Co dělat, když se obložení na stropě rozšířilo a vysušilo a opravilo

Stropy v místnostech pro různé účely jsou často lemovány dřevěnou šindelem.Tento materiál se používá v obývacích pokojích, na balkonech, lodžiích a v technických místnostech.Pokud je instalace desek provedena v souladu s technologií a povrch materiálu byl podroben ochrannému ošetření, bude životnost povlaku impozantní.Stává se však také, že materiál je mezi lamely deformovaný, prasklý, trhliny.Pokud je obložení na stropě oteklé nebo rozdělené, co dělat a důvody tohoto jevu budou podrobně popsány v našem článku.

Obsah

Druhy deformace vyzdívky na stropě a důvody jejího vzhledu

Oprava stropu z vyzdívky je v místnosti za jakýmkoli účelem nezbytná.I při konstantní vlhkosti a teplotě je materiál deformovaný a suchý.Důvody výskytu různých defektů v lakování dřevěných panelů jsou četné.Podrobně prozkoumáme, proč tento nebo ten problém vzniká.

Důvody bobtnání nátěru z ostění

Abychom pochopili, jak opravit rozšířený strop z ostění, je třeba pochopit příčiny vady.Vlnité deformace povlaku se obvykle objevují ve střední části stropu, nikoliv podél okrajů.

Jakýkoli dřevěný materiál se mírně rozšiřuje a smršťuje se změnami vlhkosti a teploty v místnosti.Ale obvykle jsou tyto deformace pro neozbrojené zcela neviditelnéoko.

Tento jev dosahuje značných rozměrů z těchto důvodů:

Doporučujeme přečíst:
 1. Je-li stropní plášť vyroben z přírodního vlhkého materiálu, bude reagovat na nejmenší změny vnitřního klimatu.Při změně teploty nebo vlhkosti se desky silně roztahují nebo smršťují, což způsobuje deformaci celého povlaku.Obzvláště často se tento problém objevuje v nevytápěných místnostech sezónní rezidence nebo na lodžii nebo balkóně.

Zajímavé!Dřevo, které je v továrně dobře vysušeno, má objemovou rezervu.Díky tomu může materiál absorbovat vlhkost bez viditelných změn geometrických parametrů.

 1. Pokud je v místnosti s konstantní vlhkostí a teplotou pozorováno bobtnání obložení, problém nastal v důsledku narušení technologie připevnění produktu k základně.Zpravidla se nedoporučuje šroubovat upevňovací prvky úplně tak, aby deska mohla volně měnit své geometrické rozměry změnou mikroklima v místnosti.Pokud jsou panely upevněny velmi pevně, pak v důsledku deformace zvrací šrouby nebo hřebíky a povrch se zvětší.Někteří řemeslníci dotahují spojovací prvky velmi pevně v naději, že to bude chránit před deformací, ale výsledkem je opak.
 2. K expanzi kůže dochází také proto, že se za ní hromadí vlhkost.Obvykle je to pozorováno na stropě podkroví, pokud jeinstalace střechy používala neefektivní izolaci a nepokládala vrstvu parotěsné vrstvy.Kromě toho může být otok způsoben nedostatkem hydroizolace nebo použitím materiálu nízké kvality.

Důležité!Než se rozhodnete, jak zarovnat obložení na stropě podkroví, musíte zjistit příčinu expanze a odstranit ji.

 1. Důvodem bobtnání dřevěného povlaku je nedostatečné větrání prostoru za opláštěním.Obvykle k tomu dochází, pokud byla instalace vyzdívky provedena přímo podél vrstvy parotěsné vrstvy bez použití distančních kolejnic.Instalace desek na latě latě je velmi důležitá právě na povrchu stropu.Při vertikálním opláštění je přirozená cirkulace vzduchu aktivnější.

Proč se výstelka rozdělila

Vzhled trhlin a suchých oblastí je způsoben skutečností, že materiál nerovnoměrně absorbuje a absorbuje vlhkost v celém výrobku.Nejaktivněji se tyto procesy vyskytují v koncových částech.Pokud jsou rozdíly v teplotě a vlhkosti značné, pak bude také významná škála expanze a kontrakce.Z tohoto důvodu desky vyschnou a objeví se na nich praskliny.

