Druhy, instalace a cena soklového stropního soklu

K ozdobení spáry stropních a stěnových ploch se používají sokly vyrobené z různých materiálů.Interiéry vyzdobené v některých stylech vyžadují použití stropní dekorace s reliéfním povrchem zdobeným vzory a štukovými figurkami.K dekoraci těchto interiérů se používá sádrokartonový podstavec.Při pohledu na to se zdá, že strop je umělecké dílo.S touto výzdobou se i obyčejné pokoje promění v palácové sály.

Obsah

Vlastnosti sádrokartonových soklů

Použitý stropní soklnejenom v palácích a módních domech.Takové dekorativní detaily byly aktivně využívány za vlády Stalina, kdy se i obyčejný byt mohl chlubit vysokými stropy, prostornými pokoji, velkými plochami a štukovými lištami.

V těchto dnech byla sádrovcová štuk povinnou součástí výzdoby stropu ve veřejných budovách.Vzhledem k tomu, že dekorativní prvky ze sádry mají působivou životnost a lze je snadno obnovit, přežily dodnes a stále zdobí stropy v stalinka a na některých veřejných místech.

Sádrová výzdoba je nejen trvanlivá, ale také trvanlivá a nepodléhá změnám teploty.Je ceněn pro svou šetrnost k životnímu prostředí, neškodnost a schopnost regulovat vnitřní mikroklima.Sádrové povrchy se zvýšenou vlhkostí v místnostiabsorbuje jeho přebytek a naopak se snížením koncentrace vlhkosti jej odvádí.

Další vlastnosti sádrové výzdoby:

Doporučená četba:
 • Sádrové části nepodporují spalování, nekouří a nevyvolávají toxické složky v případě požáru.
 • Existují hotové výrobky ze sádry pro zdobení stropu.Ale nejsou levné.Pokud je to nutné, můžete sami vyrobit sádrovou výzdobu.
 • Vzhledem k působivé hmotnosti je upevnění lišt poměrně pracné a vyžaduje současné použití lepicí směsi a upevnění na šrouby pomocí hmoždinek.
 • V průběhu času se dekorativní prvky ničí, ale v případě potřeby je lze obnovit.
 • Sádrokartonový štuk se častěji používá v klasickém stylu interiéru.

Druhy sádrokartonových lišt

Existuje několik druhů soklů ze sádrových stropů.Některé jsou vyráběny ve formě hladkých pruhů, jiné mají povrchovou úpravu reliéfu.Ceny sádrokartonových podlahových lišt závisí na rozměrech dílu, jeho tvaru a možnostech povrchové dekorace.Cena nejjednodušší soklové desky bez reliéfních vzorů začíná na 2 $.

Pro usnadnění výběru uvádíme hlavní odrůdy sádrokartonových výlisků:

 1. Hladké tažené prvkyjsou vyrobeny ze zmrazené viskózní hmoty, která prochází skrzprostřednictvím šablony.Jedná se o hladké bagety.bez dekorů, vyčnívající části, které mají jednoduchý tvar.
 2. Lité prvkyse vyrábějí nalitím do pružných silikonových forem.Jejich povrch je obvykle zdoben reliéfními vzory a malými detaily.Pokud tuto technologii znáte, lze takový dekor vyrobit vlastními rukama, což vám umožní výrazně ušetřit, protože sádrové sokly jsou drahé.
 3. Štukové detailyjsou nejdražší.Ve skutečnosti se jedná o jedinečné ručně vyráběné prvky.Výlisky se vyznačují krásou a originalitou.Speciálně vyškolení řemeslníci je ručně vyřezávají na místě, kde jsou nainstalováni.

Klady a zápory sádrokartonu

Sádrovec štuk má mnoho výhod.K pozitivním vlastnostem takové výzdoby pro zdobení stropu patří následující:

 • Dekorativní stropní prvek se zpravidla skládá z několika krátkých kusů sádrové štukové lišty.Spoj sádrových částí je mnohem snazší skrýt než lišty vyrobené z jiných materiálů.K utěsnění spáry se používá tmel.
 • Když byl štuk poškozen, lze jej obnovit.Opravy dekorací se provádějí po dlouhém provozu nebo v případě neopatrného poškození během instalace nebo práce uvnitř.Sádrový tmel se obvykle používá k utěsnění vad a oblastí mechanickým poškozením.Směs založená na stejné složce jako výlisek dobře přilne k podkladu.Po obnově se aktualizované oblasti neliší od celého prvku.
 • Samotná omítka vypadá krásně, zdůrazňuje styl místnosti a stav majitelů.Pokud však sami provedete takovou dekoraci stropu, její hodnota se výrazně zvýší.V tomto případě ocení hosté nejen štukovou lištu, ale také vás jako prvotřídního mistra.Pro vlastní výrobu štukových dekorací budete potřebovat silikonové formy, které si můžete koupit nebo vyrobit sami, stejně jako směs sádry (suchá nebo hotová).

Důležité!Nezapomeňte, že nezávislou výrobou dekorativních prvků ze sádry výrazně ušetříte.

