Druhy materiálů pro měkké střechy a jejich vlastnosti

Trh moderních stavebních materiálů nabízí současnému veliteli obrovský výběr zastřešení.Zároveň jsou materiály pro měkké střechy stále populárnější, protože pohodlí jejich montáže spolu s dalšími technickými vlastnostmi překračují všechna očekávání mistra.O tom, jaké materiály pro měkké zastřešení jsou dnes představeny, jak si vybrat nátěry a jaké jsou jejich vlastnosti, v následujícím článku.

Obsah

 • Válcové materiály
 • Výhody a nevýhody střešního materiálu
 • Střešní bitumen
 • Výhody a nevýhody povlakování
 • Membránové potahování
 • Druhy membránových materiálů

Válcové materiály

Takový střešní materiál pro střechu je nejběžnějším střešním materiálem.Často se také nazývá bitumen-polymerová střecha.Dříve byly střechy vícepodlažních obytných budov pokryty výhradně střešním materiálem.Dnes se výroba střešního materiálu prošla významnou modernizací, dnes se však používá výhradně k průmyslovým účelům, k hydroizolaci nebo k zakrytí střech malých hospodářských budov.

Ve většině případů je střešní materiál vyroben ze speciální lepenky, která je impregnována ropným bitumenovým tmelem po celém obvodu a tloušťce.Poté se nanese na horní stranu (na obou stranách) polymerní bitumenová vrstva tmelu, která se později fixuje kamennými štěpkami.Je to poslední vrstva, která zvyšuje pevnost a odolnost povlaku proti vlhkosti.V tomto případě zlomek kameneprach může být z prašného na hrubý.

Stojí za zmínku, že dnes jsou na trhu tyto typy střešních materiálů uváděny na trh:

 • Standardní střešní krytina. Dříve měl pouze název.Slouží v průměru 5-7 let při správné instalaci a provozu.
 • Rubemast. Měkká střecha, na jejímž základně je stejná lepenka, ale její spodní vrstva vypadá jako silný polymer, který se při zahřívání poněkud roztaví.Rubemast tedy nevyžaduje instalaci horkého asfaltového tmelu během instalace.Stačí zahřát spodní vrstvu nátěru a opatrně ji přitlačit k podkladu válečkem.
 • Glass-ruberoid. Univerzální měkký povlak, který místo obvyklé lepenky má jako základ sklolaminát.To výrazně zvyšuje životnost materiálu.
 • Euroruberoid. Tato možnost je výrazně lepší než u ostatních nabízených odrůd, protože kombinuje základnu ze skleněných vláken a tavitelnou spodní vrstvu.To znamená, že povlak může být pokládán suchou metodou (bez použití tmelu) a současně bude mít životnost nejméně 20 let.

Důležité: dnes se při výrobě střešního materiálu používají různá barviva, což umožňuje vyrábět role nejen nudného černého materiálu, ale také světlé a zajímavé měkké povlaky určené pro zastřešení jakékoli konstrukce.

Výhody a nevýhody střešního materiálu

Střešní materiál má řadu výhod a nevýhod, díky kterým tento materiál využívá svou úroveň poptávky.Mezi výhody povlaku patří:

 • Flexibilita a snadnost instalace;
 • Relativně nízké náklady na pokrytí;
 • Dostupnost a široký výběr materiálů.

Ale střešní materiál má řadu mínusů.Mezi ně patří:

 • Křehkost povlaku při pokládání při teplotách pod nulou (zejména to se týká střechy a nové materiály jsou schopny odolat teplotám až -30, avšak za předpokladu, že jsou pokládány v teplé sezóně);
 • Poměrně nízká životnost (5-7 let pro zastřešení; asi 15 - pro materiál rubemast a euroroofing);
 • Potřeba pokládat zejména střešní materiály ve 3 až 5 vrstvách v závislosti na úhlu střechy, což zvyšuje celkové náklady na práci.
 • ​​

Důležité: materiál rubemast a euroroofing lze vzhledem ke své tloušťce pokládat do dvou vrstev.

