Co je to střešní berle: rozměry a použití

Střešní berle je stavební uzávěr používaný k montáži střech jakéhokoli druhu, tvaru a velikosti.V současné době na regálech stavebních obchodů najdete střešní berle různých tvarů a velikostí.Mají podobný design, ale každý typ podobného produktu má vlastní oblast použití.Účelem tohoto stavebního upevňovacího prvku je především posílit střešní prvky a poskytnout tuhost okapům a převisům.Berle je běžně používaná stavební část, proto byste o ní měli mluvit podrobněji.

Obsah

Nejoblíbenější typy střešních berlí

V současné době je možné zakoupit střešní berle několika stavebních úprav:

 • plochá střešní berle tvaru T;
 • oboustranná střešní berle ve tvaru písmene T;
 • zakřivené;
 • oboustranně ohnutý.

V dnešní době je nejoblíbenější a v důsledku toho poptávka produkt ve tvaru T.Stavitelé je aktivně používají při instalaci střech.

Velikost berlí a materiály použité pro jejich výrobu

Podobný stavební prvek, který je nezbytný pro instalaci střechy, je vyroben z vysoce kvalitní oceli s vysokým obsahem uhlíku ve svém složení.Jako obrobek pro výrobu se používá pásek o délce 45 cm,Tloušťka 5-6 mm a šířka 3,5 cm.

Zkušení odborníci v oblasti montáže střech doporučují použití berlí vyrobených z materiálu s maximální podobnou charakteristikou zastřešení.Například, pokud je střecha vyrobena z galvanizované oceli, bylo by lepší, kdyby byl spojovací prvek vyroben ze stejného materiálu.

Výroba se provádí následujícím způsobem:

 • předem připravený polotovar, kterým je kovový pás, se rozřeže na kusy požadovaných rozměrů;
 • jsou pak ohýbány nebo svařovány v závislosti na druhu vyráběného výrobku;
 • Poslední fází výroby je to, že na dlouhé části produktu jsou vyvrtány tři díry.Průměr děr by měl odpovídat tloušťce hmoždinek.Aby bylo možné produkt upevnit na dřevěné prvky střešního lana, jsou nutné otvory.

Je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že berle není připevněna ke střeše se všemi dostupnými otvory.Jeden z nich je náhradní a je určen k použití, pokud se jakákoli díra shoduje s mezerami mezi prkny.

Poté, co střešní prvek obdrží požadovaný tvar, je podroben dalšímu zpracování.Je potažena antikorozní barvou a lakem a polymerním práškem.Podobné zpracování je významnézvyšuje životnost, protože díky tomu se kov nebude dlouho bát vlhkosti.

Rozměry těchto výrobků jsou upraveny stavebními předpisy a pravidly a společností GOST.V současné době se vyrábějí berle o rozměrech 20 x 4, 25 x 4 a 40 x 4. Pokud z nějakého důvodu nejsou střešní prvky uvedených velikostí vhodné pro instalaci, můžete si objednat výrobu samostatně, nebo dokonce produkt sami vyrobit.

Doporučujeme si přečíst:

Střecha budovy střechy má malou hmotnost, asi 0,5 kilogramu.To velmi usnadňuje jeho instalaci.

Rozsah

Při montáži střech lze použít berlu k provádění několika funkcí:

  )
 • první z nich je dopravce.V podobné situaci drží tento střešní prvek hmotnost součástí střechy nebo závěje.V některých případech je použití berle jako nosné konstrukce odolné vůči zatížení způsobenému větrem.Jinými slovy, tento střešní prvek odolává deformaci střešní krytiny.Nejprve to platí pro vlnité střechy.Profilované plechy, zejména jejich okraje, se mohou poměrně silně ohýbat pod vlivem zatížení, což může vést k jejich selhání.Aby se tomu zabránilo, je nutné použít podpůrnou střešní berlu;
 • druhá funkce berlí jeochranné.Používání berlí k ochraně střešních prvků se praktikuje, pokud je na střeše parapet.Instalace takových střech zahrnuje instalaci kapání, což je ochranný prvek ve tvaru háčku.Zařízení zabraňuje pronikání vody do spoje střechy a parapetu.Kapání shromažďuje vlhkost a přesměruje ji na zástěru, k jejímu upevnění je nutné použít produkt ve tvaru T;
 • Třetí funkce je také ochranná.Při sestavování střech s ventilačními šachtami v jejich struktuře je nutné se k tomu uchýlit.Berle jsou instalovány na spoji střechy a šachty, čímž se posiluje konstrukce.

Na první pohled se může zdát, že berle je malý drobný detail, ale jak je vidět z výše uvedeného, ​​její rozsah je poměrně rozsáhlý.Je to levné, takže jen zřídka chce kdokoli dělat to sám, mnohem jednodušší a rychlejší koupit takové stavební materiály v obchodě.

Instalace kovových střech, ve kterých berle plní funkci uložení, by měla začít instalací těchto stavebních prvků.Jsou připevněny podél okrajů střechy ve vzdálenosti 50 až 50 centimetrů od sebe.

Je možné nahradit berlu běžným ocelovým pásem s otvory?

Touha zrychlit instalaci střechy často vede nezkušené stavitele k myšlence, že takový střešní prvek může být nahrazen běžným ocelovým pásem s otvory.Kromě úsporysnížení času.Ale je to tak.


Berlu lze nahradit ocelovým pásem pouze v ojedinělém případě.Pokud původně plánujete instalaci pásem, ušetříte čas a peníze nebudou fungovat.Důvodem je skutečnost, že kovové pásy jsou instalovány ve vzdálenosti 300 milimetrů od sebe.Současně podle GOST a stavebních předpisů je krok umístění berlí 700 milimetrů.Pokud provedete výpočet pro celou střechu, ukáže se, že instalace kovových pásů bude trvat dvakrát tolik času.To platí také pro vynaložené prostředky.Kovové pásy navíc nejsou potaženy ochrannými látkami, což pravděpodobně povede k předčasné korozi.

Na základě všech výše uvedených skutečností je třeba vyvodit následující závěr: Výroba střešních berlí, jakož i jejich instalace, je však poměrně jednoduchou prací, kterou může zvládnout kdokoli, kdo poprvé manipuluje se stavebními nástroji.Jedná se o malou, ale důležitou část střechy, která by neměla být přehlížena a včas sestavena.Jinak budete muset strávit spoustu času přepracováním již provedené práce.