DIY šikmé střechy

Garážová střecha, kterou sami připravujete, je skvělou volbou pro soukromou výstavbu.Výroba je levnější než štít nebo plochý.Návrh lze sestavit dohromady, bez zkušeností a dovedností, za pouhé dva dny.Údržba takového rámu je mnohem jednodušší a je navržena pro delší životnost.Pojďme se podívat na některé nuance v designu a krok za krokem popis, jak postavit sedlovou střechu pro garáž.

Obsah

Vlastnosti výpočtu střechy pro garáž

Navzdory vnější jednoduchosti střechy s jedním sklonem pro garáž,Existuje několik druhů designu.V některých případech je taková střecha pokračováním obytné budovy.Nejčastěji je ale garáž samostatná budova.

Někdy vytvářejí jednu střechu pro několik předmětů najednou: lázeňský dům, garáž, letní kuchyň.Základem instalace krokvových nosníků mohou být stěny různých výšek nebo speciální skříň umístěná v rovině jedné úrovně.

Hlavním rysem, který odlišuje jedno nosník od ostatních, je to, že krokve mají podpěry na obou stranách.Ložiskové prvky jsou naskládány na mauerlat nebo rám, stačí si je lehnout.Proto se v technické literatuře nazývají „vrstvené“.

Stanovení úhlu rampy

Při navrhování střechy garáže s jedním sklonem je důležité sledovat sklon rampy, aby mohla dešťová vodavolný odtok k zemi.Proto vytvářejí opěrné zdi na různých úrovních.Jak strmý svah bude mít několik faktorů:

 1. Klimatická zóna. V oblastech s malým množstvím srážek a silným větrem stačí provést sklon 5-7 °.A naopak, kde lehké větry a spousta sněhu spadají, mají sklon 20-25 °.Navíc, pokud zamícháte svahy, pak v prvním případě lze střechu zbourat, ve druhém - dojde k nadměrnému vynakládání prostředků.
 2. Druh zastřešení. Použitím střešních krytinových materiálů, například 3-vrstvých bitumenových polymerních rolí, dosáhnete sklonů až 8 °.Zvýšením sklonu na 10 ° lze počet vrstev snížit na dvě.S použitím vlnité břidlice nebo ocelového plechu je úhel vytvořen v oblasti 15-20 °.Na střechu se sklonem 25 ° se pokládají modernější materiály jako vlnitá lepenka a kovové dlaždice.
 3. Architektonické řešení místa. Pro zachování jednotného vzhledu všech budov se doporučuje zachovat přibližně stejný úhel střech.

Na níže uvedené fotografii je dobře vidět, že sklon střechy může být proveden na stěnách stejné úrovně.Za tímto účelem je dokončen speciální nosný rám.

Délka krokví

Rozměry krokví nejsou omezeny vzdáleností mezi opěrnými stěnami.Pro ty, kdo staví garáž, je důležité znát tyto požadavky:

 • Na garáži s kovovým rámempřesah by měl být 100-200 mm.
 • Pokud jde o srub, pak 500–600 mm.
 • A u klasických cihelných konstrukcí by měl paprsek vyčnívat 300 - 400 mm.

Čas od času může architektonický plán znamenat zvýšený převis.Obvykle se používá k ochraně stopy nebo vstupu před deštěm.V takovém případě bude zapotřebí další podpora s nadací.

Výpočet střešního rámu

Pro začátečníky v designu je nejjednodušší použít kalkulačky a speciální programy na internetu.Stačí zadat základní data garáže se šikmou střechou a výkres bude automaticky připraven.K tomu je však třeba ještě vypočítat některé ukazatele:

 1. jaká je očekávaná hmotnost střešního koláče na ploše 1 m²;
 2. je-li sklon svahu menší než 25 °, je uspořádána souvislá přepravka, musí se vypočítat jeho hmotnost;
 3. hmotnost izolace je důležitá pro vyhřívanou garáž;
 4. referenční údaje o hmotnosti sněhové pokrývky.

Informace o tloušťce a hmotnosti sněhové pokrývky v zimě lze nalézt v knihovně nebo na internetu.Další možností je kontaktovat meteorologickou službu ve vaší oblasti.

Úroveň složitosti krokevového systému

Doporučujeme přečíst:

Při stavbě střechy na garáži vlastníma rukama by měla být dostatečná pevnost pultové střechy.Následující faktory ovlivňují potřebu použití dalších výztužných uzlů:

 • Nejjednodušší rám v garážích s rozpětím do 4,5 metrů.Vše, co je potřeba, je pokládat rovnoběžné paprsky na zdi s Mauerlatem.
 • U širších konstrukcí se vzdálenostmi mezi opěrnými zdmi až 6 metrů mohou klesat krokve.Šle pomáhají posílit systém, obvykle na jedné straně jsou připevněny k vysoké části zdi a na druhé k krokvím.
 • Je-li garáž pro několik aut a rozpětí dosahuje 6 až 14 metrů, bude vyžadována mezilehlá podpora.V určité vzdálenosti od sebe je položeno několik běhů.Mohou být podporovány nosnými příčkami uvnitř garáže nebo sloupů.