Asfaltové krytiny

Tento typ zastřešení je dnes nejoblíbenější.Měkké dlaždice jsou vyráběny na základě střešní krytiny.Pouze místo lepenkové základny takový povlak používá výhradně skelné vlákno nebo organickou celulózu.Stejně jako střešní krytina, jsou desky z měkkých dlaždic oboustranně potaženy bitumenem a poté vyztuženy kamennými nebo břidlicovými třískami s barevným pigmentem na jedné straně a silikonovým pískem (nebo gumovým bitumenem) na druhé straně.Je třeba vědět, že přední strana dlaždic je měkká ochrannávrstva odolná proti opotřebení, vlhkosti a nárazům.Současně, pokud je spodní vrstva dlaždice vyrobena z gumového bitumenu, nelze dlaždice během instalace nanést na hřebíky, nýbrž jednoduše přilepit k základně po odstranění ochranného filmu.

Důležité: Tato technika pokládky živičných tašek je však vhodná pouze pro střechu se sklonem 12–16 stupňů.V jiných případech se panely z měkkých dlaždic nejlépe osadí na nehty.

Výhody a nevýhody povlakování

Měkká střecha ve formě dlaždic vypadá dobře na jakékoli střeše.Různé formy obkladů (standardní, voštinový, obdélník, trojúhelník, ovál atd.) Vám umožní implementovat nejzajímavější nápady na architekturu a architekturu.V tomto případě si můžete vybrat dlaždice z bitumenu pro střechy s libovolnou konfigurací.Naštěstí měkký materiál leží v jakémkoli úhlu bez problémů.Výhody šindelů jsou obecně následující:

 • Pružnost a široký rozsah aplikací (věžičky, kužely, svahy, houpačky atd. Střešní prvky);
 • Možnost použití zastřešení se sklonem 12–80 stupňů;
 • Dlouhá životnost (30–50 let);
 • Vysoká údržba (v případě potřeby můžete vyměnit pouze jeden nebo dva povrstvovací prvky bez demontáže celé střechy);
 • Vynikající zvuková izolace a absorpce zvuku (zvuk deště nebude narušovat zvukový spánek s takovou střechou);
 • Nízká hmotnost a snadná instalace;
 • Estetické aatraktivní vzhled;
 • Inertness k prudkým poklesům teploty.

Důležité: ale protože asfaltové šindele jsou vyrobeny z organických látek, jeho hlavní nevýhody jsou nízká požární odolnost (pálení při teplotě 200 stupňů) a reprodukce ve stinných a vlhkých oblastech střechy mechu nebo houby.

Membránový povlak

Jedná se o zcela nový druh měkké střechy.Nejčastěji se používá na souvislých vodorovných střechách s velkými plochami.Takový povlak je vyroben výhradně z polymerů na bázi membrán.Výsledkem je ideální materiál, který lze snadno pokládat a odolávat vlhkosti.Šířka rolí takového povlaku se pohybuje od 2 do 5 metrů, což vám umožňuje položit materiál souvislým plátnem, čímž se zabrání zbytečným švům při pokládání.

Membránová střecha je díky své vysoké elasticitě odolná vůči mrazu, agresivnímu kyselému prostředí a ultrafialovému záření.Současně je materiál membrány pro měkkou střechu zcela nehořlavý.

Stejně jako u šindelů může membránový povlak trvat až 50 let (zatímco záruční doba je 30 let).A navzdory skutečnosti, že tato možnost povrchové úpravy je nejdražší, dnes se používá pro zastřešení průmyslových podniků, nákupních center, velkých budov atd.

Druhy membránových materiálů

) V současné době je na trhu k dispozici několik typů membránových povlaků:

 • TPO Membrána (TPO). Povlak na bázi kaučuku a kaučukupolypropylen.
 • EPDM Coating (EPDM). Plátno je vyrobeno ze syntetického kaučuku.
 • Membrána PVC-P (PVC). Tkanina vyztužená polyesterovým pletivem jako výztužné vlákno.To znamená, že u takového povlaku je pevnost v tahu několikrát vyšší než u jeho předchůdců.

Tip: Při výběru střešní krytiny z „měkké“ kategorie zohledněte nejen cenu produktu, ale také podmínky, za kterých bude použit.Důležitá je také konfigurace střechy a sklon jejích svahů.Pokud si při výběru vyberete vše správně, zvolený povlak vám bude sloužit dlouho a spolehlivě.