DIY sádrokartonový strop v koupelně a video instrukce

Stropní nátěry ze sádrové omítky se vyrábějí v místnostech pro různé účely.Díky použití sádrokartonových desek určité odrůdy bude strop sádrokartonu v koupelně odolat podmínkám vysoké vlhkosti.Sádrový plech po instalaci lze dokončit různými povrchovými materiály.Zvláštní pozornost by měla být věnována větrání stropního prostoru.Zajištění cirkulace vzduchu ochrání před plísní a hnilobou na základním stropu.Za tímto účelem je ve stropě instalován difuzor.Postupně popíšeme, jak probíhá instalace sádrokartonu na strop v koupelně.

Obsah

Výběr sádrokartonu pro koupelnu

Je lepší namontovat na strop v koupelně pouze sádru odolnou proti vlhkosti.Jedná se o výrobky s charakteristickou zelenkavou barvou lepenky.Díky speciální impregnaci nejsou listy vystaveny vysoké vlhkosti a nezhoršují se přímým kontaktem s vodou.

Přestože se doporučuje instalovat na strop šedý strop GCR, který má menší tloušťku, není vhodný pro místnosti s mokrými procesy.V tomto případě není důležitá lehkost materiálu, ale jeho odolnost proti vlhkosti.Lehké sádrové stropní panely o tloušťce 9,5 mm by proto měly preferovat těžší sádrovou desku odolnou proti vlhkosti o tloušťce 12,5 mm.

Doporučení!Vzhledem k tomu, GCR je namontován na dřevěnénebo kovový rám, stojí za to věnovat pozornost výběru materiálu bedny.

Pro mokrou koupelnu je lepší zvolit rám vyrobený z pozinkovaných ocelových profilů, které jsou odolnější vůči vysoké vlhkosti.Dřevěná bedna se zdeformuje, je ovlivněna plísní a hnilobou a postupně se zhroutí.

Výhody a nevýhody stropu GKL v koupelně

Sádrokartonový strop v koupelně poskytuje jeho majitelům následující výhody:

  )
 1. Sádrokartonové struktury umožňují komplexní víceúrovňové a jednoduché jednostupňové povlaky různých konfigurací.Jakýkoli strop v koupelně vyrobený ze sádrokartonu, jehož fotografii lze najít na webu, harmonicky zapadá do různých stylů interiéru a vyznačuje se řadou tvarů, možností povrchové úpravy a barev.
 2. Pokud je GCR namontován pomocí technologie rámu, jsou za ním skryté vady základní plochy a technické komunikace.Ve stropě můžete instalovat vestavěná světla a rozložit skrytá světla.
 3. Povrch sádrokartonových desek je vhodný pro obkládání různými dokončovacími materiály.GCR lepené tapetou, malované, kachlová.
 4. Celá konstrukce snadno snáší podmínky vysoké vlhkosti.Navíc povlak nebude zhoršen, když bude zaplaven shora, protože GCR odolný proti vlhkosti odolá přímému vystavení vodě.
 5. Vzhledem k snadnosti instalace lze veškerou práci provádět samostatně.
 6. Povlak je považován za šetrný k životnímu prostředí a zdraví neškodný.
 7. Díky montáži na nosný rám nepotřebuje základní povrch speciální přípravu a vyrovnání.
 8. Velký prostor pro realizaci nápadů na design.Můžete vytvářet jednoduché jednovrstvé povlaky, víceúrovňové stropy, kudrnaté povrchy s osvětlením i bez něj.
 9. Možnost natírání podle stylu a barvy místnosti.
 10. Pokud vypočítáte celkové náklady na strop, pak jeho instalace bude stát méně než vyrovnání povrchu omítkou nebo instalací napínací vrstvy.
 11. ​​

Mezi nevýhody sádrokartonových stropních konstrukcí v této místnosti patří následující:

