DIY šikmé střešní konstrukce

Pokud nejste fanouškem hi-tech a minimalismu, pak s největší pravděpodobností budete mít raději sedlovou nebo komplexní štítovou střechu nad bytovým domem.Opomíjení jednopodlažních konstrukcí však nestojí za to.Pultové střechy budou tedy vhodné nad přístavbami, markýzami, garážemi, malými venkovskými domy nebo přestavbami.Kromě toho lze konstrukci přístřešku provést samostatně, pokud znáte některé nuance.V našem článku vám postupně řekneme, jak vytvořit pultovou střechu.

Obsah

Konstrukční prvky

Předtím, než postavíte šikmou střechu vlastními silami, stojí za pochopení.jeho konstrukční vlastnosti.Tato střecha se skládá pouze z jednoho svahu.Nosný rám je vrstvený krokvový systém, který spočívá na dvou protilehlých stěnách domu různých výšek.

Krovy jsou položeny na Mauerlat.Vyšší ležící Mauerlat se často nazývá hřebenový prvek, i když ve skutečnosti netvoří frakturu hřebene svahů a slouží jako podpora.

Důležité: betonové, cihlové nebo dřevěné stěny, jakož i stožáry a podpěry, které budou následně šity, mohou působit jako nosné prvky při montáži jednostranného střešního systému.

Když se podíváte na výkresy a fotografie střech s jedním sklonem v síti, můžete pochopit, že takové strukturyjsou studené a izolované, s podkrovím i bez něj.Stojí za povšimnutí, že přístřešek s podkrovím je poměrně vzácný, protože výstavba podkrovní místnosti s výškou pod 1,6 m je zakázána požárními předpisy.Při studiu výkresů takových konstrukcí si můžete všimnout, že přístřešek je poměrně plochý, protože jeho sklon je často v rozmezí 5-15 °.

Výstavba přístřešku je odůvodněna výstavbou malého venkovského domu, lázeňského domu a garáže.Kromě toho je instalace takové střešní konstrukce často prováděna přes vstupní skupiny (veranda), terasy.Instalace jednospádových systémů se často provádí během výstavby dočasné budovy (převlékací dům, přívěs, výstavba domácích potřeb).

Kovové zastřešení, měkké roletové materiály, profilované plechy a pozinkované ocelové zastřešení se používají jako jednostěnné zastřešení.Střechy jednopodlažních střech nejsou vyrobeny ze slámy, šindelů, rákosí kvůli jejich rychlému rozpadu na mírném svahu.

Nejprve je třeba vytvořit schéma se šikmou střechou, o kterém se můžete rozhodnout, díky kterému lze zajistit požadovaný sklon:

 • To lze provést na úkor různých výšekstěny domu nebo řady sloupů.
 • Zařízení s požadovaným sklonem může být zajištěno za použití příhradových vazníků vlastní nebo tovární výroby.Jsou namontovány na stěnách.stejnou výšku nebo řadu sloupů.
 • K jedné ze stěn lze připojit nosné konstrukce, aby se dosáhlo požadovaného výškového rozdílu.

Klady a zápory

Pokud střechu děláte vlastníma rukama, vyplatí se prozkoumat její výhody a nevýhody.Pozitivní aspekty zahrnují následující:

 1. Volba jakéhokoli střešního materiálu je zajištěna skutečností, že můžete vytvořit minimální úhel sklonu šikmé konstrukce.
 2. ​​
 3. Mírně skloněné střešní systémy mají minimální navíjení, takže je lze vybavit i tam, kde převládají silné větry.
 4. Instalace střechy pro kutily pro kutily je rychlá a snadná.Kromě toho je taková střecha snadno udržovatelná a ovladatelná.
 5. Ve srovnání s jinými střešními systémy jsou konstrukce s jedním sklonem lehké.
 6. Pokud chcete dosáhnout estetické přitažlivosti a originality budovy, můžete vybavit několik pultových střech nad různými úrovněmi domu.
 7. Příležitost, jak ušetřit nejen čas, ale i finance.
 8. Jedna ze stran domu může být zcela chráněna před kapající vodou během deště.

Mezi minusy patří následující:

 1. Méně atraktivní vzhled ve srovnání se štíty a systémy s více sklony.Ačkoli v přítomnosti představivosti a vývoje designu, lze tuto nevýhodu vyrovnat.
 2. Pod velmi mírně skloněnou střechou nebude možné vybavit podkroví nebo podkroví.

Potřebné materiály

Po vytvoření výkresu je nutné zakoupit a připravit materiály pro práci.Budete tedy potřebovat:

 • trám pro výrobu krokví a Mauerlat (správný trám by měl být vyroben z jehličnatého dřeva, jehož obsah vlhkosti nepřesahuje 15%);

Upozornění: Všechny dřevěné prvky musí být chráněny před hnilobou a pálením ošetřením retardéry hoření a antiseptiky.

 • desky pro výrobu beden;
 • ozdobné desky pro koncové pásky;
 • spojovací prvky;
 • izolační materiál (minerální vlna);
 • hydroizolační a parotěsná membrána;
 • zastřešení.

Postup instalace

Nyní vám krok za krokem řekneme, jak vytvořit přístřešek vlastními rukama.Instalace střechy zpravidla začíná instalací Mauerlatu.Krovy budou spočívat na tomto paprsku.Pokud je vaše budova vyrobena ze dřeva, bude hrát roli Mauerlatu poslední koruna.Pro stavbu cihel nebo betonu je Mauerlat vyroben ze dřeva (dřevo 100x100 mm).Současně musí být izolován od stěn vrstvou střešní krytiny.

Instalace krokvového systému

Nyní začneme vyrábět střešní rám, tj. Instalovat krokve.Pro krokve je lepší vzít lištu o průřezu 0,05 x 0,15 mm a nainstalovat ji v krocích po 0,8-0,9 m. V tomto případě můžete pro instalaci krokevního systému použít jednu ze dvou možností:

Doporučujeme, abyčtení:
 1. Nejúspornější možností je namontovat krokve na dvě protilehlé stěny budovy, které se liší výškou.Pro práci budete potřebovat minimální množství řeziva.Krok za krokem instrukce pro instalaci krokví je následující:
 • po položení Mauerlatova nosníku se přes něj umístí deska, která by měla vyčnívat na obou stranách o 40-50 cm;
 • označí ražbu pod krokvemi na desce (šířka ražby by se měla přesně shodovat s šířkou krokví a výška by neměla přesáhnout třetinu výšky prvku);
 • po vytvoření šablony jsou výřezy označeny na Mauerlatu pod každou krokví;
 • jsou po provedení zářezů a pokládání krokví připevněny k vodorovnému paprsku pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů.
 1. V případě instalace krokví na stěny stejné výšky je snazší vyrobit trojúhelníkové krovy ze dřeva, skládající se z krokví, stojanů a vodorovných nosníků.V tomto případě nemusíte zvyšovat jednu z nosných stěn do požadované výšky, ale během této instalace se zvyšuje spotřeba dřeva.Avšak vzhledem k tomu, že farma může být sestavena na zemi, je instalační proces značně zjednodušen a zrychlen.Farma namontovaná na zemi stoupá k domu pomocí navijáků nebo jiných zdvihacích zařízení.Jinak se proces řezání v Mauerlatu a položení vazníků na vodorovný paprsek neliší od výše popsané metody.

Často při instalaci krokvíjsou nutné další vzpěry, vzpěry nebo podpěry.Počet dalších prvků a místo jejich instalace závisí na takových faktorech:

 • hmotnost střešního nosného rámu;
 • úhel sklonu;
 • vzdálenost mezi nosnými stěnami;
 • délka krokve;
 • odrůdy střechy;
 • výběr tepelně izolačního materiálu.

Hydroizolace a laťování

Nyní můžete provést hydroizolaci.Za tímto účelem se zvolený materiál (střešní materiál nebo plastová fólie) převaluje přes krokve.První řada je položena na spodní část rampy a každá následující řada překrývá předchozí řadu o 0,15 m. Spoj pásů je slepen páskou.Hydroizolace je připevněna k krokvím pomocí sešívačky konstrukce.

Pokud se rozhodnete vyrobit větranou střechu, měla by být mezi hydroizolační vrstvou a materiálem střechy mezera.Pro jeho umístění na krokve na horní straně hydroizolace jsou zábradlí balena.Pro tyto účely použijte tyč s průřezem 0,3 x 0,4 cm.

Pokračujeme v provádění přepravky.V závislosti na zvolené střešní krytině může být spojitá nebo vzácná.K výrobě nepřetržité přepravky můžete použít desku, překližku odolnou vůči vlhkosti nebo OSB.Tato bedna je zpravidla nutná pro měkké zastřešení nebo tenkostěnnou profilovanou fólii.K provedení řídké bedny se vezme deska, která je naskládána v krocích po 0,3-0,4 m. Nyní můžete položit vhodnou krytinupokrytí.

Izolace

Z navrhovaného videa zjistíte, jak správně nainstalovat jednostrannou střechu:

V poslední fázi je střešní konstrukce izolovaná.Práce se provádějí zevnitř střechy.Mezi krokvemi je položen tepelně izolační materiál tak, aby pohodlně seděl bez mezer nebo mezer.Pro tuto izolační desku je lepší zvolit šířku mírně větší, než je rozteč krokvového systému.

Je lepší použít jako izolaci minerální vlnu, protože je hustší a nebude klesat a bude vyžadovat dodatečné upevnění lany.Nyní na izolaci připojíme k krokvím membránu proti parě.K upevnění používáme sešívačku.Nezapomeňte překrýt proužky a spoje přilepit páskou.