Do-it-yourself omítání stěn - to může udělat každý!

Problém, který jste odložili tolik času, vyžadoval jeho okamžité řešení.Oprava již není možná, nebo je čas dokončit stěny v nové místnosti.A budete muset nejprve začít s takovým postupem, jako je omítnutí stěn.Nebojte se toho - omítání zdí rukama je zcela řešitelný úkol.

Obsah

Kde začít?

Některé problémy související s přípravou na práci jsou zvažovány v dalších článcích zveřejněných na webu, takže se jich nebudeme podrobně zabývat.Předpokládáme, že omítání stěn vlastníma rukama provádíme na plochách, které nevyžadují vyrovnání, stačí pouze odstranit místní poškození nátěru a lokální nepravidelnosti.Dokončení stěn je možné pomocí omítky.

Nástroj pro práci

K dosažení našich cílů potřebujeme následující nástroj:

 • stěrky;
 • pravidlo;
 • sada špachtlí;
 • struhadlo;
 • vodorovná a olovnice.

Uvedené nástroje jsou zobrazeny na obrázku níže:

Také doporučené čtení: Nástroje pro dekorativní omítky

Použité směsi[[PN 50]

Aby omítání stěn vlastními rukama nezpůsobilo příliš velké potíže, je nejlepší použíthotové směsi.Na prodej existuje celá řada možností pro každou aplikaci, práce s nimi je poměrně jednoduchá.Pokud se jedná o suché směsi, musí být zředěny vodou, důkladně promíchány a musí být dodržena komponenta doporučená výrobcem.

K získání konečného roztoku se suchá směs vlije do nádoby, do které se předem nalije požadované množství vody a promíchá se.Nejlépe se to provede vrtákem se špičkou směšovače, což výrazně usnadňuje a urychluje proces přípravy roztoku.

Zarovnání stěn

V této fázi bude nutné dát povrchu vzhled vhodný pro další práci.Konečným cílem, jak již bylo stanoveno, by mělo být dekorativní omítnutí zdi vlastními rukama.Přijali jsme, že zeď potřebuje opravu pouze v určitých oblastech a provedeme vizuální vyrovnání stěn.

Provádí se tímto způsobem.Dříve byla zeď smáčena vodou.Určité množství malty se umístí na struhadlo a pak se stěrkou (nebo špachtlí), s pohybem štětce, vrhne na zeď.Poté, co je malta rozptýlena na omítanou plochu, je kruhovým pohybem vyrovnána strouhankou.Na místech, kde není dostatek řešení, se přidává v malých porcích.Jak se to dělá, je vidět na následující fotografii:

Když řešení zapadne, injektáž.Správná aplikace omítky je kontrolována úrovní.Postup je zobrazen na fotografii:

Štuk na dřevěných stěnách

Existuje ještě jedenokamžik, který nebyl vzat v úvahu - omítnutí dřevěných stěn vlastními rukama.Tento postup se provádí poněkud specificky, ale může se také provádět nezávisle.A situace, kdy musíte použít omítku na dřevěnou zeď, je docela reálná, například musíte omítat dřevěnou přepážku.

To se děje tímto způsobem.Omítaný povrch je očištěn od prachu a nečistot a jsou na něm vytvořeny zářezy pro lepší přilnavost stěny a omítky.

Velikost cely by měla být čtyři až čtyři centimetry, lamely jsou umístěny v úhlu vzhledem k podlaze ve čtyřiceti pěti stupních a vzájemně vůči sobě příčně.Musíte zabíjet laty na třetí křižovatce, každé dvě hrany lamel musí být přibit ke zdi, jinak by se bedna mohla v budoucnu začít deformovat a ničit omítku.Před naplněním by měla být reiki navlhčena, aby při prasknutí praskla.Mezi konci kolejnic musí být ponechána mezera dvou milimetrů, aby se kompenzovalo rozpínání materiálu při změně teploty.

