Dlaždice v koupelně, výběr a aplikace

Pokládka keramických obkladů v koupelně má své vlastní vlastnosti, kvůli zvýšené vlhkosti v této místnosti.Proto je vždy nutné začít pracovat s hydroizolačními stěnami a podlahami a zálivka na obklady v koupelně je vybrána s výraznými hydrofobními vlastnostmi.

Obsah

Izolační práce

V koupelně je mnoho míst,které mohou být během provozu místnosti pokryty vlhkostí.Hydroizolační práce se nejen zamezí nadměrnému zvlhčení, ale také ochrání před únikem vody a zaplavením spodního podlaží v případě možného selhání vodovodního systému.

Hydroizolaci koupelny pod dlaždicí lze provádět jak s válcovanými materiály, tak se všemi druhy řešení, které se nanášejí štětcem nebo špachtlí.

Celá podlahová plocha i stěny podél obvodu jsou zpracovány do výšky 10–20 cm, zvláštní pozornost je věnována rohům, ploše v blízkosti umyvadla, koupelny, sprchy.

Válcové materiály jsou přilepeny nebo přivařeny k pracovní ploše.Povrchová úprava se provádí pomocí profesionálního vybavení a vyžaduje pozvání odborníků.V případě, že jste se rozhodli provést přípravné práce před položením keramických dlaždic sami, takové nástroje vám nebudou vyhovovat.

Práce se samolepicí izolací rolí je poměrně jednoduchá.Jediným požadavkem je nepřítomnost na stěnáchvšechny druhy ostrých čipů a hrbolků, které mohou narušit jeho integritu.Kromě toho, pokud je na stěnách vrstva tmelu nebo bílého vápna, bude nutné ji omýt a poté impregnovat základním nátěrem na celém povrchu, aby se zajistila přilnavost (přilnavost) materiálu ke stěnám.

Maziva nejsou zdaleka tak náročná.Nejlepší je připravit hmotu připravenou k použití.Způsob použití a vlastnosti použití (počet vrstev, doba sušení atd.) Jsou vždy uvedeny výrobcem na obalu.Pokud materiál vyžaduje ředění, je třeba přísně dodržovat proporce, aby se zachovaly jeho hydrofobní vlastnosti.

Vyberte spárovací hmotu

Se zvýšenou odolností proti vlhkosti se také vybírá lepidlo na obklady v koupelně.To není relevantní, pokud jste vybrali rektifikované dlaždice pro obklad.Po vypálení jsou jeho hrany zpracovány na speciálním stroji, který umožňuje dosažení ideální kalibrace jednotlivých fragmentů dlaždic.

Taková taška je pokládána prakticky bez švů (1–2 mm), což vytváří účinek vizuální integrity dokončeného prostoru.Kromě toho destilační dlaždice po pokládce nevyžadují tmelené spoje dlaždic v koupelně, pro všechny ostatní typy keramických dlaždic je tato fáze povinná.

Injektážní materiály mohou být na bázi cementu i epoxidu.

Epoxylové pryskyřice jsou funkčnější.během provozu a může obsahovat dekorativní výplně, takže švy v koupelně jsou možné ve zlaté, stříbrné nebo perlové úpravě.Práce s „epoxidem“ je však možná pouze pro profesionály, protože hmota je extrémně roztažná, elastická a velmi rychle mrzne a stává se z ní super tvrdý monolit.

Pokud jste se rozhodli spárovat dlaždice v koupelně, je vhodné ji vylepšit přidáním plastifikátoru latexu jako rozpouštědla.Jeho částice zabrání tvorbě plísní nebo plísní a zvýší adhezivní vlastnosti materiálu.Ale i v tomto případě je nejlepší, pokud tmel na obklady v koupelně je navíc chráněn impregnací odolnou vůči vlhkosti (odpuzující vodu).Odpuzovače vody mají vysokou penetrační schopnost a netvoří na ošetřovaném povrchu filmy.

Pokud je dlaždice porézní

Další problémy s odolností proti vlhkosti vznikají, pokud jsou stěny nebo podlaha v koupelně zakončeny dlaždicemi se zvýšenou porézností.V tomto případě je nejlepší použít jako povrchovou úpravu speciální lak na keramické dlaždice.Tenký film vytvořený na povrchu chrání nejen před vodou, skvrnami a UV zářením, ale také usnadní každodenní péči o dlaždice.

Průhledné laky se používají také v případě, že se rozhodnete koupelnu aktualizovat a ozdobit jej fragmenty.dlaždice zdobené decoupage prvky, které jsou vystřižené z papíru a musí být chráněny před vlivy prostředí.

Místo laku se někdy používá tekutý bezbarvý tmel na obklady v koupelně, které se nanášejí na švy a na samotnou dlaždici malířským válečkem.Pokud se rozhodnete pokrýt pouze švy tmelem, budete muset pracovat tenkým kartáčem a okamžitě odstranit všechny vady.Výrobci doporučují tuto ochrannou vrstvu aktualizovat každé dva roky.

Krása bez větších potíží

Ale co když stará taška už dlouho neuspokojuje oko, ale nechcete ji nahradit?Design koupelny můžete upravit malováním stěn pomocí moderních barev prodávaných ve specializovaných prodejnách.

To je poměrně jednoduché, protože předtím byly stěny prachu a nečistot očištěny a odmaštěny alkoholem.Pro uzavření malých prasklin a odštěpků vzniklých během provozu se čistě omytý a důkladně vysušený povrch pokryje základním nátěrem.Po zaschnutí se barva hlavního tónu aplikuje na dlaždici pomocí malířského válečku, rytmických pohybů zdola nahoru.

Barvou pro keramické dlaždice může být:

  • olej.Docela vytrvalý a nenáročný v budoucnu, s ním však budete muset pracovat v respirátoru a gumových rukavicích a během provozu byste měli být připraveni na nepříjemný zápach.
  • epoxy.Po dokončení práce rychle schne, nevyžaduje fixační vrstvu laku.
  • akryl.Ona stojíupřednostňovat neprofesionály.Snadno se umývá rukama a nástroji.Nevýhody: ve vodě rozpustné, proto je nutná ochranná vrstva laku.

V případě potřeby jsou stěny po zaschnutí povrchu natřeny štětcem.Můžete tak vytvořit originální ohraničení nebo dokonce kreativní vícebarevný panel na zdi nebo podlaze.

Pro milovníky mozaik ho můžete napodobit pomocí šablon, které jsou vyříznuty z papíru a připevněny ke zdi lepidlem rozpustným ve vodě.V tomto případě se nanášení barvy nejlépe provádí pomocí pěnové houby s krátkými, těsnými dotyky, aby barva neunikla pod okraje šablony.