Čerpadla pro tlakové zkoušky a pračky pro topný systém

Krimpování je testování topné sítě před jejím uvedením do trvalého provozu.K provedení tohoto postupu potřebujete čerpadlo pro krimpování topného systému.Zařízení může být profesionální, domácí, ruční nebo automatické.Rozdíly se týkají designu, základních principů fungování a aplikace.V průběhu práce se používají zařízení pro prací okruhy ke zvýšení účinnosti hlavního vedení.

Obsah

Je-li třeba provést tlakové zkoušky a proplachování topného systému

Opatření jsou nezbytná v těchto případech:

 • počáteční instalace a spuštění sítě;
 • po opravě nebo obnově celého potrubí, jeho částí nebo uzlových struktur;
 • při detekci deformovaných zón netěsnosti;
 • před topným obdobím.

Proplachovací operace jsou organizovány v důsledku znečištění sítě, kotlů a topných zařízení.Příznaky znečištění jsou: snížený přenos tepla, cizí hluk a kliknutí, zvýšená spotřeba energie.Standardní pravidelnost splachování je u bytových domů jednou za 12 měsíců, jednou za 6 měsíců a častěji v průmyslových sítích.

Druhy čerpadel pro krimpování

Ruční nebo mechanické čerpadlo se liší od elektrického (automatického) čerpadla pohonem.

Princip činnosti je následující:

 1. Elektrické zařízení pro krimpování topného systému pracuje čerpáním tlaku.Funguje ze sítě 220 V, urychluje postup a má samonasávací funkci.Nevyžaduje použití síly, umožňuje regulovat úroveň tlaku a má vyšší produktivitu.Mínus v přesnosti na čistotu chladicí kapaliny - pokud jsou ve vodě suspenze, poškodí zařízení.
 2. Ruční čerpadlo.Poháněno svalovou námahou uživatele.Master tlačí na tlak pístu.Maximálně 30 bar - jednotka je vhodná pro domácí použití v autonomních systémech.Pros - přesnost měření, malá velikost, energetická nestabilita.Mínus - nemůžete pracovat při nízkých teplotách.

Důležité!Elektrické čerpadlo vám umožní nastavit tlak otáčením obtokového ventilu kolem osy.Mechanické zařízení se nesmí používat s ucpaným filtrem.

Princip činnosti a konstrukce ručních tlakových čerpadel

Domácí předák může zorganizovat tlakovou zkoušku topného systému podle SNiP.Hlavním požadavkem je udržovat hladinu tlaku v systému v daném časovém období.Tlakový standard je ve vztahu k pracovníkovi definován jako dvojitý.Pokud nedojde k úniku, považuje se síť za vhodnou pro provoz.

Princip činnosti ručního čerpadla je vstřikování chladicí kapaliny pístem plunžru poháněným pákou.Master stiskne páku a zajistí hladký přenos - to jeplus jednotka.Robustní konstrukce se nedeformuje, těsnící kroužky těsně přiléhají k pístu - to eliminuje vnikání vzduchu do vedení.Zařízení jsou doplněna manometry, které ukazují hladinu tlaku během čerpání.Jakmile jsou parametry dosaženy, komora s kapalinou se vypne, počkejte nastavený čas a stanovte účinnost testu.

Poznámka!Ruční čerpadlo pro tlakové testování vytápění se používá pouze v autonomních krátkých trasách.Indikátor maximálního tlaku je 60 bar, což nestačí pro sítě průmyslových podniků a bytových domů.

Princip činnosti a konstrukce splachovacích čerpadel pro vytápěcí systémy

Splachovací zařízení pracuje na principu dodávky výkonného proudu vody do tunelů potrubí, topných zařízení, kotlů.Kvůli rychlosti a velikosti toku se usazeniny usazují, odpadky - to zvyšuje účinnost sítě.

