Dekorativní omítka na stěny nebo tapety?

Nedávno jsme při dokončování stěn vždy vybrali tapetu.A termín „omítka“ vyvolal spojení s něčím šedým a matným.Moderní dekorativní omítka pro stěny tyto stereotypy porušila a stala se dobrou alternativou k tapetám.Proč dávat přednost?Abychom si mohli vybrat, porovnáme tyto materiály.

Obsah

Ekologická šetrnost dekorativní omítky

Není pochyb o tom, že tapety na papíře jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, umožňují stěnám „dýchat“ a jsou doporučovány pro dekorace na zdi i v dětských pokojích.Vzhledem ke své nepraktičnosti a velmi krátké životnosti se však takové tapety používají jen zřídka.Dobrá a laminátová tapeta, která je odolnější a vyrobená z přírodních materiálů (křemenný písek, soda a vápno).Ale vinylové tapety nebo lancrust pokryté vrstvou syntetického filmu nejsou pro naše tělo vůbec neškodné.

Lékaři obzvláště varují před použitím módních a levných fosforeskujících tapet, které mohou uvolňovat radon do vzduchu, což zvyšuje obecné radioaktivní pozadí v bytě.

Z tohoto hlediska je mnohem výhodnější dekorace na stěnu s dekorativní omítkou, protože hlavní složkou moderních omítkových směsí je přírodní vápno, s přídavkem dalších složek přírodního původu (písek, žula, štěpky, slída atd.)..).Dokonce i přítomnív některých formulacích jsou astringentní kopolymerní kompozice po vysušení stěn naprosto bezpečné pro vaše zdraví.Proto je nejvhodnější pokrýt stěny dekorativní omítkou, pokud jste náchylní k alergickým reakcím.

Trvanlivost dekorativního povlaku

Tento faktor je velmi důležitý, protože po provedení oprav si chci užívat plody své práce tak dlouho, jak je to možné.Trvanlivost tapety se liší a závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.Nejkřehčí - papír, vydrží vám déle než pět let.Při výběru tapet je nezbytné věnovat pozornost jejich světelné stálosti.Pokud je nižší než 6 °, pak při přemísťování nábytku najdete neestetické spálené skvrny.

Vinylové tapety (10 let) jsou mnohem odolnější a tapety na bázi skleněných vláken vám budou věrně sloužit po dobu nejméně 30 let!A ani poté nebude pro vás snadné je změnit, protože je velmi obtížné je oddělit od stěn.

Dekorativní omítka je symbolem trvanlivosti.Dokonce i na čistě minerálním základě bude trvat nejméně 30 let.Při výběru omítky na bázi silikonu můžete zapomenout na zdobení po dobu 60 let, silikátová a polymerová omítka vydrží o něco méně - „pouze“ půl století.Není divu, že benátské štuky pro stěny používané při výzdobě četných kostelů, paláců a panských sídel v Itálii v 17. století přežily dodnes téměř ve své původní podobě.

Praktičnost omítky

Praktičnost tapety je malá.Trpí šploucháním špinavé vody a mastných dětí v kuchyni.Mladí umělci je rádi „zdobí malbou“ a naši chlupatí mazlíčci často zanechávají hluboké stopy po drápech, které interiér vůbec nezdobí.Nelíbí se jim tapeta a vysoká vlhkost v místnosti, ani náhlé změny teploty.Nezapomeňte, že téměř všechny tapety jsou hořlavé a nelze je používat v místnostech se zvýšeným rizikem požáru.

Doporučujeme přečíst:

Dekorativní omítky lze díky své odolnosti vůči vlhkosti použít k ozdobení stěn i v koupelně nebo bazénu.Je velmi snadné se o to postarat, téměř všechny nečistoty se snadno omyjí mýdlovou pěnou.

Dekorativní omítka pro stěny kuchyně je ideální volbou, protože moderní nátěry na latexové nebo akrylové bázi dokonale odolávají vysokým teplotám a vlhkosti.Praktická, stejně jako keramická dlažba, dekorativní omítka je paropropustná vrstva a umožňuje stěnám „dýchat“, takže nikdy nezačnou plísní a houbami.

Doporučená četba, dekorativní omítka v kuchyni.

Při opravách v kuchyni můžete dokonce zakrýt dveře starého nábytku ozdobnou omítkou, čímž vytvoříte originální originální interiér s „mramorovými“ povrchy.nebo glazurové povlaky s účinky stárlého skla.