Existuje mnoho důvodů, proč se obklady stěn na stěnách a stropech místnosti vyschly:

 • Pokud se problém objeví ve vytápěné místnosti, je to tím, žebyly nainstalovány desky s přirozenou vlhkostí.Špatně vysušený materiál po instalaci uvolňuje přebytečnou vlhkost, v důsledku čehož se zmenšují jeho geometrické rozměry.Z tohoto důvodupodšívka se liší, to znamená, že mezi jednotlivými prvky se objevují mezery.
 • Objeví-li se problém v nevytápěné místnosti s deskami normální vlhkosti, je to způsobeno sezónními výkyvy teploty.V zimě jsou desky vlhké a nasycené vlhkostí av létě materiál uvolňuje vlhkost a schne.V důsledku ostrých změn lineárních parametrů se objeví mezery.

Způsoby opravy stropu z obložení

Nestačí jednoduše opravit dřevěné obložení stropu.Je nutné identifikovat příčinu problému a odstranit ji tak, aby v budoucnu opět nedošlo k mezerám mezi deskami a otokům materiálu.Teprve pak mohou být zahájeny opravné práce.

Odstranění bobtnání materiálu

Protože běžnou příčinou nafouknutí je nesprávná instalace střešního koláče nebo špatné větrání prostoru za opláštěním, musí být tento problém nejprve vyřešen.Stačí předělat střešní koláč a použít kvalitní ohřívače a parní izolátory.Při absenci větrání za deskami je povlak kompletně demontován a znovu nainstalován na latě z latí, což poskytne potřebnou ventilační mezeru.

Doporučujeme přečíst:
]

Pokud obložení na stropě nabobtnalo, jak zarovnat opláštění, odborná rada sdělí:

 1. Pokud se problém týká větrání prostoru za krytem nebo pevného zašroubování upevňovacích prvků, pakJediným východiskem je úplné odstranění krytu a jeho montáž v souladu s technologií.Rám lamel je nutně konstruován a všechny upevňovací prvky obložení nejsou úplně zašroubovány, takže materiál se může při změně mikroklimatu v místnosti smršťovat a expandovat.
 2. Pokud je otok pozorován pouze v jednotlivých oblastech, lze demontovat pouze několik desek.Před jejich instalací zpět je dvojice lamel rozříznuta na šířku nebo délku, takže po instalaci nátěr nenapouští a mezi sousedními prvky je nutná mezera.

Pozor!Pokud v důsledku instalace desek přirozené vlhkosti vznikne bobtnání, pak se lamely suší a několik dní udržují ve vyhřívané a dobře větrané místnosti.

Způsoby opravy suchého obložení

Nyní si povíme, co dělat, když se obložení na stropě vyschlo.Metody opravy přímo souvisí s rozsahem problému a nuancemi provozu místnosti.

K odstranění nedostatku můžete použít jednu z následujících tipů:

 • Pokud jsou mezi prvky mezeryobjeví se pouze v horkém období, kdy desky vyschnou, pak se k vyřešení problému použije tuhý olej.Jedná se o směs terpentýnu, kalafuny a lněného oleje.Kompozice se obvykle používá ke zpracování dřevěných podlah, ale je také vhodná pro opravu stropu.Olej se používá k mazání desek, které během teplé sezóny praskají.Díky tomu materiál nebude aktivně absorbovat a uvolňovat vlhkost, což povede ke stabilitěgeometrické parametry desky a absence mezer.
 • K vyřešení problému výskytu velkých trhlin a trhlin nestačí samotný olej.K utěsnění vady bude nutné použít tmel na dřevo.Složení pečlivě uzavřete všechny trhliny a trhliny.Po zaschnutí se ošetřené plochy brousí brusným papírem a provede se dokončovací zpracování (jsou natřeny nebo lakovány).

Důležité!Tmel na dřevo se nepoužívá k opravě nátěru v místnosti bez vytápění.V důsledku teplotních změn se složení plniva stává křehkým a rychle se natírá.To je způsobeno významným koeficientem tepelné roztažnosti tmelu.

 • Trhliny lze namísto tmelu odstranit směsí polyvinylacetátového lepidla a pilin.Protože koeficient roztažnosti takového složení je co nejblíže koeficientu roztažnosti dřeva, těsnění se nerozpadne, protože se smrští a expanduje společně s podšívkou.PVA lepidlo v této směsi lze nahradit dřevěným lakem.

Jen mějte na paměti, že směs laku a pilin má rychlé ztuhnutí, proto připravte složení v malém množství a nanášejte v malých dávkách špachtlí.Nástroj pečlivě zhutňuje opravnou kompozici mezi lamely.Když je směs zcela suchá, povrch desek se brousí brusným papírem a poté se otevře lakem nebo natřením ve vhodné barvě.