlaků, které tolerují extrémní teploty, jakékoli mechanické vlivy a jsou flexibilní.

Důležité: membránové materiály se prodávají v rolích, jejichž délka a šířka dosahuje několik desítek metrů, což umožňuje vybavit střechy minimálním počtem spojů a vysokou těsností.

Takové povlaky získaly velkou popularitu pro:

 • jejich trvanlivost, protože mohou vydržet až půl století;
 • , jakož i pro rychlost instalace (instalace profesionály je 1,5krát rychlejší než instalace válcovaného bitumenového povlaku).

V závislosti na polymerní bázi existují tři odrůdy tohoto materiálu: EPDM, TPO a PVC.Zvažte každý pohled podrobněji.

PVC

Jako základ pro PVC membrány se používá polyvinylchlorid vyztužený polyesterovou sítí.Pro zvýšení elasticity materiálu se do jeho složení zavádí těkavá změkčovadla, která zabírají přibližně 40% jeho složení.Tyto plastifikátory se po položení materiálu postupně uvolňují.

Je třeba vědět: PVC membrány se vyrábějí v několika barvách, ale postupem času mizí.

Během instalace je panel materiálu nejprve mechanicky upevněn pomocíteleskopické držáky.Poté se provede pokládka druhého kola svařováním spojů horkým vzduchem.Také pro tyto účely lze použít difúzní svařování.V tomto případě se na švy aplikuje speciální rozpouštědlo.Poté jsou okraje panelů připevněny a naloženy.

TPO membrány

Tento materiál pro plochou střechu je vyroben na základě speciálních termoplastických olefinů.Jako výztužná vrstva se používá polyesterová síťovina nebo laminát.V prodeji jsou však také neztužené výrobky, protože si dokáží poradit se svými úkoly bez dalšího posílení.

Tento materiál je lepší než jeho protějšek z PVC, protože neobsahuje těkavé změkčovadla, které jsou škodlivé pro životní prostředí.Ze všech membránových materiálů se produkty TPO vyznačují největší odolností proti mrazu, protože vydrží teploty až -62 ° C.

Důležité: proužky materiálu TPO jsou spojeny do souvislého monolitického povrchu pomocí proudu zahřátého vzduchu.

EPDM

Tento válcovaný materiál pro ploché střechy je vyroben z pryže.Je vyztuženo skelným vláknem nebo polyesterovou sítí.Kromě čistého EPDM existují kompozitní výrobky s horní vrstvou pryže a spodní vrstvou bitumenového polymeru.

Mezi výhody EPDM patří:

 1. Ve srovnání s jinými střešními materiály mají membrány EPDM zvýšenou elasticitu o 400%.
 2. Další výhodou těchto produktů je nízká cena.
 3. Protože EPDM nejsou citlivé na bitumen a úpravy této látky, lze je bez předchozího demontáže položit přímo na starou bitumenovou střechu.To vám umožní výrazně usnadnit proces opravy střechy.

EPDM membrána se pokládá spojením dvou pruhů fólie v oblasti překrytí samolepicí páskou.Tato metoda však není tak spolehlivá jako svařování, které se používá při instalaci jiných typů membrán, proto je lepší použít lepicí směsi při instalaci.Rovněž je povolen způsob montáže štěrku, při kterém je membrána upevněna teleskopickými úchyty a je shora pokryta sutí nebo oblázky.

Asfaltové materiály

Jedná se o válcovité materiály, které jsou vyrobeny ze silné báze impregnované modifikovaným nebo oxidovaným bitumenem.Prodávají se v rolích o šířce přibližně jeden metr a délce 10 až 30 m.

Pokud má být instalována plochá střecha, nazývají se materiály na bitumenové základně vhodné pro tyto účely:

 • ) rubemast;
 • ruberoid;
 • glassisol;
 • euroroofingový materiál.

Ruberoid

Toto je nejběžnější typ výrobku pro hydroizolaci.Základem je karton, který je impregnován bitumenem.Také s jednímnebo ochranný povlak mastku, písku nebo azbestu může být vyroben z obou stran.Životnost střechy tohoto materiálu je maximálně 10 let.

Výhody produktu:

 1. Minimální nasákavost vody, která zaručuje vysoké hydroizolační vlastnosti.
 2. Vysoká odolnost vůči atmosférickým a mechanickým vlivům.
 3. Přiměřená cena je dodatečným plusem v jeho prospěch.
 4. Střešní materiál je také poměrně jednoduchý a rychle namontovaný.K tomu stačí valit a přilepit k podkladu pomocí bitumenového tmelu a pečlivě slepit všechny švy.

