DIY střecha - od konstrukce po opravu

Obsah

Hlavní typy střech

Vzhled domu a jeho životnost často závisí.z toho, jak dobře chrání strop a odstraňuje vodu ze základny a stěn, ze střechy.Střechy mohou mít různé tvary, ale nejčastěji se vyskytují: jednostranné, štíty, kyčle, stany a kříže.

U budov ekonomického směru se obvykle používá tvar střechy s jedním sklonem.U obytných budov je výhodnější sedlová střecha nebo mansard (zlomená).Na rozdíl od sedlové střechy je kyčelní střecha lépe odolává větru, ale je obtížnější ji provést.Budovy se čtvercovými půdorysy jsou nejčastěji pokryty střechou se stanem (čtyř svahů).Křížová střecha je považována za nejtvrdší ze všech, protože v průniku svahů se tvoří pomocné krokve, které tvoří endov (drážky).Dva hlavní prvky každé z výše uvedených střech jsou krokve, to znamená nosná část a obklopující část, to znamená střecha.

Druhy krokví

Krokve jsou rozděleny do dvou typů - jsou šikmé a zavěšené.Nakloněné krokve jsou trámy podobné podlahovým trámům, které jsou instalovány pouze šikmo.Jsou osazeny sedlovou střechou na podpěrách vnějších stěn a sedlovou střechou na vnitřní a vnější stěně.

Pokud krokve visí, musí být jejich prvky pevně spojeny s příhradovým příhradovým nosníkem.Je nainstalován na extrémních podpěrách.To znamená, že nohy krokvedosedají na sebe a vytvářejí velký horizontální tlak.

Pro montáž šikmých krokví nejsou složité mechanismy a zařízení nezbytné, protože mají poměrně jednoduchou konstrukci.

Závěsné krokve se také snadno sestavují, které lze namontovat na zem a zvednout na místo pomocí jeřábu pro nákladní vozidla.

Krokve se vyrábějí z trámů nebo prken z jehličnatých stromů, pokud možno ne popraskaných, dobře sušených as malým počtem uzlů.Jejich tloušťka by měla být alespoň 40-60 mm.Takové krokve jsou velmi lehké a snadno se sestavují.Ke spojení krokví se používají hřebíky s vložkami a přesahy.

Hřebenová dráha je obvykle vyrobena z 10 centimetrů dřeva.Mauerlat, stejně jako lhaní, může být také ze dřeva nebo z kulatiny rozřezané na dva hrany.Svorky se přibijí k hřebenu a Mauerlat v hřebenové sestavě, která může být vyrobena z ocelového pásu nebo zkrouceného drátu o průměru 6 mm.

Mauerlat je pokládán nepřetržitě po celé délce, jsou-li stěny vyrobeny z panelů, lehkého betonu, rámu nebo lehkého zdiva.U masivních stěn doporučujeme pod každou nohu krokve položit kmen nebo paprsek dlouhý asi 50 cm.Mírně nižší než Mauerlat, kovové háčky by měly být zapuštěny do tloušťky zdiva o 25-30 cm.Připevněte na ně konce svorek.

Krovy blokových a sekaných domů spočívají na koruně zdi a jsou přibity ke druhé koruně.Pokud mluvíme o farmě dřevěných nehtů, pak se to dělá jako upříčka a bez ní, se rozpětím do 8 m. Pro jedno utažení se použije stejná deska jako u krokví, dvojité utažení zahrnuje tenčí desky, avšak ne méně než 40 mm.Příčka a překrytí jsou vyrobeny z desky 25-30 mm.

Střešní nosník zajišťuje podélné tuhosti střechy.V příčném směru je nutné vytvořit diagonální vazby ve všech svazích střechy, aby se zvýšila pevnost při zatížení větrem.

Za tímto účelem je prkno o délce 30–40 mm přibit k základně krokví a upevněno ve střední nebo horní části desky, která je poblíž.Šle nelze nastavit, pokud uděláte šikmé podlahy na bedně.

Abyste mohli provést opravu střechy vlastníma rukama, musíte přesně vědět, na čem závisí průřez krokví.Nejdůležitější je zatížení na krokve, to znamená hmotnost sněhu a střechy.Důležitými aspekty jsou také velikost rozpětí a stoupání krokví a úhel jejich instalace.Nejčastěji je sedlová střecha se sklonem 120 cm vyrobena ve středním pruhu naší země.Střecha je v tomto případě vyrobena z azbestocementových plechů a sklon je 30 stupňů.Na otázku, jaký by měl být průřez krokví, viz tabulka č. 1.

Tabulka č. 1.