Výše ​​uvedené popisuje klasickou technologii omítání dřevěných stěn, která byla používána dříve po mnoho let.Výše uvedené informace mohou být použity jednoduše jako reference.V současné době se však doporučuje tuto možnost použít, pokud jsou šindele nahrazeny sítí.K tomu můžete použít kovové pletivo různých typů (proutí, kroucené, celokovové)expandovaný kov) nebo syntetický (polymer).

Mřížka jakéhokoli typu je pevně připevněna ke zdi, například jako na fotografii níže, a poté je zeď omítnuta konvenční technologií.

Práce na omítání dřevěných stěn se nejlépe provádí pomocí vápenocementové malty nebo vápno-sádrové malty.Do sádrových roztoků můžete přidat PVA lepidlo, dvě sta gramů na kbelík, aby se nastavení zpomalilo.Samotný postup se provádí konvenční technologií.Je žádoucí, aby tloušťka sádrové vrstvy nepřesáhla dva centimetry.

Konečná úprava dekorativní omítkou

Před dokončením povrchové úpravy stěn je nutné určit jejich typ.Různé typy povrchových úprav vyžadují různou kvalitu přípravy podkladu.Pokud je konečný nátěr benátský, mělo by být provedeno finální omítnutí stěn vlastníma rukama, dokud nebude dosaženo hladkého povrchu.Chcete-li to provést, budete také muset putty nadace, dosažení rovnoměrné a hladké roviny, jako by pod malbou.

Doporučujeme číst materiál: benátský štuk vlastníma rukama

Pokud však texturovaná, reliéfní nebo jiná podobná dekorativní omítka působí jako konečná vrstva, není nutná podobná příprava podkladu.Tyto typy povrchových úprav jsou méně důležité pro kvalitu povrchu, ale v každém případě by měly být ploché, bez hrbolů a jám.

Právo na výběr

Mohou zde vzniknout určité obtíže způsobené množstvím možných možností získání dekorativního povlaku.Pravděpodobně lze vycházet ze skutečnosti, že omítání stěn vlastníma rukama je časově náročný úkol a navíc určité typy dekorativních omítek a silnic.Proces vytváření benátské omítky není levný a vyžaduje značné úsilí.

Místo toho existují jiné možnosti, které vám umožní získat velkolepou a originální výzdobu stěny za nižší cenu.Na základě skutečnosti, že se práce provádí samostatně, a nikdo nemá zájem o nadměrné zvýšení svých nákladů, vezmeme v úvahu několik poměrně jednoduchých a cenově dostupných možností pro získání dekorativního povlaku.

Metody získávání texturovaného povlaku samostatně

Nejprve se zabýváme jednoduchými metodami získávání vzoru na pracovní ploše pomocí speciálního nástroje.

Použití válečku

Možnost, kdy vlastní vytvoření omítnuté zdi s omítkou pomocí válečku je pravděpodobně nejjednodušší a nejlevnější.Pro tyto účely se používá váleček, na kterém je aplikován určitý vzor nebo reliéf, například na níže uvedené fotografii:

Pro práci je nejlepší vzít hotovou omítku, která se prodává v kbelících.Před nanesením omítky musí být připravená stěna ošetřena základním nátěrem a po zaschnutí je třeba omítku aplikovat.To lze provést jak okamžitě pomocí reliéfního válce, nebo pomocí běžného válce pro válcování zdi a poté aplikováním reliéfu.Jak se provádí omítáníDo-it-sami zdi, níže uvedené video se zobrazí podrobněji:

Můžete získat velmi odlišný obrázek, navíc pomocí další barvy na povrchu, můžete zdůraznit rysy a hloubku reliéfu.

