Co je omítání?Doporučení pro výběr

Jednou z nejdůležitějších fází výzdoby budovy při kosmetických nebo větších opravách je omítání.Aby bylo možné určit rozsah práce a porozumění v různých směsí pro omítnutí nabízí obchod, měli byste pochopit, co se děje a sádry, která je pro vás to pravé.

V obecném případě pod omítkou realizovat speciální směs, která se aplikuje na všechny zdi, stěny, sloupy, a v některých případech, stropy.

Na co se štuk používá?Za prvé, tato úprava vrstva umožňuje sladit nesrovnalosti stěn, stejně jako chrání žádný objekt před ničivými důsledky přírodních srážek a větru.Kromě toho Tmelení povrch je mnohem lépe udržet teplo v chladném období a horké léto s cílem snížit náklady vzduchotechnických zařízení.

Obsah
  1. )

Druhy omítek

Podle jejich funkčních vlastností lze všechny typy omítek rozdělit na:

  • tepelná ochrana;
  • akustické;
  • hydroizolace;
  • speciální (kyselinovzdorné, rentgenové);
  • dekorativní omítka.

tepelně izolační omítky

, určené pro tepelné izolace prostoru nebo komunikace.Aby se dosáhlo lepších izolačních vlastností, provádí se s přídavkemrůzná plniva, například pěnové sklo, granulovaná polystyrenová pěna, expandovaný perlit (minerál sopečného původu) nebo vermikulit (hydromica).Takové omítky se jinak nazývají teplé.Díky výplni, která má nízkou hmotnost a velký objem, je taková omítka poměrně lehká a umožňuje vytvořit optimální pohodlné mikroklima v interiéru.Jeho použití vám často umožňuje upustit od použití dodatečné izolace fasád pomocí desek z expandovaného polystyrenu nebo minerální vlny.

Akustická sádra

Akustická sádra patří do kategorie zvláštních, jejím hlavním úkolem je snížit úroveň vnějšího hluku v místnosti.Nejčastěji jsou tyto typy omítek požadovány při výstavbě výrobních hal, kin, koncertních sálů a sportovních zařízení.Jsou nezbytné v případě hojnosti architektonických křivočarých tvarů a umožňují výměnu zavěšených akustických systémů, pokud je jejich instalace z důvodu stavby budovy nemožná.Ano, a v každodenním životě vám umožňují pohodlnější život v bytovém domě, zejména pokud jsou pokoje zakončeny tvrdými materiály (dlaždice, mramor) a vytvářejí další ozvěnu.

Pemza, expandovaná hlína, struska nebo stejný vermikulit s perlitem mohou být použity jako přísady absorbující zvuk.Hustota omítky zajišťující akustický efekt je 500–1300 kg /m. Malování nebo vybílení snižuje úroveň ochrany před vnějším hlukem, a proto je nežádoucí.

Hydroizolační omítka

Hydroizolační omítka, jejíž složení nejčastěji zahrnuje jakékoli nepromokavé polymery, je určena k vytváření izolačních vrstev v místnostech nebo budovách s vysokou vlhkostí (koupelny, sklepy, balkony,přístřešky).

Obzvláště vysoké požadavky jsou kladeny na omítání bazénů a studní, protože v tomto případě je omítnutá plocha neustále ve styku s vodou a dochází k určitým hydraulickým zatížením.Jako uzavírací tekutina se obvykle používají akrylové, epoxidové nebo polyurethanové pryskyřice.Pro zvýšení vodoodpudivých vlastností se používají také speciální technologie - aplikace řešení pomocí tenkého betonu (cementová puška).

Doporučujeme přečíst:

Speciální omítky

Technologie pro nanášení speciálních omítek jsou standardní.Na omítaný povrch získal požadované vlastnosti pomocí speciálních plniv.Potřeba použití speciální omítky by měla být bezpochyby uvedena v dokumentaci k návrhu a odhadu s uvedením jejího přesného složení.

Rentgenová ochranná omítka

Speciální omítkové směsi zahrnují především rentgenovou ochrannou omítku, GOST 4682-84 reguluje základní vlastnosti baritového koncentrátu použitého vjako hlavní součást této suché směsi.Barite omítkaje relativně levná alternativa povede obrazovek používaných jako ochrana proti elektromagnetickému ionizujícím zářením.Tloušťka ochranné vrstvy je obvykle udržována asi 50 mm, a další masivní ochrannou vrstvu, pokud se použije potřeby, baryt plechu.

Při práci s omítkou barytu, okolní teplota nesmí klesnout pod 15 ° C.Kromě toho, že celý povrch malty musí být ve stejné době jako ukotven rengenozaschitnuyu omítka zakázáno.

Kyselina odolná omítka

Platí také pro kategorii speciálních.Nejčastěji se podílí na zdobení dílen v chemických podnicích a ve velkých laboratořích, kde na zdi budov působí agresivní kyselé výpary.

, obvykle pro vytvoření povrchové kyseliny se používá v sádrovém Vodní sklo draselné.Protože se vodní sklo rozkládá pod vlivem vzduchu, vrstva omítky odolné vůči kyselinám je chráněna povlakovou vrstvou obvyklé cementové malty, která se důkladně otírá cementovým mlékem (železo).Kromě toho se k těmto roztokům přidávají křemenec a kamenná mouka pro omítání povrchu.

