Druhy izolace pro střechu: hustota a rozměry

Jaká by měla být hustota izolace střechy?Tato otázka se obává mnoha lidí, kteří se chystají stavět střešní dort.Zde stojí za zvážení mnoho moderních materiálů, které jsou v současné době nabízeny na trhu, zjistit jejich vlastnosti a obecné nuance výběru topného tělesa pro střechu.

Šikmá střecha bude optimálně izolována zevnitř.Pokud byla jako izolace zvolena minerální vlna nebo skleněná vlákna, musí být upevnění provedeno s maximální přesností, aby nedošlo k deformaci materiálu.Ploché střechy lze izolovat zvenčí i uvnitř.Odborníci však stále doporučují pokládat izolaci střechy dovnitř, protože se tím zabrání samovolnému spalování v horkém letním dni.

Obsah
Hlavní typy izolací střech

Na moderním stavebním trhu je prezentováno mnoho tepelně izolačních materiálů.materiály pro střechu.Každá z nich má své vlastní vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu při výběru topného tělesa pro konkrétní budovu.Nebude zbytečné zvažovat jejich hlavní typy:

 • Polyfoam. Jedná se o nejžádanější materiál v této oblasti díky své snadné instalaci, odolnosti vůči vlhkosti, trvanlivosti a nedostatku deformace.Pěna se nejčastěji používá při práci na plochých střechách.Tento materiál se snadno instaluje sám, protože nevyžaduje žádné specifické nástroje a dovednosti.
 • Polyuretanová pěna. Tento materiál má některé z nejlepších ukazatelů tepelné a hlukové izolace a neabsorbuje a nepropouští vlhkost.Se všemi těmito pozitivními vlastnostmi polyuretanová pěna také váží docela dost.
 • Skelná vlna. Není zvolen tak často, protože při výrobě průmyslového odpadu a skleněných vláken se používají, což může u lidí vyvolat alergické reakce.Hlavní výhodou volby skleněné vlny jako izolace střechy je její mrazuvzdornost - snadno zvládne teploty až -45 stupňů.Při použití skleněné vlny je třeba si uvědomit, že má schopnost prohýbat, deformovat a zhoršovat její hydroizolační vlastnosti.
 • Minerální vlna. Tento materiál, stejně jako ten předchozí, sestává z vláknitých vrstev.Mohou izolovat jakýkoli povrch.Odolává teplotním extrémům, hlodavci se toho nebojí, ale během provozu se vyskytují také deformace.
 • Ekologická topidla. Patří sem expandovaná hlína, struska, písek, piliny.Tato možnost je povolena pouze na ploché střeše.Tloušťka tohoto materiálu bude záviset na tloušťce instalované bedny.Hlavní nevýhodou těchto materiálů je absorpce vlhkosti, jejich smršťování během provozu a nízká úspora tepla.
 • Celulózová izolace. V poslední době se stala velmi populární.Má vynikající hustotu, ale jeho zvýšený stupeň spontánního spalování je velký mínus.Výrobci věnují zvláštní pozornostzpracování celulózových ohřívačů s různými retardéry hoření, ale zde se problém znovu objevuje: chemické složky používané v tomto případě představují hrozbu pro lidské zdraví.V tomto ohledu je vhodné položit takové topení pouze v nebytových podkrovních místnostech.
 • Pěnové betonové panely. Specialisté obecně doporučují tento materiál pro použití při stavbě plochých střech.Má nejvyšší míru úspory tepla a dlouhou životnost.Při jeho výrobě se používá roztok cementu, křemičitého písku a parního generátoru, což umožňuje vytvářet uvnitř této izolace mnoho malých bublin.Takové bloky nehoří a nevypouštějí žádné škodlivé látky.

Důležité!Pro jednu střechu můžete vybrat několik typů izolace a kombinovat jejich vrstvy.

Vzorec pro výpočet požadované tloušťky izolace

Před zahájením výstavby tepelné izolace je nutné vypočítat požadované množství materiálu.Jaká bude velikost izolace závisí na několika faktorech.Zde musíte určit velikost střechy, vypočítat její plochu.K výsledku se obvykle přidají 3%, které se utratí za řezání materiálu.

K určení oblasti izolace se složitou konfigurací povrchu střechy se dělí na obdélníky a čtverce.Oblasti všech čísel nakonec sčítají a získají celkovou plochustřecha.

Znáte-li oblast izolační role, můžete snadno vypočítat požadované množství materiálu podle následujícího vzorce:

(S /N) * X

KdeS je plocha střechy, N je čtvereční metr izolačního materiálu a X je počet izolačních vrstev, které mají být položeny.

Doporučujeme přečíst:

Je tedy možné rychle určit počet balíků dané izolace potřebný pro konkrétní plochu střechy.Nezapomeňte vzít v úvahu klimatickou zónu, ve které bude struktura umístěna, a typ její tepelné izolace.Při absenci zkušeností s pokládkou izolace stačí přečíst pokyny pro vybraný stavební materiál.Měly by se zde uvádět ukazatele hustoty spolu s faktory prostředí.To pomůže správně vypočítat požadovanou tloušťku materiálu.

Tipy pro výběr topného tělesa

Je vhodné přistoupit k výběru materiálu pro izolaci střechy.V tomto případě bude užitečná řada standardních pravidel:

 • Hmotnost izolačních materiálů by měla být minimální.To nejen usnadní proces izolace, ale také sníží zatížení střešní konstrukce jako celku, což je nesmírně důležité.
 • Environmentální chování materiálu je také jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru.Vzhledem k tomu, že střecha je neustále vystavena různýmklimatickým vlivům a teplotním extrémům, úniku toxických látek nelze zabránit.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována záruční době provozu izolačního materiálu.Optimální odborníci jsou považováni za období 50 let.
 • Zvýšená absorpce hluku a tepelná odolnost bude významným přínosem.To je zvláště důležité v případě, že je plánováno, že střecha bude pokryta kovem.
 • Absorpce vlhkosti je také považována za jeden z hlavních ukazatelů.Když materiál absorbuje vlhkost aktivně, jeho životnost se výrazně snižuje ve srovnání s ohřívači odolnějšími vůči vlhkosti.V něm, dříve či později, se jistě začnou objevovat houby a plísně, které nakonec mohou zničit celou strukturu střechy.

Důležité!Je žádoucí izolovat ploché střechy ekologickými a styrenovými materiály a pro šikmé střechy je vhodnější izolace z bavlny.

Izolace střechy je mimořádně odpovědnou záležitostí.Konečný výsledek tohoto procesu závisí nejen na správném působení stavitelů, ale také na správném výběru stavebních materiálů.Vhodná izolace vám umožní vybudovat vynikající střechu, která bude spolehlivě sloužit po mnoho let a pomůže vyhnout se zbytečným nákladům na opravy a úpravy.