Použití razítka (vzorník)

Získání reliéfu pomocí razítka se prakticky neliší od způsobu získávání obrázku pomocí válečku, pouze v tomto případě se používá speciální známka (Afrika sádra), Safari).Jak to může vypadat, vidíte ve videu níže:

Použití hřebenu

Prakticky neexistuje žádný rozdíl mezi touto metodou a dvěma dříve popsanými možnostmi pro vytvoření reliéfního vzoru.Tato metoda používá speciální hřeben, špachtle nebo stěrku se zuby, jako například na následující fotografii:

Výše ​​uvedené možnosti samozřejmě neomezují možnosti vytvoření reliéfního obrazu na povrchu omítky.Mistři za to neustále hledají stále více nových příležitostí, protože neexistují žádná omezení k dokonalosti.Výkres se získá houbou, plastovým sáčkem nebo ručně.To, co je řečeno, však stačí k pochopení jednoduché pravdy - omítnutí do-it-yourself je proveditelné a není něco transcendentálního.Například můžete vidět, jak se dekorativní omítka stále vyrábí, video:

Použití speciálních typů omítek

Použití speciálních nástrojů však není jediným způsobem, jak získat ozdobný povlak na povrchu zdi, kdyžjeho dokončení.Existují speciální odrůdyomítky, které vám umožní vytvořit krásný a jedinečný vzor při omítání stěn.

štěkavý kůrovec

Tento název dostal štukatura pro svůj nákres na povrchu, připomínající stopy kůrovcového brouka, které zůstaly ve dřevě.Příklady reliéfních vzorů z takové omítky:

Je vhodný pro dekoraci obou místností uvnitř budovy a fasádních povrchů.Mezi jeho výhody patří odolnost:

 • vůči teplotě a její rozdíly;
 • vysoká vlhkost a přímé srážení;
 • významné mechanické namáhání.

Tajemství vlastností směsi spočívá v použitých materiálech a kresba je mimo jiné vytvořena speciálními aplikačními technikami.

Pro podrobnější seznámení: Dekorativní omítka kůrovce.

Základem omítky jsou syntetické polymery, jedná se o adstringentní a minerální plniva, jako je mramor, žula, křemen.Na povrchu vytvářejí obraz částice minerálního plniva, které se valí pod hlavním nástrojem.Jak se to dělá, je vidět na videu níže:

Mramorová omítka

Další, velmi atraktivní možností pro zdobení stěn bude jejich výzdoba, například mramorovaná.K dokončení takového dokončení je docela možné samostatně, stačí postupovat pečlivě a pečlivě podle pokynůprovádět všechny operace.

Kromě vynikajícího vzhledu se takový povlak vyznačuje:

 • pevností a trvanlivostí;
 • nehořlavost;
 • odolné vůči vnějším vlivům.

Mramorovou omítku lze použít k dekoraci vnitřních a vnějších povrchů budovy.

Další informace lze najít v článku: Mramorová omítka.

Konečná úprava „pod kožichem“

Nakonec se pomocí obyčejné omítky získá reliéfní povlak.K tomu existuje několik různých metod a jejich implementace nevyžaduje žádné zvláštní druhy malty nebo speciální nástroje.Reliéfní povrch je vytvořen díky technologii nanášení materiálu.

Cementově vápenná malta se pro takový povlak nejčastěji používá.Můžete samozřejmě použít cementový písek, nedochází k zásadním rozdílům.

Roztok se nanáší na připravený povrch postřikem.Práce musí být prováděna nepřetržitě až do jejího dokončení, bez přestávek.Povrch je omítnut v samostatných částech, po dokončení jeden, začít pracovat na další.To vše lze provést ručně nebo pomocí speciálního stroje.

Rozprašování štětcem nebo koštětem se provádí takto: roztok se shromažďuje na štětci nebo koštěti (působí jako nástroj), v jedné ruce se nanáší hůl a ve druhém nástroji.Blízko povrchu zdi udeří hůlkou s koštětem, v důsledku čehož omítka letí na povrch zdi.

Při použití koště bude textura střední, při použití štětce bude jemná.Chcete-li omítku omítnout, můžete použít mřížku.To se provádí následujícím způsobem - roztok se hází přes předem nainstalovanou síť, čímž se na stěně získá reliéfní vzor.

Je možné provádět omítání „pod kožichem“ pomocí stroje, podobné omítání stěn je uvedeno v videu níže se všemi podrobnostmi: