Druhy malty pro omítku

Naplňte základ, postavte zeď, dejte ji do pořádku a odstraňte chyby, ozdobte - všude, kde je potřeba řešení.Při dokončovacích pracích je při nanášení zdi - maltová malta třeba vápenná malta na omítku.Co je to všemohoucí malta na omítku, bez které se neobejde?

Obsah

O typech malt pro omítky

Začněme definicí.Omítka je ochranná a vyrovnávací vrstva vyrobená z hrubého materiálu.Obvyklé složení malty pro omítky:

 • pojiva (vápno, sádra, cement, jíl);
 • agregáty (říční písek);
 • voda.

Přes tak krátký seznam složek nevypadá celkový počet štukových směsí tak malý.Mohou to být:

 • vápenaté;
 • jíl;
 • vápenatá hlína;
 • vápno-sádra;
 • ​​
 • vápno-cement;
 • cement.

Typy omítek jsou spojeny s použitými součástmi, jejich vlastnostmi a schopnostmi, které poskytují.Zkusme se něco naučit o těchto komponentových materiálech.

Na použité komponenty

 1. Vápno. Existuje několik typů (bílá, šedá, karbidová, uhasená, nezhasnutá, mletá).Dost silný, zatvrdnepomalu a pouze na vzduchu, odolný vůči vodě, má špatnou atmosférickou stabilitu.V zásadě se vápenné malty pro omítky používají pro práci v suchých místnostech s nízkým mechanickým namáháním.
 2. Sádra (alabastr). Má nízkou pevnost, ztvrdne za pár minut, má špatnou atmosférickou stabilitu, bojí se vody.Nesmí se mísit s cementem.Používá se pro drobné omítky a také jako přísada do vápna pro rychlé usazení.
 3. Cement. Mnohem trvanlivější je vápno, doba úplného ztuhnutí je 4 týdny, je vodě odolný, odolný povětrnostním vlivům, musí být zpracován do šedesáti minut po přípravě.Používá se jako adstringent, cementová malta pro omítky odolává působení těžkých břemen.Nejběžnějšími druhy cementu jsou struska portlandský cement a portlandský cement.Cementové třídy: 800, 600, 500, 400, 300, 200, 100, 50 (číslo ve značce určí přípustnou tlakovou sílu v kg /cm2).
 4. Hlína. Přirozený minerál, pokud je smíchán s vodou, vytvoří viskózní těsto nebo suspenzi, je plast, ve své surové formě může mít jakoukoli formu a po vysušení ho uchovat.Má dobrou přilnavost, lepivost, odolnost proti vodě.Po vystřelení se stává velmi trvanlivým.Jíl se používá jako pojivo při omítání kamen.
 5. Písek. Liší se v místě těžby: moře, řeka, hora, rokle atd.Nejlepší říční písek je rozpoznán, v jeho dalších formách jsou nečistoty a různé soli.Také se liší vvelikostní frakce (zrna písku).Před použitím je nutné prosít písek, aby se odstranily kameny a cizí pevné látky, jakož i velké frakce.

Jak připravit omítku, obecné požadavky

Řešení pro omítky na zeď, které budou použity při práci, se volí v závislosti na povaze místnosti.Pro místnosti s normální vlhkostí se pro vnitřní výzdobu používá vápno a sádra používající vápno a sádru (vápno-sádra a vápno).Pro venkovní práce a práce v podmínkách s vysokou vlhkostí se používá materiál na bázi cementu, pro vyplnění trhlin lze použít jednotlivé výmoly, sádrové směsi.

Příprava suché směsi

Příprava malty pro omítku se obvykle provádí ve dvou stupních - nejprve se připraví suchá směs a poté se k ní přidá voda.K přípravě roztoku použijte dřevěnou krabici nebo jinou vhodnou nádobu.Velikost takového boxu je přibližně 1,0 x 0,5 x 0,2 metru a musí mít ploché dno.Jeden z hlavních požadavků procesu - v rozích by neměly zůstat žádné korozivní pojiva nebo agregáty.

Ruční metoda výroby suché směsi nebo, jak bylo dříve provedeno

Suché pojivo se smíchá podle následujících pravidel:

 • dolenádoby, ve kterých se míchání provádí, musí být rovné a čisté;
 • písek musí být nalit do dna souvislou vrstvou (mohou to být hromady);
 • rovnoměrnědistribuovat pojiva přes hromady písku;
 • lopatku promícháme a vyrovnáme hrábě;
 • Opakujte poslední operaci několikrát.

V případě, že je směs špatně promíchána, je její barva heterogenní a jsou v ní viditelné pruhy, při dobrém promíchání je celá směs homogenní.