Existují takové odrůdy:

 • kombinované - vhodné pro proplachování jakéhokoli zařízení;
 • pro kotle s kapacitou do 200 l;
 • pro výměníky tepla s nádržemi do 200 l;
 • splachovací zařízení pro průmyslové dálnice jsou jednotky se silným tlakem dodávající proud do výšky až 70 m, výtlak také do 200 litrů.

Poznámka!Kombinované splachovací čerpadlo je drahé.Pro domácí sítě jsou vhodná zařízení standardního typu s objemem nádrže 15 až 200 litrů.

Konstrukce jednotek zahrnuje nádrž na materiál odolnou vůči kyselinám, oběhové čerpadlo, napájecí kabel a hadici.Chcete-li zajistit automatické pravidelné proplachování, měli byste si navíc zakoupit a nastavit časovače pro stanovení doby proplachování, obrátit zpětný tok.

Poznámka!Pokud není možné testovat vodou, tlakovou zkouškou topného systému vzduchem, SNiP upraví také zkušební parametry.Testování se provádí pouze v dříve vyčištěných topných sítích.

Technika a postup pro práci s ručním tlakovým čerpadlem

Doporučení odborníků pomohou při správném provedení postupu:

 1. Odvzdušněte tlakové jednotky čerpadla.Za tímto účelem naplňte nádrž po značku, otevřete uzavírací ventil.Čerpejte vodu tak, aby vstoupila do hadice.
 2. Připojte konec hadice k topnému okruhu pomocí fitinky nebo vsuvky.Zavřete všechny otvory v síti.
 3. Čerpejte vodu do potrubí na ukazatel tlaku dvakrát vyšší, než je provozní úroveň.Jakmile manometr zobrazí požadovanou hladinu, uzavřete uzavírací ventil.A neotevírejte se do konce procesu lisování.
 4. Počkejte 24 hodin.

Důležité!Během dne se dívají na ukazatele manometru.Pokud hladina tlaku neklesne, jsou splněny provozní standardy sítě.Můžete vidět pokles - došlo k úniku.Je nutné najít vadnou zónu, opravit problém, spustitznovu se krčí.

Po naplnění potrubí vodou odpojte krimpovací nástroj - otevřete vypouštěcí ventil, vyprázdněte nádrž, uzavřete ventil.Teprve poté se hadice odpojí od potrubí a ventily se otevřou pro vypouštění vody z vypouštěcích jednotek.V procesu lisování nejsou žádné potíže.Pokud je vše hotové správně, lze kufr uvést do provozu.

Doporučení!Chcete-li prodloužit životnost krimpovacího stroje, nalijte trochu oleje do nádrže, přečerpejte čerpadlo a vypusťte olej.Na vnitřních stěnách zařízení zůstane vrstva tekutiny a chrání strukturu před rzí.

Populární modely krimpovacích čerpadel

Uživatelé si vybrali ruční lisovací stroje kvůli jejich snadnému použití a nízkým nákladům.Tyto modely se vyznačují trvanlivostí, spolehlivostí - je téměř nemožné zařízení rozbít, životnost je neomezená.

Seznam nejlepších modelů:

 • NIR-60. Pracuje na všech dálnicích, čerpá vodu, olej.Cena od 100 $ (6700 rub.).
 • Voll V-Test 50.Čerpá vodu, olej.Vlastnosti - práškový nástřik ocelové nádrže, čerpací jednotka z mosazi, dvouventil, gumová hadice.Přístroj je vybaven manometrem.Cena od 120 $ (8000 rub.).
 • Rothenberger PR 50.Robustní čerpadlo s pozinkovanou ocelovou nádrží, filtrem a manometrem.Opletená hadice vyrobená z textilního vlákna, dvojitý ventil vhodný pro čerpání vody a oleje.Cena od 130 $ (8500 rub.).

Doporučení!Pokud síť pravidelně testujete, nákup čerpadla se vyplatíza pár let.Pro jednorázovou práci je praktičtější pronajmout si vybavení.