Požární bezpečnost dekorativní omítky, zejména minerální omítky, je nad chválou.A kromě toho, že na stěny nanesete vrstvu dekorativní omítky, výrazně zlepšíte izolační a zvukově izolační vlastnosti vašeho bytu.

Vizuální přitažlivost omítnutých stěn

Různé typy tapet v dnešní době prakticky „nestačí“.S vypouklým reliéfním povrchem, s hedvábnými nitěmi, s holografickými efekty, textilním a metalizovaným, což vám umožňuje opakovaně malovat je, natřeno přírodní dýhou nebo korkem - to vše záleží na vašem vkusu, preferencích a peněžence.Obvykle si vybírají tapetu s omyvatelným povrchem v kuchyni, tapety ze skleněných vláken jsou ideální pro chodbu, protože jsou vysoce odolné.Pro dětské pokoje a ložnice zvolte papír, jutovou nebo korkovou tapetu jako nejekologičtější pro životní prostředí.

Osoby trpící alergiemi by měly mít na pozoru před tzv. Ekologickou tapetou, jejíž konečná vrstva obsahuje stonky různých bylin, kokosových vloček a dokonce i ptačího peří.S veškerým vnějším exotismem mohou takové povrchové materiály časem saturovat vzduch prachem, což způsobuje různé alergické projevy (vyrážka, svědění, kašel).

​​

Velmi dekorativní je i moderní dekorativní omítka, i když je u jiných typů horší než tapeta.Snadno napodobuje nejen přírodní materiály (pískovec, mramor, žula),ale také vypadají jako nádherné tkaniny, připomínající hedvábí nebo samet.Ozdobné nástěnné omítky, které můžete vidět na videu níže:

vám umožňuje provádět volumetrické kompozice, které dávají vnitřní originalitě a originalitě.

Kromě výběru samotného materiálu je důležitá také metoda a styl jeho použití velitelem.Kromě toho vám četné variace zbarvení a možnost kombinace materiálů umožňují neustále vytvářet jedinečné, neopakující se typy povlaků.Obzvláště krásná je slavná benátská štukatura, která propůjčuje každé místnosti sofistikovanost a dokonce i nějakou pompéznost.

Porovnejte náklady na nátěry

Obecně se uznává, že výběr tapety bude dávat přednost ekonomičtější možnosti.Všechno však není tak jasné.Cena role ruské papírové tapety, zakoupené v prodeji nebo v internetovém obchodě, je samozřejmě cenově dostupná a začíná na 120 rublech.Jaká však bude jejich kvalita, není známo.Cena stylových prémiových vzorků může přesáhnout 4000 za roli.

Ovlivňuje náklady na opravy a náklady na práci.Samozřejmě, že upřednostňujete elitní materiál, už se neodvažujete vložit místnost sami.Proto budete muset rozvětvovat pány, jejichž práce vás bude stát v průměru od 150 rublů na m2 .

Dekorace stěn dekorační omítkoucena je také velmi odlišná.A zde hlavní roli nehrají ani tak náklady na samotný materiál (od 550 rublů za 25 kg texturované omítky Bolars do 2500 rublů za 3 litry exkluzivního povlaku s efektem křišťálových postřiků).

Pokud nanášíte ozdobný povlak z kůrovce, můžete to udělat sami (omítka z kůry brouka), utratit pouze za materiál a potřebné nástroje a podívat se na podrobnou „dekorativní omítku hlavní třídy“, jak ji aplikovat na konci článku.“, Ne každý pán je schopen provádět benátské omítky.

K jeho použití jsou vyžadovány nejen zkušenosti, svědomitost a přesnost, ale také značný umělecký talent, protože při použití mistr kreslí každou žílu přírodního mramoru a obnovuje volumetrickou optickou iluzi, která často doplňuje výzdobu freskami nebo panely.A množství nanesených průsvitných vrstev štuku bude nejméně pět, s pečlivým vysušením a leštěním každé a voskovou úpravou, která dává voděodolnost a pevnost.To je důvod, proč jsou náklady na aplikaci Benátska mnohem vyšší než cena samotného materiálu a začíná na 500 rublech.To je jen proto, aby vás potěšilo, že toto sádrové mistrovské dílo bude velmi dlouhé.