Klasická verze zařízení střechy garáže s jedním sklonem pro jedno osobní auto má rozměry 3,5 x 5,2 metru.Takový projekt zahrnuje první nebo druhou úroveň složitosti jednostranného střešního rámu, v závislosti na směru svahu.

Sestavení jednoplášťové střechy pro garáž

Poté, co byly provedeny všechny výpočty a materiál byl zakoupen, může být zahájena výstavba.Je snadné vyrobit střechu v garáži vlastními rukama, zejména jedním krokem, postupujte podle sedmi kroků:

 1. Na nosné stěny položte vrstvu střešní krytiny, která působí jako hydroizolace.Na něj se pokládá mauerlatové dřevo, jehož minimální průřez je 100x100 mm.Čím větší je sklon, tím větší je průřez požadovaný paprskem.K upevnění použijte kotevní šrouby v krocích 1-1,5 metru.Při montáži věnujte pozornost vodorovné poloze naskládaného prvku.
 2. Nynímusíte si v Mauerlatu udělat drážky pro instalaci krokví.Chcete-li to provést, označte připojovací body tužkou a proveďte řezy.Sledujte úhel řezu, měl by odpovídat sklonu rampy.Drážku udělejte trochu širší, než je tloušťka nosníku, takže instalace bude jednodušší.Vzdálenost mezi krokvemi se volí podle materiálu střešní krytiny.1500 mm postačuje pro kovové dlaždice a vlnitou lepenku a 1 000 - 1200 mm pro keramické dlaždice nebo břidlice.
 3. Dále nainstalujte extrémní krokve tak, aby jejich sklon odpovídal designu.Vytáhněte provázek podél spodního a horního okraje, bude to vodítko.Namontujte následující paprsky tak, aby přesně odpovídaly úhlu projektu.K upevnění na Mauerlat se používají velké hřebíky o délce nejméně 12 cm.
 4. Pokud je rozpětí příliš velké, vytvořte vzpěry.Posílí strukturu a nedovolí krokvím, aby se ohýbali pod sněhovým zatížením.
 5. Tento a následující odstavec se vztahují na vyhřívané garáže.Na dno krokví připevněte parotěsnou zábranu, aby se trochu propadla.To bude chránit materiál před poškozením, pokud jsou krokve taženy od sebe pod zatížením.Dále nalaďte laty pro pokládku izolačního materiálu.Při pokládce izolace se ujistěte, že vzdálenost mezi nosníky a rohoží není větší než 5 mm.Tloušťka izolační vrstvy je 20 cm.
 6. Vodotěsnou fólii připevněte k krokvím nahoře sešívačkou.Rozložte ji ve směru rampy, překrývejte se mezi rolemi 10-15 cm. Pro spolehlivost každého kloubuspojit se stavební páskou.Potom na každé noze krokve vlastními rukama porazte mřížku.Zajistí dobré větrání, které zachrání rám před zničením.
 7. Nyní zbývá vyplnit bednu, pevnou nebo vypuštěnou, v závislosti na vybraném střešním materiálu.Stačí použít tyče s průřezem 50x50 mm.Namontujte vrchní vrstvu shora a šikmá střecha bude připravena.

Tipy pro provádění prací

Konvenční jednostranná střecha snadno vydrží zatížení až 100 kg /m².Pokud si všimnete, že se struktura začala ohýbat, musíte provést další vyztužení.

Je možné upevnit parotěsné a hydroizolační vrstvy nejen pomocí konstrukčního sešívačky.Je dovoleno používat speciální hřebíky se širokým kloboukem.Interval mezi připevňovacími body dodržujte v rozmezí 15–20 cm. Dolní řada hydroizolací by měla viset 20 cm od okraje rampy, je ohnutá pod převis a přibitá nebo zajištěná konzolami.

Lidé často používají okraj hydroizolace přibitý kolejnicí.To zajišťuje, že vítr nebude foukat pod film.

Dodržováním těchto jednoduchých kroků si můžete sami postavit sedlovou střechu pro svou garáž.Hlavní věcí je neodchylovat se od rady, jinak se může design na vozidle zhroutit.Pokud pochybujete o svých silných stránkách, pak se obraťte na profesionály.