Dekorativní barvy a omítky, vybírejte moudře

Omítnuté povrchy v poslední době opět na vrcholu popularity.Díky nejnovějšímu vývoji používají designéři po celém světě dekorativní barvy a omítky k dokončení dokončovacích prací nejen soukromých domů a bytů, ale také módních restaurací, různých nákupních a zábavních center a apartmánů třídy VIP.A to je pochopitelné, protože řada dekorativních omítek je tak velká, že uspokojí různé potřeby.

Konečná omítka není určena k vyrovnání povrchu.Samotný název „dekorativní“ zdůrazňuje, že jeho cílem je poskytnout estetickým celkům zdi a strop nebo fasádu budovy.Proto je jeho použití možné až po nanesení vyrovnávací drsné vrstvy omítky jako konečného akordu.

Obsah

Dekorativní omítky z minerálních a akrylových materiálů

Dekorativní omítky mohou být na bázi minerálů nebo akrylátů.Podle odborníků je akrylová omítka mnohem technologicky vyspělejší.Díky akrylovým komponentům je mnohem více plastický, což vám umožní pracovat i bez zkušeností.Může být aplikován na všechny druhy povrchů, ať už je to beton, cihla nebo dokonce kov nebo dřevo.Ke složení takové omítky se často přidává silikon spolu s akrylem, takže tento povlak prakticky neabsorbuje vlhkost a může býtpoužití v kuchyni a v koupelně.Akrylová dekorativní omítka odolává významnému teplotnímu rozsahu (od -50 ° C do + 75 ° C).Je snadné se o to postarat: po zaschnutí lze takový povrch omýt čisticími prostředky, které neobsahují agresivní rozpouštědla.

Při práci s takovými dekorativními materiály na čerstvém vzduchu je třeba mít na paměti, že atmosférické srážky (sníh, déšť) mohou akrylový povrch poškodit, pokud úplně nevyschne.Proto je mimo sezónu vhodné použít ji s urychlovačem sušení.Cena akrylové omítky je o něco vyšší než suchá minerální omítka.Protože je však jeho spotřeba poměrně ekonomická, rozdíl v konečných nákladech na metr čtvereční hotového povrchu je malý.

Doporučuje se používat minerální omítky v obývacích pokojích, ložnicích a zejména v dětských pokojích, protože tento povlak je vysoce ekologický.Kromě toho minerální omítky absolutně nelákají prach a vyznačují se vysokou propustností pro páry.

Minerální i akrylové omítky lze použít jak pro venkovní práce, tak i pro vnitřní dekorace.

Druhy dekorativní omítky

Dekorativní omítka se dělí na několik typů:

  • omítka terrazitová;
  • objemová (reliéfní) omítka;
  • strukturální omítka;
  • texturované omítky (včetně válečkových omítek);
  • hejna;
  • nátěry se zvláštními dekorativními efekty.

Terrazitová omítka

Je to směs vápna a cementu s ozdobným plnivem z drceného mramoru, slídy, skla nebo antracitu.Množství plniva dosahuje 10% z celkového objemu směsi.Velikost zrna se může lišit od 1 do 6 mm.Terrazitik se liší od ostatních náplastí především úpravou vrchní vrstvy, která je vystavena zdůraznění textury kameniva.

Protože je omítka terrazitová poměrně těžká, aby se zajistila dobrá přilnavost (přilnavost) k základní vrstvě, je povrch stěny před nanesením dekorativního povrchu poškrábán vodorovnými vlnovými drážkami.Jejich hloubka by měla být alespoň 3 mm.Po nanesení konečné vrstvy omítky se povrch setře.Bez čekání na konečné zaschnutí povrchu, v poloplastickém stavu, je vrstva omítky ošetřena cykly, kužely nebo kartáčky na nehty.Cutter je speciální nástroj podobný frézce nebo sekáčům, upevněný ve vrtáku a umožňující mechanické zpracování omítnuté plochy.Při cyklování terrazitu dosahuje množství získaného odpadu 20% materiálu.

Výsledná struktura závisí na velikosti zrn plniva a velikosti zubů použitého nástroje (cykly nebo kartáče).Povrch je cyklován v jednom směru, jinak se hotové práce budou lišit v opotřebovaných místech a kazí dekorativní vzhled omítky.Povrch by měl být plynule cyklován, aniž by trhl.

Pokud je povrch ošetřen podle pravidla, získáte dokonce pruhy, které napodobují „kožich“.Pokud chcete získat texturu vytesaného pískovce nebo divokého kamene, používá se pro dokončení sekáč, kterým se kousky omítky řezají různými směry.Po ošetření je celý povrch důkladně zakryt tvrdým kartáčem na vlasy a navlhčen vodou třikrát denně po dobu 3-6 dnů.Terrazitická omítka se nejčastěji používá pro fasádní práce.
Doporučujeme přečíst: Fasádní omítka

Texturované omítky

Díky různým přísadám má heterogenní složení.Jako posledně jmenované lze použít nejen křemen, slídu nebo žulové granule nebo jemný štěrk, ale také dřevěná vlákna nebo dokonce polodrahokamy.Konečný dekorační účinek omítnuté plochy závisí na povaze a vzhledu výplní.Použití různých kamenných štěpků dokonale skrývá všechny povrchové vady, takže texturovaná omítka nevyžaduje, abyste měli dokonalé stěny před jejich použitím.

Nepochybnou výhodou této povrchové úpravy je pórovitost povrchu, která umožňuje stěnám procházet vzduchem.Jemnozrnná omítka na zdi vypadá téměř rovnoměrně a velké frakce ve složení omítkové směsi vám umožňují vytvořit povrchový vzor v podobě rýh různých směrů.

