Dokončovací technologie, která je lepší - sádrokarton nebo strečový strop

Sádrokarton se používá k vyrovnání povrchů stěn a stropů, jakož i k vytváření různých falešných příček, výklenků, košů.Zasychání stropu nabízí mnoho výhod.Tento materiál umožňuje rychle vyrovnat základní povrch.Veškerou práci lze provádět vlastníma rukama.Můžete vytvářet víceúrovňové struktury a za nimi ležet inženýrské komunikace.GKL je vhodný pro obklady různými povrchovými úpravami.Pokud pochybujete o tom, který strop je lepší, strečink nebo sádrokarton, poté, co se seznámíte s různými možnostmi povrchové úpravy z GKL, všechny pochybnosti zmizí.

Obsah

Dekorativní dekorace sádrokartonových stropů

Pokud dokončíte strop sádrokartonovými deskami vlastními rukama, pak je pravděpodobné, že bude dokončovací obklad proveden samostatně.

V tomto případě můžete pro dokončení sádrokartonového stropu použít různé možnosti:

 • natírání vnitřními barvami;
 • tapetování nebo samolepicí fólie;
 • štuk;
 • obklady a ostatní kusové materiály.

Ale před použitím jakéhokoli dokončovacího materiálu musí být povrch sádrokartonu připraven.

Přípravné práce jsou následující:

 1. Nejprve jsou pečlivě omítnuty všechny švy mezi plachtami.Navíc k ochraně proti praskánítmel se nanáší pomocí vyztužovací pásky.Nejprve se šev ošetří tenkou vrstvou tmelu, potom se srpem položí a pokryje se další vrstvou směsi tmelů.Povrch je pečlivě vyrovnán.
 2. Všechna místa pro instalaci šroubů jsou tmel.Přitom zkontrolujte, zda jsou upevňovací prvky zapuštěny do těla materiálu do hloubky nejméně 1 mm.Jinak budou vyčnívat nad povrch.
 3. Po zaschnutí tmelu se ošetřené plochy rozemele na jemnozrnný brusný papír.
 4. Dále je povrch ošetřen primerem.Obvykle se používají akrylové primery nebo směsi s hlubokou penetrací.Je vhodné provést ošetření dvakrát.Kromě toho by první vrstva měla před nanesením druhé vrstvy zcela uschnout.

Taková příprava je dostačující pro tapetování, obkládání nebo omítání.Pokud plánujete malovat strop, provede se další tmelení celé stropní plochy.Po zaschnutí roztoku se povlak rozemele a naplní dvakrát.

Budeme podrobně zkoumat různé možnosti zdobení sádrokartonového stropu.

Malování

Pokud potřebujete rychlé dokončení stropu sádrokartonu, je nejlepší volbou malování.

Tato varianta má mnoho výhod:

 • rychlé a snadné použití;
 • velký výběr barev a texturschopnost vybrat barvu pro barvu interiéru;
 • v prodeji jsou omyvatelné barvy odolné vůči vlhkosti, které jsou vhodné do koupelen a kuchyní;
 • Pokud si přejete, můžete strop rychle překreslit.

Důležité!Jedinou nevýhodou malování stropu GKL je nutnost důkladné přípravy a vyrovnání povrchu, protože případné vady v podkladu budou viditelné prostřednictvím tenké vrstvy barvy.

Zejména jsou patrné vady u nátěrových hmot na vodní bázi, které se doporučuje nanášet ve více vrstvách.Silikonové sloučeniny mají lepší krycí schopnost, takže skrývají drobné defekty základny.

Akrylové, latexové a silikonové barvy na vodní bázi, jsou vhodné pro malování stropů v obývacím pokoji.V tomto případě matné kompozice mírně vyhladí defekty základny, ale lesklé směsi zdůrazňují všechny hrboly, takže vyžadují pečlivé vyrovnání základny.

Zajímavou a originální verzí sádrokartonové stropní dekorace je malba.Výkres se provádí pomocí akrylových směsí, které se používají pro vnitřní práci.

Tapetování

Tato možnost je vhodná pro místnosti s normální teplotou a vlhkostí.K zakrytí povrchu stropu se nejčastěji používá standardní šedý list.Tyto výrobky vyrábí značka Knauf, Volma a další výrobci.

Tapetování stropu ze sádrokartonu dává následujícívýhody:

 • velký výběr barev, textur, vzorů a typů tapet (vinyl, netkaný, papír, pro malování);
 • snadná práce (lepší je lepit tapetu s partnerem, protože je velmi obtížné opravit samotný list);
 • šetrnost k životnímu prostředí a neškodnost materiálu;
 • není nutná důkladná příprava nadace;
 • K dispozici jsou omyvatelné tapety, které jsou dokonce vhodné do kuchyně.