Délka krokve, viz

Průřez krokví (tloušťka x výška), viz

Prkna

Pruty

300

4x18

nebo

6x16

nebo

8x14

10x12

 • 400

  6x20 nebo

  8x18

  10x16

  500

  8x22

  10x20

  Pokudvzpěry jsou navrženy s designem, pak je možné snížit výšku krokví, uvedli jsme ji v závorkách.

  Zastřešení, vyberte materiál

  Abychom chránili dřevěnou konstrukci před deštěm po položení trámů, musíme přistoupit ke konstrukci střechy.Zastřešení, které děláte sami, se přirozeně nejlépe staví v létě.Výběr střechy je ovlivněn mnoha faktory, jako je sklon střechy, její strmost a mnoho dalších.

  Vážte všechny výhody a nevýhody materiálů a vyberte možnost, která vám nejlépe vyhovuje.Střecha od společnosti tesa, pokud je o ni pečlivě postaráno, může trvat 15 až 20 let.Potřebuje suchou desku o tloušťce nejvýše 45 mm a šířce až 200 mm.Je položen v jedné nebo dvou vrstvách.Významnou nevýhodou takové střechy je její hořlavost.

  Zastřešení je odolnější materiál, zejména proto, že se jedná o nehořlavý a spíše levný materiál.Jednou z nejvýznamnějších nevýhod dlaždic je její nadměrná hmotnost, protože 1 m2.střešní tašky váží přibližně 50 kg.V tomto případě je nutné bednu a krokve zesílit.

  Ocelové plechy vyrábějí nehořlavý, lehký a odolnýstřecha a sklon střechy může být až 18-10 stupňů.Pozinkovaná ocel vám vydrží 25-30 let, černá až 25 let.Po 10 letech provozu jsou pozinkované ocelové plechy natřeny olejovou barvou a střecha je natřena s frekvencí dvou až tří let.Černá ocel je malována každé dva roky systematicky.

  Jednoduchou technologií a levnou možností je střecha z válcovaných materiálů.Může být bez kůže nebo s rozptýleným krytinou, sklem nebo plstěnou krytinou.

  Životnost tohoto typu střechy závisí také na kvalitě upevnění, samotné střechy a použitých tmelech, jakož i na mnoha dalších faktorech.Tyto materiály se pokládají na dřevo, struskový beton nebo beton.Sklon střechy bude přibližně 10-30 stupňů.

  V dnešní době si mnoho lidí vybírá břidlicovou krytinu i azbestocementové plechy.Mají poměrně malou hmotnost (8,5 kg s tloušťkou 5 mm a rozměry 1200 x 680).Musí však získat další podrobnosti.Jedná se o rohy, podnosy a hřebenové prvky.Misky a rohy jsou nezbytné pro dokončování trubek, údolí a drážek.Pro horní část střechy jsou použity hřebenové prvky.

  Uvedli jsme nejdostupnější a základní typy materiálů pro zastřešení.Trh však nabízí mnoho dalších - štěpky, syntetické materiály, ploché azbestové dlaždice a mnoho dalšího.A teď vám povíme o konstrukci střechy vlastníma rukama.

  Používá se pouze pro budovy hospodářské povahy nebo pro dočasné použití, protože slouží několikrát déle než střešní krytina.Může být zakryt adům.Pro strmé svahy (45 stupňů) bude stačit položit dvě vrstvy, na svazích od 20 do 40 stupňů tři, je-li sklon nevýznamný, asi 5 - 15 stupňů, pak čtyři jsou lepší a ploché střechy vyžadují pět vrstev.Takový válcovaný koberec je položen na rovném a pevném základu.

  Pro jeho výrobu je nezbytné přibíjet prkna o tloušťce nejvýše 25 mm a ve vzdálenosti 3–4 cm na krokve.V úhlu asi 45 stupňů se aplikuje podlaha z tenkých a úzkých desek (20 mm). Válce jsou na začátku práce převíjeny nebo vyvaleny.Je nutné pokládat panely kolmo nebo rovnoběžně s hřebenem.

  Spodní a vnitřní vrstva je vyrobena ze skelného nebo střešního materiálu s prašným práškem, horní vrstva je pokryta střešním materiálem s hrubými nebo šupinatými povlaky.Pruhy jsou připevněny studenými nebo horkými tmely.

  Studené tmely jsou pro práci pohodlnější, ale horké kamarády jsou silnější.Složení tmelů zahrnuje bitumen a plniva, která se dělí na prášek (uhelný popel, piliny, sádrovec, struskový prach nebo mletý vápenec 220) a vláknitou (azbest a minerální vlna).Nejlepší je použít kombinované plnivo, které se skládá z jedné části vláknité a dvou částí prachu.

  Horký tmel lze připravit takto: vezměte 8 nebo 9 dílů bitumenu, dvě části plniva.Asfalt se roztaví v kotli a pro dobré promíchání se přidá plnivo.To vše se míchá do homogenní hmoty.Aplikuje se tmelhorké, takže musíte být velmi opatrní a pozorný.