Mechanizovaný způsob získání suché směsi

Nyní, abyste ušetřili čas a úsilí, můžete použít speciální trysku na vrtačku (směšovač).U tohoto způsobu výroby suché směsi se používá kbelík, jděte další podobný kontejner.Tam musíte doplnit potřebné komponenty a pomocí mixéru promíchat vše, dokud nevznikne homogenní směs.

Příprava sádry

K získání roztoku pro sádru je nutné do suché směsi přidat vodu.Voda musí být přidána ne okamžitě, ale po částech, pokaždé vše důkladně promíchat.Míchání může být provedeno pomocí mixéru.Výsledný roztok by měl mít normální obsah tuku.To se týká poměru mezi pojivem a kamenivem.Pokud dojde k narušení poměrů malty pro omítky, budou vlastnosti omítky odlišné od požadovaných:

 • roztoky, ve kterých je mnoho cementového materiálu, se nazývají odvážné, při sušení a praskání dávají velké smrštění;
 • Hubená řešení jsou taková, ve kterých je více agregátů a méně pojiva, nepraskají,ale nemají dostatečnou sílu.

Optimálním řešením pro omítky na stěnu jsou proporce mezi složkami, ve kterých je správně udržována.Můžete použít suché směsi vyrobené v průmyslu, v nichž jsou všechny poměry již dodrženy výrobcem.Postačí zředit takové směsi vodou v souladu s pokyny.

K přípravě různých typů malt

Jak již bylo uvedeno, existují různé typy směsí pro omítky.Jejich složení závisí na použitých materiálech.Úloha, jak vyrobit maltu pro omítky, tedy závisí na tom, jaké řešení je potřeba.

Vápenná malta

K získání se použije vápenné těsto (jedna objemová část) a jedna až pět objemových částí písku (specifický poměr závisí na obsahu tuku při zkoušce).Do těsta přidejte písek, poté vodu a promíchejte tak, aby na něm nebyly žádné hrudky.Po částech přidejte písek a pokaždé důkladně promíchejte, dokud se nedosáhne normálního obsahu tuku, materiál konzistence by měl být blízko testu.Takový roztok se připravuje v den použití.

Sádrokartonová malta

Obsahuje vápno, sádru a písek.Voda se nalije do nádoby, do které se přidává sádra v tenké vrstvě, vše se míchá, dokud se nedosáhne sádrového těsta.Míchá se s vápenným těstem a míchá se, dokud se nedosáhne požadované jednotné konzistence.To vše by nemělo trvat déle než 2 minuty.

Je nutné připravit kompozici vápno-sádrovec v malých dávkách, usazuje sepo pěti minutách a ztuhne po třiceti minutách.Pokud je přebytek vody, získá se pomalu tuhnoucí malta a sypká omítka as nedostatkem rychle tuhnoucí hustá kompozice.

Doporučujeme přečíst:
Cementově vápenná malta

Cement, písek, vápenné těsto - to jsou jeho složky.Nejprve se připraví směs (suchého) písku a cementu a poté se nalije vápenné těsto zředěné na hustotu mléka.

Cementová malta

Zde by neměla vyvstávat otázka, jak připravit maltu na omítku, každý ví o takové směsi, i když slyšením.Nejprve musíte připravit suchou směs, poté nalít vodu a vše promíchat.Poměr cementu a písku pro omítání je jedna část na dvě nebo jedna část na tři.Je nutné připravit cementovou maltu v malém množství, během čtyřiceti až padesáti minut, kdy ztuhne a ztratí svou kvalitu.

Jílová malta

Složení - jíl a písek.Jíl je několik hodin předem namočen ve vodě, potom se přidá další voda a míchá se až do krémového stavu.Přidá se písek, promíchá se a upraví na požadovanou konzistenci.

Označení malty pro omítku

Název roztoku označuje pojivo a kamenivo přítomné v jeho složení.Obvykle jsou označovány digitálním poměrem, ve kterém je objemový zlomekpojivový materiál se považuje za jednotku.Například značkou malty pro omítky je cementová malta od jednoho do dvou (cement: písek, cement, jeden objemový díl, dva písek).

Omítací pece

Existuje ještě poměrně specifická oblast, ve které se také používá omítka.Pece se také často omítají pomocí speciální malty pro omítání trouby.Složení tohoto roztoku se může lišit, zde je jedna z nich - jedna objemová část jílu, písek, dvě části, jedna část cementu.Kromě toho se do kompozice přidá 0,1 dílu nadýchaného azbestu.

Takový roztok se připravuje stejným způsobem jako běžný roztok, nejprve se připraví suchá směs, do které se přidá hliněné mléko, vše se smíchá a připraví se roztok pro omítání pecí.