Dekorace bytových domů, výběr materiálů a schodů

Obsah

Druhy, vlastnosti, materiály[Návrh 14]

Při navrhování domu je třeba zohlednit nejen útulnost a pohodlí interiérové ​​výzdoby domu, ale i jeho výzdobu z vnějšku.Vnější úprava vyžaduje pečlivý výběr materiálů a barevných řešení, studium všech odstínů v obecném architektonickém stylu ve fázi návrhu: unáhlené rozhodování ve fázi dokončení stavby může vést k chybám.

Význam vnější výzdoby fasády

Oprava fasády stávající budovy a dokončení nového domu sleduje několik základních úkolů, které logicky vyplývají z funkčních úkolů fasády stavby.Může to být:

 1. Ochrana před nepříznivými účinky vnějšího prostředí.Stěny fasády jsou nosné konstrukce, které chrání budovu před vlhkostí, teplotními extrémy, sněhovým zatížením a námrazy, proto fasádní úprava domu chrání nosné konstrukce a prodlužuje jejich životnost - především v domech ze dřeva, skořápky a cihel.
 2. Fasáda budovy by se měla vyznačovat vysokou ohnivzdorností a vysoce kvalitní tepelnou izolací, ale nehořlavá topná tělesa vyžadují ochranu před UV, vlhkostí, větrem - při dekoraci bytových a kancelářských budov, a taková topná tělesa jsou chráněna.
 3. Fasády budov by měly dobře řešit problémy s hlukem a zvukovou izolací, umožnit průchod dostatečného množství vzduchu a zabránit kondenzaci.Všechnyparotěsné membrány, filmy, speciální materiály vyžadují ochranu před agresivním prostředím a vnější povrchová úprava tento problém řeší současně a dává budově dekorativní a estetický vzhled po opravě nebo izolaci.

Druhy vnějších dekorací a použitých materiálů

Bez ohledu na materiál stěn je třeba vylepšit jakoukoli fasádu: v novém domě to pomůže zapomenout na mnoho leto opravě fasády, ve staré budově - skrýt nedostatky a nedostatky, zlepšit vzhled.Výjimkou jsou domy z kulatiny - stačí strom vyleštit, impregnovat nehořlavými látkami, dobře izolovat spáry (propíchnout) a zakrýt je laky nebo barvami odolnými vůči UV záření.Všechny ostatní zdi (i cihlové) je však třeba dokončit.

1. Sádra

Tento druh výzdoby byl a zůstává relevantní - je to nejjednodušší a nejlevnější typ fasádních prací.Ve většině případů je omítka přípravnou vrstvou pro malování fasády nebo při odstraňování velkých nepravidelností - s jejím pomocí vytvoří jednotný a jednotný povlak.Existuje několik typů omítek pro venkovní dekorace - cement (je levnější) a sádra (dražší, ale trvanlivější).Směsi na bázi sádry jsou více plastické, mají vyšší adhezivní vlastnosti, což vytváří dobrou přilnavost k upravovanému povrchu.Sádra navíc umožňuje průchod vlhkého vzduchu, což zabraňuje vlhčení stěn, korozi a hnilobám materiálů.

Výhodou omítky je tuhost získaného povrchu, technologická přesnost aplikace omítky na jakýkoli povrch a trvanlivost (až 25 let - v závislosti na všech technologických požadavcích).Nevýhodou je složitost omítací práce: téměř všechny technologické operace se musí provádět ručně, což prodlužuje dobu potřebnou k dokončení práce.

2. Siding

Vynikající materiál pro výzdobu vnějších stěn: snadná instalace a zpracování - nejsou zapotřebí žádné speciální nástroje pro řezání a montáž.Jako podklad se používá několik typů obkladů - vinyl (nebo PVC), kov (hliník, ocel, méně často - měď), dřevo, dřevo a cement).Silentblok není náchylný k rozpadu a korozi: materiál je zpracováván při výrobě speciálních sloučenin, které vytvářejí spolehlivý ochranný film.

Silentblok má mnoho výhod: neabsorbuje pachy, nepřiťahuje nečistoty a prach (k udržení dostatečně dobrého tlaku vody a zahradní hadice), životnost při správné instalaci je 45–50 let.A vinylové a dřevěné desky jsou lehké - během instalace není nutné zvedací zařízení a zkracuje se čas potřebný k dokončení práce.Má jen jednu nevýhodu - náklady na kovové panely a vzhled fasády po dokončení: milovníci klasické architektury vidí podobnost chaty s takovými panely a průmyslovým zařízením, ale tento názor můžebýt subjektivní.

