DIY benátské štuky, video tutoriály a workshopy

Dokončení korunuje dlouhodobé úsilí o vytvoření prostoru v souladu s vašimi přáními.A pokud byste mohli celou práci udělat sami, pak je docela možné vyrobit benátský štuk vlastníma rukama.Přestože je tento proces složitý a zdlouhavý, vyžaduje dovednosti, ale takový cíl je dosažitelný.A co se nakonec stane - můžete vidět níže uvedenou fotografii:

Obsah

Historie benátské omítky

Je zvláštní, že podobná omítka byla vynalezena ve starém Římě a ne v Benátkách.A teprve po mnoha letech se v Benátkách znovu narodila a dostala jméno „štukatura veneziano“.

Důvody výskytu takového štuku jsou zcela běžné.V Římě byl mramor jedním z nejčastějších stavebních materiálů.Při jeho zpracování došlo k velkému množství odpadu - drobky, prach, různé zkažené bloky.Takže někdo uhodl, že použije všechny tyto odpady.Vzhled „mramor“ prachu nebyl horší než přirozený a bylo mnohem jednodušší ho použít, než snížit kamenné bloky.

Při svém oživení v Benátkách, když ho znovuobjevili místní řemeslníci, dostal své „benátské“ jméno nejen mramor, ale i omítky.Opravdu, mnoho umělců středověku (Raphael, Michelangelo atd.) Použilo omítnutou plochu pro další malování.

Složení „benátské“

Ve skutečnosti proPo mnoho staletí se složení materiálu nezměnilo.Znalosti o tom, jak vyrobit benátskou omítku, jsou proto dnes docela užitečné.Poměry mezi složkami budou různé, lze použít syntetická aditiva, ale báze zůstává stejná.Především prach - žula, křemen, mramor a další druhy kamene.Čím jemnější je velikost prachu, tím lepší.

Další složkou bylo pojivo, v té době to bylo hasené vápno.Zbývající složky byly samozřejmě voda a barviva.Což může sloužit jako rostlinné šťávy, živočišná krev a mnoho dalších látek.

Všechny složky byly smíchány do krémového stavu, poté byla omítka považována za připravenou.V zásadě si můžete vyrobit takovou benátskou omítku vlastními rukama.Jak je vidět z receptu, není o tom nic složitého.

Navíc se dnes místo vápna používají syntetická pojiva, akrylové a jiné podobné materiály.Minerální barviva se mění na umělá.Ačkoli podle odborníků pouze skutečná omítka podle klasického receptu je schopna zprostředkovat celou hru světla a brilanci mramoru.Když tedy vyvstane otázka, jak vyrobit benátskou omítku, je nutné se zaměřit na přírodní složky.Ne, nemusíte hledat krev zvířat, umělá barviva jsou také vhodná a není obtížné získat mramor a vápno.

Základní vlastnosti sádry

Pokud se rozhodnete, že můžete provést takovou úpravu jako benátská omítka,udělej to sám, potřebuješ znát jeho vlastnosti.Tím se lépe využijí všechny vlastnosti tohoto materiálu.

Barevné schéma povlaku je libovolné a rovněž umožňuje napodobování povrchu kamene, zejména mramoru.Barvící pigment musí být do kompozice přidán před aplikací.

Samotná omítka je průhledná, což umožňuje nepopsatelnou hru světla.Proto je nezbytné, aby se příprava povrchu, na který se aplikuje benátská omítka, prováděla velmi efektivně.Jinak budou viditelné všechny trhliny a hrboly na ořezaném povrchu.Omítku je možné aplikovat na beton, cihlu, strom.Hlavní věcí, jak již bylo uvedeno, je příprava místa pro aplikaci kompozice.

Výsledkem je vynikající povlak - odolný vůči vlhkosti, tvrdý a paropropustný.Jeho životnost je asi 15 let.Po nanesení benátské omítky začne absorbovat uhlík ze vzduchu, dochází k procesu karbonizace, v důsledku čehož se vytvoří pevný uhlíkový film, který poskytuje jedinečné výkonové charakteristiky.Existují nepatrné rozdíly ve vlastnostech materiálu na syntetickém nebo minerálním základě, ale to se zásadně nemění a nemění se jeho vlastnosti.

​​

Texturu nátěru lze přizpůsobit každému interiéru a nábytku, jedná se o zcela osobní rozhodnutí, vy vytvoříte obrázek, který potřebujetev souladu s obecným plánem.

Nevýhodou je vysoká cena materiálu a složitý proces aplikace.Ale pokud se rozhodnete - benátské omítky udělejte sami, můžete celkové náklady výrazně snížit.Výsledek však bude stát za veškeré úsilí.