  Pro přípravu studeného tmelu se odebírají 4 díly motorové nafty, stejné množství bitumenu a 2 díly plniva.

  Dělají to takto: motorová nafta se mísí s plnivem v samostatné nádobě.Asfalt se roztaví a připravený roztok se nalije do něj.Nezapomeňte na bezpečnostní opatření a nedoplňujte kotel úplně, protože bitumen může vystříknout na oheň.Když se hmota stane homogenní, tj. Všechny složky se rozpustí, pak se tmel odstraní z tepla a nechá se vychladnout.

  Čistíme dřevěnou podlahu, na kterou položíme koberec, a přikryjeme ji základním nátěrem, který je vyroben z bitumenu rozpuštěného v petroleji nebo motorové naftě.První vrstvy panelů jsou očištěny od prachu a ošetřeny stejným základním nátěrem pro lepší přilnavost.Osušíme ji a poté povlakujeme dřevěnou podlahu připraveným tmelem a naneseme panely.Proto bude zastřešení vlastními rukama odolné a vodotěsné.

  Vnitřní a spodní pruhy jsou naskládány s malým přesahem, stačí dokonce 6 nebo 8 cm, krycí sklíčka jsou posunuta v řadách tak, aby se místa jejich spojů neshodovala.Dvouvrstvý řádek vyžaduje přibližně polovinu proužku a třívrstvý řádek jednu třetinu šířky proužku atd.Poté, co je střecha hotová, je potřena tmelem a posypána jemným štěrkem nebo hrubozrnným pískem a zhutněna.Zástěra je vyrobena z pásu z galvanizované oceli a klouby jsou potaženy bitumenem.

  Existuje další způsob pokládání, bez posádky.Proužky jsou hozeny přes hřeben a přibity střešními hřebíky.Ručníky by v tomto případě měly být položeny na 12 cm, druhá vrstva je položena na polovinu šířky proužku.Spáry jsou potřeny tmelem a po celé délce jsou uzavřeny tyčemi nebo lamelami 20-30 mm.Reiki musí být potřísněn sušicím olejem.Římsa může být ozdobena podobně jako dvouvrstvá střecha nebo zastrčit koberec pod bednu 150 mm a hřebík se střešními hřebíky zespodu.

  Zastřešení z břidlice

  Ale dnes jsou nejvýhodnější vlnité desky z azbestového cementu.Mají několik výhod: jsou lehké, trvanlivé a vyžadují minimální údržbu.Břidlice je často obarvená.Pro pokládku to nevyžaduje nepřetržitou přepravku a úhel střechy je od 20 do 45 stupňů.

  Soustruh je vyroben z dřevěných tyčí o rozměrech 50x50 mm, přibití k krokvím ve vzdálenosti menší než polovina plachty, tj. 500–550 mm.Římsa navrhuje o něco trvanlivější blok asi 60 mm.

  Plechy jsou upevněny hřebíky nebo šrouby, jejichž otvory jsou vyvrtány, až o 3 mm větší, než je průměr hřebu.Pod krytky nehtů jsou umístěny podložky, které mohou být vyrobeny z galvanizované oceli, několika vrstev střešního materiálu nebo pryže.Takové podložky jsou znečištěny šlehaným tmelem

  Plechy jsou položeny na svahu střechy nebo v náběhu, posunují se v každé řadě, která leží výše, nebo pokračují navzájem bez řazení.

  Na vázací šňůru, která by měla být pevně napnutazačněte římsovou řadu.Listy jsou lapovány na vlnu nebo půl vlnu.V následující řadě by se mělo opírat o dno alespoň 14 cm, pokud sklon samotné střechy je 20 nebo 30 stupňů, a nejméně 10 cm, je-li sklon střechy strmější.Speciální díly z azbestového cementu KPO-1 a KPO-2 pokrývají hřeben střechy, kde se poslední řady sbíhají.

  Pokud je nemáte, můžete se ze situace dostat pomocí desek, v úhlu sražených, položených a připevněných k listům hřebíky.Měly by být potřeny suchým olejem a natřeny železným miniem a čepy hřebíků musí být také potřeny.

  Průmysl vyrábí i jiné části z azbestového cementu.Jedná se o rohy pro řezání sousedních trubek na střechu a podnosy pro údolí, to znamená drážky.I když mohou být také vyrobeny z galvanizované oceli.

  Pro drážky se umisťuje nepřetržitá přepravka, poté se pokryje střešní hmotou a poté se umístí podnos.List azbestového cementu by jej měl překrývat nejméně o 16 cm. Protože je endova považována za nejzranitelnější místo na střeše, musíte pracovat se zvýšenou přesností.