Dekorativní omítka v koupelně - již ne exotická

Až donedávna byla v koupelně vnímána dekorativní omítka, poněkud dvojznačně.Obvyklý vzhled koupelny se vyvinul - celá zeď nebo alespoň v polovině je pokryta dlaždicemi.Vznik nových materiálů způsobil, že takový obrázek již není povinný.

Obsah

Jaké jsou rysy výzdoby koupelny?

Odpověď leží na povrchu - ve zvýšené vlhkosti místnosti.Všechno v koupelně je neustále vystaveno vlhkosti, a to ani v případech, kdy dochází k přímému kontaktu s vodou.To samo o sobě činí velmi vážným výběrem možnosti dokončení místnosti a použitých materiálů.

Navíc, jak již bylo uvedeno, moderní materiály umožňují použití nových metod povrchové úpravy, jako je dekorativní omítka v koupelně.Výsledkem je reliéf a krásný povrch, vlastní design místnosti a nejnevolnější barva dekorace.Za zmínku stojí i další výhody tohoto způsobu dekorace místnosti:

 • dobrá propustnost povrchů parou;
 • příznivé mikroklima a nedostatek podmínek pro vývoj houby;
 • nepřítomnost zamlžení zrcadel a absorpce přebytečné vlhkosti v důsledku vlastností povrchové úpravy.

Co lze použít k dekoraci?

Primárně univerzální směsi na bázi cementu, jako je Rothband, které lze použít v jakémkolipodmínky a na všech površích.Nyní však existují materiály nového typu -sanitující omítka .Bez ohledu na složení a recepturu je třeba poznamenat, že díky větší pevnosti ve srovnání s univerzálními směsmi má sanitační omítka další výhody:

 • vytváří hydroizolační vrstvu, která by měla být povinným požadavkem v případě použitídekorativní omítka v koupelně;
 • absorbuje přebytečnou vlhkost a poskytuje mikroklima v koupelně;
 • lze snadno aplikovat na povrch;
 • nepraská s časem;
 • Je šetrný k životnímu prostředí a neobsahuje toxické látky.

Je vhodné použít takovou sanitizační omítku k vyrovnání povrchu a hydroizolaci, k vytvoření vrchního nátěru je však zapotřebí dalších materiálů.

Doporučená četba:

Dekorativní omítky do koupelny

Jako podobné materiály lze použít různé dekorativní směsi.Obvykle je zdobení koupelny dekorativní štukou pevně spojeno s „benátskou“, i když ve skutečnosti existuje mnohem větší výběr.

Existuje další třída materiálů - omítnuté omítky, které poskytují zajímavou úlevu oříznutého povrchu.Současně nebude zeď hladká, v průběhu práce se na ní vytvoří určitá úleva.Lze získat tyto typy povrchů:

 • brázda-drsná (dekorativní omítka kůrovce);
 • rovnoměrně drsný („husíma hrbolům“, „fleece“);
 • modelování, které vám umožní získat libovolný obrázek.
 • ​​

Nejdůležitější věcí je, že tyto materiály jsou vodotěsné.

Nezapomeňte na tzv. Fasádní omítku.Při jeho přípravě se používají syntetické látky, které jsou schopny odolat i nejnáročnějším povětrnostním vlivům.

Kromě toho existuje další příležitost, aby se zdi v koupelně daly jedinečným způsobem.Chcete-li to provést, použijte šablony pro dekorativní omítky.Umožní vám umístit obrázek na omítkovou vrstvu, která dodá zdi jedinečný a originální vzhled.

Jak je to možné?

Nejdůležitější věcí, která je pro realizaci projektu nezbytná, je vaše touha.Tento proces je poměrně dlouhý a komplikovaný.Ale pokud se rozhodnete, že omítání stěn v koupelně je nejlepší volbou, můžete přistoupit pouze k realizaci plánů.

Prvním úkolem bude určit, co by mělo být obecně provedení a jaké materiály by měly být použity.V tomto případě stojí za to se předem rozhodnout o použití ochranného nátěru - povrch omítky v koupelně je často potažen voskem, aby se získala odolnost vůči nátěrové vodě.

Nemá smysl podrobně popisovat technologii povrchové úpravy, pro každý typ omítky existují specifické vlastnosti, ale některé běžné pro různé materiály.požadavky musí věnovat pozornost.

Pokud se nanáší dekorativní omítka, koupelna nebo jakákoli jiná místnost, nanáší se na suchý a čistý podklad beze stopy předchozího nátěru a olejových skvrn.Povrch v koupelně před aplikací omítky musí být připraven speciálním způsobem.

Nejprve by měla být aplikována hydroizolační vrstva.Zabrání pronikání vlhkosti a solí ze stěn a také slouží jako bariéra pro tvorbu plísní.Jako materiál k tomuto účelu je velmi vhodná dezinfekční omítka, která již byla diskutována dříve.Kromě toho vyhlazuje povrch, na který se následně nanáší dekorativní omítka.

Po vyrovnání je povrch opatřen základním nátěrem, teprve poté lze dekorativní omítku nanášet přímo v souladu s pokyny na obalu.