Dekorativní omítka

Nejrůznější typ omítky.Zahrnuje jak nejjednodušší strukturální omítku (používá se hlavně pro zdobení fasád), tak i takové exotické typy, jako je flocková (hedvábná) omítka, texturovaná omítka a mramorová omítkadrobky.Benátské štuky vypadají zvláště výhodné v interiéru, který je svými uměleckými vlastnostmi analogem přírodního mramoru a vyžaduje speciální materiály a vysoce kvalifikované řemeslné zpracování.

Fasádní omítky a omítky pro vnitřní použití

Pokud vezmeme v úvahu, co se sádry děje, v závislosti na podmínkách dalšího použití lze všechny omítky rozdělit do dvou tříd:fasády a interiérů úprava.U fasádní omítky bude základní vlastností její pevnost a trvanlivost.Vzhledem k tomu, že omítnutá plocha budovy je neustále v kontaktu s vnějším prostředím, musí mít fasádní omítka odolnost proti mrazu, vlhkosti a inertnost vůči ultrafialovému záření a atmosférickému kyslíku.

Musím říci, že při výběru omítky pro fasádu je třeba vzít v úvahu typ materiálu, ze kterého jsou stěny budovy vyrobeny.U domů z pórobetonu, porézních a lehkých cihel nadrozměrného formátu se značným podílem dutin se použití konvenčních vápenocementových omítkových směsí nedoporučuje, protože v tomto případě dochází k masivnímu praskání nebo dokonce k roztržení omítky.

Pro dekoraci těchto budov trh již dlouho nabízí speciální složení, nejčastěji na bázi sádry, s přísadami, jejichž vlastnosti jsou optimalizovány pro aplikaci na materiál s buněčnou strukturou.Takže předtímPro omítací práce se poraďte s odborníkem, který sádra nejlépe funguje pro stěny vašeho domu.

Doporučujeme přečíst:

omítky používá pro interiérové ​​aplikace, není předmětem velmi náročné zvětrávání.Z tohoto důvodu, pokud je vybrána, se dává přednost takové vlastnosti, jako je šetrnost k životnímu prostředí.Z tohoto úhlu pohledu, pro in-house práce je mnohem vhodnější než omítky na bázi vody.Opravdu, i když jsou ve složení obsaženy polymery, rozkladají se a netvoří toxické produkty rozkladu.Důležitým faktorem při výběru typu omítky pro vnitřní práci a mají své dekorativní kvality.Je však třeba říci, že takové dělení je poněkud svévolné a mnoho omítek má univerzální účel, který se používá jak uvnitř, tak i pro zdobení fasády nebo suterénu budovy.

Jednoduchá, vylepšená a vysoce kvalitní omítka

Jakýkoli z výše uvedených typů omítek lze vyrobit v jednoduché, vylepšené a vysoce kvalitní verzi.Jednoduché omítání se používá hlavně v nebytových prostorech nebo v případě, že se plánuje další povrchová úprava jinými materiály (například dlaždice nebo ozdobné panely).

ke zlepšení omítky již byly použity mnohem přísnější požadavky.Podle SNP by se omítka neměla lišit od roviny více než 2 mm.Rovnoměrnost omítky byla zkontrolovánapomocí speciálních nástrojů - PRAVIDLA, instalatérské práce a speciální sondy.Měření se provádí v množství nejméně tří na každých 10 m2 povrchu.Takové omítání se nejčastěji provádí mimo prostory, ale pouze v případě, že budova není plánována na dodatečné zdobení štukováním.

Pro vnitřní použití se nejčastěji používá vysoce kvalitní štuk.Provádí se v několika vrstvách.Nejprve se provede postřiková vrstva, poté základní vrstvy a několik dokončovacích krycích vrstev.Obvyklá tloušťka vysoce kvalitní omítky je 20 mm.

Omítání povrchu se provádí pomocí majáků - vodítek, které umožňují bezvadně vykonávat práci.Udělování majáků trvá poměrně dlouho a vyžaduje značnou pečlivost.Náklady na takovou práci jsou značné, proto se v místnostech, na které jsou kladeny nejpřísnější požadavky, vyrábějí vysoce kvalitní omítky.

Suché štuky

Všechny výše uvedené typy jsou monolitické nebo mokré štuky, což je nejvšestrannější.Jeho nespornými výhodami jsou absence švů, monolitické spojení s povrchovou základnou a schopnost dokončit jakýkoli, nejsložitější profil.Ale takové omítání je pracné a vyžaduje k provedení práce vysoce kvalifikované odborníky.Kromě toho lze dokončovací dokončovací práce provést až po úplném vytvrzení omítky, což prodlužuje dobu výstavby.

Všechny tytoSuché omítky zbavené nedostatků - sádrokartonové desky, které jsou upevněny šrouby na bedně dřevěných tvárnic nebo speciálních hliníkových kolejnic.Pokud jsou stěny rovné, mohou být listy suché omítky připevněny lepidlem.Po utěsnění spár můžete okamžitě zahájit dokončovací práce.A pokud zvolíte suchou omítku s předem připraveným povrchem, dokončete práci uzavřením spár pomocí speciálních překryvů ozdobnými hřebíky.Přes všechny výhody má tento druh povrchové úpravy velmi omezené použití, protože jej lze použít pouze uvnitř budovy a pouze v místnostech, které nejsou vystaveny extrémním výparům vlhkosti a teplotám.