Charakteristika střešních sendvičových panelů a technologie jejich montáže

Na trhu moderních stavebních materiálů se neustále objevují nové výrobky, zejména výrobky určené pro montáž na střechu.Dříve byly nejprve vyžadovány nové střešní materiály ke zlepšení jakýchkoli specifických ukazatelů výkonu.V současné době má rozhodující význam rychlost stavebních prací s použitím tohoto nebo tohoto materiálu.Dalším nálezem odborníků v oblasti vývoje a výroby materiálů pro stavbu střech byly střešní sendvičové panely.Jejich aplikace umožňuje nejen zkrátit dobu instalace, ale také umožňuje vybudovat střechu, která má téměř ideální výkonové vlastnosti.

Obsah

Co jsou panely?

Hlavním rysem tohoto střešního materiálu je vrstvená struktura.Střecha sendvičových panelů nevyžaduje použití dalších materiálů odpovědných za izolaci, hydroizolaci a tepelnou izolaci.Je to proto, že panely jsou hotovou strukturou střešního dortu.

Sendvičové panely nejčastěji představují tříúrovňovou strukturu skládající se ze dvou vrstev ocelového plechu a izolace.V naprosté většině případů se jako posledně uvedená používá čedičová vatová vlna nebo expandovaný polystyren.Ocelové plechy, které jsou součástí panelůpozinkované nebo potažené polymerními sloučeninami.To poskytuje dobrou ochranu před agresivním prostředím a korozí.Vrstvy sendvičových panelů jsou bezpečně slepeny k sobě.To je klíč k charakteristikám vysoké pevnosti a dlouhé životnosti.

Panely mají lichoběžníkový tvar.To je jeden z faktorů ovlivňujících pevnost střechy postavené z podobných střešních materiálů.Montáž střešních sendvičových panelů se provádí jejich vzájemným upevněním pomocí zámků systému ROOF-LOCK.Jsou klíčem ke kvalitě a trvanlivosti kloubů.Těsnost tohoto systému navíc spolehlivě chrání budovu před prosakováním ve spojích panelů.

Hlavní výhody

Takový střešní materiál má řadu nesporných výhod kameniva, které nelze nalézt v analogech.Z tohoto důvodu je střecha sendvičových panelů charakterizována následujícími indikátory:

 • vysoká estetika;
 • dlouhá životnost;
 • relativně malé zatížení na krokvový systém;
 • vysoká odolnost proti deformaci;
 • dobrá odolnost vůči povětrnostním vlivům;
 • dokonalá zvuková izolace;
 • minimální tepelná vodivost;
 • vysoká míra požární odolnosti.

Výběrem sendvičového panelu jako střešního materiálu je možné výrazně zkrátit dobu potřebnou k instalaci střechy a zároveň získat dům s vysokou úrovní pohodlí.Použití sendvičových panelů jako střešního materiálu se snižujepravděpodobnost netěsností a jiného poškození střechy.

Rozsah

Původně byl tento střešní materiál aktivně používán staviteli v západní Evropě a Americe.V současné době poptávka po Rusku roste.Ve stavebnictví neexistuje průmysl, kde by použití sendvičových panelů bylo nepřijatelné.Aktivně se používají při stavbě obytných budov, skladů a budov jiného účelu.

V současné době lze takový střešní materiál nejčastěji nalézt na následujících místech:

 • čerpací stanice a myčky aut;
 • různá zdravotnická zařízení;
 • průmyslové mrazničky a chladničky;
 • sportovní komplexy;
 • vícebytové a soukromé bytové domy.

Stojí za zmínku, že zkušení stavitelé jsou spokojeni se vším, co je v tomto materiálu pro instalaci střechy, ale nejvýznamnější vlastností je možnost rychlé instalace.Zejména k provádění těchto prací co nejrychleji umožňuje zvláštní upevnění střešních sendvičových panelů.

Hlavní vlastnosti a rozměry

Technologie instalace střešních sendvičových panelů je poměrně jednoduchá.Důvodem je především skutečnost, že takový střešní materiál má ideální vlastnosti pro stavební a instalační práce.Jeho třívrstvá strukturaje zárukou tuhosti panelů.

Střešní panel má výztuhy vysoké 4 centimetry.Kromě toho má profil kovového plechu tloušťku 0,15 cm. Průměrná hmotnost tohoto materiálu na metr čtvereční je 40 kilogramů.