 • Díky instalaci na nosný rám se stropní plocha zmenšuje nejméně o 5–510 cm, což není příliš dobré pro nízké místnosti.Ačkoli je-li podklad poměrně rovnoměrný a silný, pak je možné sádrovou vrstvu připevnit na lepidlo bezrámovou technologií.V tomto případě bude snížení stropní plochy pouze 2 cm.
 • I přes odolnost zelených sádrokartonových desek vůči vlhkosti se mohou z dlouhodobého přímého kontaktu s vodou zhoršovat.
 • Takový strop nechrání váš majetek před povodněmi shora, jako je napínací PVC vrstva.
 • Instalace bude trvat několik dní.Současně se při práci vytváří velké množství odpadu a sádry.
 • Pokud porovnáme strop GKL se zavěšenými konstrukcemi vyrobenými z plastových panelů nebo zavěšených stropů, je třeba po montáži povrch dokončit, což zvyšuje konečné náklady na povlak a prodlužuje dobu dodací lhůty.povrch stropu.

Navzdory některým nevýhodám jsou sádrokartonové stropy v koupelně velmi populární, protože umožňují každému majiteli vytvořit nátěr podle svého vkusu, stylu místnosti a s ohledem na jeho rozměry..

Nástroje a materiály nezbytné pro práci

Před provedením sádrokartonového stropu v koupelně je třeba připravit potřebné nástroje:

]
 • punč;
 • šroubovák;
 • vrták;
 • úrovně (laser, budova nebo voda);
 • sekací šňůra;
 • měřicí pásky, čtverečky a tužky;
 • váleček nebo kartáč pro nanášení základního nátěru;
 • špachtle;
 • základní zásobník;
 • štafle;
 • malířské struhadlo.

Budou rovněž zapotřebí následující materiály:

 • sádrokartonová izolace odolná proti vlhkosti;
 • pozinkované ocelové profily pro montáž rámu (PP lamely s průřezem 27x60 mm a PN lamely s průřezem 27x28 mm);
 • jednostupňové konektory typu krab;
 • přímé suspenze;
 • hmoždinky a šrouby;
 • hmoždinky do hmoždinek;
 • kovové šrouby;
 • primer;
 • tmel (počáteční a konečný);
 • serpian;
 • kladivo;
 • kleští;
 • administrativní nůž nebo pila pro řezání GCR;
 • zapuštěná zařízení;
 • zapojení;
 • ventilátor;
 • stropní sokly;
 • vhodný povrchpovrchová úprava (barva, dlaždice, PVC panely atd.).

Důležité!V koupelně je lepší použít obkladový materiál odolný vůči vlhkosti, takže budete muset tapetu opustit.Vhodné latexové akrylové barvy a silikonové směsi, keramické dlaždice, plastové panely.

Montáž rámu

Před montáží rámu musí být povrch připraven a označen.Starý povlak, který špatně přilne k podkladu, je odstraněn.Všechny díry a trhliny jsou pokryty opravnou hmotou a místa s plísní jsou očištěna k podkladu a ošetřena antifungálním základním nátěrem.

Pro označení najděte nejnižší roh místnosti.Z toho stanovte vzdálenost, o kterou povrch klesá.Známka je ubit v jiných rozích.Všechny body jsou spojeny čarami na stěnách.Na základní strop nakreslete čáry v místě instalace stropních profilů.Značky se na nich vytvářejí s krokem 60 cm, což jsou místa připevnění závěsů.

Rám je sestaven v tomto pořadí:

 1. Nejprve jsou profily MO nainstalovány podél linií.na stěnách.Montáž se provádí na hmoždinky a samořezné šrouby, které jsou namontovány v krocích po 50 cm.
 2. Děrované věšáky jsou upevněny na strop stropu podle označení.Každá část je umístěna na dvou hřebíkových hřebících.
 3. Dále jsou stropní PP profily řezány podél šířky místnosti a čelních ploch mezi policemi vodícího prvku na stěnách.Ve střední části je profil připevněn k přímému zavěšení na povrchu základny.Kolejnice je přišroubována šrouby k profilu PN aděrované uši.
 4. Všechny následující podélné kolejnice jsou namontovány podobně v krocích po 40–60 cm. Je-li povrch těžký (keramické dlaždice), je lepší zvolit menší rozteč (40 cm).Pro snadné dokončování lze lišty upevnit v krocích po 60 cm.
 5. Na velké ploše jsou instalovány příčné stropní lamely, které jsou zakončeny koncem k PP profilům pomocí jednoúrovňových konektorů.