Jak provádět aplikační práce

Ihned je třeba poznamenat, že hlavním problémem při vytváření takového vrchního povlaku je technologie jeho aplikace.Tento proces je složitý, časově náročný a zdlouhavý, ale konečný výsledek na něm závisí.Při správném provedení operací byste po dokončení všech prací měli mít samozřejmě za následek nekonečné možnosti odstínů a textur, obecně však z kvalitativního hlediska:

Použité materiály a zařízení

K dosažení požadovaného výsledku budete potřebovat základní nástroje:

 • špachtle;
 • váleček;
 • lžíce;
 • houba;
 • hadry;
 • nádoby na vodu a směsi;
 • tryska pro vrták typu „směšovače“ nebo stavebního směšovače;
 • Lešticí stroj s voskovou lešticí tryskou.

A v závislosti na situaci mohou být vyžadovány další, ukázané na níže uvedené fotografii:

Jak připravit povrch pro nanášení omítky

Od této fáze by měla začít veškerá práce.Povrch pro nanášení omítky by měl být suchý, hladký a bez trhlin.Zpočátku musí být tento povrch opatřen základním nátěrem.Můžepoužijte základní nátěr křemene.Je vhodné dát povrchu barvu, ve které bude náplast poté natřena.

Jak připravit směs

Zde můžete udělat několik způsobů:

 1. Když znáte recepturu sádry, můžete se pokusit připravit jisami.V různých poměrech smíchejte mramorový prach (křemen, malachit nebo jakýkoli jiný kámen), hydratované vápno a barviva.Možná uděláte dědice Michelangela a objevíte recept a technologii pro získání nového dokončovacího materiálu.
 2. Vezměte hotovou suchou směs.V tomto případě musí být zředěna vodou.K tomu nalijte vodu do nádoby v poměru uvedeném v návodu.Přidejte do vody suchou směs.Výsledný roztok musí být důkladně promíchán do hustoty domácí zakysané smetany pomocí vrtačky s tryskovým „směšovačem“.Pro lepší rozpuštění složek by teplota vody měla být alespoň 10 ° C.Vzhled výsledné směsi by měl být podobný níže uvedené fotografii.Po krátké expozici se musí postup míchání opakovat.

  Když je směs hotová, lze k ní přidat barvivo, aby se dosáhlo požadované barvy.Jak je tato operace prováděna, můžete vidět ve videu Benátská omítka, video tutoriál o poskytnutí požadovaného odstínu:

 3. Můžete vzít hotovou směs a přidáním barviva do ní získat správnou omítku.
 4. Je to nutnéjasně pochopit nejdůležitější bod - nemůžete koupit hotovou benátskou omítku v obchodě, doručit ji domů a položit ji na zeď.Musíte to udělat sami, například sledováním videa o tom, jak vyrobit benátskou omítku, níže uvedené video:

  Vše, co si můžete koupit, je buď suchá směs nebo již zředěná základna pro omítky.Hlavním problémem při získávání benátské omítky je složitá aplikační technologie.Tento proces lze zjistit například sledováním videa, benátské omítky, školení aplikační technologie:

  Aplikace benátské omítky

  Omítka se nanáší v několika fázích.Každá z vrstev musí být nutně vysušena a rozemleta.První vrstva nastavuje tón celé textury a vyhlazuje nepravidelnosti na připraveném povrchu.Je velmi obtížné popsat proces nanášení omítky, existují nuance, které je lépe vidět, než o nich číst.Video „benátské štuky pro kutilství, video“ níže:

  poskytuje kompletní obrázek o procesu nanášení štuku.

  Současně je třeba poznamenat, že navzdory složitosti procesu nanášení benátské omítky je její zvládnutí a provedení takové práce skutečné.Chcete-li to udělat, můžete se zúčastnit školení benátské omítky, tam jsou nyní takové.Ve velkých obchodech, střediscích pro dokončovací materiály, designérská studia, mistři pořádají školicí kurzy - „Benátská omítka, mistrovská třída“, příklad takového kurzu je uveden v následujícím videu:

  K dispozici je ještě jeden abezplatný způsob, jak se učit, je internet.Na téma benátské omítky je velké množství školicích materiálů, videonávody na toto téma jsou docela dostupné.Například, jako je tento:

  Je docela možné vzít list kartonu, zpracovat aplikační technologii na malém území a poté pokračovat v dekoraci velkých povrchů.Hlavní věc je touha, a pak je cíl dosažitelný.