DIY stropní omítka

Již dlouho je známo, že první dojem člověka z místnosti je tvořen podobou stropu.A i když existuje mnoho možností pro jeho design - zavěšené, zavěšené, zdobené, ale klasické omítky stropu neztrácí svůj význam.

Obsah
 1. )

Zarovnání stropu

Při inspekci stropu se na první pohled dívá, zda je plochý nebo ne.Je zaznamenána přítomnost trhlin, jám, depresí a hrbolů.Zde, aby se tomu zabránilo, je povrch před konečným zpracováním vyrovnán.Povrchová úprava může být různá - malba, dekorativní tmel nebo jiný druh povrchové úpravy, ale takový nátěr se obvykle provádí na rovném povrchu.

Metody nivelace

V profesionálním žargonu existují následující metody nivelace - „suché“ a „mokré“.První z nich zahrnuje použití různých desek (např. Sádrokarton atd.), Díky nimž bude vytvořen nový hladký povrch.U „mokré“ metody se používají různé směsi, roztoky a strop se vyrovnává štukem.

Která metoda je výhodnější, je věcí osobní volby, existují však určitá pravidla, podle kterých je možné posoudit shodu metody nivelace s reálnými podmínkami.Pokud rozdíly ve výšce stropu překročí 5 cm,pak pro zarovnání je nejlepší použít stejnou sádrovou desku.Omítka takové tloušťky již bude představovat určité nebezpečí, protože při práci s porušením technologie nebo obecnými požadavky se může odloupnout.

Je-li strop poměrně vyrovnaný a výškové rozdíly nepřesahují 2 cm, pak je k opravě povrchu možné použít omítku stropu.V zásadě, pro získání dobré kvality malování stropu, není nutné, aby byl dokonale vyrovnaný.Pro malování je nejdůležitější, aby byl hladký.Rovnoměrný strop však přináší významnou estetickou výhodu.

Použité materiály

Pro vyrovnávání omítkových směsí se používá cement nebo sádra.Směsi na bázi sádry jsou považovány za šetrnější k životnímu prostředí, rychleji schnou a během provozu vytvářejí méně nečistot a na bázi cementu - levnější než sádra.

Podle odborníků se nejlépe používají směsi používající sádrovce pro vnitřní práce a cement pro vnější práce.

Jak na to?

Omítání stropu vlastními rukama znamená, že při práci budou zapotřebí následující nástroje:

 • kontejnery o velké kapacitě (například 18 litrů) pro ředění omítky;
 • vrták (s výkonem nejméně 600 W) s tryskou pro míchání směsí;
 • sada špachtlí a stěrky;
 • pravidlo, třetiny nebo poloviny;
 • váleček a štětce pro plnění.

Některé z těchto nástrojů jsou uvedeny na následující fotografii:

Přípravné práce

Než začnete s vyrovnáváním stropu, musíte jej uvést do správného stavu.Povrch musí být připraven k aplikaci směsi.Tato práce začíná odstraněním staré omítky a barvy.Jak odstranit omítky ze stropu?Ostrá špachtle, v případě potřeby naostření během provozu.
Pokud je strop zakryt obyčejným vápnem, musí být navlhčen čistou vodou.Pro usnadnění odstraňování emulzní barvy ve vodě se doporučuje přidat jód.K odstranění vodou ředitelných barev můžete použít speciální mycí prostředky.

Kromě barvy musí být odstraněny všechny špatně přilepené kusy sádry a případné nepravidelnosti vyčnívající z povrchu.Je také nutné zbavit se omítky ze spojů desek.K tomu můžete použít kladivo nebo stejnou špachtli.Ze švů je nutné odstranit pouze omítku, která se bez námahy odtrhne nebo již od kamna odešla.

]

Je nezbytné zkontrolovat povrch na přítomnost plísní, zejména pokud byla místnost vlhká.Je to nebezpečné pro lidské zdraví.Aby se houba odstranila z malých oblastí, lze je ošetřit roztokem síranu měďnatého.Pokud je zasažena velká oblast, je vnější vrstva povrchu odštěpena a infikovaná oblast je ošetřena plamenem hořáku.

Po provedení všech výše uvedených prací je vyčištěný a připravený povrch ošetřen hlubokým primeremprůnik.Hladké části jsou ošetřeny válečkem a štětcem - spoje desek a průchod potrubí.

Stucco a putty

Abychom se vyhnuli dalšímu zmatku, musíme nyní rozlišovat mezi těmito dvěma pojmy.Tmel je poslední fází práce před dokončením povrchu, tloušťka výsledné vrstvy by neměla přesáhnout tři milimetry.Tmel se obvykle provádí za použití jemně rozmělněné směsi za použití sádry.

Stropní omítání se provádí pomocí hrubých směsí na bázi cementu nebo sádry.Jeho účelem je vyrovnat povrch s výškovými rozdíly až pět centimetrů.Tmel se provádí po vyrovnání sádrou, příprava povrchu pro dokončení.