Dnes jsou střešní panely dostupné ve dvou variantách:

 • ve standardních velikostech : šířka - 1 m. Délka - 1,6 m., Tloušťka - od4 až 16 cm. (V závislosti na typu budovy a klimatických podmínkách);
 • individuální objednávka .V podobné situaci se berou v úvahu všechna přání zákazníka.Tloušťka panelů může být významně zvýšena.To platí pro jiné lineární rozměry a konfigurace materiálu.

Sendvičové panely pro střechy jsou tou nejlepší volbou pro mnoho obytných a nebytových budov.Stejně jako jakýkoli jiný materiál pro montáž na střechu však vyžadují pečlivé dodržování stavební technologie.Jinak nebudou sendvičové panely na střeše trvat dlouho.

Přípravné práce pro instalaci

Montáž střechy z sendvičových panelů je jednoduchá a rychlá.Aby se předešlo problémům při práci, odborníci v oblasti montáže střech z panelů doporučují řadu specifických přípravných prací.V tomto případě je třeba nejprve věnovat pozornost několika bodům:

 • sklon střechy a její hlavní rozměry;
 • běh letadla;
 • kolmost sloupůa příčníky;
 • dostupnost všech nezbytných stavebních nástrojů.

Pokud instalace střechy z sendvičového panelu vyžaduje změnu jejich velikosti, nelze pro takovou práci použít brusku.Chcete-li provést řezání, musíte použít pilu s malými zuby.

Kromě toho je třeba kupovat konektory předem.Takový střešní materiál může mít různou tloušťku, proto se pro každou odrůdu vyrábí vlastní typ upevňovacích prvků.

Sendvičový panel musí být vyvrtán v pravém úhlu.V tomto ohledu byste při provádění takové práce měli použít čtverec a nevěřit okům.

Vlastnosti instalačních prací

Při montáži takového střešního materiálu je třeba dodržovat určitá pravidla:

 • stavební a instalační práce musí být prováděny za klidného počasí.Při nárazech vyšších než 9 m /s je velmi obtížné zvedat panely na střechu a upevňovat je tam.Důvodem je skutečnost, že materiál má relativně nízkou hmotnost a významné rozměry.Má tedy dobrou plachtu;
 • Nedoporučuje se instalovat střešní sendvič v mlze, dešti nebo sněhu;
 • okolní teplota musí být nejméně +4 stupňů.V opačném případě nebudete moci provádět vysoce kvalitní instalaci.

Doporučená rozteč střechy je stanovena pro střešní desky.Mělo by to být nejméně 5-7 stupňů.

Panely obvykle majíochranný povlak ve formě filmu.Lze jej odstranit pouze bezprostředně před instalací.Na místo instalace je materiál dodáván pomocí jeřábu, jehož zachycení musí být vybaveno plstěnou podložkou.Jinak existuje vysoká pravděpodobnost poškození povrchu listů.

Instalace tohoto střešního materiálu se provádí postupně, počínaje sjezdem pod hřebenem střechy.Plechy umístěné na okrajích jsou připevněny k podpěrné dráze třemi samořeznými šrouby.Všechny spojovací prvky jsou našroubovány výhradně do horní části lichoběžníku.

Zbývající prvky se připevňují pomocí dvou samořezných šroubů do podpěrných vedení.Spoje listů tohoto střešního materiálu jsou těsněny nejen spojovacími prostředky, ale také silikonovým nebo silikonovým tmelem.

Po dokončení montáže na svazích střechy se namontuje hřebenová tyč.Dále jsou zbývající mezery mezi dvěma svahy pečlivě vyplněny pěnou.Po zaschnutí a odstranění přebytku je nainstalováno těsnění z polyuretanového profilu.Další je instalace postýlky a samotné brusle.Na této instalaci střechy lze považovat za dokončené.

Nejčastější chyby při pokládání materiálu

Montáž střechy vyrobené z tohoto materiálu není pro odborníky obtížná.Ale nováčci v této věci často dělají řadu typických chyb, mezi hlavní patří:

 • použití spojovacích prostředků, nikolidoporučeno výrobci;
 • použití nevhodných nástrojů během procesu instalace, například výše uvedené brusky;
 • nedostatečné utěsnění spojů.

Střešní sendvičové panely jsou vynikajícím materiálem pro zastřešení.Může to zkazit pouze porušení základních stavebních pravidel.Abyste tomu zabránili, musíte buď důvěřovat instalaci střechy sendvičových panelů odborníkům, nebo pečlivě prostudovat technologii a přísně dodržovat její pravidla.