 • Další výhoda formování sádry v její neomezené životnosti.Samotná součást je poměrně silná a trvanlivá a díky možnosti opravy a obnovy je životnost výrazně prodloužena.Během celé služby se povrch nezmění, nezmění na žlutou a nedeformuje se.
 • Ačkoli proces instalace vyžaduje použití směsi lepidla a hmoždinek se samořeznými šrouby, je to docela jednoduché.S takovou prací si poradí i člověk bez zvláštního vzdělání a pracovních zkušeností.Jinými slovy, další výhody sádrové výzdoby zahrnují možnost vlastní montáže.
 • Na prodej jsou části sádrové části, které se připevňují k základně na místě.Díky jejich použití mohou být krásné stropní sokly vyrobeny vlastními rukama přímo na povrchu stropu.

Mezi minusy soklových soklů je třeba zmínit následující:

 1. Hotové výlisky nejsou levné.To platí zejména pro štukové prvky s reliéfním povrchem zdobeným malými detaily.
 2. Působivá hmotnost soklových desek je další nevýhoda.Hustota prvků vyžaduje určité přísné požadavky na jejich instalaci.Je důležité správně připravit povrch stropu, aby byla zajištěna dobrá přilnavost lepicí směsi k podkladu.Kromě toho bude muset být díl nejen přilepen, jako mnoho lehkých druhů dekorů, ale také dodatečně připevněn k hmoždinkám a šroubům.
 3. Prvky vyrobené ze sádry nejsou příliš trvanlivé, a pokud se s nimi při instalaci manipuluje neopatrně, snadno se poškodí.
 4. Sádra se bojí vody, proto se takové dekorativní prvky nepoužívají v místnostech s vysokou vlhkostí.Kromě toho se po zaplavení shora může štuková sádra zhoršovat a být pokryta ošklivými skvrnami a skvrnami.Povrch poškozených částí však lze snadno opravit a bělit tmel.

Postup instalace

Pokud se rozhodnete instalovat sádrové sokly na strop vlastníma rukama, pak přísně dodržujte instalační technologii a povrch stropu vás potěší krásou déle než jeden rok.a dobře udržovaný výhled.

V závislosti na velikosti a hmotnosti výzdoby se používá jeden ze dvou způsobů instalace:

 • Výrobek je přilepen ke stropu na lepidlesměs.Jako lepidlo jsou vhodné tekuté nehty nebo sádrový tmel.Ve druhém případě vám směs lepidla umožní dobře maskovat všechny praskliny, když jsou instalovány na málo hladkých površích.Přebytečné řešení se jednoduše odstraní špachtlí.Tato volba je vhodná pro malé lišty, které jsou lehké.
 • Masivní lišty jsou namontovány na hmoždinky a samořezné šrouby, protože jeden lepený spoj nebude stačit k tomu, aby držel těžkou část na stropě.

Důležité!Pro řezání rohů se používá pila a pokosová krabice.Při používání těchto zařízení získáte rovnoměrný řez v pravém úhlu, bez trhlin a třísek.

Uvažujeme postupnost montáže sádrokartonového sálu pomocí příkladu upevnění masivní části:

 1. Nejprve připravíme základní strop.Odstraňujeme starý povrch.V případě potřeby vyrovnejte základnu tmelem.Poté, co malta ztvrdne, drtíme základnu a zpracujeme ji základním nátěrem pro lepší přilnavost k lepicí směsi.Kromě toho se půda nanáší ve dvou vrstvách.První by měl zcela vyschnout před aplikací druhého.
 2. Rohy každého prvku, který je nainstalován v rohu stropu, ořezáme předem.Zkontrolujte přesnost spojení centrálních částí.V případě potřeby je ořízněte na požadovanou velikost.
 3. Protože používáme výrazný dekor, upevníme jej navíc na hmoždinky a šrouby.K tomu proveďte předvrtání otvorů v sádrovém štuku s krokem 30 cm. Poté se díl nanese na strop apřeneseme označení děr na povrch stropu.Odebereme prvek a ve stropě vyvrtáme otvory podle značení a vjedeme do hmoždinek.
 4. Zadní strana sádrové výzdoby je namazána lepidlovou směsí, kterou nanášíme a vyrovnáme špachtlí.Poté naneseme prvek na strop a chvíli ho přidržíme, dokud se směs neuzavře.Potom zašroubujeme základní desku šrouby.Upevňujeme hlavu spojovacího prvku do těla materiálu o 1 mm.
 5. Po instalaci všech částí jsme tmel s omítkou smíchali spáry mezi nimi a místem zašroubování šroubů.Povrch je dobře vyrovnán špachtlí.Po zaschnutí tmelu se tyto oblasti očistí brusným papírem s jemným zrnem.

Po instalaci se natírají pěnové sokly, ale sádrový dekor tuto výzdobu nepotřebuje, protože postupem času neztrácí svou původní bělost.Péče o sádrové lišty je celkem jednoduchá.Povrch se pravidelně čistí od prachu suchým hadrem nebo vysavačem.