Varianta tohoto typu omítky je válečková omítka, kterápři aplikaci stěrkou nebo tmelem vytváří originální povlak s charakteristickými labyrintovými kanály.Vzhledem k tomu, že povrch napodobuje kůru stromu vyzařovaného chrobáky brouka, je často lépe známý jako omítka z kůry brouka.

Dekorativní omítka vám umožní získat rovnoměrně drsnou texturu ve formě malých tuberkulóz.Tohoto efektu je dosaženo zavedením speciálního jemnozrnného plniva do velikosti 1,5 mm.Umožňuje oříznout velké plochy bez porušení dekorativního efektu.Lze provádět v široké škále barev, v závislosti na preferencích spotřebitele.S touto omítkou můžete pracovat pomocí speciálních omítacích stanic, což výrazně urychlí proces aplikace.

Směsi pro tento typ omítky jsou široce zastoupeny na trhu se stavebními materiály.Nejobsáhlejší odrůdu, zvanou „jehněčí“, najdete v linii německé společnosti Caparol, dekorativní omítka tohoto výrobce se vyznačuje vysokou tepelnou izolací a vynikající kvalitou.

Objemová omítka

Směs použitá pro tuto omítku používá mramorové plnivo vyztužené celulózou a syntetickými vlákny.Objemová dekorativní omítka vám umožní získat reliéfní povrch pomocí speciálních nástrojů.Používá se hlavně u speciálních válečků s vybráními, které vytvářejí opakující se vzor.Často takové válcejsou vyrobeny nezávisle a mohou být docela složité a originální návrhy.V prodeji je mnoho vzorků průmyslové výroby.Jejich povrch je také různorodý - houba s velkými póry, guma s reliéfem nebo tkanina s uzly a objemové tkaní nití.Díky tomu budou vaše stěny zdobeny texturou pytloviny, opakujícím se vzorem ve formě vypouklých skořápek nebo podobou plazů.Dekorativní efekt se výrazně zvýší, pokud se při natírání povrchu použijí akrylová barviva s kovovým, zlatým nebo stříbrným leskem.Takové kovové pruhy nebo skvrny jsou dokonale kombinovány s moderním nábytkem.

Složitější verzí odměrné omítky je omítka na obrazovce, která vám umožňuje vytvářet na stěnách 3D objemovou koláž.

Prvním krokem při provádění složené kompozice je vytvoření šablony, která je nejčastěji vícevrstvá.Ready-made šablony lze také zakoupit v obchodě, ale sortiment nebude vždy vyhovovat vašim potřebám.

Šablona je připevněna ke stěně maskovací páskou, načež je hmota omítky rovnoměrně aplikována.Po vyplnění dutin je povrch dodatečně modelován štětcem a stohem.K fixaci objemového vzoru na konci práce se aplikuje několik vrstev půdního laku.V případě potřeby může štukatura zlepšit vizuální efektpero nebo plstěný hrot na olejové zlato.

Ve starověkém Řecku byla použita technika Sgraffito - jedna z odrůd objemového štuku.Provádí se nanášením na zeď barevné omítky v několika vrstvách.V závěrečné fázi se horní vrstvy sádry jednotlivých fragmentů obrázku oříznou a seškrábnou.

Moderní výzdoba interiéru se často provádí pomocí kombinace technik.Například volumetrické štuky mohou být doplněny nástěnnými malbami nebo štukaturou v kombinaci s trendy barokními vzory.

Dekorativní nátěr hejna

Toto je neobvyklý název dekorativní nátěrové hmoty ve formě akrylových vloček různých tvarů.Na omítanou plochu je nanesena adhezivní vrstva, která je poté potažena štěpky nebo hejny.Dekorativní efekt také závisí na jejich velikosti a tvaru (často nesprávné).Můžete použít hotovou směs nebo vytvořit vlastní složení.Čipy jsou nanášeny speciální pistolí.Pro ochranu povrchu je povrch upevněn průhledným lakem.

Kterou omítku si vybrat?

Do výroby stavebních směsí je zapojeno mnoho společností.Ceresite omítka, vyrobená eponymous divize, která je součástí společnosti Henkel Bautechnic, se osvědčil dokonale.Je to jeden z lídrů v oboru stavebních materiálů, který na trhu pracuje zhruba 100 let.Široký sortiment a stálá kvalita dělají z produktů značky „Ceresit“ jeden z nejvícev poptávce.

Z ruských výrobců byla nejslavnější optimistická skupina společností: dekorativní omítka, která vyrábějí, je kvalitní a velmi přijatelné ceny.Obzvláště oblíbeným produktem tohoto výrobce je dekorativní štukový starý hrad, který obsahuje frakcionovaný písek a vlákno.Při omítání získávají stěny příjemnou hmatatelnou drsnost přírodního kamene, zkorodovanou větry času.Široká škála barevných variací od okrů a terakot až po šedavě fialové tóny vám umožní jedinečný design vašeho pokoje.Finální modelování povrchu je prováděno mistrem, takže počet variant struktury textury je téměř neomezený.

A pro koupelny a mokré místnosti je ideální dekorativní omítka stejného výrobce, která je založena na akrylovém latexu.V závislosti na technice provádění se často velmi podobá vodní hladině, která se kymácí lehkým větrem, a vyznačuje se zvýšenou odolností vůči extrémním teplotám.

Ale bez ohledu na to, jaký typ dekorativní omítky si vyberete, můžete si být jisti jednou věcí: taková dekorace na stěně díky své trvanlivosti a funkčnosti vám umožní nemyslet na opravu po dlouhou dobu.