DIY umělý kámen.Není to těžké!

Přírodní kámen při výzdobě budov a interiérů byl používán po tisíciletí.Takový materiál je však nyní velmi drahý.Přesto existuje cesta ven.Umělý kámen si můžete vyrobit vlastními rukama a prakticky se neliší od přírodních.Cena takového produktu bude mnohem nižší než přirozená.

Obsah
]

Zdobení interiérem z kamene

Použití kamene při zdobení interiéru může dosáhnout velmi neočekávaných výsledků.Můžete si zařídit pokoj ve stylu rytířského hradu, zvláště atraktivní bude krb ohraničený břidlicí a sloupy z kamene jsou krásné.

Při všech svých bohatstvích tvarů a barev má však přírodní kámen i nevýhody.Mezi ně patří:

 • vysoké náklady;
 • těžká váha, ne každá zeď vydrží takové dodatečné zatížení;
 • značné náklady na dopravu.

Aby bylo možné použít kámen ve vnitřní výzdobě a překonat popsané nedostatky, byla vytvořena technologie výroby umělého kamene.

Tváří v tvář použití umělého kamene

Externě je přírodní a umělý kámen prakticky nerozeznatelný, zároveň však zbývá všech nevýhod přírodního původu a lze jej napodobit pod jakýkoli přírodní kámen.,a dokonce i jeho textura se opakuje.Vzhledem povrchu může být umělý kámen:

 • štípán, jako by byl rozbit kladivem a měl nerovný povrch a hrany;
 • řezané, s hladkými rovnými okraji;
 • suť, připomínající obyčejné přírodní balvany;
 • libovolné, ztělesňující fantazijní fantazie ve formě a povrchu;
 • dekorativní.Specifické konstrukční úkoly mohou vyžadovat širokou škálu povrchů -pro zdobení krbu, oblouků, sloupů.Mohou být vyžadovány kameny s prvky námořních témat, například se stopami skořápek.Takže při výrobě umělého kamene vlastními rukama můžete získat přesně to, co potřebujete, podle požadavků plánu pro dokončení konkrétního povrchu.Jedním z nejpopulárnějších druhů kamene je břidlice.

Z jakého umělého kamene se vyrábí

Může se to zdát divné, ale existuje několik různých možností výroby kamene.Jedna technologie používá cement, jemný písek, vodu.Na druhé straně - vyrobené ze sádry nebo alabastru.Při použití polymerních materiálů jako pojiva existuje možnost výroby.Složení umělého kamene pro jeho výrobu může být tedy určeno na základě dostupných materiálů a schopností výroby kamene.
Celý výrobní postup není příliš složitý a může jej provádět kdokoli s určitým úsilím a pečlivým dodržováním.technologie.K tomu nejsou zapotřebí zvláštní podmínky, práce lze provádět přímo v bytě.Proto níže navrhovaný materiál může být vnímán jako druh instrukce pro výrobu umělého kamene.

Výrobní postup

Jak již bylo uvedeno výše, hlavními materiály pro výrobu kamene jsou cement a sádra nebo alabastr.Výroba umělého kamene s použitím vlastních rukou začíná s výběrem počátečního vzorku a vytvořením formy, ve které se bude kámen v budoucnu odlévat, s použitím libovolné možnosti.

Po několika takových modelech se ukáže, že se vyrobí požadované množství kamene dostatečně rychle.Jako model kamene bude v obchodě odůvodněno nákupem několika vzorků kamene, které jsou vhodné tvaru a velikosti.

I když lze použít komerčně dostupné silikonové modely.Jedná se o hotovou soupravu pro výrobu umělého kamene.

Doporučujeme si přečíst:

Jak vytvořit model

Začněte vyrábět formu výběrem vzorku narole, která je vybrána podle tvaru a velikosti kamene.Pro formu, ve které bude kámen v budoucnu odléván, používá silikon.Vytvořte nebo použijte krabici vhodné velikosti, která je o něco větší než velikost vzorku.Tato krabice bude sloužit jako bednění.
To a vybraný kámen musí být potažen silnou vrstvoupevný olej nebo jiné mazivo.Kámen je umístěn na spodní straně krabice.Takové bednění a formy musí vyrobit několik kusů, aby se zvýšila produktivita.

Poté se do bednění nalije silikon.Pro utěsnění se narazí obyčejným štětcem navlhčeným mýdlovým roztokem.Jako poslední můžete použít obvyklou vílu.Po naplnění formy silikonem se povrch vyrovná rozpuštěnou špachtlí.
Vylévané formy jsou suché po dobu dvou až tří týdnů, po kterém je bednění rozebráno, vzorový kámen je odstraněn a získají se hotové silikonové formy pro umělý kámen.Pokud jsou na povrchu malé vady, jsou utěsněny silikonem.
Pravda je taková, že pro výrobu formy existuje alternativní možnost, ale k tomu se bude možné vrátit o něco později poté, co plně zvážíme zahájenou technologii výroby umělého kamene.