Důležité!Nevýhodou této dokončovací metody je její křehkost.Po 5-8 letech bude nutné tapetu vyměnit.Kromě toho se povlak rychle stane bezcenným po zaplavení shora.

Před tapetováním musí být povrch sádrokartonu dvakrát natřen základním nátěrem.Taková příprava usnadní budoucí odstranění tapety, jinak pevně přilnou k kartonu a odejde s ním.

Aby nátěr trval co nejdéle, vyberte vhodné lepidlo.Takže kompozice pro lepení lehkých papírových tapet nejsou vhodné pro práci s těžkými reliéfními, netkanými a vinylovými povlaky.

Dekorativní omítka

Omítání sádrokartonového povrchu se používá, pokud povlak vykazuje zjevné vady v podkladech, nerovných švech, záhybech, prasklinách.Sádrová vrstva skryje všechny hrboly a umožní vám získat krásný stropní povrch, který vydrží docela dlouho.

Důležité!Všimněte si, že silná vrstva omítky navíc ztěžuje povrch stropu, což není v domech se zchátralými stropy a oslabenými stěnami příliš dobré.

GKL omítky mají následující vlastnosti:

 1. Materiál lze nanášet pouze na fólie odolné vůči vlhkosti, které se liší charakteristickou zelenkavou barvou lepenky.
 2. Nepomůže vyhladit významné nerovnosti podkladu, takže na nerovné desky neaplikujte omítky.
 3. Před omítáním je GCR ošetřen základním nátěrem s hlubokou penetrací.
 4. Dekorativní omítka se nanáší v několika vrstvách.
 5. Pokud nemáte s prováděním těchto zkušeností žádné zkušenosti, svěřte omítání odborníkům.

Postup práce:

 • Připravte povrch sádrokartonu - všechny švy zatmelte srpem, obruste je, zakryjte povrch hlubokým penetračním primerem.Naneste základní nátěr ve dvou vrstvách a poté každou každou vysušte.
 • Poté celý povrch vyhlaďte tenkou vrstvou omítky.
 • Poté, co zaschne, znovu napusťte strop, aby se zlepšila přilnavost k dekorativní vrstvě.Primer lze nanášet štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí.Pro zlepšení propustnosti povrchu parou se doporučuje použít akrylový základní nátěr s hydroizolem.
 • Poté pokračujte v nanášení sádrové omítky.Pro práci budete potřebovat speciální válečky a špachtle.

Ostatnímožnosti dokončení

Existují i ​​jiné možnosti dokončování stropu sádrokartonem vlastními rukama.Stropní povrch může být slepen samolepicí fólií.Jen mějte na paměti, že materiál zdůrazňuje jakékoli nerovnosti podkladu, takže musí být pečlivě vyrovnány a úplně zatmeleny.

Strop GKL v koupelně lze obkládat keramickými dlaždicemi.Upřednostňujte drobné výrobky nebo mozaiky.Dlaždice se lepí na speciální lepidlo, epoxidové sloučeniny nebo tekuté nehty.Kvalita přilnavosti nátěru závisí na výběru lepicí směsi, takže byste na ni neměli šetřit.Vyberte si rychle tuhnoucí lepidlo, které vám ušetří potřebu stát se dlouho s rukama vzhůru a držet dlaždici.

Místo dlaždic lze strop přilepit plastovými panely, pěnovými stropními dlaždicemi nebo materiály z přírodního dřeva.Při výběru směsi lepidel zvažte nejen rychlost tuhnutí, ale také to, jak interaguje s použitým povrchovým materiálem.Například pro lepení pěnových dlaždic se nedoporučuje používat kompozice s agresivními rozpouštědly (aceton, toluen a bílý alkohol).

Při porovnávání zavěšeného stropu nebo sádrokartonu, což je lepší, dávejte přednost druhé možnosti, protože existuje mnoho způsobů, jak vyzdobit a ozdobit stropy GKL.Dekorace stěn a stropů pomocí sádrokartonu vás neomezuje výběrem barev, textury povrchunebo obkladový materiál, který nelze říci o napínací desce.

Jinými slovy, po instalaci tahového povlaku můžete změnit jeho barvu nebo strukturu pouze úplným nahrazením materiálu a v případě sádrové omítky je vše mnohem snazší, protože povrch sádrokartonové desky můžete kdykoli dokončit novým lícovým materiálem.Pokud máte rádi rozmanitost a často měníte výzdobu místnosti, pak volte mezi napínáním nebo sádrokartonovým stropem.