Dekorativní omítky v interiéru

Historické studie tvrdí, že dekorativní sádra se jako druh tapetování narodila přibližně před 400 lety.V té době to bylo technicky prováděno buď ve formě opakujících se vzorů, za použití ručních šablon, nebo (nejobtížnější varianta) s řezacími ornamenty na tvrzeném cementu.

Složitost představení odpovídala tomuto druhu dekorace s uměním.A nyní, navzdory vytváření různých vyspělých technologií, může dekorativní omítnutí stěn a stropů propracovat a propracovat design vašeho standardního domu.

Obsah
  1. )

Klasifikace dekorativních omítek podle složení

Klasifikace dekorativních omítek je velmi mnohostranná.Pokud se pokusíte rozlišit mezi typy dekorativních omítek podle oblasti použití, můžete si vybrat omítky pro vnější (fasádní) a interiérové ​​práce.

Fasádní omítky jsou primárně určeny k zahřívání vnějších stěn budovy.K tomu často obsahují všechny druhy plniv.Zejména jsou žádoucí o zlepšení mikroklimatu uvnitř panelových budov, u kterých není neobvyklé zmrazení mezipanelových spojů nebo rohů.

Kromě toho fasádní omítky mohou zušlechtit jakoukoli budovu a skrýt veškeré stavební vady a kazy.

Vnitřní omítky jsou nezbytné pro vyrovnávání stropů a stěn v interiéru.V závislosti na použité omítkové směsi může být nutná další úprava (barvení, tapetování atd.).Mnoho typů omítek má nezávislou dekorativní hodnotu a nevyžadují povrchovou úpravu.

Pokud vezmeme jako základ složení dekorativní omítky, v současné době se na trhu kompozic pro omítání nejčastěji používají tyto čtyři třídy:

  • minerální (vápenaté);
  • polymer (akrylový);
  • silikon;
  • jsou křemičitany.

Hlavní vlastnosti různých typů omítek

]

Vápenný písek (minerální)

Jak už název napovídá, jejich základem je vápenný písek, vápno- cementové směsi, často s přídavkem sádry.Tato třída omítky je považována za nejšetrnější k životnímu prostředí.Odolnost proti opotřebení je však výrazně nižší než u konkurence.Minerální omítka se také používá pro vnitřní výzdobu.Je to zejména požadavek na omítání stropů a stěn v koupelně, protože se nebojí vlhkosti.To je nejobvyklejší právě tato dekorativní omítka, jejíž cena je poměrně přijatelná kvůli nákladům na komponenty.

Polymerní omítky

Lze vyrobit na bázi akrylových a butadien-styrenových disperzí, epoxidů, polyurethanů nebo duropolymerů.Mají poměrně vysokou tažnost, vysokou odolnost vůči vlhkému a agresivnímu prostředí, jsou silní a trvanliví.Vzhledem k obecně známým nedostatkům (omezená propustnost par) se nepoužívají v tepelně izolačních systémech využívajících minerální vlnu.

Doporučujeme přečíst:

Silikonové omítky

Silikonové pryskyřice jsou jejich hlavní složkou.Lze aplikovat na jakýkoli starý nátěr.Je velmi odolný vůči ultrafialovému záření a nepřilahuje prach a má také účinek samočištění.

Z tohoto absolutně nezmáčitelného povrchu, který je obzvláště důležitý pro dekoraci budov umístěných poblíž dálnic a smogové oblasti, stéká nečistota a voda, která se shromažďuje v kapičkách.

Zvláště atraktivní pro jejich dlouhou životnost.

K dispozici ve formě hotových směsí, kvůli jejichž použití nevyžaduje značné úsilí.Dekorační omítka na bázi silikonu je však poměrně drahá, což výrazně omezuje její distribuci.

Silikátové omítky

I přes fonetickou podobnost jmen obsahují silikátové omítky ve svém složení „vodní sklo“ - křemičitan sodný nebo draselný.Taková dekorativní omítka je velmi odolná vůči hnilobě a plísním a dokonale odpuzuje vodu.Z jeho nepochybných výhod by měla být také uvedena protipožární bezpečnost a poměrně velké množství použitých tónů a odstínů.

Je to silikátový štuk, který je fenomenální z hlediska života, protože jeho trvanlivost dosahuje šedesáti let!Avšak za cenu tohoto typu fasádní úprava je jednou z nejdražších.

Klasifikace dekorativních omítek podle dekorativních vlastností

Kromě této klasifikace existuje gradaceštukové směsi podle dekorativních vlastností, které jsou tak rozmanité, že často omítnutý povrch dokáže dokonale napodobit různé materiály.