Mezi nedostatky je třeba zmínit nízkou odolnost materiálu vůči účinkům extrémních teplot.V žáru více než 50 stupňů taje a při silném mrazu začíná praskat.Proto takový povlak vyžaduje časté opravy a nemůže trvat dlouho.

Rubemast

Toto je vylepšená verze střešního materiálu.Jeho základem je také střešní lepenka, ale spodní vrstva bitumenu je silnější a pokrytá taveninou, což umožňuje zvýšit tažnost výrobku a chránit jej před praskáním při změnách teploty a mechanickém namáhání.Na přední straně se provádí rozprašování prachu nebo hrubozrnných postřiků.

Důležité!Životnost Rebumastu je delší než životnost jeho bitumenového protikusu - střešní krytina a dosahuje 15 let.

Označuje se jako povrchové materiály, protože pokládání se provádí tavením spodní vrstvy plynovým hořákem nebospeciální rozpouštědla.

Doporučujeme přečíst:

Stekloizol

Tento materiál se také nazývá stekloberueroid.Navenek se neliší od výše uvedených dvou produktů, ale jako základ používá sklolaminát nebo sklolaminát, který je potažen bitumenem.Horní strana má zrnitý povrch a na zadní stranu se nanáší snadno roztavený film.Díky tomu se instalace provádí depozicí.

Mezi výhody patří:

 1. Na rozdíl od kartonu není sklolaminát náchylný k rozkladu.
 2. Rovněž základna ze skleněných vláken slouží jako druh kostry materiálu, chrání ji před praskáním a dobře udržuje pružný bitumen.
 3. Ve srovnání s jinými materiály z bitumenových válečků je skleněný izolát nejodolnější.Jeho životnost dosahuje 20 let.

Euroruberoid

Za nejfunkčnější povlak ze všech živičných materiálů se považuje euroruberoid.Tento produkt je na bázi bitumenového polymeru, protože bitumen v tomto materiálu je modifikován různými aditivy (kousky gumy atd.), Které dávají produktu zvýšenou odolnost proti vlhkosti a flexibilitu.

Jako základ se zde používají polyester, laminát nebo laminát.Vyznačují se zvýšenou odolností vůči hnilobě a trvanlivostí.Asfaltové pojivo s přísadami a plnivy se nanáší na obě strany základny.Na obou stranách plátnachráněné polymerními filmy nebo jemnozrnnými sypkými materiály.

Při pokládání euroruberoidu se jeho spodní vrstva roztaví hořákem, načež se materiál přilepí na střechu.Tato metoda se používá pro materiály s polymerním filmem (indikátor).Pokud již produkt obsahuje samolepicí vrstvu, stačí odstranit ochranný povlak a nalepit pruh materiálu.

Tmely

K získání monolitické bezešvé střechy můžete použít trámové krytiny.Životnost takového povlaku může dosáhnout až 10 let.Obvykle se jedná o viskózní směs, která po aplikaci na povrch střechy ztvrdne na vzduchu.Tmely lze použít jak jako povlaky na tmelených střechách, tak pro lepení válcovaných střešních povlaků.

Všechny tmely jsou rozděleny na horké a studené.Ty jsou připraveny k použití a horké směsi je třeba před aplikací zahřát, ale jsou ekonomičtější a rychleji vytvrzují.Všechny střešní tmely jsou rozděleny do následujících typů:

 • polymerní výrobky;
 • bitumenové přípravky;
 • směsi bitumenu a polymeru;
 • bitumenový kaučuk.

Asfaltové tmely mají nejjednodušší složení a vyrábějí se na bázi ropného asfaltu, antiseptika a plniva.Provozní rozsah bitumenového tmelu je však malý, a proto není vhodný pro tmelovou krytinu.

Po vytvrzení tvoří kaučukové směsi pružný a odolný povlak, který vydrží extrémní teploty a mechanickýdopad.Tyto tmely jsou vhodné pro zastřešení a lze je použít k opravě rolet.

Bitumenové polymerní kompozice se získávají modifikací bitumenu pomocí umělých vosků, olejových polymerních pryskyřic a kaučuků.Po zaschnutí získáte odolný pružný povlak s vysokými hydroizolačními vlastnostmi.Tyto tmely jsou vhodné pro lepení a opravy materiálů válců.

V polymerních tmelech není bitumen.Jsou vyráběny na bázi polymerů a syntetických pryskyřic.Takové střešní membrány se vyznačují vysokou odolností vůči slunečnímu záření, dobrou elasticitou a trvanlivostí.Jsou také vhodné k opravě válcovaných nátěrů a instalaci hromadných střech.