Stropní větrací systém

Pro zajištění účinného odstraňování vlhkosti, která se hromadí v koupelně, je instalován systém nuceného větrání.Za tímto účelem se po montáži rámu položí vzduchové potrubí pod strop stropu, kterým bude vlhký vzduch odváděn do ventilačního systému domu.Flexibilní hadicová hadice je připojena na jednom konci k větracímu otvoru ve zdi domu a druhý konec je veden na místo instalace stropního ventilátoru.

Instalace ventilátoru

Instalace samotného zařízení se provádí po montáži sádrové vrstvy.V této fázi je připravena základna pro difuzor, ke kterému bude připojena.Může být vyrobena ze stejných kovových latí jako rám nebo z běžné překližky.Rozměry plošiny by měly být o něco větší než rozměry zařízení, aby se dalo snadno upevnit.Část je připevněna k stropu základny perforovanými závěsy.

Důležité!Plošina pro difuzor by měla být ve stejné rovině se spodním povrchem rámu.

Instalace elektroinstalace

Po montáži rámu je vedení vedeno na místa, kde jsou namontovány armatury, a na ventilátor.Dráty jsou uloženy ve speciálních vlnitých rukávech, které jsou připevněny k povrchu základny.V místě instalace svítidel a ventilátoru zůstávají uvolnění drátu dlouhé 15 cm, jejichž konce jsou dočasně izolovány.

Instalace sádrokartonu

Začínáme instalaci sádrokartonových desek z jednoho z rohů místnosti.Plech je nanesen na rám a upevněn k němu pomocí šroubů.Instalační krok upevňovacích prvků je 15 až 20 cm a extrémní hardware navíc překroucujeme ve vzdálenosti 2,5 cm od okraje plechu.

Položili jsme sousední vrstvu od sebe k předchozímu.V tomto případě by měl být spoj dvou desek uprostřed stropního profilu.Extrémní GCR ořízneme v řadě na šířku a namontujeme také na strop.Při instalaci desek na správných místech jsme vyřízli otvory pro příslušenství.

Důležité!Klobouky spojovacích prvků upevňujeme do tělesa těla o 1 - 2 mm, takže po vyplnění povrchu jsou zcela skryty.

Instalace osvětlovacích těles

Po přípravě povrchu sádrokartonu (tmelení spár, pokládání srpu, broušení a základní nátěr) začneme instalovat osvětlovací zařízení.

Instalace bodových zařízení se provádí v tomto pořadí:

 • Západka je odstraněna z vnitřního průměru svítilny.prsten.
 • Jednotka se vloží do otvoru ve stropě a uvolní se pružinové svorky, které bezpečně upevní zařízení v povlaku.V tomto případě je drát veden otvorem ve střední části.
 • Vodiče jsou připojeny k baňce a vedou je do otvoru zařízení
 • Poté je na vnitřní průměr nainstalován upevňovací kroužek, který zabraňuje vypadnutí baňky.

Možnosti dokončování stropního obložení

Pokud se rozhodnete vyrobit strop sádrokartonu v koupelně vlastníma rukama, pak po instalaci povlaku a přípravě povrchu se provede dokončovací obklad.Jako dekorace do této místnosti je vhodné zvolit praní odolné vůči vlhkosti.Stropy jsou ideální.Dávejte přednost lehkým mozaikám nebo malým produktům s nízkou hmotností.K lepení obkladů použijte tekuté nehty, epoxidové lepidlo nebo speciální lepicí směsi.

Další možností dokončování koupelny je malování stropu vnitřními barvami odolnými proti vlhkosti.Vhodné jsou silikonové směsi a akryláty na bázi latexu.Před natíráním musí být povrch pečlivě připraven - natřen, broušen a natřen ve dvou vrstvách.Strop by měl být dokonale vyrovnaný, protože skrze vrstvu barvy budou viditelné všechny vady a nepravidelnosti povrchu.

Je rovněž možné použít pěnové dlaždice odolné proti vlhkosti, samolepicí fólie nebo plastové panely, které jsou k podkladu přilepeny speciálním lepidlem jako povrchová úprava.