Strukturální omítka

Strukturální dekorativní omítky je uváděn na trh ve formě hotové malty střídají s většími částicemi.Při aplikaci na stěnu stěrkou tyto částice zanechávají nerovnoměrné stopy.Nejběžnějším druhem je povrch tzv. Kůrovce, který napodobuje kůru stromu zkaženého hmyzem.

Jako vnitřní výzdoba individuálního bydlení vypadá dekorativní štukatura poněkud hrubě, ale není to špatné pro interiér různých veřejných budov.

Dekorativní omítka

Nejčastěji vytváří povrch podobný přírodnímu kameni.Vzhledem k nerovným, texturovaným povrchům jsou designéři docela žádáni.Modernější systém je jeho varianta Grafitový povlak (nebo tenkovrstvé tištěný beton), který umožňuje libovolné porcelán zobrazení povrchu, dřeva, moaré hedvábné tkaniny, samet nebo přírodní kůže.Vyznačuje se vynikajícími dekorativními vlastnostmi, šetrností k životnímu prostředí, ohnivzdorností a před aplikací nevyžaduje téměř žádné přípravné práce.Snadno skrývá nedokonalosti (třísky, praskliny) upravovaného povrchuA co je nejdůležitější - jako základ, tato dekorativní omítka přijímá jakýkoli povrch, ať už je to beton, cihla, dřevo nebodokonce i plast.

Flock štuk

V opačném případě se také nazývá „hedvábná“ štuk.Skládá se z přírodní celulózy s přídavkem hedvábných vláken, minerálních barviv a plniv.Obnovuje elegantní hru světla a stínu nádherného hedvábného plátna na stěnách.Kromě vysoce uměleckého efektu je to praktické: umožňuje stěnám „dýchat“, jakož i zvukovou izolaci místnosti a pomáhá udržovat ji v teple.

Sádra na bázi mramorových štěpků

Velmi silný strukturální povlak vyrobený z granitu nebo mramoru, jehož velikost frakce se může měnit, v důsledku čehož se vzhled výrazně změní.Jako další přísady mohou být použity částice křemene nebo speciální přísady, které dávají účinek "zlatého" třpytí.

Je mrazuvzdorný, nebledne na slunci a je to vandal odolný povlak, který odolává téměř jakémukoli mechanickému poškození.Nejčastěji se používá pro vnější výzdobu budov, ale lze jej také použít v interiéru.Tato dekorativní omítka v interiéru může dobře nahradit obvyklou tapetu, zejména pokud jste vlastníkem aktivních domácích zvířat.Je pravda, že před jeho použitím bude nutné připravit stěny, jinak bude základna prosvítat.

Benátské štuk

nepochybné oblíbený mezi jinými typy stěn dekorací na umělecký efekt.Benátské dekorativní omítky, která přezkoumává zvukové vždy používat superlativy, je vrchol umění malování stěn.Vyvolání vypadá drahé mramor nebo průsvitné onyx, tento typ čalounění je schopen zprostředkovat nejmenší žíly z přírodního kamene.Zvláštní voskový povlak poskytuje stěny a optický dojem hloubky hedvábného lesku a intenzity osvětlení uvnitř.

dostane do zdi takovým způsobem, může zvládnout pouze s uměleckou dárek.Tento materiál se aplikuje velmi krátké a tenké tahy v několika vrstvách s sušení každé vazebné.Tato práce je poměrně dlouhá a pečlivá.Proto je to velmi drahé.Benátská dekorativní omítka, jejíž fotografie nepřináší částečné kouzlo svého vzhledu, se používá v interiérech klasické orientace i při navrhování barokních prostor.

Pokud jste trochu zmateni touto rozmanitostí a položte si otázku: „Která dekorativní omítka je lepší“, musím říci, že je obtížné na ni jednoznačně odpovědět.Koneckonců, volba v první řadě závisí na tom, jaký účinek chcete získat výsledek, a jaké jsou požadavky na krytí pro vás je zásadní.V každém případě dříve, než si vybrat, je nejlepší se poradit s odborníky a určitě se podívat na specializovaných pracovišť videa.Dekorativníomítka, v každém případě, vám pomůže vytvořit individuální mimořádný design pro váš domov.

Vlastnosti Směsi sádry
Minerální Akrylová Silikátová Silikon
Základní materiál cement akrylová pryskyřice tekuté sklo silikonová pryskyřice
propustnost páry vysoká nízká vysoká vysoká
Absorpce vody vysoká nízká střední ) nízká
toxicita střední vysoká nízká nízký
Typ pigmentu anorganický anorganický, organický anorganický anorganický, organický
Elasticita nízká vysoká střední vysoká
) Odolnost vůči UV záření vysoká nízká vysoká vysoká
Mikrobiologická rezistence střední nízká vysoký vysoký
odolnost proti oděru nízký vysoký vysoký vysoká
odolnost vůči ozonu vysoká nízká vysoká vysoká