Obkladové panely mají speciální západky a usnadňují instalaci a montážní práce lze provádět kdykoli v průběhu roku.Panely jsou odolné vůči mírným mechanickým vlivům, jsou šetrné k životnímu prostředí a prakticky nehořlavé, umožňují, aby stěny domu „dýchaly“.

3. Obkladová cihla

Popularitu obkladové cihly nelze vysvětlit pouze podle módy.Nejedná se pouze o krásný dokončovací materiál (může být dokonale hladký, zvlněný, barevný, se vzory, s imitací přírodního kamene), ale také o vynikající izolaci.Do výchozího materiálu - jílu - se přidávají modifikující přísady, které poskytují cihlu vysokou pevnost, spolehlivost, trvanlivost, nízkou absorpci vlhkosti a vysokou odolnost proti mrazu.Navíc nízká tepelná vodivost.

4. Umělý kámen

Umělý kámen v exteriéru domu funguje jako alternativa k přírodnímu kamenu - materiál je mnohem lehčí než přírodní kámen a lze jej použít dokonce i u domů s málo mocným základem..Hlavní výhodou je zpracovatelnost ve srovnání s přírodním kamenem: v první řadě se jedná o zpracování (obchod nabízí hotové prvky se zaoblením na svazích dveří a oken) a nepřítomnost potřeby povrchové úpravy (kromě dřeva).

Největší nevýhoda umělého kamene se projevuje ve srovnání s jinými obkladovými materiály: složitost a vysoká cena obkladového procesu.Je nutnédůkladná povrchová úprava, použití drahých lepidel a práce vysoce kvalifikovaného specialisty.Umělý kámen však dává každému domovu skvělý vzhled - dokonce i nevzhledná struktura je pevná a velkolepá.

S výběrem takového materiálu nejsou žádné problémy - výběr kamene není organický v barvě nebo struktuře (od hladkého povrchu k reliéfu), dokonale harmonizuje s ostatními povrchovými materiály: estetové ho dokonce preferují kombinovat se dřevem, keramikou a kovovými výrobky provytváření zajímavých architektonických kompozic.

5. Dlaždice a porcelánové kameniny

Keramické dlaždice a porcelánové kameniny dlouhodobě testované materiály - pro soukromý dům je to nejziskovější dekorace venkovních stěn.Pozitivní aspekty - bohatá paleta barev a odstínů, velikosti keramického materiálu, poskytující široký výběr řešení pro opláštění;nevyžadují zvláštní péči, vyznačují se nízkou absorpcí vody a vysokou odolností vůči kolísání teploty, zvýšenou odolností proti ohni a pevností.

Existuje pouze jedna nevýhoda - cena keramických obkladových materiálů pro vnější výzdobu: jedná se o nákladný materiál i o poměrně nákladnou vyzdívku.

Fáze vnější výzdoby domu

 1. Výpočty.Vyžaduje to nejen výpočet materiálů a součástí pro vnější výzdobu dřevěného domu, ale takévýpočet nadace (pro rozestavěný dům) nebo studium možnosti posílení stávající nadace.Protože kovové obklady, keramický materiál, cihla a kámen mají působivou hmotnost, je také zapotřebí spolehlivého základu - v opačném případě může dojít k nerovnoměrnému poklesu a poškození jak domu, tak materiálu.
 2. Výběr materiálu.Je lepší svěřit tuto fázi odborníkovi, který bude s fasádou pracovat.
 3. Příprava povrchu stěny.Pro vlečku je vyrobena bedna;pro malování, obklady keramikou a umělým kamenem - základní nátěr a tmelení povrchu stěn.
 4. Izolace domů.To je téměř vždy žádoucí.
 5. Instalace.

Volba materiálů pro venkovní výzdobu domu

Pokud cítíte sílu pro nezávislou volbu, musíte zvážit:

 • obkladyměly by být rovnoměrně natřeny na všech stranách, mít stejnou tloušťku a strukturu povrchu po celé ploše;Tloušťka obložení by neměla být větší než 1,0 cm;
 • je lepší si vybrat místo přírodního kamene, například slínku: vlastnosti jsou podobné, ale hmotnost je mnohem menší;
 • i nekvalitní obaly (součásti, hardware, nástroje) svědčí o nízké kvalitě samotného materiálu - sebeuznaný výrobce nikdy nenabízí například obložení bez obalu.

Při výběru barev a laků pro venkovní výzdobu dřevěného domu je vhodné zvolit vodou ředitelné laky a barvy - jsou ohnivzdorné, odolné vůči povětrnostním vlivům a vytvářejí se, kdyžvysychání elastického filmu.

Výběr keramických výrobků, slínku a lícových cihel by měl být adresován velkým stavebním centrům: s nedostatkem materiálu se zvyšuje šance na nákup stejného materiálu.