Příprava směsí a jejich použití

Tato otázka je poměrně jednoduchá, je třeba pouze dodržovat doporučení výrobce pro přípravu směsi.Obecná pravidla jsou následující:

 • je voda nalita do ředicí nádrže;
 • suchá směs se nalije v poměrech uvedených v receptu;
 • je smíchán s míchačkou nebo vrták s hrotem míchačky;
 • se usadí po získání potřebné hustoty;
 • se znovu mísí s mixérem.

Směs se nanáší na strop pomocí špachtle, pro aplikaci je lepší použít plast a vyrovnat kovovou špachtli.Nebo použijte stěrku - speciální stěrku se zakřivenou rukojetí.Obrázek znázorňující procespoužití směsi je uvedeno níže:

Po nanesení náplasti se vyrovná a roztře.

Možnosti zarovnání stropu

Úkol, jak vyrovnat strop s omítkou, se svou dostatečnou jednoduchostí, lze rozdělit do několika zcela nezávislých, byť podobných operací.Skutečnost je taková, že neexistují žádné identické stropy a často musíte vyřešit problém jejího sladění s konkrétní situací.

Poměrně rovnoměrný strop

V této situaci jsou malé malé trhliny a jámy po nanesení základního nátěru uzavřeny.V nich je hotová směs nanesena špachtlí a vyrovnána.Jsou zde možné různé situace, například zarovnání malých defektů základny, když můžete udělat s tenkou vrstvou omítky.Celý proces, jak probíhá omítnutí stropu, viz níže uvedené video:

V případě, že strop není příliš vyrovnaný, je třeba na strop aplikovat hrubou vrstvu hrubou omítkou.

Kromě toho lze poznamenat, že pokud jsou vady velké a musíte použít hodně směsi, naneste stropní omítku na mřížku.Ke stropu je připevněna vrstva maskovací sítě, nazývaná také serpyanka.Serpyanka je podobná gázi a je výztužnou sítí.Připevňuje se ke stropu a poté se na ni nanáší omítka.Je-li tloušťka sádrové vrstvy větší než centimetr, je nutné použít pletivo.

Dřevěný strop

U dřevěných stropů je nutná jiná příprava povrchu.S tenkou vrstvou omítky nelze takový strop vyrovnat.Kromě toho, pokud chodí ve druhém patře nebo podkroví, podlaha se ohne, což způsobí, že se omítka odlepí na strop v prvním patře.Omítání dřevěného stropu se proto provádí pomocí mřížky nebo podle starých receptur pomocí šindelů.Šindele jsou vyplněny ve dvou vrstvách umístěných pod úhlem:

 1. první vrstva, pro kterou je odebrána tenká a nerovná šindel o tloušťce asi pěti milimetrů.Přibíjí se v úhlu 45 ° se sklonem mezi kolejnicemi asi 5 centimetrů;
 2. druhá vrstva; pro tento účel jsou lamely plněné plochou přední plochou pod úhlem 90 ° k první řadě.Na stropě by se měly tvořit buňky o velikosti 5 až 10 cm.

Krytky nehtů by neměly přesahovat povrch kolejnic.

Následně se omítání provádí obvyklým způsobem - omítka se nanáší na povrch nebo se nanáší špachtlí, poté se provede vyrovnávání a injektáž.

Omítání podle majáků

Je-li strop dostatečně „zakřivený“, pak se k jeho vyrovnávání dodatečně používají majáky instalované na stropě, díky čemuž se vytvoří rovnoměrná rovina.Pravidlo se pohybuje podél této roviny a vyrovnává aplikovanou omítku.Fotografie instalovaných majáků jsou uvedeny níže:

Celý postup omítání majáků se téměř neliší od standardu.Podívejte se, jak se majíštukový strop, video na konci materiálu.

Sádrokartonový sádrokartonový strop

Sádrokartonový sádrokartonový strop nebo lépe nazvané tento postupový tmel je prakticky stejný jako obvykle.Všechna důlky, vroubky a poškození na povrchu desek jsou vyplněny, spoje desek mohou být přilepeny hadím hadem, pokud celková tloušťka omítky přesahuje 15 mm, pak je třeba po celé ploše použít pletivo.

Dekorativní dekorace stropu

Obvykle je strop připraven k malování.Dokončovací operace však nemusí být vůbec zbarvená.Například pro získání neobvyklých vzhledových povrchů lze použít dekorativní omítku na stropě (stejná dekorativní omítka z kůrovce).Varianta této povrchové úpravy je znázorněna na níže uvedené fotografii:

Jiné zvláštní typy omítky lze také použít k vytvoření určitých vzorů na stropě, například napodobením povrchu kamene, nebo k získání původního nátěru pomocí speciálních nástrojů a aplikačních technik.Jak může vypadat aplikovaná texturovaná omítka na stropu, je vidět na fotografii níže.