Výroba z cementu

V této fázi se práce provádí v několika krocích.Zpočátku se mísí cement a písek pro první vrstvu v poměru 3: 1, vše se míchá, dokud nevznikne homogenní směs.Požadovaná barva se získá přidáním barviv, přibližně 2 - 3% z množství cementu, ale toto musí být stanoveno empiricky.K hotové směsi se přidá voda a míchá se, dokud není zakyslá smetana hustá, barviva se smísí s vodou.

Výsledná směs se vloží do formy asi do poloviny a vše se zhutní klepnutím a třepáním asi minutu.Poté se na povrch hotového roztoku umístí kovok, aby dal kámen extra sílu a nalil druhou vrstvu malty.Chcete-li ušetřit peníze, nemůžete přidat barvivo do druhé části betonu.

Na vrchní vrstvu malty po nalití natáhněte malé drážky hřebíkem nebo jakoukoli tyčinkou pro lepší přilnutí ke zdi během instalace.Jak je patrné z popsané technologie, je to celkem jednoduché a umožňuje vám to bez zvláštního vybavení pro výrobu umělého kamene.

Po dvanácti hodinách se kámen vyjme z formy a nechá se dva týdny zaschnout a získá sílu.Po odstranění kamene se víla umyje, postup se musí opakovat po každém nalití.

Výroba sádry

Je třeba poznamenat, že výroba umělého kamene ze sádry se provádí ve stejném pořadí.S tím, že sádra rychle ztvrdne, jsou spojeny pouze nuance.Proto musí být připravena tolik, kolik je nutné pro výrobu jednoho kamene, pak je třeba chovat novou porci.Pro zpomalení nastavení můžete do sádry přidat kyselinu citronovou.

Doba expozice pro ztuhnutí materiálu bude různá, tento postup trvá několik desítek minut.Před nalitím sádry do formy je nutné ji namazat olejem, aby se konečný kámen z formy klidně odstranil.

Pokud existuje přání a příležitosti, pak pomocí popsané technologie můžete zorganizovat výrobu umělého kamene vlastními rukama.Kromě toho může být kámen vyrobený z cementu použit pro vnitřní i vnější povrchkončí.

Barvení umělého kamene

Při výrobě kamene jsme do jeho složení přidali barvivo.Po výrobě ji však můžete jednoduše malovat barvou.K tomu potřebujete speciální barvu a štětec jakékoli velikosti.Proces lakování je následující:

 1. je nutné otřít povrch kamene čistou hadříkem a odstranit písek, prach, cement;
 2. nanášejte štětcem na přední povrch jednotnou vrstvou barvy;
 3. po zaschnutí barvy je možné aplikovat druhou a třetí vrstvu pro dosažení požadovaného stínu.

Alternativní možnosti výroby a školicí materiály

Nyní můžeme zvážit možnost výroby umělého kamene bez použití vzorku a silikonu.To vše je uvedeno ve videu:

Jak je vidět z výše uvedeného příkladu, můžete se obejít bez drahých materiálů.
Je třeba poznamenat, že kámen lze vyrábět pomocí hotových souprav.Zahrnují hotovou polyuretanovou formu.Jak tyto výrobky vyrábět s pomocí, v následujícím videu:

Umělý kámen, instalace

Umělý kámen lze namontovat prakticky na jakýkoli povrch, včetně dřeva a sádrokartonu.Při instalaci kamene na strom, bude vyžadována speciální příprava povrchu, bude nutné provést další izolaci proti vlhkosti a přepravku.SoučasněPři instalaci kamene na cihel nebo betonu nebudou zapotřebí žádné další práce, pouze vyrovnání povrchu.

Kámen může být připevněn ke zdi cementovou maltou nebo speciálními maltami nebo speciálními druhy lepidel.Instalace může být provedena s připojením nebo bez něj.

Při instalaci spojem mezi kameny zůstává mezera, jejíž velikost by neměla překročit 2,5 centimetru, která je poté vyplněna zálivkou.Tato varianta je úspornější, ale u některých typů kamene se pokládka spojováním prostě nehodí, musí být pokládána pouze úplně.

Před zahájením instalace se kameny položí na podlahu a v případě potřeby se k sobě vyberou jejich nejlepší umístění.

Položení kamene začíná rohovými prvky, poté kolem okna a dveří.A až poté instalují vodorovné řady.

Instalace kamene je vidět na videu:

Je třeba poznamenat, že není nutná další péče o povrch obložený umělým kamenem.Jako ochranné opatření může být zeď chráněna před nadměrnou vlhkostí.To se provádí pomocí speciálních formulací.Po aplikaci činí kamennou vodu odpuzující.

Umělý kámen pro kutily je vynikající příležitostí k získání velmi působivých výsledků při výzdobě interiérů použitím takového mimořádného materiálu.A to vše můžete udělat sami bez významných nákladů a použití speciálníchvybavení.